4′-Metilpropiofenonă bromurare la 2-bromo-4'-metilpropiofenonă. Pe scară largă.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Schema reacției:
QmU05KGcDH

Reactivi:
  • 4′-Metilpropiofenonă (cas 5337-93-9) 1000 g.
  • Acid hidrobromic 48% aq. 1300 g.
  • Peroxid de hidrogen (H2O2) 35% 750 g.
  • Bicarbonat de sodiu (NaHCO3).
  • Apă distilată.
Echipament și sticlărie:
HzO1gsfG3M

  • Balon cu trei gâturi și fund rotund 5 L;
  • Suport pentru retortă și clemă pentru fixarea aparatului;
  • Condensator de reflux;
  • Pâlnie;
  • Pâlnie de picurare 1 L;
  • Agitator superior;
  • Filtru cu sită (de bucătărie);
  • Baie de apă;
  • Placă de încălzire;
  • Seringă sau pipetă Pasteur;
  • Hârtii indicatoare depH;
  • Beakers (600 mL x2, 2 L, 1 L, 100 mL x2);
  • Sursă de vid;
  • Balanță de laborator (0,1-1000 g este adecvată);
  • Cilindri de măsurare de 1000 mL și 100 mL;
  • Tijă de sticlă și spatulă;
  • Termometru de laborator;
  • Balon Buchner și pâlnie;
  • hârtie de filtru;
Introducere
Reacția de bromurare este ușor de scalat în aceste condiții. Regula de bază: peroxidul de hidrogen se adaugă lent pentru a evita stropirea amestecului de reacție. Este mai bine să se utilizeze un agitator superior, deoarece un agitator magnetic nu face față sedimentelor. Lamele agitatorului trebuie acoperite cu teflon pentru a evita reacțiile cu acidul hidrobromic (HBr).
Sinteză:
1. Se adaugă 4'-metilpropiofenonă 1000 g într-un balon.
2. Acidul hidrobromic (HBr) 1300 g 48% se toarnă în balon și se agită timp de 5 min.
3 . Se adaugă peroxid de hidrogen 750 g 35% într-o pâlnie de picurare 1 l.
4. Peroxidul de hidrogen se adaugă picătură cu picătură la amestecul de reacție agitat.
5. Bromul este eliberat în timpul adăugării peroxidului de hidrogen la amestec, dizolvat în soluție și reacționat.
6. Peroxidul de hidrogen trebuie adăugat la o rată adecvată, astfel încât amestecul de reacție să devină incolor.
7. Temperatura amestecului de reacție trebuie să fie menținută sub 65 °C. Se aplică o răcire externă în caz de supraîncălzire. Dacă temperatura de reacție este mai mare, se oprește adăugarea de peroxid de hidrogen.
8. A doua parte a reacției de decolorare poate fi efectuată pentru o perioadă mai lungă de timp. Se adaugă peroxid de hidrogen în funcție de temperatura de reacție.
9. Amestecul de reacție se lasă timp de 12 ore cu agitare constantă la temperatura camerei imediat ce se adaugă toată peroxidul de hidrogen.
10. După 12 h se formează un precipitat.
11. Se adaugă soluție de bicarbonat de sodiu aq la amestecul de reacție pentru a ajunge la pH neutru 6-7, se agită bine. Amestecul cu 2-bromo-4'-metilpropiofenonă se filtrează printr-o pâlnie Buchner. Produsul se spală cu o cantitate mică de apă distilată.
12. 2-bromo-4'-metilpropiofenona brută (cas 1451-82-7) se utilizează pentru reacții ulterioare. Randamentul teoretic ajunge până la 1530 g. Randamentul practic este aproape cantitativ (randament video 94%).
 
Last edited by a moderator:

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Un alt acid hidrobromic sintetizat de Hans-Dietrich este 780ML, aici 1300 acid hidrobromic. Care este diferența dintre lichidul oxidant 136ML și 750ML?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
1300 g (sau 1L) aq. HBr 48% - 1,2eq pentru 4-metilpropiofenonă
 
Last edited by a moderator:

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Îmi pare rău, atunci când oxidul de hidrogen ajunge la 500 de grame devine roșu în loc să își schimbe culoarea, apoi un roșu mai intens atunci când se adaugă. Trebuie să terminați adăugarea?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Se continuă amestecarea până la decolorare. Dacă nu apare nicio decolorare, opriți reacția. Proporțiile indicate sunt cele cu un exces de acid bromhidric și peroxid, dar acestea pot fi reduse (1,1KG HBr48% și 0,65KG H2O2)
 

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Deoarece engleza nu este limba mea maternă, este posibil să nu mă exprim bine. Adică, atunci când începe să picure, își schimbă culoarea și apoi devine transparent, dar după punctul critic devine opac și totul devine roșu. Este timpul să ne oprim? Este rău să adaug prea multă peroxid de hidrogen? Mă opresc când devine roșu și nu își mai poate schimba culoarea pentru că nu știu când să mă opresc, apoi odată ce temperatura scade, se formează cristale. Nu știu dacă este vorba de 2-bromo-4-metilpropiofenonă. Voi adăuga poze mai târziu. vă mulțumesc pentru ajutor.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Nu întotdeauna, poate aveți nevoie de mai mult timp, orientat pe proporția de mai sus
Nu există probleme, orice, excesul nu va dăuna
Aceste cristale - 2-bromo-4-metilpropiofenonă
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Cum arată un bk4 brut? Btw, pentru a face metilaminare ar trebui să aștept ca întreaga substanță să devină cristal sau pot sări peste așteptarea pentru o noapte?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Așteptați cristalizarea substanței. Brută și spălată arată la fel ca uscată, doar că umedă
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Hei! Cât de mult ar trebui să adaug dintr-o soluție apoasă de sodă saturată? Mulțumesc.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Ne uităm când reacția a încetat să se decoloreze. După aceasta și cristalizarea produsului, putem adăuga sodă uscată. Adăugăm amestecând în porții mici până când culoarea roșie dispare și reacția încetează să mai bolborosească.
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Mulțumesc! În ceea ce privește apa distilată de adăugat, ar trebui să fie egală cu volumul reactivului?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Nu contează, puteți adăuga apă la întregul volum al balonului, dar cel puțin un echivalent al volumului amestecului de reacție
 

ZhengJi

Don't buy from me
Member
Joined
May 15, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Care solvent este cel mai bun pentru recristalizarea 2-bromo-4'-metilpropiofenonei? Am încercat această metodă, dar 2b4mpp-ul meu este un pic murdar - alb în loc de cristal incolor.
 

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Postați o fotografie și voi vedea dacă este produsul potrivit
 

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ați cumpărat sau fabricat vreodată un produs transparent și incolor?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Culoarea albă este bună pentru acest lucru, nu trebuie să fie transparentă (deși cristalele mari cresc în anumite condiții)
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
7. Temperatura amestecului de reacție trebuie să fie menținută mai mare de 75 °C, dar mai mică decât temperatura de fierbere

Se pare că trebuie să fie mai mică de 75 °C înainte
Deci este corect să fie mai mare de 75C?
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
Îmi poate răspunde cineva dacă este corect să spun că este peste 75 de grade C și sub punctul de fierbere?
Datele anterioare erau de 65 de grade C
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
Sinteza mefedronei (4-MMC) din halocetone în acetat de etil. Scala 1-10 kg.

Temperatura menționată aici nu trebuie să depășească 65 de grade
Sunt confuz
 
Top