4′-Metilpropiofenonă bromurare la 2-bromo-4'-metilpropiofenonă. Pe scară largă.

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
Mi s-a trimis 2-bromo-4-metilpropiofenonă în loc de 4-metilpropiofenonă, refluxul hidroxidului de sodiu ar elimina 2-bromo?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
puteți obține imediat substanța de care aveți nevoie din alfa-bromo-4-metilpropiofenonă, scrieți numărul CAS al substanței primite
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Aveți nevoie de o propiofenonă obișnuită și apoi o bromurați și obțineți alfa-bromopropiofenonă, sau utilizați imediat alfa-bromofenona finită.
Cum doriți să eliminați 4-metilul din MMC, nu înțeleg)))
 

Shehry

Don't buy from me
Member
Joined
May 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Bună prieteni, am precedat reacția cu 60 ml de 4 Methyl propiophenone și cantități raționale de HBr și H2O2. totuși RM a rămas roșu după utilizarea a jumătate din cantitatea de H2O2. Am adăugat apoi restul de H2O2 și am observat ulterior formarea produsului solid. Am lăsat RM să se odihnească peste noapte și am observat culoarea verde în dimineața următoare. Am filtrat RM în vid și am obținut 36 g de produs cu nuanță verde. Am găsit un lichid verde (aproximativ 40 ml) pe fundul balonului de filtrare, sub faza apoasă. vă rog să mă îndrumați ce este lichidul verde, de ce se formează, de ce am obținut mai puțin produs și unde am greșit atunci când am desfășurat procesul. Mulțumesc tuturor.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Scrieți cantitățile exacte de substanțe care au fost utilizate în reacție, adică, pentru peroxidul de hidrogen, trebuie să specificați volumul și concentrația acestuia, precum și pentru acidul HBr. De asemenea, este important să cunoașteți temperatura de reacție și alte condiții. Cu cât scrieți mai precis ceea ce ați făcut, cu atât mai precis veți primi răspunsul.
 
View previous replies…

Shehry

Don't buy from me
Member
Joined
May 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Dragă frate, mulțumesc mult pentru răspunsul amabil. Am folosit 60 ml de 4-metilpropiofenonă amestecată cu 46 ml de HBr (48 %). am luat 26 ml de H2O2 (35 %) și am adăugat cu picături. Cu toate acestea, culoarea RM a rămas roșie după adăugarea a aproximativ 15 ml de H2O2. Chiar și atunci am adăugat restul de peroxid. În timpul adăugării inițiale de H2O2, temperatura RM a crescut prea mult, ceea ce a făcut dificilă atingerea balonului, apoi a fost controlată prin punerea de apă răcită cu gheață în jurul balonului. după ceva timp, s-a format un solid alb pufos și întreaga RM a fost lăsată să se odihnească toată noaptea. în dimineața următoare, s-a găsit lichid verde (aproximativ 40 ml) cu produsul solid și acest lichid se odihnea la fund, ceea ce înseamnă că nu era solubil în soluție apoasă. sper că aceste informații vor servi scopului.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Cel mai probabil, ați rămas fără acid liber în reacție și ați avut doar brom, iar acidul este cunoscut ca fiind un catalizator de bromurare (este necesară enolizarea stabilă a cetonei pe parcursul întregii bromurări). Vă recomand să utilizați acid sulfuric suplimentar pentru a enoliza continuu cetona, culoarea bromului ar trebui să dispară rapid în timpul reacției.
 

Shehry

Don't buy from me
Member
Joined
May 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc frate, voi avea grijă data viitoare... încă o dată mulțumesc mult.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
În comparație cu ruta Br2 în DCM/Toluen, acest lucru este atât de ușor ❤️

Wr4V8l9ZQm
 
  • Love
Reactions: $!$

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Este ciudat că s-a dovedit a fi granule. Dar uneori se întâmplă acest lucru. Dacă structura este mai cristalină, atunci produsul final va fi mai ușor de cristalizat.
 
View previous replies…

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Ei bine, nu am urmat procedura 100%, ceea ce ar putea clarifica. Pur și simplu l-am montat, l-am adăugat picătură cu picătură și m-am dus la culcare. În dimineața următoare era mult prea cald și am redus adăugarea. Apoi, 8 ore mai târziu, am observat că adăugarea s-a oprit în timp ce amestecul era plin de cristale și am deschis supapa, care a adăugat tot h2o2 rămas, provocând eliberarea viguroasă de brom și căldură. Am considerat că s-a irosit, dar am continuat să amestec. În cele din urmă a ieșit totul bine. Îmi plac chiar și granulele, deoarece este mai ușor să le transfer, provocând mai puțină expunere la lacrimogene pentru mine 😁. Cel puțin știu că este nevoie de mult pentru a eșua acest lucru, iar asta o face o rețetă mortală ❤️
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
cum se obține cristalizarea? Atunci când se creează o soluție saturată în izopropanol și se lasă să stea, întregul conținut se va "cristaliza" (cu mai multe părți interioare umede)?
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
287
Reaction score
82
Points
28
Dcm acetat de etil
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18

Acid hidrobromic 47% Am reușit să găsesc 47% din acest reactiv, bine?

 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
câte ml de acid bromhidric 47% utilizabil
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Puteți utiliza aproximativ aceeași cantitate. Puritatea produselor (4-metilpropiofenonă) nu este întotdeauna 99%+, astfel încât sunt posibile mici erori.
4mp - 1000g
HBr47% - ~800mL (~1100g)
H2O2 - ~300mL (~330g)

Este mai bine să începeți cu astfel de cantități și să nu utilizați reactivi în exces, mai multe probleme cu purificarea decât obțineți un procent suplimentar dintr-un produs intermediar.
 
Top