Sinteza 4-MMC (mefedronă). Tutorial video complet.

Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Reacția cu NMP durează 15-20 de minute, putând fi înlocuită cu dimetilsulfoxid, dimetilformamidă sau sulfolan.
Dar NMP este cea mai bună alegere.
Pentru 1 g de 2-bromo-4-metilpropiofenonă se iau 3 ml de benzen, dacă nu se dizolvă complet se pot adăuga 1-2 ml. Reacția durează mult mai mult în benzen. Dacă nu încălziți amestecul, reacționează timp de ~24 ore, în funcție de cantitatea de cetonă.
 
Last edited by a moderator:

ELOELO

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 21, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Aceasta va fi prima mea dată din cauza lipsei mele de experiență în chimie, aș dori să mă asigur de ceva. Începând cu 2b4m, este suficient să le dizolv în 300 ml de benzen și, după dizolvarea completă, să adaug 200 ml de metilamină? Metilpirolidona nu este necesară în cazul meu?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bună ziua, am făcut-o cu DMF și Toluen.
 

zuidmen

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2023
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ufff Nu-mi amintesc acum am făcut-o o dată și cu mult timp în urmă îmi pare rău.
 

vig212

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 27, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Aceeași problemă cu care mă confrunt și eu. De fapt, produsul final aduce lacrimi la ochi și arde pe limbă
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Brominăm prin absorbția acidului hidrobromic. Apoi înlocuim cu metilamină și efectuăm selecția cu purificare ulterioară.
Sinteza mea durează aproximativ 3 ore de la început până la izolarea sării. + cristalizare.
Am încercat să cristalizez în diferite moduri. Azot, termosuri, dulapuri de uscare.
Rs4kVv8jPQ

BjNAaQBYJ8
IG9Ni3zHUa
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Brominarea cu acid hidrobromic nu este convenabilă la scară, este necesar un volum prea mare (8,3 mol pe litru numai HBr), bromul nu este convenabil din cauza mirosului, succinimida de brom este prea scumpă și necesită acid Tos. Puteți utiliza brom + agent oxidant, atunci cantitatea de brom este la jumătate și nu există nori de acid...
Cea mai bună cale este să folosiți surse ieftine de brom.
Nu faceți cristale care cântăresc mai mult de 5 kg, este foarte greu să le spargeți cu un ciocan.
 

Attachments

  • 1wZ5aiWGSn.jpg
    1wZ5aiWGSn.jpg
    279.2 KB · Views: 438
Last edited:

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Ceea ce vrei să spui este că bromul nu este convenabil din cauza mirosului, NBS din cauza prețului, HBr din cauza volumului.
Dar ajungi să spui: agent oxidant + surse ieftine de brom..

Jumătate de brom sau sursă ieftină miroase exact la fel de rău 👻
 
  • Like
Reactions: $!$

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Bromurile nu miros, iar prețul este scăzut.
 

marty€mcfly

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 26, 2023
Messages
34
Reaction score
16
Points
8
Acum am acces la un laborator și la echipamente de laborator, așa că nu le mai folosesc, dar este frumos să le împărtășesc!
 

Albert A

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 6, 2022
Messages
17
Reaction score
3
Points
3
Cum s-a modificat rețeta în condiții mai favorabile în laborator?

tipul de solvent ( DCM sau NMP) dacă se păstrează limita termică nu afectează curățenia produsului final?
 
  • Like
Reactions: Sig
View previous replies…

marty€mcfly

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 26, 2023
Messages
34
Reaction score
16
Points
8
Nu pot spune ce schimbă culoarea chimic pentru că aș putea greși, dar fiecare solvent are nevoie de o îngrijire diferită. Știu doar metodele pe care le folosesc, iar menținerea unei temperaturi constante cu o baie de gheață menține culoarea deschisă.

"Nu pot spune că laboratorul o face mai bună pentru că am găsit aur în medii mai puțin profesionale". Pot să recunosc asta!
 

PolandoEmingarnte

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 30, 2023
Messages
72
Reaction score
19
Points
8
nu aveți nevoie de niciun echipament de laborator pentru a face 4mmc/3mmc/3cmc/4cmc/apvp/bk-mdma/nep/pentedron/4mec.
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
Dacă după recristalizarea bk-MDMA HCI cristalele au o culoare maro-portocalie, înseamnă că au impurități, atunci cum pot face cristalele transparente?
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
După mai mult de 6 luni de lectură și familiarizare cu chimia, cumpărând toate echipamentele și reactivii (cu excepția bromului, pe care l-am făcut singur), sunt pe cale să urmez acest videoclip și să văd dacă pot obține rezultate din el.
1 lucru rămâne misterios... Bromul+benzenul sunt adăugate în pâlnia de picurare...
De ce se adaugă benzen cu brom într-un balon cu benzen? Se adaugă benzen în pâlnie pentru a ține bromul sub control ?
 

khanasgar452@

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1

Îmi poate spune cineva numărul CAS al tuturor acestor substanțe chimice, vă rog

 

Muktika

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Dec 24, 2022
Messages
28
Reaction score
2
Points
8
Este o idee proastă să folosesc metilamină 38%? Îi pot crește concentrația prin evaporare în bucătărie sau este mai bine să caut 40% în magazin?
 

Tsigger

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2024
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Am realizat un MMC într-un sistem de solvenți benzen/NMP, iar după tratarea cu acid, am obținut două straturi. Stratul inferior este roșu, ceea ce presupun că este brom. S-a întâmplat acest lucru din cauza apei din acidul clorhidric? Ar trebui să le separ în două părți sau să le combin și să le pun în congelator?
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
287
Reaction score
82
Points
28
Ați făcut o greșeală în sinteză, trebuie să obțineți 1 strat ca laptele.
Această sinteză este foarte ușoară
 

Attachments

  • 937h5M6dNf.jpg
    937h5M6dNf.jpg
    219.8 KB · Views: 7

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
172
Reaction score
67
Points
28
Deals
7
Top