Sinteza 4-MMC (mefedronă) în DCM

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Am încercat această sinteză și am obținut randamente cuprinse între 30 % și 45 %. O împărtășesc în cazul în care ar putea fi utilă altora. Viceversa, alte persoane ar putea cunoaște modificări ale acestei sinteze pentru randamente mai ridicate.

Îmbunătățirile sunt întotdeauna binevenite

Necesar:
100 g 2-bromo-4-metilpropiofenonă
500 ml DCM
200 ml soluție de metilamină 40% aqua
60 ml HCI 30÷ soluție aqua
550 ml Acetonă
2 L Apă dezmineralizată
Benzi de măsurare PH
1 L IPA

Echipament:
Balon cu fund rotund 2 L
Placă de încălzire
Pahare de măsurat 1 L
Vas de cristalizare
Pompă de vid
Balon Buchner

1. Se adaugă 100 g 2-bromo-4-metilpropiofenonă la 500 ml DCM și se lasă să se dizolve.
2. Se adaugă 200 ml metilamină în 4 reprize
3. După 30 min, se pune pe plită fierbinte și se amestecă.
4. Temperatura 32-36 C timp de 4 ore, sau 40 C timp de 2 ore.
5. Se clătește în paharul de măsurat cu demi-apă până când nu mai există miros de metilamină. Se amestecă sau se agită după adăugare.
6. Se adaugă o soluție rece ca gheața de acetonă/HCI 550 ml/60 ml, sau se adaugă acetonă rece ca gheața și se adaugă HCI după aceea.
7. Măsurați PH-ul, ar trebui să fie 6.
7. Puneți 4-MMC freebase în congelator timp de 12 ore
8. Clătiți cu acetonă rece ca gheața prin filtrul Buchner.
9. În cazul în care ați obținut 4-MMC uscat, pregătiți o soluție de 50/50 demi-apă și IPA. Se adaugă 1 g pentru 2-3 ml solvent. Se fierbe până se obține 4-MMC (nu mai mult decât este necesar, aprox. 1-3 min.). Se toarnă într-un vas de cristalizare. Când cristalizarea se oprește la temperatura camerei, puneți vasul în frigider. Puneți în congelator după și veți rămâne cu cristale cu aspect frumos.
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
@HerrHaber aceasta este metoda pe care am folosit-o până acum.
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Cristal umed
 

Attachments

  • 9HNRIJXl5E.jpg
    9HNRIJXl5E.jpg
    1.2 MB · Views: 468

pachemguy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 25, 2023
Messages
22
Reaction score
21
Points
3
Asta e ceva cristal fin ai acolo ican miros aruncat ecranul deja 😄 4mmc a fost pentru mine cel puțin niciodată rreally popular aici, în SUA, dar un am cumpărat câteva kg înainte de a fi pus pe ban din păcate plecat, dar dragi ratat. Dar 4mmc absolut următorul pe lista mea cât mai curând. Așa cum am terminat Synth a-pvp. Deci ați achiziționat bromoketone sărind peste bromonatio. Toate împreună? Am găsit câteva surse aparent bune pentru metilpropiofenonă, dar nu am putut găsi niciodată cele 2 specii bromo care ar fi minunat!
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Mulțumesc. Cu siguranță are un miros. Totuși, nu am fost mulțumit, așa că am repetat procedura de spălare și cristalizare.

Da, încerc să evit să lucrez cu brom. Și da, furnizorul meu furnizează bromocetonă de înaltă calitate și știe cum să expedieze.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
4 puncte. la 35 de grade reacția are loc în două ore, la 40 de grade vor exista mai multe impurități. Care este randamentul pulberii? Cristalul este murdar.
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Vă înșelați. Este 4 h pe 35 c
Citește în loc să te uiți doar la cristalul meu. Ur anwsers sunt în postările mele lol.
 
Last edited:

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Scuze, nu am observat eliberarea substanței. Acum o văd frustrantă 35-45.
 

OttoBulletproof

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 2, 2023
Messages
18
Reaction score
15
Points
3
În alte sinteze se utilizează și NMP. Nu este de fapt necesară? Neutilizarea acesteia va reduce randamentul?
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Nu sunt sigur de acest lucru. Această sinteză funcționează, dar ar putea exista modalități mai bune. Încercați-o și veți afla. Aceasta a funcționat pentru mine.
 

Sailor

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 24, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
@SonicNL, mă întrebam atunci când înlocuiți NMP cu DCM, dacă este încă necesar să adăugați benzen înainte de a lăsa straturile să se împartă? Ați testat acest lucru? De asemenea, curios, dacă ați uscat baza liberă peste MgSO4?

Sunt în căutarea în această sinteză https://bbgate.com/threads/mephedrone-synthesis-4-mmc-in-nmp-solvent-large-scale.231/, dar folosind DCM în loc de NMP, precum și acetat de etil în loc de acetonă și nu sunt sigur dacă benzenul este necesar sau nu.
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Hei, răspuns târziu, dar pentru a răspunde la întrebarea dvs:
Nu, adăugarea benzenului nu este necesară deoarece DCM este solventul în locul benzenului. Benzenul este mai cancerigen decât DCM.

Nu am încercat NMP și nu sunt expert, poate altcineva poate răspunde la această întrebare.
 

Dexterror

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 29, 2023
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
De ce hcl 30% și nu 35-38 % ?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Pentru că funcționează la fel și este probabil mai ieftin/ușor de găsit
 
View previous replies…

Heineken

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 8, 2023
Messages
111
Reaction score
55
Points
28
yes is much country is hard to found 35-38% acid
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ye, puteți găsi, de asemenea, cloruri de silil pentru a face hcl anhidru sau cumpăra în eter sau metanol.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Am căutat acest lucru, dar nu am putut găsi informații utilizabile. Ați putea elabora?
 

Dexterror

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 29, 2023
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
nu este nevoie de condensator de reflux pentru această sinteză? Dcm încălzit la 40 de grade (punctul de fierbere) poate duce uneori la o explozie încălzit pentru un astfel de timp la o astfel de temperatură într-un balon închis?
 
View previous replies…

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
este o practică mai bună să folosiți un condensator cu un balon sau o mănușă care acoperă ieșirea, nu este necesar să astupați strâns
Eu fac această sinteză în DCM și nu folosesc căldură, doar o agitare bună și o las peste noapte
 

Dexterror

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 29, 2023
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Dar dacă fac această sinteză cu încălzire la 40 de grade cu un balon închis, este posibilă o explozie?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
mai degrabă probabil decât posibil aș spune, dacă întreaga masă se află la 40C într-un sistem de sticlă închis
probabil că autorul doar a setat-o la 40C fără să măsoare temperatura masei sau poate că îl subestimez
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
S-ar putea să fiu eu, dar nu am citit nicăieri că a fost folosit un balon închis. Și de ce ar trebui? Balon închis dacă presiunea devine prea mare, dopul se va desface, nimic mai mult, nimic mai puțin
 

TheEnthusiasticCat

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
1
Creșterea presiunii în cazul în care sigilați complet, aș recomanda să fie ușor întredeschis pentru a preveni creșterea presiunii și, de asemenea, pentru a reține orice vapori / mirosuri, desigur, se recomandă un fel de extracție. Mă simt confortabil folosind o temperatură între 38°C și 40°C atunci când efectuez o sinteză 4MMC folosind DCM. Sau puteți folosi 0°C timp de 18 până la 24 de ore, 24 de ore ar fi preferabil.
 
Top