Un singur fir pentru conversia glicidatului de etil-metil PMK în PMK

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Am aceeași problemă cu ceara. După saponificare și reacția cu HCI iese un ulei frumos de culoare maro deschis. După ce l-am lăsat să se răcească la temperatura camerei, acesta devine maro închis, aproape negru și gros.

Are cineva ceva de spus în această privință?
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Ați încercat deja acest lucru? Cum a fost randamentul?
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
are nevoie de etapa finală, distilarea în vid pentru a separa impuritățile/apa din lipiciul maro pe care îl menționați
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
și da.... pasul 1 prin rearanjarea cu HCL nu este valabil cu acea ceară, este nevoie înainte (după cum puteți citi în acest post și în celelalte) NaoH 5% cu dH2o , apoi hcl, apoi saramură sau chiar mai bine neutralizați cu Nahc03 și apoi distilarea în vid.
 

HCL

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 6, 2022
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
cineva are o metodă reală testată care funcționează cu un randament ridicat? Vorbind despre cas 28578-16-7
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc pentru răspuns. Poate că am fost neclar, dar ceea ce am vrut să spun este că am făcut-o în 2 etape. Mai întâi naoh (și l-am lăsat să stea cel puțin o oră) și după aceea reacția cu HCL. După adăugarea HCL s-a separat în două straturi.

Cu vechile pulberi nu le-am distilat niciodată și am putut să folosesc întotdeauna uleiul perfect.

Rezultatele dvs. sunt mai bune cu metodele de mai sus?
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
de fapt, problema este atunci când comparăm cu vechiul pmk , pentru că atunci când obținem acel strat organic ciudat credem că totul a eșuat , atunci nu mergem mai departe, dar după cum știam toată lumea care a urmat metoda bază/acid a trebuit să distileze... mi-ar plăcea să știu rezultatele dacă cineva urmează metoda peroxidului de hidrogen pe care am publicat-o în postarea mea deschisă, pentru că se pare că va fi mult mai perfectă și mai clară, dar nu sunt dispus să manipulez peroxidul de hidrogen la mai mult de 70% fără o hotă PRO... am un aparat de extracție, dar... nu îmi voi asuma acest risc, oricum această metodă mi-a fost trimisă de la marele producător al materialului, nu de la revânzători... deci ar trebui să fie cea mai bună dintre cele mai bune opțiuni.
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
Ei bine... după câteva eșecuri, cred că am reușit în cele din urmă... rezultatul este un ulei curat, fără chestii murdare... nu mai arată ca mierea, dar cu o mare diferență dacă comparăm cu metil pmk, culoarea rezultatului este un ulei maro-roșu închis, cu un miros intens de sassafras care își păstrează starea la temperatura camerei și nu îngheață niciodată, cheia este DISTILAREA VACUUM, nu este nevoie de multă distilare, apa din produsul post-distilare este doar un pic.
dacă faceți acest lucru, veți vedea destul de repede că reacția s-a încheiat... nu mai trece apă prin condensator și se produce doar un reflux al uleiului. voi încărca poze dacă voi găsi o metodă confortabilă de a o face aici.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
KhlNo9tDQV


forumul este sigur :)
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Ei bine... după câteva eșecuri, cred că am reușit în cele din urmă... rezultatul este ulei curat, fără lucruri murdare... nu mai arată ca mierea, dar cu o mare diferență dacă comparăm cu metil pmk, culoarea rezultatului este un ulei de culoare maro-roșu închis, cu un miros intens de sassafras care își păstrează starea la temperatura camerei și nu îngheață niciodată, cheia id VaCUUM DISTILLATION, nu este nevoie de o mulțime de distilare, apa din produsul post-distilare este doar un pic.
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Felicitări pentru asta! Vreți să ne împărtășiți rețeta exactă și pașii utilizați?
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8

Sigur!

În primul rând, scuze pentru engleza mea, știu că poate fi "ciudată" uneori...

Deci, am încercat diferite cantități în metoda bază-acid până când am găsit cea corectă.
CHEIA ESTE DISTILLAȚIA LA VACUUM, scriu despre Capital pentru că am văzut că (la fel cum mi s-a întâmplat și mie la început) după ce facem metoda bază-acid, când vedem rezultatul (o miere murdară și extrem de densă) ne gândim că ceva nu a mers bine, apoi nu mai continuăm... dar aici este cheia.
PENTRU 50 GR DE CEARĂ ( am mers la scară mică pentru că am doar o cantitate mică de ceară)

1. puneți 50 gr ceară și 70 ml dH2O și 12 Gr leșie , creșteți încet temperatura la 80º C , când s-au atins cei 80º continuați să amestecați timp de o oră.

2. Se adaugă la amestec 32,5 gr de HCL 65% și se continuă amestecarea timp de încă o oră la 80ºC

3. se pune în pâlnie sep. , se aruncă stratul de apă și se adaugă o cantitate decentă de dH2o cu bicarbonat de sodiu 5% (sau pur și simplu se face o soluție saturată) și se face operația tipică în pâlnie sep. și se lasă să stea 30 de minute

4. repetați de încă 2 x ori spălarea cu soluție saturată, aruncați apa întotdeauna și 1 singură spălare cu apă.
( dacă apare o emulsie încercați spălarea cu saramură)...

5. se distilează în vid până se elimină toată apa (este vorba doar de o cantitate mică care dă probleme) și se poate face în rotovap.
și....

VOILA! aveți produsul dorit, doar cu o culoare diferită față de cea a vechiului glicidat... rezultatul va fi un ulei de culoare roșu-maroniu închis.
 

justlooking88

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Poate cineva să explice diferența dintre aceste 2 numere cas referitoare la pmk? unul pare a fi glicidat de etil pmk și celălalt glicidat de metil pmk , care este considerat cel vechi care se convertește cu ușurință și care este cel nou cu care toată lumea are dificultăți? Orice ajutor ar fi extraordinar 🙏

13605-48-6 pmk metil glicidat

vs

28578-16-7 glicidat de etil pmk
 
Last edited:

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18

bună @Fring, aș dori să știu, de asemenea, numărul CAS exact al glicidatului de etil-metil pentru acest precursor esențial al MDMA, sinteza PMK(MDP2P)
@G.Patton @William Dampier
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
nu vă pierdeți timpul, credeți-mă, chinezii vând TOȚI forma ETHY METHYL de când etilul este interzis, nu se joacă când ceva este interzis... pot spune ce vor, dar totul este etil, poate nici nu știu... țineți cont de faptul că marea majoritate a acestora nu știu nimic despre asta, doar o vând.
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
Doar o întrebare, apropo, poate cineva să-mi explice care este diferența dintre pudră și ceară?
Pentru că, având o minte de chimist, nu prea înțeleg diferența dintre aceste două forme.
Ce anume se schimbă? Punctul de fixare nu este același? Una este mai mult ca o "sare" și cealaltă are o textură diferită, dar cu aceeași moleculă?
toate aceste detalii mă derutează și nu prea înțeleg.
și dacă, de asemenea, dacă toate aceste tipuri de precursori au nevoie de aceeași conversie pentru a fi o cetonă.
vă mulțumesc pentru informații
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Mulțumesc pentru acest articol! Să înțeleg că vă referiți la HCl 35%?
 
Top