Amalgam de aluminiu (Al/Hg) rezumat

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Introducere

Aici puteți găsi informații detaliate despre amalgamul de aluminiu, este producerea manualelor din nitrat de mercur sau clorură de mercur. Există un manual de sinteză a nitratului de mercur cu instrucțiuni video. Sinteza clorurii de mercur nu este descrisă din motivul că este produsă din nitrat de mercur. Amalgamul de aluminiu este unul dintre numeroasele amalgame metalice care nu este descris aici din motivul că numai amalgamul de aluminiu este utilizat în principal în rutele de sinteză ale producției de droguri ilicite.

Ce este amalgamul

Un amalgam este un aliaj de mercur cu un alt metal. Acesta poate fi un lichid, o pastă moale sau un solid, în funcție de proporția de mercur. Aceste aliaje se formează prin legătura metalică, forța de atracție electrostatică a electronilor de conducție având rolul de a lega toți ionii metalici încărcați pozitiv într-o structură de rețea cristalină. Aproape toate metalele pot forma amalgame cu mercurul, excepțiile notabile fiind fierul, platina, tungstenul și tantalul. Amalgamurile argint-mercur sunt importante în stomatologie, iar amalgamul aur-mercur este utilizat în extracția aurului din minereu. Stomatologia a utilizat aliaje de mercur cu metale precum argint, cupru, indiu, staniu și zinc.
1Xc2v6WdVJ
PqusZFdRw3
Aluminiul poate forma un amalgam prin reacție cu mercurul. Amalgamul de aluminiu poate fi preparat fie prin măcinarea granulelor sau a sârmei de aluminiu în mercur, fie lăsând sârma sau folia de aluminiu să reacționeze cu o soluție de clorură mercurică/sulfat mercuric. Acest amalgam este utilizat ca reactiv pentru reducerea compușilor, cum ar fi reducerea compușilor nitro la amine. Aluminiul este donatorul final de electroni, iar mercurul servește la medierea transferului de electroni. Reacția în sine și deșeurile rezultate din aceasta conțin mercur, astfel încât sunt necesare măsuri speciale de siguranță și metode de eliminare. Ca alternativă mai ecologică, hidrurile sau alți agenți reducători pot fi adesea utilizați pentru a obține același rezultat sintetic. O altă alternativă ecologică este un aliaj de aluminiu și galiu, care, în mod similar, face aluminiul mai reactiv, împiedicându-l să formeze un strat de oxid.

RW5BmqgFpc
Aluminiul din aer este protejat în mod normal de un strat subțire ca o moleculă din propriul său oxid. Acest strat de oxid de aluminiu servește drept barieră de protecție pentru aluminiul de bază și împiedică reacțiile chimice cu metalul. Mercurul care intră în contact cu acesta nu face niciun rău. Cu toate acestea, dacă aluminiul elementar este expus (chiar și printr-o zgârietură recentă), mercurul se poate combina cu acesta pentru a forma amalgamul. Acest proces poate continua mult dincolo de suprafața metalică imediat expusă, putând reacționa cu o mare parte din aluminiu înainte de a se încheia.

Prezența apei în soluție ar fi necesară; amalgamul bogat în electroni va oxida aluminiul și va reduce H+ din apă, creând hidroxid de aluminiu (Al(OH)3) și hidrogen gazos (H2). Electronii din aluminiu reduc ionul mercuric Hg2+ în mercur metalic. Mercurul metalic poate forma apoi un amalgam cu aluminiul metalic expus. Aluminiul amalgamat este apoi oxidat de apă, transformând aluminiul în hidroxid de aluminiu și eliberând mercur metalic liber. Mercurul generat trece apoi prin aceste ultime două etape până când rezerva de aluminiu metalic este epuizată.
PGYKuHjRrT

Metode de preparare

Amalgam Al/Hg din HgCl2 în soluție MeOH
Se pregătește un balon cu trei gâturi cu fund plat de doi litri și se astupă unul dintre gâturi. Se aranjează un condensator de reflux în orificiul central. Aparatul a fost plasat pe agitator/placă fierbinte. Se taiefolia de aluminiu Reynolds Heavy Duty în pătrate de aproximativ 1", pentru a obține un total de 27,5g.
6IY1yRCULm
QToCGUYNMO

5g de folie în pătrate de 1" și 5g de folie și folie după 8-10 secunde de măcinare într-o râșniță de cafea Braun

OnwrQuCyt2
TjdFSKozyW

Prim plan al bilelor de folie și al foliei de 27,5g într-un balon cu fund plat de 2000 ml

Am pus loturi de 5 g într-o râșniță mică de cafea Braun și am măcinat folia timp de 8-10 secunde. Folia nu este cu adevărat "măcinată", ci se transformă în mingi mici. Acest lucru funcționează uimitor de bine. Poate părea ciudat să vă puneți folia într-o râșniță de cafea, dar aceasta este, fără îndoială, o descoperire în pregătirea aluminiului pentru Al/Hg. Apoi, 400 mg de HgCl2 au fost dizolvate în 750 ml de MeOH de laborator. Când MeOH-ul a fost gata (tot HgCl2-ul a fost dizolvat), a fost de asemenea aruncat în balon și condensatorul a fost pus la locul său. S-a agitat timp de 5-10 secunde la fiecare minut sau cam așa ceva. În mai puțin de 10 minute, erau vizibile bule slabe, soluția era gri, iar aluminiul era mult mai puțin strălucitor. Unele bucăți au început să plutească. Când amalgamul este gata, evoluția gazelor se oprește.
KSfEMgrNFT

Amalgamare completă

Amalgam uscat de Al/Hg din Hg(NO3)2

Luăm 14 g de folie de aluminiu și o rupem cu mâinile în bucăți de dimensiunea 2x2, 3x3 cm. Aveți grijă să rupeți, nu să tăiați, pentru a crește suprafața. Așezămîntr-un balon cu 3 gâturi și fund rotund și umplem complet folia cu apă.
Htd1eO3lo5
Acum pregătim sarea de mercur. Luăm un termometru cu mercur din farmacie, îl învelim în hârtie, îl rupem la vârful de jos. Turnăm tot mercurul (~1-2 g) într-un pahar, unde apoi adăugăm 4 mL de acid nitric (70%). Nu uitați că vaporii de mercur sunt periculoși pentru sănătate! Pentru a iniția reacția, paharul a trebuit să fie încălzit la aproximativ 50 de grade, amestecând ocazional. Tot mercurul s-a dizolvat aproximativ 30 de minute, iar un gaz portocaliu, oxidul de azot (IV), a fost eliberat din sticlă. Ecuația reacției este următoarea .
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
WfyI0znvjK

Vizualizați elementul media 6
Se pipetează 2 mL din soluție și se pune într-un balon cu fund rotund cu folie. După aproximativ 5 minute, folia și-a pierdut luciul, a devenit mată, iar pe fundul balonului s-a adunat un mic strat de nămol gri (hidroxid de aluminiu). După 10-15 minute, reacția se oprește, acest lucru putând fi observat prin încetarea evoluției gazelor.
XClBG4hTiW
Scurgemlichidul și clătim folia cu apă de 3 ori.
Xyu1b86dt0
Esența acetică este adesea folosită pentru a produce hidrogen, dar eu "încep" reacția de producere a hidrogenului cu apă. Mediu mai puțin acid, ceea ce înseamnă că mai puțin alcalin trebuie adăugat ulterior. Mulți oameni pun întrebarea: "Cum să elimin această apă?" Nu este nevoie să eliminați apa nicăieri, ea reacționează cu aluminiul și se obține hidrogen: 2Al + 6H2O ---> 2Al (OH)3 + 3H2

Modul de utilizare

Amalgamul de Al (Al/Hg) este utilizat pe scară largă în reacțiile organice de reducere a compușilor nitro la amine. Reacția de reducere este o reacție exotermică într-un singur vas cu Al/Hg cu un compus organic nesaturat. Aluminiul, apa și mercurul eliberează hidrogen gazos (H2) în amestecul de reacție și saturează compușii organici. Puteți întâlni reducerea Al/Hg în cele mai populare reacții, cum arfi Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg (video), Sinteza completă a MDMA din ulei de sassafras, Sinteza și extracția d-amfetaminei (Nabenhower, 1942) și așa mai departe.
 
Last edited:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Conform wikipedia, pentru producerea nitratului de mercur(II), este necesar acid nitric fierbinte și concentrat, sau acest lucru nu are nicio importanță?
Reacția cu acid nitric fierbinte pare cel puțin mai violentă, se produce mult gaz și asta nu a durat 10 minute.

În ceea ce privește nitratul de mercur(II) și aluminiul, există un raport de urmat? Sau cum se poate determina cantitatea corectă astfel încât să se obțină amalgam adecvat.

Este o greșeală să am o soluție de acid nitric cu aproximativ 50mg de nitrat de mercur(II) dizolvat în 0,1ml de soluție? Pentru că am citit că trebuie folosită o soluție acidă pentru a preveni precipitarea produselor de hidroliză.
Sau ce alte posibilități există?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Salut
răspuns:

Raportul aproximativ este de la 1:1300 până la 1:650 (nitrat de mercur(II) la Al în moli).
Acest acid activează suprafața foliei de Al pentru a începe reacția cu Hg. O cantitate mare de acid va strica produsul de reducere. Nu este necesar să se utilizeze.
La ce produse de hidroliză vă referiți?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
ok, deci nu contează dacă adaugi mercurului acid nitric fierbinte sau rece și apoi îl încălzești. Probabil că a doua metodă este mai blândă.

Acesta este un interval relativ mare, cu 50g Al aceasta ar fi o cantitate de la 0,4g la 0,9g. Dar acum știu de ce creșterea hranei nu a dat mult mai mult randament, mult prea puțină sare pentru a forma amalgamul. Mulțumesc mult!

Este mai bine să dai mai mult nitrat de mercur(II) sau doar atât cât este necesar? Întotdeauna am presupus că amalgamarea este o reacție în lanț, care are nevoie doar de un impuls pentru a reacționa complet.
Ce înseamnă o cantitate mare de acid? Soluție acidă înseamnă că am un pic mai mult acid decât a reacționat în soluție.
Am dizolvat 21g de mercur în 70ml de 60%HNO3, ceea ce ar trebui să dea o concentrație de 0,1ml de soluție acidă la aproximativ 50mg de nitrat de mercur(II) și aș fi pus în jur de 50ml de HNO3 prea mult.
Asta ar însemna aproximativ 1ml (0,5g sare) soluție acidă pentru 50g Al. Este deja prea mult acid?
Cred că asta înseamnă monohidrat, octahidrat și hemihidrat.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cantitatea necesară ar fi mai bună, excesul de sare de Hg va produce mai multe deșeuri care conțin Hg.
Mă refer la excesul de acid, cantitatea dvs. este corectă.
Cred că un exces de acid poate încetini reacția de formare a Hg și Al(OH)3 în conformitate cu principiul lui Le Chatelier
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Înțeleg, deci nu trebuie să-mi fac griji cu privire la produsele de hidroliză, ci mai degrabă că excesul de acid azotic îmi afectează amalgamul.

Am procedat foarte teoretic după principiul vreau 50mg la 0,1ml soluție și am luat această formulă și am calculat restul:
3HG + 8HNO3 --> 3HG(NO3)²+...+....
601.77g+504.08g -->1027.86g +...+...
2.93g+2.45g -->5g +...+...
5g nitrat de mercur(II) + 10ml HNO3 = concentrație 0,05g/0,1ml
70ml HNO3 necesită deci 21g mercur.
Din cei 70 ml HNO3, 17,15 g = 12,55 ml ar trebui să fi reacționat, iar restul (57 ml) ar fi soluția acidă.

Care ar fi cel mai bun mod de a păstra soluția preparată?
-Pot distila acidul nitric? Ce ar rămâne, sarea pură de mercur? Cu toate acestea, având în vedere cantitatea mică, acest lucru ar fi cu siguranță prea costisitor.

-Sau ar trebui mai degrabă să adaug mercur și să încălzesc totul pentru a obține o concentrație mai mare de sare de mercur și mai puțin acid?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ați greșit reacția și, prin urmare, cantitățile de reactivi. Uitați-vă la subiectul meu de mai sus, există reacția corectă.
Închideți-l ermetic și puneți-l în frigider
Nu trebuie să faci aceste proceduri, omule. Dacă vrei să rezolvi Hg în HNO3, trebuie să îl încălzești. Poți folosi condensatorul de reflux pentru a evita evaporarea acidului.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Dar, domnule, reacția
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)² +NO2 + H2O
din postarea dvs. nu poate fi corectă,
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)²+ H2 ar fi cea corectă dacă ar fi așa, dar probabil ar trebui să fie ->
HG + 4HNO3 --> HG(NO3)² + 2NO2 + 2H2O, altfel numărul de molecule de pe ambele părți nu este corect, ți-ar lipsi un azot și trei oxigen. Sunteți de acord cu mine în această privință? În orice caz, se formează dioxid de azot (NO2), sunt 100% de acord cu dumneavoastră, l-am putut mirosi.
Reacția mea cu oxidul nitric (NO)
3HG + 8HNO3 -->3HG(NO3)² + 2NO + 4H2O
ar fi, de asemenea, corectă, din numerele moleculelor, dar oxidul de azot este inodor, deci nu poate fi corectă, vina mea.

Habar nu am de ce pot găsi atâtea reacții pentru HG + HNO3 și care este cea corectă.
Am crezut că soluția mea nu este corectă, prea acidă, cel puțin așa am înțeles eu, și m-am gândit la două modalități de a-mi "salva" soluția, distilare sau concentrare. Dar...
Nu pare necesar până la urmă, așa cum tocmai ați scris.

Voi folosi apoi noua reacție, dacă sunteți de acord cu mine, pentru calcul în viitor pentru a determina cantitatea corectă de sare de mercur.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da, aveți dreptate! Acest lucru este exact corect. Vă mulțumim pentru notificare. NO2 este produsul corect, gazul maro.
3EkWQSjFeV
Ohh, scuze pentru neînțelegere. Puteți evapora acidul, dar folosiți un loc bine ventilat și o mască cu mănuși!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, am încercat să-mi pun folia în râșnița de cafea (în disperarea mea maximă), dar nu eram sigur dacă va funcționa, așa că am lăsat bilele mici deoparte, dar apoi am citit postul tău de mai sus și mi-a insuflat o nouă speranță. Întrebarea mea este dacă poate fi utilizat și cu metoda normală de amalgamare sau doar cu MeOH. Ar fi un salvator de vieți, deoarece ruperea tuturor acestor folii este mortală. Mulțumesc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună, Diogenes. Da, se poate.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cum îmi dau seama când bilele mici (făcute de râșnița de cafea) sunt amalgamate și gata de utilizare. La ce semne ar trebui să fiu atent?

De asemenea, am înțeles bine că reacția are nevoie de mai multă folie atunci când se utilizează metoda râșniței de cafea? Dacă da, care este proporția în experiența dumneavoastră?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Culoare și bule. Atunci când se termină bubuitura, este gata de plecare
trebuie să o numărați după masă, tăierea și amestecarea în malaxor folosite pentru creșterea pătratului de suprafață
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Mulțumesc Patton, voi încerca și voi folosi aceeași greutate a foliei (deși pare mult mai puțin așa și cu o oră mai scurt timpul necesar :) ).
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Mă întreb dacă se poate folosi pulbere de aluminiu în loc de folie sau bucăți? Ceva de genul pudră întunecată germană (200 mesh- 2 microni). Dacă amestecați asta cu nitrat de mercur, care ar fi rezultatul?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Am citit că nu este atât de bun deoarece nu se poate obține un amalgam bun din pulbere, reacționează prea repede, nu am încercat niciodată personal, dar folia este întotdeauna utilizată.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Bine, interesant. Unde ai citit asta, mi-ar plăcea să o citesc și eu! Mă aștept ca reacția să fie de-a dreptul violentă, așa cum sunt de obicei reacțiile cu pulberea de aluminiu, dar de ce ar trebui ca timpul de reacție să afecteze produsul final?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Îmi pare rău că nu pot oferi un link, cred că era pe un forum vechi. Cu siguranță nu suntem singurii care cred că cu cât este mai mare suprafața care poate reacționa, cu atât este mai bine, dar în acest caz probabil că nu este așa, deoarece practic toți bucătarii lucrează întotdeauna cu folie. De ce anume nu pot spune, îmi pare rău. Poate un expert de aici ar putea răspunde de ce aici nu se folosește pudră, ci folie.

Reacția poate, de asemenea, să decurgă prea repede. De exemplu, o reacție controlată care se desfășoară uniform pe o perioadă lungă de timp poate fi mult mai completă în conversia substanțelor decât una scurtă și violentă.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ah, ok, am înțeles. Mă gândeam doar la reacția de producere a amalgamului de aluminiu. Dar mai există și reducerea P2NP ... Aici amalgamul sub formă de pulbere ar putea fi prea rapid pentru a funcționa.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
pentru termometrul tehnic, avem nevoie de acid azotic doar 70% ? (nu este în regulă pentru 60/65/69,5%... nu este același preț)
 
Top