Amalgam de aluminiu (Al/Hg) rezumat

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Am nevoie mai târziu de solventul uscat pentru sărarea sulfatului și, deoarece îmi recuperez majoritatea solvenților, îi usuc foarte tare. Ar trebui să fie doar o comparație a lucrurilor mărunte la care acord uneori atenție în legătură cu achiziționarea foliei de aluminiu.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Extractul se poate usca după aceea. Dacă luăm benzen, atunci după distilarea azeotropică, apa rămasă este evaporată împreună cu benzenul
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Despre ce sinteză vorbiți exact acum?
Pentru extracție, folosesc eter de petrol, îl usuc cu MgSO4 și îl evapor. Apoi îmi folosesc solvenții uscați pentru sărare.
Despre ce distilare vorbiți? Am folosit odată un proces în care am făcut o distilare înainte de alcalinizare și am eliminat toți solvenții și aproape toată apa. Motivul a fost acela de a elimina impuritățile solubile în apă, astfel încât acestea să nu se regăsească în produs mai târziu, în timpul distilării cu abur.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Încercați cu benzen sau omologii săi. Și produsul final este mai bine cristalizat în acetonă decât în oricare altul (dacă acetona prevalează)
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Nu-mi răspundeți la întrebări și nici nu vă motivați sfaturile, habar nu am despre ce scrieți, următorul îmi spune că ar trebui să folosesc apă roșie pentru a clăti filtrele, deci de ce mi-ar păsa?
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
Doar o întrebare scurtă, băieți.
Când mi-am făcut amalgamul ( hgcl2 + AL)
mi-am amestecat produsele împreună și a fost în regulă, am văzut culoarea gri și bulele mici care veneau.
După ce am așteptat mai mult, producția de h2 a fost foarte mare!
când reacția părea mai slabă, intenționam să-mi spăl amalgamul de sarea de mercur.
după ce l-am spălat de câteva ori, am avut precursorul meu ( grup nitro/-- (P2NP dizolvat în alcool izo) cu GAAK. și nimic !!!

dacă cineva mă poate ajuta.
Pentru că mă gândeam că poate, AL.HG reacționează. și după graba de h2, amalgamul a devenit jos.
Ar trebui, poate, sa-l spal, la inceput, cand au inceput bulele mici si culoarea gri?
Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor.
pentru că acest pas nu este foarte clar pentru mine
Mulțumesc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ce concentrație de P2NP în IPA ați utilizat? Ați încercat să încălziți amestecul de reacție?
 
Last edited by a moderator:

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
nu prea îmi amintesc proporția amestecului. îmi pare rău...
dar a fost un raport frumos. ( la limita de a fi saturat)
Cred că a venit din cauză că poate am așteptat prea mult după reacția amalgamului pentru a face asta.
Este o problemă dacă nu spăl hg.al de sarea de mercur înainte de a face o hidrogenare la o amină.
Știu că unii oameni amestecă totul...
dar nu este chiar punctul meu de vedere.... îmi place când este clar și perfect!
Este posibil, amalgamul meu a fost în jos, deoarece poate am wach prea mult? sau lăsați-l un pic prea mult timp cu solvenții mei (pentru a reacționa și de a crea h2)
Vă mulțumesc pentru mesajele voastre... mă simt mai puțin singură cu toate aceste întrebări.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Din experiența mea, cel mai bine este să începeți reacția atunci când se începe amalgamarea. Așteptați un sunet de `sizzling` al amalgamului (Al + HgCl2 + apă) și ca tot Al-ul să ajungă la suprafață și să apară bule mici. Când toate cele 3 semne sunt împreună 1.sunet de sfârâit 2. Al vine la suprafață plutind 3. bule mici, atunci scurgeți apa imediat și adăugați amestecul de reacție (10g P2NP + 100ml IPA + 50ml acid acetic glacial). Veți vedea imediat o reacție foarte furtunoasă. Răciți până la un anumit grad, dar nu prea mult, lăsați-l să curgă atâta timp cât este peste 40 de grade C. Cu cât înțelegeți mai bine începutul când toate cele 3 semne sunt împreună, cu atât mai bine. Am încercat să-l spăl o dată și tot a funcționat, dar cred că este mai bine să încercați mai întâi fără spălare, deoarece oricum veți scăpa de mercur mai târziu. Sper că acest lucru vă ajută.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Aproximativ același lucru pe care ți l-am spus @Pennywise
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, ca traseul meu mai vechi, dar fără răcire.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Pentru amalgam am două gâturi pe balon...
Am comandat dopuri de sticlă, dar livrarea este interminabilă...

întrebare de noob...
pot folosi un dop de plută?
"atingerea franceză"

Uhizxscq6F
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Eu nu închid deloc balonul, las doar hidrogenul să scape și apoi pur și simplu nu fumez în timp :D
De ce vrei să închizi balonul?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
din moment ce se spune să se pună un condensator allhin... nu mi s-a părut logic să las celălalt gât deschis
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Înțeleg, pasul următor, folosesc un adaptor pentru un termometru, în acest pas este important să urmăriți temperatura, altfel îl închideți cu "the french touch" :D
În caz contrar, ați putea face totuși o gaură în dop cu un burghiu mic de 6 sau 7 și să împingeți termometrul prin acea gaură. Acest lucru ar trebui să funcționeze, de asemenea.
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
Vă mulțumesc pentru răspuns.
de aceea mă gândeam la această posibilitate. și de aceea mi-era teamă să-mi spăl amalgamul pentru că... poate al.hg va reacționa cu H2O... și voi pierde reacția...

Așadar, mi se pare cea mai ușoară cale, fără spălare, de a nu-mi răni amalgamul...., dar sunt puțin îngrijorat să păstrez această sare de mercur în produsul meu...

-Are cineva vreo idee?

De exemplu, mă gândeam să încerc să iau metalul de mercur de pe fund, când îmi voi alcaliniza amestecul cu NAOH.
Dar este posibil să se dizolve mercurul din solvenții pe care i-am folosit (apă, solvent organic, DCM,...)
pentru că eu chiar încerc și vreau să am cel mai sigur produs la final.

Cineva a reutilizat acest mercur pentru a face un alt amalgam?
pentru că sincer... este destul de greu de obținut!

Mulțumesc băieți
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Mercurul este ușor de obținut. Cumpărați comutatoare de mercur de pe ebay. Veți obține 200 din China pentru 10 euro.
Nitratul de mercur este greu de obținut, dar ușor de fabricat din mercur și acid nitric.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Un pic fără legătură, dar știe cineva dacă sărurile de galiu formează amalgame, dacă da, care? Sau am nevoie de galiu elementar?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Știți sigur că galiul nu funcționează? Am căutat să explorez materiale mai puțin toxice.
 
Top