Amalgam de aluminiu (Al/Hg) rezumat

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
nu, nu sunt deloc sigur, sunt un noob
dar nu am citit niciodată că există înlocuitori
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Voi încerca și voi raporta dacă voi găsi ceva.
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
nu. nu va funcționa... "de ce?"

pentru că elementul folosit în această reacție este aluminiul !
activitatea mercurului este de a crea un amalgam. și în acest fel să ia de pe lay de "alumine (oxidarea naturală din aer pe aluminiu")

-pentru alte modalități de a obține o amină este :

*LiAlH4 (Lithium aluminum hydride), mai puțin toxic, destul de instabil/ greu de găsit.... ușor dacă ești profesionist pentru că este una din cele mai ușoare reduceri.

*sau cuplul Zn/Ni dar nu am încercat această metodă


dacă altcineva are alte informații ar fi frumos să le împărtășească și aici.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
În locul dvs. aș testa pur și simplu cu o încărcătură mică dacă aveți galiu disponibil și aș raporta rezultatul aici.
Galiul formează un amalgam cu aluminiul la fel ca mercurul și produce hidrogen, dar există și unele diferențe la nivelul electronilor care fac imposibilă înlocuirea completă a mercurului cu galiu.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
doar pentru frumusețe; o mică reacție frumoasă video aI+hg

 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/one-pot-synthesis-of-amphetamine-from-p2np-with-nabh4-cucl2-1kg-scale.70/
Iată și o reducere fără mercur, mi se pare foarte interesantă și se citește ușor, voi încerca și eu cândva.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Nu văd niciun motiv pentru care amalgamarea cu galiu nu ar funcționa. Dar pentru a produce amalgamarea al/ga în prealabil, cred că aveți nevoie de o sare de galiu. Otehrwaise poate doar încercați cu un pic de galiu și alufoil într-un balon rb, rotiți-l până când le puteți vedea reacționând. Apoi adăugați P2NP și vedeți dacă se reduce?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Probabil că ați putea produce clorură de galiu dizolvând galiul în HCl concentrat, apoi adăugându-l la folia de aluminiu. Dacă nu doriți să pierdeți P2NP, ați putea încerca întotdeauna să adăugați folia amalgamată în apă. Dacă apar bule, este vorba de hidrogen gazos provenit din reducerea H2O de către aluminiul expus.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Nu știu dacă știți, dar galiul formează amalgame cu metalele, inclusiv cu Al. tot ce ați spus despre Hg în primul paragraf se poate aplica și la galiu. vă rog să mă corectați dacă greșesc, oricine.
Am citit despre liah, nu vreau să lucrez cu el momentan, prea periculos în mediul meu, Iar despre Zn/Ni nu știu deloc, există vreo informație aici? Mulțumesc.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93

Bună idee prietene, o vom verifica cu siguranță.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
întrebare: urmez metoda clătirii x 3, pentru a elimina cât mai mult mercur posibil, dar dacă alegem, de exemplu, IPA ca solvent, vechea sinteză de rodiu/osmiu (în IPA sau metanol) nu se clătește și presupun că ei cred că toate sărurile de mercur vor fi eliminate din amestec atunci când se fac etapele alcaline/acide.... deci... ce credeți despre asta?

Clătirea cu apă ar putea afecta randamentul final?
Ei spun că randamentul este de 90% din mdp2p , ceea ce este mult mai mult decât randamentele mele... ar putea fi acesta motivul?

fac microscale , dar nu ar trebui să fie problema...
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Nu m-am închis în ultimele sinteze, dar după ce am citit câteva rute de sinteză interesante, unii oameni au pus-o la refluxoin pentru a evita pierderea de metilamină... asta sună foarte logic, acesta ar putea fi motivul pentru scăderea randamentelor finale, mai puțină metilamină în amalgam. Am de gând să folosesc un gât simplu și să pun un condensator la reflux..... ce credeți despre asta?

În ceea ce privește amalgamările mele, aștept doar până când apar bule + puncte gri și elimin rapid apa și clătesc.... de 3 ori! ... amalgamul meu a întârziat mai mult de 6 ore și randamentul final nu a fost cel scontat... Ei bine, am folosit folie AL groasă în pătrate (greșeala mea), dar a fost dificil să ajung întotdeauna la 60º celsius și nu am obținut niciodată 100% AL "topit", așa că voi încerca ceea ce a spus Diogenes, să arunc cât mai multă apă posibil în 10 secunde și să adaug solvenții și bunurile... apoi, mai târziu, în purificările cu acid alcalin ar trebui să iasă mercurul..... am dreptate?

temperatura scăzută și întârzierea la amalgam spunând că nu fac totul bine..... sunt sigur că clătirile sunt problema.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ce este? Condensator de reflux???
Este necesar să se utilizeze în sinteza amf (uitați-vă la subiectul manualului!)
Nu, ar trebui să vă curățați amalgamul de acid (HNO3 este produs după reacția Al+Hg(NO3)2).
Sarea de Hg nu se dizolvă în acești solvenți.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună Patton, am vrut să spun că sarea de Hg va rămâne în faza de apă eliminată, solubilitatea sa fiind foarte scăzută în IPA. Clătirea este întotdeauna recomandată, desigur.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
>Solubilitatea nitului este foarte scăzută în IPA.
Sărurile de Hg sunt nemiscibile cu IPA. Puteți evita clătirea. Am fost informat că nu are nicio influență asupra Hg din produsul final. Un coleg a făcut analiza metalelor pentru amfetamină și a spus că Hg era de 0,0003-0,0004 mg/kg.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Mulțumesc Patton, mi-ai confirmat în sfârșit speculațiile teoretice aici: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...hesis-from-p2np-via-al-hg-video.196/post-5921

Aceasta este știință reală și este extrem de liniștitoare. Postarea mea actuală a fost doar pentru a adăuga experimentul meu conform căruia, folosind o folie mai groasă, spălând o singură dată și clătind cât mai repede posibil, poate funcționa perfect.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Omule, ca să fiu sincer, ar trebui să ai un pic mai multă răbdare și poate să nu crezi că oamenii sunt proști doar pentru că întreabă ceva ce tu știi cu ușurință....

Oricum, ați răspuns ceva foarte diferit în acest fir despre când începeți să adăugați cetona și metilamina după ce amalgamul a început, am întrebat corect despre cel mai bun moment pentru a le adăuga, și așa cum a spus diogenes de exemplu, și ați fost de acord, cel mai bun moment este atunci când apar primele 3 semne în loc să așteptați prea mult...
asta e ceea ce cer, știu cum să fac amfetamine.

înțeleg că aceste întrebări sunt plictisitoare pentru tine, atunci îți recomand să nu răspunzi la ele.
Cunosc profund o mulțime de lucruri într-o mulțime de domenii și dacă vreau cu adevărat să ajut, o voi face cu amabilitate, pentru că cineva are aceleași îndoieli pe care le-ai avut tu cu ceva timp în urmă.
nu o lua ca pe o ofensa, doar spuneam.

în ceea ce privește persoanele care nu vorbesc engleza și încearcă să vorbească, aveți răbdare domnule, sunt mult mai mulți oameni în lume care vorbesc spaniola decât engleza, și când un turist sau cineva vine în țara mea și încearcă măcar să vorbească spaniola, sunt întotdeauna fericit, amabil și răbdător.
zilele trecute a trebuit să reformulez o întrebare doar pentru că tu crezi că toți trebuie să vorbim perfect engleza..și fiecare persoană care a citit-o , cu siguranță a înțeles-o.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
de asemenea, am întrebat în mod clar despre sinteză, methos poate fi găsit în rodiu etc... ei nu clătesc amalgamul, de asemenea, pentru că nu folosesc apă, ei diluează în IPA sau metanol... deci... dacă există vreun vinovat, sunt ei! haha

băieții ăia știu ce fac, presupun că elimină mercurul în etapele alcaline/acide. spui că mercurul nu se dizolvă pe solvenții ăia, dar, pur și simplu nu scapă de mercur? niciodată? asta e întrebarea mea inițială
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
OH man.... why i readed this..... now im becoming crazy to found the appropriate one.... almost no one aluminum can be found with purity data.... found only one, but will delay 4 days or so haha... been reading about purity of comertial grade al foil ...și a găsit niște tipi care fac un studiu 6 probe, și au găsit 5 din 6 au aproape de 99% .... Credeți că gradul comercial al este chestii rele? im folosind un 30 micrones thuckness folie utilizată pentru a pune și fum sishas etc .... nu știu dacă am o pierdere de randament din cauza calității slabe..
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Sunt extrem de răbdător, omule. În fiecare zi răspund la aceleași întrebări. Sunt un pic confuz când persoana nu încearcă să scrie corect întrebarea și apoi mă jignește că nu sunt răbdător, lol. Nu vă pot citi gândurile... încercați să citiți ce ați scris înainte de a posta, vă rog.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Sunteți o persoană bună, dar aici nu este un loc turistic, aici este un forum chimic. Încerc să vă ajut, dar nu pot înțelege ce vreți să spuneți. Este un pic mai greu decât să spui o direcție pe stradă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Mercurul nu este legat (conectat) cu baza liberă amf. Atunci când efectuați extracția din soluția de amalgam, mercurul rămâne în apă (care poate fi aruncată).
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
această engleză proastă a traversat globul și nu a avut niciodată probleme... poate că vorbesc ciudat, dar suficient pentru a înțelege, engleza mea este învățată automat, cel puțin încerc, dar domnule, voi folosi traducătorul pentru tine haha... glumesc, presupun că ești plictisit să răspunzi aceleași lucruri zi de zi.
 
Top