Amalgam de aluminiu (Al/Hg) rezumat

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Se numește acid azotic concentrat, nu contează dacă are 60% sau 70%. Doar că nu ar trebui să aibă 100%, care se pare că nu este atât de reactiv, așa că este de obicei diluat la 60-70%. Asta mi s-a spus.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Pulberea de Al poate exploda
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da, cred că da. Dar este nitratul de mercur un oxidant suficient pentru a folosi pulberea de aluminiu drept combustibil? Sunt foarte atent cu orice pulbere de metale în combinație cu orice fel de oxidanți, provenind din domeniul pirotehnic.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Nu vă pot spune exact. Dar vă recomand cu tărie să folosiți folia din motivul că folia este ieftină, OTC, sigură și a fost aprobată de numeroase sinteze.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Următoarea observație: La 15 minute după adăugarea apei la folia de aluminiu și la sarea de mercur, am o soluție de apă gri închis cu multe bule mici care formează o spumă. După ce am turnat apa, aud aluminiu crepitant și fum alb care se ridică, mult fum alb.

Am golit apa prea devreme sau prea târziu?
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
observați că fluxul bulelor este constant, fără opriri, și observați că folia de aluminiu este deja bine acoperită cu urme gri închis și atunci știți că amalgamul dvs. este gata pentru utilizare ulterioară... protejați-vă de vaporii de mercur, utilizați întotdeauna protecție și atunci totul va fi bucurii!!!.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Cred că prea devreme
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
A fost nevoie de mai mult de o jumătate de oră pentru ca degazarea să se oprească. După aproximativ 20 de minute s-a atins vârful, apa s-a încălzit la peste 60°C și s-a eliberat o cantitate mare de gaz.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Bună ziua;
doar o mică întrebare noob despre calitatea aluminiului;
Am citit multe despre "Reynolds Wrap® Aluminum Foil, Heavy Duty" , pe internet am găsit că grosimea sa este de 23.62µm....
Grosimile sunt importante ? în țara mea am 11 & 15µ ușor dar nu găsesc mai mult în "magazinul standard"
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Caut întotdeauna folii de aluminiu industriale pentru izolații termice, bariere de vapori, construcții de saune, acoperișuri etc. Acesta este, de asemenea, de obicei 99,5% aluminiu fără acoperiri și este, de asemenea, mult mai gros (35-50µm) decât rulourile de aluminiu de bucătărie. Dar acolo probabil că fiecare are propriul său mod de gândire.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Tocmai am descoperit folia de aluminiu pentru shisha / narghilea ...

40µ, dar nu știu dacă este 100% aluminiu
SA8EBIWxar
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Cum ar fi să spălați folia cu HCl înainte de a adăuga nitratul de mercur? Nu ar elimina astfel orice strat de oxid care oprește reacția?
 

AKWA

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 19, 2022
Messages
17
Reaction score
9
Points
3
Un pic mai târziu, dar pentru oricine citește pe această cronologie... folosiți un curățător unltra sonic în acest scop
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Dacă nu obțineți informații de la vânzător, verificați la producător pentru a vedea ce aliaj este utilizat.
Acesta nu este necesar pentru reacția cu sarea de mercur și nu ar împiedica oxidarea ulterioară a foliei cu oxigenul atmosferic.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Am căutat furnizori de shisha, dar nu găsesc informații fiabile. Cred că sunt amestecuri de aliaje.

dar... Am găsit acest site, puteți alege dimensiunea, duritatea, etc...

Aliaj : EN-AW 1050 A (Al 99,5) Cred că este cel bun
dar mi se pare scump
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Al 99,5% este aluminiu tehnic adecvat pentru amalgam.
Grosimea foliei afectează viteza de reacție. Folia groasă reacționează mai lent decât folia subțire. De obicei, se utilizează folie de gătit de 15µ, dar se poate utiliza folie tehnică mai groasă.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

OK, mulțumesc mult. Cred că voi încerca mai întâi hârtia de bucătărie... și dacă nu reușesc, o voi încerca pe cea industrială
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Conform informațiilor pe care le-am aflat, 99,5% Al este folia de cea mai înaltă calitate pe care o puteți cumpăra, foliile de aluminiu sunt întotdeauna compuse din aliaje, 100% Al nu este disponibil. Cu foliile industriale, însă, ai avantajul de a găsi o indicație a aliajului, ceea ce nu ai la folia de aluminiu normală de bucătărie.

În ceea ce privește prețul, am plătit pentru
Industry 1.5kg 29,5cm x 50m, 36µm cca. 32$ resp. pentru
Industry 3kg 50cm x 50m, 50µm aproximativ 63$.
Pentru comparație:
Folie gastronomie 1,2kg 300m x 29cm, 13µm aproximativ 33$ sau
folie de bucătărie 128g 30cm X 10m, ??µm aproximativ 4$.
Deci prețul la kilogram este aproape același.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Folia tehnică este mai greu de găsit decât folia de bucătărie. Cei care au dificultăți în a o cumpăra pot folosi folie de bucătărie mai groasă. Un conținut ridicat de aluminiu (>99%) și impurități minime în compoziție reprezintă cea mai bună alegere.
Desigur, 100% folie nu poate fi, dar ce legătură are asta?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
La început a fost vorba despre calitatea alegerii foliei de aluminiu, dacă grosimea ar fi decisivă, dar mult mai important, cred eu, este aliajul care este utilizat. Și nu veți găsi nicio specificație în folia de bucătărie, unele au acoperiri antiaderente sau alte inovații care scad calitatea foliei pentru cerințele noastre.
Folia de aluminiu tehnică este alegerea mea pentru că poți fi sigur de calitate pe baza informațiilor oferite. Grosimea foliei este mai mult o referință personală ce preferați să utilizați.
Bineînțeles că pot folosi orice folie pe care este scris aluminiu, dar îmi usuc și solvenții pentru a avea cât mai puțină apă, atunci sunt atent și la astfel de lucruri mărunte. :D
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Aluminiul activat eliberează cu ușurință hidrogen din apă, nu văd probleme în solvenții umezi pentru această reacție. Grosimea contează pentru viteza de reacție, aluminiul gros este mai dificil de reacționat, dar este posibil.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
soo, ca aceasta este perfectă ?
UbCoF5dJiQ

îmi pare rău, dar încă am nevoie să fiu liniștit :)

am comandat HgNO3, dar dar pachetul durează mult timp... așa că am planificat un alt plan pentru orice eventualitate
 
Top