Amalgam de aluminiu (Al/Hg) rezumat

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Următoarea observație: La 15 minute după adăugarea apei la folia de aluminiu și la sarea de mercur, am o soluție de apă gri închis cu multe bule mici care formează o spumă. După ce am turnat apa, aud aluminiu crepitant și fum alb care se ridică, mult fum alb.

Am golit apa prea devreme sau prea târziu?
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
observați că fluxul bulelor este constant, fără opriri, și observați că folia de aluminiu este deja bine acoperită cu urme gri închis și atunci știți că amalgamul dvs. este gata pentru utilizare ulterioară... protejați-vă de vaporii de mercur, utilizați întotdeauna protecție și atunci totul va fi bucurii!!!.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ce este? Condensator de reflux???
Este necesar să se utilizeze în sinteza amf (uitați-vă la subiectul manualului!)
Nu, ar trebui să vă curățați amalgamul de acid (HNO3 este produs după reacția Al+Hg(NO3)2).
Sarea de Hg nu se dizolvă în acești solvenți.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, am vrut să spun că sarea de Hg va rămâne în faza de apă eliminată, solubilitatea sa fiind foarte scăzută în IPA. Clătirea este întotdeauna recomandată, desigur.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
>Solubilitatea nitului este foarte scăzută în IPA.
Sărurile de Hg sunt nemiscibile cu IPA. Puteți evita clătirea. Am fost informat că nu are nicio influență asupra Hg din produsul final. Un coleg a făcut analiza metalelor pentru amfetamină și a spus că Hg era de 0,0003-0,0004 mg/kg.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Mulțumesc Patton, mi-ai confirmat în sfârșit speculațiile teoretice aici: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...hesis-from-p2np-via-al-hg-video.196/post-5921

Aceasta este știință reală și este extrem de liniștitoare. Postarea mea actuală a fost doar pentru a adăuga experimentul meu conform căruia, folosind o folie mai groasă, spălând o singură dată și clătind cât mai repede posibil, poate funcționa perfect.
 

smokeyltda

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 23, 2022
Messages
10
Reaction score
6
Points
3
Tocmai am văzut că aș putea să o folosesc, scuze xd

Hg2Cl2 nu poate fi folosit doar din cauza solubilității scăzute sau există o altă explicație?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Hg din Hg2Cl2 are starea de oxidare +1, aveți nevoie de +2 în HgCl2 sau Hg(NO3)2
 

souldecoder

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 24, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
întrebare importantă:

hidrogenul eliberat în amalgam, este doar hidrogen? sau conține și aluminiu? Presupun că este hidrogen și IPA, dar am îndoieli dacă și aluminiul este eliberat....

și dacă da, în ce cantitate, și cât de periculos este?
tnx în avans
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, există vreun avantaj în utilizarea HgCl2 în loc de HgNO3? Primul este mai solubil în apă și poate fi obținut destul de ușor din sarea de nitrat. Acestea fiind spuse, nu-mi place să mă joc cu astfel de substanțe toxice dacă nu există un avantaj clar.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună, Diogenes. După cum am mai spus, HgNO3 nu este adecvat pentru producția de amalgam, ci doar sarea Hg(NO3)2. Nu există diferențe între Hg(NO3)2 și HgCl2.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, îmi cer scuze, am vrut să spun nitrat de mercur Hg(NO3)2, dar mi s-a răspuns la întrebare. Nu am încercat HgCl2 și m-am gândit că ar putea exista un motiv pentru care oamenii îl folosesc în ciuda pasului suplimentar necesar pentru a-l obține din sarea de nitrat. Oricum, vă mulțumesc pentru răspuns.
 

twok

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 22, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună. Sulfatul de mercur este extrem de otrăvitor. Și nu, trebuie să numărați cantitatea de Hg în raport molar.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună băieți, Doar împărtășesc o descoperire recentă. M-am întors la `buna veche reacție de amalgam Al / Hg, pur și simplu pentru a nu avea suficient NaBH4, și nu a vrut să cheltuiască bani pe ea. Obișnuiam să folosesc Al/Hg, dar nu am avut niciodată succes cu chestia cu clătirea cu apă, care - după cum pot vedea - deranjează o mulțime de începători aici. Cheia, care cred că vă va ajuta, este emfazărea unor detalii mici și vitale:
- folosirea unei folii cât mai groase este o necesitate, uitați de foliile de supermarket, deși uneori se pot găsi și acolo folii mai groase. Eu am comandat online folie de Al, cu o grosime cunoscută, cred că este de aproximativ 25 microni. Acest lucru face Amalgamarea MULT mai lentă, deci aveți mai mult timp să alegeți momentul potrivit și chiar să pregătiți alte ingrediente dacă nu ați făcut-o deja.
- Folia nu trebuie neapărat să fie măcinată cu cafea, deși nu am făcut o comparație, randamentele mele au fost apropiate de 80%.
- Clătiți rapid și nu folosiți prea multă apă. Eu am încercat o singură clătire.
- Rapiditate: adăugați apă rapid, faceți câteva scuturări și filtrați rapid.
- Când aveți folia amalgamată, adăugați reactivii/precursorii și monitorizați ce se întâmplă. Nu folosiți baia de apă cu gheață pentru a o răci în această etapă. Reacția va începe mai puțin violent și după câteva secunde, astfel încât aveți mai mult timp pentru a atașa condensatorul fără a inhala prea mult gaz.
- Așteptați până când reacția a început cu siguranță și aproape că începe să scape de sub control (dar nu așteptați prea mult nici până când începe să fiarbă, altfel vă veți OTRĂVI reacția. Practic, așteptați până când apar bule și flaconul devine foarte fierbinte, apoi începeți să-l răciți.
- Am tăiat 45 g de folie și nu a fost prea mult, dimensiunea fiind de aproximativ jumătate din dimensiunea unei cutii de chibrituri mici. Adăugați imediat folia tăiată în balon.
- Cu această metodă am ajuns la aproximativ 80%, nu am calculat randamentul exact, dar a fost o cantitate destul de bună.
= Am folosit HgCl2 în loc de HgNO3, dar nu cred că acest lucru este important.
- Folosind două condensatoare, am redus 35g P2NP într-un balon de 2 L, voi încerca să măresc cantitatea când voi avea un balon mai mare. De exemplu, 70 g într-un balon de 5 l, probabil că raportul reactiv/mărimea balonului nu este liniar.
- Am încercat o singură spălare rapidă și aceasta a fost fan1tastică. Recomand acest lucru și altora, apoi încercați să creșteți numărul de clătiri.

Pe scurt: grosimea foliei este importantă, mai ales ca începător și să nu o răcești imediat; de asemenea, este important să ai răbdare și să aștepți până când toată folia iese la suprafață, să nu fii prea rapid, deoarece acest lucru durează mai mult, dar ai și o fereastră de oportunitate mai mare.
 

farukhocaoglu

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
14
Reaction score
1
Points
3
Poate fi utilizat pentru a înlocui sintezele care necesită NaBH4? Încerc să obțin 5-MeO-DMT din 5-MeO-T după sinteza lui Hamilton Norris, dar nu am NaBH4 la dispoziție.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nu cred
 
View previous replies…

farukhocaoglu

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
14
Reaction score
1
Points
3
Singurul lucru de care nu sunt prea sigur este produsul, va produce MMT sau DMT. În sinteza dvs. de metamfetamină din amfetamină cu Al/Hg, aminei i se adaugă doar o grupă metil.
 
Top