Purificarea amfetaminei prin extracție acido-bazică

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
În sfârșit, ceva bine făcut :D
 

BakingBread

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 14, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
ce se întâmplă dacă produsul este tăiat cu cofeină?
Aceasta ar fi extrasă împreună cu amfetamina, sub formă de sulfat/fosfat de cafeină?
Dacă da, cât de mult din aceasta ar trece? tot lotul?
Mulțumesc!
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Dacă sulfatul de amfetamină este întins cu cafeină și efectuați o extracție A/B, datorită solubilității cafeinei în apă, după adăugarea NaOH și formarea unui al doilea strat de bază liberă, cea mai mare parte a cafeinei s-ar separa de amfetamină și ar rămâne în stratul apos.
 

Beeber

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 17, 2022
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
Pot să trec de la sulfați și fosfați la clorhidrat? Ce ar trebui să fac?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ușor, urmați procedura de mai sus și înlocuiți acidul în final. amph. HCl este higroscopic și se va strica rapid, nu este ceva ce faci, cu excepția cazului în care vrei să îl fumezi pe loc.
 

Beeber

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 17, 2022
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
Pot să fac eu asta? Îmi puteți explica?

1. Trebuie să obțineți 1 mol de bază fără amfetamină (1) prin adăugarea sărurilor de amfetamină la o soluție apoasă de NaOH 20% până la pH 12, amestecarea timp de 15 minute și extragerea. Baza fără amfetamine prin DCM sau eter de benzină 3 x 75 ml.

2.bule de gaz HCL
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Da, trebuie să barbotați gazul HCl prin soluția de bază liberă amph
 

Charlie3

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 1, 2022
Messages
35
Reaction score
11
Points
8
Pentru punctul 6. Combinați extractele. Înseamnă să combinați din nou atât stratul superior, cât și cel inferior? Sunt confuz, scuze pentru întrebarea de începător
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Este un fel de extracție. Toate extractele din eter de petrol sunt combinate împreună după 3x extracții.
 

Charlie3

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 1, 2022
Messages
35
Reaction score
11
Points
8
După ce am adăugat eter de petrol de 3 ori. Asta este ceea ce am obținut. Deci, de aici, trecând la pasul 7, adaug mgSO4 în el, îl sigilez și îl pun în congelator?
 

Attachments

  • saKt2WVD09.jpg
    saKt2WVD09.jpg
    1.6 MB · Views: 175

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Ați separat straturile după adăugarea eterului?
 

Charlie3

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 1, 2022
Messages
35
Reaction score
11
Points
8
Nu încă, în momentul de față există 2 straturi pe care le pot vedea. Eterul de petrol este deasupra. Deci acum trebuie să îndepărtez mai întâi eterul de petrol de deasupra?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Ați citit subiectul Extracție , omule? În primul rând, trebuie să citiți despre teoria Extracției. Am scris acest subiect pentru a evita astfel de întrebări. De asemenea, Uscarea lichidelor organice trebuie să vă împingă mintea către un mod de gândire corect.
 

Charlie3

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 1, 2022
Messages
35
Reaction score
11
Points
8
Bine, am înțeles. Citiți acum.
 

JuanoImano4378

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 14, 2022
Messages
17
Reaction score
1
Points
3
@G.Patton Am adăugat amph la apă cu un raport de 1:1 conform indicațiilor dvs. aici și stratul meu superior este transparent. Transparența indică puritate sau mai puțin puritate?

De asemenea, am atins soluțiile din curiozitate și am observat că stratul meu inferior are o textură uleioasă în timp ce stratul superior se usucă la contact ca alcoolul. Am folosit eter de petrol pentru a separa straturile, dar sunt puțin confuz din cauza texturii.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună ziua, sulfatul de amf se dizolvă complet în apă. Nu știu ce ați obținut ca strat superior, nu este amfetamină. Eterul de petrol nu este solubil în apă și nu va extrage sarea de amfetamină. Trebuie să separați acest amestec de ulei și să obțineți baza fără amfetamină prin adăugarea soluției NaOH aq. Apoi, puteți extrage baza cu eter de petrol. Sper că mă veți înțelege bine.
 
View previous replies…

JuanoImano4378

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 14, 2022
Messages
17
Reaction score
1
Points
3
Am continuat să urmez restul pașilor conform indicațiilor și am reușit să obțin înapoi sarea amf purificată. Probabil pentru că am pus o cantitate mică de sare amf pentru a testa această procedură de extracție. Am totuși o întrebare pentru ultimul pas, pe măsură ce am adăugat H2SO4 sarea amforică a început să se cristalizeze, am testat o mică mostră adăugând mai mult acid sulfuric decât trebuia doar pentru a vedea ce se întâmplă. Cristalele au dispărut și s-a transformat într-o soluție de culoare roșie.

Dacă nu adaug suficient H2SO4, atunci unele cristale nu se cristalizează, în timp ce dacă adaug prea mult, dispare și devine roșie. Întrebarea este deci, cum știu cât H2SO4 să adaug pentru un randament maxim?
 

Attachments

  • A9tqbav36O.png
    A9tqbav36O.png
    478.1 KB · Views: 145

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună. Folosiți hârtie indicatoare de pH. Dacă nu știi despre asta, uită-te în secțiunea FAQ a laboratorului.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Dacă ar exista o măsură standardizată a conc. acidului în soluție pe care să o puteți testa instantaneu și ușor, la naiba, ce păcat, cineva ar trebui să inventeze acest lucru.
 
Top