Purificarea amfetaminei prin extracție acido-bazică

teodor

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 12, 2022
Messages
25
Reaction score
5
Points
3
Bună ziua. pot utiliza benzen pentru a extrage baza de amfetamină
 

TimmyT

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 26, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Hei, în primul rând mulțumesc mult pentru instrucțiunile detaliate! Am doar 2 întrebări:

1. vorbiți întotdeauna despre H2SO4 1:1 amestecat cu acetonă, totuși în țara mea acidul este un produs chimic controlat, în timp ce H3PO4 este disponibil în mod liber. Cu toate acestea, problema cu acidul fosforic este că acesta este întotdeauna disponibil numai ca soluție apoasă (de exemplu, un conținut de apă de 25%). Etapa 11 funcționează în continuare conform descrierii sau conținutul de apă ar dizolva fosfatul de amfetamină? Dacă nu funcționează cu aceasta, ce trebuie să fac pentru a funcționa cu acest acid apos? Aș putea să-l usuc cu sulfat de magneziu?

2. Pot, de asemenea, să aplic aceste instrucțiuni 1:1 ca acesta la MDMA-HCl și Ketamine-HCl și dacă nu (ceea ce ar fi presupunerea mea bcs de -HCl), ce ar trebui să fac diferit pentru aceste substanțe?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
1, IMO H3PO4 este mai dificil de lucrat din cauza a ceea ce ați spus, este ușor să depășiți și să dizolvați produsul într-o baltă. puteți obține oxalatul folosind acid oxalic în alcool. sarea oxalat este frumoasă și stabilă, nu higroscopică. dacă nu puteți găsi oxalic, ceea ce mă îndoiesc, puteți obține fumarat, stearat, glutamat, succinat din acizii corespunzători.

2. Pentru mdma da, ketamin idk
 
View previous replies…

TimmyT

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 26, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
1. Deci, dacă am înțeles corect răspunsul dvs. u să presupunem că folosesc oxalat în loc de H3PO4. Produsul final ar fi atunci oxalat de amfetamină? Și dacă da, de ce acest lucru nu este menționat nicăieri altundeva atunci când citesc despre purificarea bazelor acide? Și de ce a trebuit să adaug acidul fosforic cu acetona, dar cu oxalatul brusc sarea și nu acidul?

2. Atunci când se utilizează această tehnică pentru MDMA-HCl, după cum sugerează și numele, în forma sa de sare de clorhidrat. Dar, deoarece nici H2SO4, nici H3PO4 nu conțin clorhidrat, cum ar fi creat HCl? Sau ar trebui să folosesc acid clorhidric în loc de H2SO4? Și NaOH ar mai putea crea versiunea în bază liberă a MDMA în etapa 2? Și o altă întrebare este, deoarece Ketamina-HCl și MDMA-HCl conțin ambele HCl, acest lucru nu implică faptul că aceeași tehnică care funcționează pentru MDMA trebuie să funcționeze și pentru ketamină?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Întrebări bune!

1.Da, folosiți acid oxalic în loc de fosforic sau sulfuric. 2.Da, corect, oxalat de amfetamină. 3.Sulfuricul este doar acidul de-facto, nu pot spune exact de ce, poate pentru că are proprietăți deshidratante și este utilizat pe scară largă în industrie, dar o mulțime de alți acizi produc săruri adecvate.Dacă nu mă credeți, uitați-vă ce fel de săruri conține adderall :)
Ultima întrebare nu o înțeleg, dar nu contează cum o adăugați, unele lucruri sunt mai bune în soluție de acetonă sau alcool din cauza solubilității, totuși puteți adăuga fosforic așa cum este, sau oxalic în formă solidă..va trebui să amestecați dar în cele din urmă sărurile vor precipita, dacă se adaugă în soluție de alcool precipitarea va fi mai mult sau mai puțin instantanee, sper că este clar.

2.Yes.You would use the corresponding acid ofcourse, which as you said is HCl.Yes, naoh will liberate your amine regardless.that would be the logical conclusion, but since I have no idea about ketamine I prefer not to comment, the freebase form might be super volatile and just degrade, or get hydrolised or who knows what else, I prefer not to comment if I don't know.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
amintiți-vă că acidul oxalic are un aspect toxic într-o oarecare măsură (nu că organismul ar fi intoxicat cu el, dar, de exemplu, pietrele la rinichi sunt compuse din aproximativ 80% oxalat de calciu) sarea oxalat din punctul meu de vedere nu ar trebui să fie abuzată (acest lucru ar putea de fapt să-i învețe pe unii oameni că există un secret în utilizarea amfetaminelor, că trebuie să ajungă să realizeze "mai puțin este mai mult")
 

TimmyT

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 26, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Mulțumesc pentru avertisment. Acum m-am documentat puțin cu privire la uscarea soluției de acetonă și acid fosforic și am aflat că acest lucru este posibil cu sulfat de magneziu, deoarece probabilitatea unei reacții este destul de scăzută, așa că voi alege această opțiune. Dar ceea ce am mai aflat este că atât H2SO4, cât și H3PO4 sunt relativ puțin solubile în acetonă. Acest lucru nu ar însemna că părți din acid ar putea precipita din soluție și ar ajunge în filtru împreună cu sarea de amfetamină ca formă cristalizată a acidului?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
atunci când sunt implicați acizi puternici, se recomandă să se utilizeze un raport de cel puțin 1:10 (v/v) între acid și acetonă
 

TimmyT

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 26, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
În regulă, mulțumesc pentru răspuns. Am doar câteva întrebări pentru a mă asigura că nu greșesc cu nimic. Deci, dacă folosesc acid oxalic, îl pot amesteca 1:1 cu acetonă sau este nevoie de etanol? Oxalatul modifică proprietățile fizice sau chimice (în special solubilitatea în diferiți solvenți precum acetona și hexanul) în comparație cu sulfatul de amfetamină? Și nu în ultimul rând, amestecul de acetonă/etanol și acid trebuie să fie uscat, deci trebuie să îl usuc din nou în mod explicit cu sulfat de magneziu sau a fost suficient să usuc solventul înainte de a-l amesteca cu acidul sau conținutul de apă nu ar conta deloc?

Edit: acest mesaj a fost conceput ca un răspuns la @UWe9o12jkied91d, dar nu știu cum să îl șterg acum ^^
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
doriți ca totul să fie cât mai uscat posibil, apa este inamicul în acest caz, nu este o idee rea să uscați toți solvenții.
Cred că meOH ipOH etOH toate vor funcționa, acetona ar putea, depinde de solubilitatea acidului, cel mai bine este să căutați acest lucru și să utilizați cel mai mare. din vârful capului meu nu cred că este solubil în acetonă, dar căutați pls.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
de asemenea, țineți cont de faptul că acizii și alcoolii formează esteri în cadrul unei reacții cinetice de echilibru; prin urmare, nu depozitați soluții de acizi deosebit de puternici în alcooli (alcoolii primari, în special metanolul, sunt interzise; IPA este mai bună, dar acetona este cea mai bună)
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Am găsit IPA:H2SO4 (10:1) foarte stabil, odată ce l-am lăsat timp de săptămâni la temperatura camerei (astupat pentru a păstra de oxigen și umiditate în aer), apoi, când mi-am dat seama că este încă acolo câteva săptămâni mai târziu, l-am încercat pentru a Precipita A-sulfatul și a funcționat perfect bine.

Acetona, pe de altă parte, nu a rămas niciodată stabilă pentru o perioadă mai lungă în prezența H2SO4 10% volum, a devenit de culoare roșie, cu un miros neplăcut. Am încercat mai multe metode diferite, mai multe H2SO4 (diferite mărci etc.) și acetonă distilată&uscată, dar întotdeauna s-a înroșit în câteva ore. Singurul mod în care această roșeață a putut fi întârziată a fost utilizarea de acetonă și H2SO4 reci ca gheața, cu adăugarea foarte lentă, picătură cu picătură, a acidului (această adăugare creează multă căldură). În acest fel, a rămas incolor suficient de mult timp pentru a produce sarea cu amestecul incolor.

La un moment dat am făcut o comparație a neutralizării unor cantități egale de bază (dizolvată în IPA) fie cu IPA:H2SO4 vs. Acetonă:H2SO4. Greutatea de sare rezultată a fost aproape egală.

Această schimbare de culoare roșie cu Acetonă a fost atât de enervantă încât am început o conversație cu experții, dar nu am putut ajunge la o concluzie finală, ei au spus că trebuie să fi fost niște impurități și au recomandat răcirea, care a rezolvat problema, dar nu a făcut soluția stabilă. Poate că nu am fost suficient de atent să o feresc de aer și un produs de oxidare provoacă această culoare care este accelerată de căldură?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
acest lucru este adevărat, motiv pentru care soluția acidă trebuie preparată pe loc
 

DavidNichols

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 7, 2023
Messages
22
Reaction score
19
Points
3
O corecție: orice acid puternic va începe autocondensarea catalitică a acetonei cu rezultate de gudroane colorate și diverse cetone nesaturate.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
se poate face roșu intens când se uită de el dar sfătuiesc să-l arunci imediat ce treaba e gata, sunt cel mai atent la faptul că vitriolul este un oxidant puternic prin tradiție și am avut o soluție făcută din el într-un compus care poate da triacetoneper...kaboom dacă din întâmplare oxidantul a fost 50%+ a.q. peroxid
 

sadow

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
107
Reaction score
63
Points
28
Deals
11
Bună ziua tuturor. Am făcut o spălare la 3-fma mea cu alcool IPA

VRlJauwqk6

Am făcut 5 spălări și am pierdut mai mult de 50% din produs. Nu am avut filtre bune sau material bun, cum nu am putut face filtrare în vid, am filtrat prin gravitație și am folosit puțină presiune pentru a usca cât mai mult și acum se usucă

Am măsurat și ph-ul și iese mare, nu sunt sigură dacă în 7 sau 8 atașez și o poză cu ph-ul

FBIZ967VDl


Mă poate sfătui cineva un pic? Chiar a avut atât de mulți excipienți sau resturi de sinteză? sau că a fost și tăiat, o mică parte a rămas în sticlă și în filtre deoarece am folosit țesături foarte fine dar bineînțeles, oricât de fine ar fi, nu este un filtru filtrant și o mulțime de material a rămas în el deoarece nu am putut să-l îndepărtez fără să-mi ia fibre A meritat munca ceva? mă poate ajuta cineva?

engleza mea este foarte proastă îmi pare rău dacă nu înțelegeți ceva

Acesta este rezultatul final. Am uitat să fac o fotografie înainte de a începe spălarea.
BnadU8wlZc

Data viitoare voi lua notițe despre ce trebuie să fac înainte de a începe și astfel voi avea pașii de urmat. în plus față de obținerea filtrelor de cafea care nu au fost nicăieri de găsit

orice ajutor și sfat este binevenit
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ați uscat IPA înainte de a o utiliza pentru spălare? A fost rece ca gheața? Aceste două lucruri sunt de bază, iar spălarea de 5 ori pare excesivă, mai ales cu un solvent ușor umed. Cred că 3 spălări ar fi suficiente și cel puțin una dintre ele ar trebui să fie cu acetonă USCATĂ (de preferință ultima, deoarece atunci vă este mai ușor să evaporați solventul).
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Sunt destul de sigur că acetona este ceea ce observ că nu ați menționat, așa că nu aruncați IPA-ul, lăsați să se evapore o parte din el, apoi adăugați acetonă rece, amestecând și va ieși din soluție. Da, acetona sau chiar MEK sunt mult mai bune decât IPA.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Următoarea observație, care cale de sinteză pentru amfetamină nu contează.
După ce baza liberă A este eliberată prin adăugarea de NaOH și se colectează uleioasă la suprafață, efectuez o extracție cu eter de petrol.
Mai întâi transfer soluția într-un cilindru și aștept să se formeze straturile. Cu ajutorul unei seringi colectez stratul superior într-un balon Erlenmeyer. Apoi soluția ajunge în pâlnia de separare și este agitată de 3 ori cu 10% din volumul soluției cu eter de petrol și, de asemenea, colectată în Erlenmeyer.

Aici se observă că amfetamina bază nu se amestecă complet cu eterul de petrol și se formează două straturi și aici.
Erlenmeyerul se usucă cu 1-2 lingurițe de MgSO₄ și acum se întâmplă ceva ciudat.
Soluția devine din ce în ce mai groasă, chiar și scuturarea nu ajută, devine un terci. Două ore în congelator și apoi filtrat în vid și acum am mult mai multă sare decât am adăugat.

Ce se întâmplă aici?
Reacționează A-freebase cu SO₄ din MgSO₄ și formează sulfat de amfetamină?

Când dizolv parțial sarea într-un pahar cu apă, se formează din nou un strat uleios. După adăugarea de NaOH, stratul superior poate fi extras și așezat împreună cu eterul de petrol pe o farfurie pentru a evapora eterul.

Cine poate să-mi spună ce se întâmplă acolo cu MgSO₄ în timpul uscării, este un alt desicant de ales?
Folosiți altceva ca eterul de petrol?
Sunt recunoscător pentru orice ajutor. mulțumesc
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Probabil că produceți niște Na2SO4 din cauza NaOH rămas în amestecul de eter/bază uleioasă. De ce nu îl spălați de câteva ori cu apă distilată înainte de a-l usca și vedeți ce se întâmplă.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Asta sună bine... voi încerca data viitoare.

Dar îmi puteți explica și de unde provine baza liberă A atunci când dizolv sarea filtrată cu apă? Se formează din nou?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună, baza amf reacționează cu ionii Mg2+ după o expunere îndelungată. Cred că acesta este un motiv al formării piureului tău. Nu este cel mai bun desicant pentru amine. Na2SO4 este mai bun pentru această procedură.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Am efectuat extracția amfetaminei A/B cu MgSO4 fără probleme. Probabil, motivul problemei dvs. este diferit.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, și eu, dar uneori am acest rezultat că ceva reacționează în timpul uscării. M-am gândit că nu sunt singurul care se întâmplă
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
ACAB, am recitit mesajul dvs. și cred că cheia problemei se află în această propoziție:
`Aici se observă că baza de amfetamină nu se amestecă complet cu eterul de petrol și se formează două straturi și aici.` Aceasta înseamnă că stratul pe care îl extragi ca `bază uleioasă` nu este bază uleioasă pură. De ce nu folosiți eter de petrol (sau alt solvent nepolar) și aici? Adică, din momentul în care soluția ajunge la pH 12 și se formează un strat, este în regulă să separați stratul uleios, dar puneți-l în pâlnia de separare și adăugați o cantitate egală de eter de petrol, apoi păstrați stratul de eter de petrol în Ehrlenmeyer dacă se formează două straturi. Stratul care nu conține eter de petrol (dacă se formează) se poate adăuga la apa inițială și apoi se extrage cu restul de apă. Folosind doar 10% din volumul de apă de 3 ori este probabil prea puțin, folosiți 30%, apoi 20%, apoi 20%.

Știu că este destul de mult eter, puteți folosi apa ca indicator: apa devine aproape limpede atunci când cea mai mare parte a uleiului a fost extrasă.

Combinați fracțiunile de eter de petrol, adăugați-le în pâlnia de separare și spălați de cel puțin 2-3 ori cu apă distilată, apoi de 1 ori cu saramură (soluție saturată de NaCl). Apoi începeți uscarea, dar adăugați doar "suficient" MgSO4, nu "mai mult este mai bine". Atunci când MgSO4 are efect de bulgăre de zăpadă după 15-20 de minute, atunci sunteți în regulă. Dacă aveți o sită mol, o puteți folosi și pe aceasta în loc de MgSO4/Na2SO4. Filtrați MgSO4 prin GRAVITATE. Nu prea îmi place deoarece are o dimensiune moleculară destul de mică și ar putea trece prin unele filtre și ar trebui filtrat de mai multe ori.

Când aveți eterul de benzină limpede și uscat, distilați-l, astfel încât dacă mai folosiți înainte nu va mai conta, îl veți obține înapoi. Ar trebui să faceți acest lucru oricum cu majoritatea solvenților dumneavoastră.

De asemenea, ca regulă generală, atunci când răciți sau pur și simplu lăsați afară orice soluție uscată, nu uitați niciodată să o acoperiți cu folie kling de bucătărie și o bandă de cauciuc, astfel încât să fie etanșă.

Anunțați-ne dacă problema persistă dacă urmați această cale.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Presupun că stratul format poate fi separat (pentru mine acesta este uleiul A, deoarece nu poate fi altceva acolo, cu excepția impurităților, după ce am eliberat baza liberă) și trebuie doar să extrag restul soluției cu eter de petrol. Această presupunere nu este corectă?
Deoarece dacă încerc să extrag cele două straturi cu eter de petrol, am întotdeauna 3 straturi și nu reușesc să extrag totul, sau ar trebui să fac mai multe extracții până când stratul din mijloc este complet dizolvat. Dacă acest lucru este posibil.
 
Top