Purificarea amfetaminei prin extracție acido-bazică

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Următoarea observație, care cale de sinteză pentru amfetamină nu contează.
După ce baza liberă A este eliberată prin adăugarea de NaOH și se colectează uleioasă la suprafață, efectuez o extracție cu eter de petrol.
Mai întâi transfer soluția într-un cilindru și aștept să se formeze straturile. Cu ajutorul unei seringi colectez stratul superior într-un balon Erlenmeyer. Apoi soluția ajunge în pâlnia de separare și este agitată de 3 ori cu 10% din volumul soluției cu eter de petrol și, de asemenea, colectată în Erlenmeyer.

Aici se observă că amfetamina bază nu se amestecă complet cu eterul de petrol și se formează două straturi și aici.
Erlenmeyerul se usucă cu 1-2 lingurițe de MgSO₄ și acum se întâmplă ceva ciudat.
Soluția devine din ce în ce mai groasă, chiar și scuturarea nu ajută, devine un terci. Două ore în congelator și apoi filtrat în vid și acum am mult mai multă sare decât am adăugat.

Ce se întâmplă aici?
Reacționează A-freebase cu SO₄ din MgSO₄ și formează sulfat de amfetamină?

Când dizolv parțial sarea într-un pahar cu apă, se formează din nou un strat uleios. După adăugarea de NaOH, stratul superior poate fi extras și așezat împreună cu eterul de petrol pe o farfurie pentru a evapora eterul.

Cine poate să-mi spună ce se întâmplă acolo cu MgSO₄ în timpul uscării, este un alt desicant de ales?
Folosiți altceva ca eterul de petrol?
Sunt recunoscător pentru orice ajutor. mulțumesc
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
ACAB, am recitit mesajul dvs. și cred că cheia problemei se află în această propoziție:
`Aici se observă că baza de amfetamină nu se amestecă complet cu eterul de petrol și se formează două straturi și aici.` Aceasta înseamnă că stratul pe care îl extragi ca `bază uleioasă` nu este bază uleioasă pură. De ce nu folosiți eter de petrol (sau alt solvent nepolar) și aici? Adică, din momentul în care soluția ajunge la pH 12 și se formează un strat, este în regulă să separați stratul uleios, dar puneți-l în pâlnia de separare și adăugați o cantitate egală de eter de petrol, apoi păstrați stratul de eter de petrol în Ehrlenmeyer dacă se formează două straturi. Stratul care nu conține eter de petrol (dacă se formează) se poate adăuga la apa inițială și apoi se extrage cu restul de apă. Folosind doar 10% din volumul de apă de 3 ori este probabil prea puțin, folosiți 30%, apoi 20%, apoi 20%.

Știu că este destul de mult eter, puteți folosi apa ca indicator: apa devine aproape limpede atunci când cea mai mare parte a uleiului a fost extrasă.

Combinați fracțiunile de eter de petrol, adăugați-le în pâlnia de separare și spălați de cel puțin 2-3 ori cu apă distilată, apoi de 1 ori cu saramură (soluție saturată de NaCl). Apoi începeți uscarea, dar adăugați doar "suficient" MgSO4, nu "mai mult este mai bine". Atunci când MgSO4 are efect de bulgăre de zăpadă după 15-20 de minute, atunci sunteți în regulă. Dacă aveți o sită mol, o puteți folosi și pe aceasta în loc de MgSO4/Na2SO4. Filtrați MgSO4 prin GRAVITATE. Nu prea îmi place deoarece are o dimensiune moleculară destul de mică și ar putea trece prin unele filtre și ar trebui filtrat de mai multe ori.

Când aveți eterul de benzină limpede și uscat, distilați-l, astfel încât dacă mai folosiți înainte nu va mai conta, îl veți obține înapoi. Ar trebui să faceți acest lucru oricum cu majoritatea solvenților dumneavoastră.

De asemenea, ca regulă generală, atunci când răciți sau pur și simplu lăsați afară orice soluție uscată, nu uitați niciodată să o acoperiți cu folie kling de bucătărie și o bandă de cauciuc, astfel încât să fie etanșă.

Anunțați-ne dacă problema persistă dacă urmați această cale.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Presupun că stratul format poate fi separat (pentru mine acesta este uleiul A, deoarece nu poate fi altceva acolo, cu excepția impurităților, după ce am eliberat baza liberă) și trebuie doar să extrag restul soluției cu eter de petrol. Această presupunere nu este corectă?
Deoarece dacă încerc să extrag cele două straturi cu eter de petrol, am întotdeauna 3 straturi și nu reușesc să extrag totul, sau ar trebui să fac mai multe extracții până când stratul din mijloc este complet dizolvat. Dacă acest lucru este posibil.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună, baza amf reacționează cu ionii Mg2+ după o expunere îndelungată. Cred că acesta este un motiv al formării piureului tău. Nu este cel mai bun desicant pentru amine. Na2SO4 este mai bun pentru această procedură.
 
View previous replies…

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Bine, dar ce vrei să spui cu expunerea lungă? Reacția începe imediat după introducerea sării în soluție.
Și MgSO4 este recomandat tot aici în articol ca desicant, nu știam de altceva până acum, dar ce mai extragem în afară de amine?
O să încerc mai întâi asta, pentru că se potrivește și cu observația mea că A-freebase trebuie să fi reacționat cu sarea, pentru că sarea filtrată a eliberat din nou baza după dizolvarea în apă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Am efectuat extracția amfetaminei A/B cu MgSO4 fără probleme. Probabil, motivul problemei dvs. este diferit.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, și eu, dar uneori am acest rezultat că ceva reacționează în timpul uscării. M-am gândit că nu sunt singurul care se întâmplă
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Mulțumesc pentru această metodă interesantă. Încerc să purific MDMA HCL destul de murdar. Produsul în sine nu a fost purificat deloc. PH-ul la început a fost 7.


Deci cristalele după prima cristalizare sunt aproape negre. Am încercat să termin o cantitate mică în jur de 18 gr + 20 ml de apă.

Am făcut pasul 2 și am ajuns la PH=12. A fost nevoie de aproximativ 6 ml de soluție de NaOH 50%. Dar în loc să se formeze deasupra, freebase-ul se formează jos. Există și un al treilea strat, foarte subțire, abia vizibil, pe partea de sus. Sunt destul de sigur că freebase-ul este pe partea de jos, deoarece această parte are miros specific de păsărică.

Este normal și pot începe pasul 3, sau am făcut ceva greșit?

Qbg7XdJYf1
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Cred că MDMA-HCl ar trebui purificat prin recristalizare în alcool fierbinte, apoi cristalele ar trebui spălate cu acetonă. Nu am făcut-o, așa că s-ar putea să mă înșel. Sunt sigur că generalul Patton a abordat acest aspect într-unul dintre subiectele sale privind purificarea.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
ai nevoie de mai multă apă pentru ca impuritățile să aibă unde să se ducă, pun pariu că dacă adaugi puțină, toate porcăriile întunecate se vor muta în stratul inferior de apă
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
După noaptea petrecută în pâlnia de separare, straturile și-au schimbat poziția.
Aici sunt trei straturi - apă, bază liberă, eter.
Se pare că acest strat negru este baza liberă. Se separă și se verifică greutatea - se potrivește.
V9La6sfKEo
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, așa cum a spus @UWe9o12jkied91d, mai multă apă (sau NaOH sln) va ajuta la separarea straturilor. Nu vă veți strica baza liberă prin exces de alcalinitate. În ultima imagine se pare că stratul de bază liberă este în partea de sus. Stratul din mijloc este o parte din stratul inferior cu poluanți. Puteți să le separați și să adăugați mai mult NaOH aq sln în stratul inferior și să lăsați timp de câteva ore în cazul în care doriți să colectați un pic mai multă bază liberă.

P.S. este o comparație amuzantă "are miros specific de păsărică." =)
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
sunt doar 2 straturi, chestia închisă la culoare e de rahat, imo îți mai trebuie apă încă
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43

Stratul de deasupra este eterul. L-am adăugat în proporție de 20 % din volumul Rm ieri și l-am lăsat pentru noapte. Așa se pare, tot freebase-ul cu toată porcăria asta neagră a urcat în stratul din mijloc.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ei bine, am adăugat puțină apă aproximativ ca 1:5 în total și am lăsat-o în pâlnie timp de 3 ore. Rezultatul este aici. Se pare că toată apa este acum în partea de sus, iar baza liberă cu poluanți este în partea de jos. Probabil, voi fi norocos dacă voi obține măcar jumătate din greutatea inițială)))))

F6Bzs7QW0r
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Există pe imagine aceeași pâlnie cu același conținut și + apă suplimentară? Ați separat straturile din imaginea anterioară cu pâlnia?
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Prima imagine este primul moment în care s-a terminat etapa 2. L-am pus pe pâlnie, l-am separat imediat și am verificat greutatea și mirosul ambelor straturi.

A doua imagine este pâlnia după ce am adăugat 10 ml de eter și am lăsat-o peste noapte.

Apoi am separat toate cele trei straturi, am pus mai multă apă (1:5) în stratul din mijloc și l-am lăsat câteva ore. Ca rezultat, am obținut a treia imagine.

Este posibil ca volumul poluanților să fie atât de mare, astfel încât baza liberă + poluanții să fie mai grei decât apa + NaOH?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Baza dumneavoastră liberă în stratul de eter. Adăugați aproximativ același volum de eter în pâlnia de acum și agitați-o. Lăsați straturile să se separe. Veți extrage rămășițele de bază liberă amf din această soluție.
Apoi, separați straturile și combinați-le cu extractul de eter anterior. Continuați procedurile de acidificare.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Am făcut următorii pași:
1. Am separat soluția de la Pic.3 în 2 părți. Partea superioară (A) a fost considerată ca bază liberă, iar partea inferioară (B) ca apă.
2. Volumul (A) a fost estimat la aproximativ 20 ml, așa că am adăugat aproximativ 100 ml de apă și puțin NaOH, aruncându-l în pâlnie. Apoi am adăugat 25 ml de eter în pâlnie și am lăsat timp de câteva ore.
3. Apoi, am adăugat pur și simplu puțin NaOH la partea (B) și am lăsat-o în pahar.

Acum, după un timp, situația ca mai jos.
4. Soluția din pâlnie (fosta parte (A)) s-a separat în trei straturi. Iar stratul din mijloc a devenit mult mai subțire, probabil în jur de 10 ml în comparație cu stratul superior, care este de aproximativ 25 ml - Pic.4

5. Dar, ceea ce este mai interesant, soluția din pahar [partea anterioară (B)] se împarte în două părți, superioară și inferioară, și se pare că partea superioară ar putea fi baza mea liberă extrasă - Pic. 5. Și, dacă am dreptate, și această parte superioară este baza liberă, atunci apa din pâlnie (Pic.4) ar putea fi separată în același mod.

Voi încerca și voi actualiza.

PDBwAy0m8e CDATG97ejZ Zdcx0vn3E1
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Cred că ne-ați înțeles greșit.
Există doar două straturi. Baza dumneavoastră liberă este dizolvată în eter, nu în apă. Mă înțelegeți? Vă rog, citiți cu atenție răspunsurile noastre și încercați să înțelegeți.
Y7ZA6kslHK
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Îmi pare rău, colega!!! Am înțeles unde am greșit. Dar, am fost confuz cu volumul de eter + extract freebase, deoarece acest volum a fost același cu volumul de eter de la început. Acesta este motivul pentru care am decis că freebase era insolubil sau ceva de genul ăsta.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
De fapt, un pH mai ridicat crește rata de absorbție și cantitatea de amfetamine. Odată am lins niște bază proaspăt făcută de pe vârful degetului meu, a ars, dar apoi am avut o senzație aproape psihedelică de la o cantitate infimă.
 
Top