Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg (video)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, asta va funcționa întotdeauna corect, dar nu veți obține niciodată același randament în mod regulat, deoarece este un pariu, cu excepția cazului în care aveți un amalgam decent. La urma urmei, am aceeași problemă. O reacție optimă ar fi să transformați aluminiul complet în amalgam, adică să adăugați exact cantitatea potrivită de sare de mercur și apoi, după reducere, să nu mai aveți aluminiu/amalgam solid în balon, deoarece astfel totul a fost convertit cu P2NP.
Este pur și simplu mai logic să se aștepte prima dată după adăugarea sării de mercur până când aceasta a reacționat complet, adică nu se mai formează bule, și apoi să se înceapă reducerea P2NP cu sare de mercur nouă și aluminiu rezidual care cu siguranță se află încă în balon. Dacă reducerea se oprește și mai există aluminiu în balon, ar fi necesară o nouă adăugare de sare de mercur pentru a converti aceste reziduuri cu P2NP.
Cred că aceasta este calea pe care ar trebui să o urmăm, după tot ceea ce am învățat aici.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Corectați-mă dacă greșesc, dar nu putem aștepta până când reacția este completă, deoarece atunci tot aluminiul va fi utilizat și convertit în Al:

{\displaystyle {\ce {2Al + 3Hg^2+ + 6H2O -> 2Al(OH)3 + 6H+ +3Hg}}}

{\displaystyle {\ce {Hg + Al -> Hg*Al}}}

{\displaystyle {\ce {2 Hg*Al + 6 H2O -> 2 Al(OH)3 + 2 Hg + 3 H2}}}

Trebuie să existe un "moment ideal" în care cea mai mare parte a Al este sub formă de HgAl, care este forma capabilă să reducă P2NP la amfetamină bază. Generarea de H2 este cauza bulelor și va fi prezentă până când tot Al este transformat în 2Al(OH)3, făcând Al nereactiv.

Poate că cantitatea inițială de HgNO3 (sau HgCl2) trebuie aleasă cu atenție, astfel încât Hg să fie suficient pentru a avea cantitatea maximă de HgAl la un moment dat. În cazul în care la sfârșitul reducerii P2NP nu rămâne nicio folie, există riscul de a lăsa P2NP nereacționat.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Cred că nu se vor mai forma bule de îndată ce a reacționat partea de aluminiu care era accesibilă, nu există molecule care plutesc în apă, aluminiul este un metal care trebuie îndepărtat în straturi, la figurat vorbind. Aceasta înseamnă că există încă suficient aluminiu convertibil sub strat pentru a reacționa la HgAl și apoi pentru a reduce P2NP, adică reacția în lanț se încheie de îndată ce suprafața foliei a fost zgâriată. Apoi, apa se scurge și amalgamul formează un strat de oxid în combinație cu oxigenul atmosferic, ceea ce face ca amalgamul să fie din nou nereactiv. Se adaugă soluția noastră de P2NP și nu avem la dispoziție un amalgam reactiv, așa că adăugăm din nou o cantitate mare de sare de mercur care începe reacția și reducerea, vizibile prin numeroasele bule mici care apar până când P2NP reacționează.
De obicei, avem un exces de folie acolo pentru a converti tot P2NP, dar dacă rămâne mult mai mult aluminiu la sfârșit, reducerea nu este completă și nu tot P2NP a fost convertit, ceea ce înseamnă un randament mai mic și asta înseamnă că nu am format suficient amalgam pentru a-l converti pe tot. Ce facem dacă nu așteptăm până când nu se mai ridică bule în timpul amalgamării.
Părerea mea, nu o știu.
Fără aluminiu și fără P2NP fezabil ar fi optimul teoretic, care nu va fi atins niciodată.
 

BlueSolomon

Don't buy from me
New Member
Joined
May 9, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Hei, amice, vă mulțumesc foarte mult pentru acest vid, într-adevăr uimitor, eu nu sunt un chimist, așa că am o tonă îndoielile cele mai importante fiind: Nu vreau să am de-a face cu aluminiu în produsul final și cu atât mai puțin cu săruri de mercur, așa că întrebarea mea: dacă scopul este de a face reducerea folosind hidrogen liber, de ce să nu folosiți o butelie de hidrogen și să spargeți hidrogen în soluția de izopropanol + p2np. Știu că această întrebare trebuie să fie super prostească, dar după cum v-am spus nu sunt chimist și aș vrea să evit să fac chestia cu amalgamul, mulțumiri infinite tuturor celor de pe acest forum și în special celui care a încărcat vidul + instrucțiunile.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Hidrogenul gazos este BAAD, mmkey? Face boom foarte ușor. Și ideea nu este hidrogenul gazos, ci reducerea. Hidrogenul gazos este un produs secundar al acestei reacții.
Există un alt traseu care utilizează borohidridă de sodiu și clorură de cupru. Potrivit pentru loturi mai mici.
AICI ESTE
Fără mercur, fără aluminiu.

Dar aceasta este cea mai ușoară cale. Care este problema ta cu aluminiul? Nu este toxic.
Nitratul de mercur este urât, sigur, dar dacă clătiți și recristalizați bine produsul final, nu ar trebui să aveți reziduuri suficiente pentru a otrăvi pe cineva, chiar și prin utilizarea i.v.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Nitratul de mercur este solubil în acetonă, astfel încât o spălare cu acetonă la sfârșit ar trebui să elimine restul. De asemenea, este insolubil în alcooli, astfel încât, oricum, nu ar trebui să existe prea mult în produsul final.
 

aladdin_2

Don't buy from me
New Member
Joined
May 11, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
aș dori, de asemenea, informații cu privire la etapele acestei proceduri care previn contaminarea cu mercur a produsului final și care sunt etapele suplimentare care pot fi parcurse pentru a preveni o eventuală contaminare? toate rapoartele referitoare la reduceri similare ale al/hg subliniază întotdeauna pericolul manipulării sărurilor de mercur solubile în apă, dar aproape NICIODATĂ nu discută despre posibila contaminare... de ce?

sigur, dar sunt eu greșit și cred că nitratul de mercur nu este regenerat la sfârșitul reducerii? ar trebui să fie mercurul metalic care rămâne după ce tot aluminiul a fost consumat și transformat în Al(OH)3. presupunând că amalgamul preparat la început a fost spălat bine pentru a elimina sarea de mercur, sursele posibile de contaminare cu mercur ar fi (1) mercurul metalic prezent la sfârșitul reacției și (2) mercurul amalgamat nereacționat.

având în vedere omniprezența acestei proceduri și lipsa cazurilor de otrăvire cu mercur în știri legate de utilizarea substanțelor preparate prin această metodă, se pare că procedura este destul de etanșă în ceea ce privește contaminarea cu mercur a produsului final, dar poate cineva să explice de ce? pot înțelege că orice mercur elementar este destul de ușor de îndepărtat având în vedere densitatea sa ca lichid, dar cum rămâne cu posibilitatea existenței mercurului amalgamat nereacționat?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Deoarece riscul de otrăvire este mult mai mare în timpul sintezei, atunci când se manipulează săruri toxice de mercur, decât atunci când se consumă produsul final. Amalgamul de aluminiu este foarte reactiv și este deja transformat în mercur la sfârșitul sintezei. Mercurul elementar nu este prea toxic atunci când este ingerat pe cale orală, dar este mult mai rău dacă îi inhalăm vaporii.

De fiecare dată când am încercat să spăl amalgamul (chiar și o dată, darămite X3) reacția s-a oprit, poate că încă nu aleg momentul potrivit și ar putea exista un moment în care amalgamul chiar să supraviețuiască spălării (ar fi extrem de util și de apreciat dacă cineva mai experimentat ar posta imagini sau un scurt video în care să arate prezentări ale acestui moment ideal).

Pe de altă parte, văd foarte puține șanse ca sarea de mercur să ajungă în produsul final. Nu este solubilă în IPA și apoi există Acetona. De obicei, mă spăl de două ori în timpul procesului de filtrare. Există foarte puține șanse de contaminare.

Două întrebări conexe adresate experților/ oricui cunoaște răspunsul:

1. Există o metodă analitică accesibilă pentru a cuantifica contaminarea din eșantion sau din plasmă?
2. Cunoaște cineva o modalitate de "dezamorsare" a fluidului filtrat? Nu mă simt confortabil să contactez vreo organizație, pentru că în acest fel am ajunge pe vreo listă și sub supraveghere. Face cineva la domiciliu o eliminare a mercurului?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Dle Patton, dacă auziți asta, vă rugăm să ne spuneți dacă un Raman ar putea identifica nitratul de mercur din produsul final?
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Am nitrat de mercur expirat, afectează acest lucru calitatea sintezei?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Bună ziua, depinde de puterea laserului. După părerea mea, mai bine să vă rezolvați produsul în apă și să plătiți pentru analiza apei pentru Hg metalic. Este cea mai simplă și cea mai șic cale. Nimeni nu ți-ar verifica apa pentru substanțe organice dacă plătești doar pentru metal.

P.S. Răspundeți-mi în comentarii sau sunați-mă prin @, îl voi vedea mai repede.
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Reacția amalgamului cu nitropropenă funcționează în primele 5 minute, iar apoi nu mai există nicio reacție, care este motivul?
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Bună ziua, eu folosesc acid sulfuric pur 96%.
Este același cu cel folosit de tipul ăsta?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Nu știu ce folosește, dar 96% este bine, aveți grijă doar când îl adăugați la solvent, se împrăștie la contact.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ați auzit vreodată că sarea zace de 7 milioane de ani în pământ, apoi este extrasă și are un termen de valabilitate de numai 2 ani?
În mod normal, aceasta este o reacție în lanț care se oprește doar atunci când una dintre substanțe nu mai este disponibilă, aș spune că amalgamul lipsește pentru că este prea slab preparat sau pentru că un strat de oxid acoperă din nou amalgamul, aceasta ar putea fi o posibilitate de exemplu. Ați încercat vreodată să reîncepeți reducerea cu niște sare de mercur?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Adăugați mai mult mercur și cronometrați până când propena este adăugată. Asigurați-vă că există suficientă apă sau acid în amestec pentru a produce hidrogen
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Reacția este mai violentă doar cu apă? Sau nu există nicio diferență?
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

Eu îl folosesc și cu ulei A dar niciodată pur am făcut pentru 100ml ulei 10 gr 96% și 17gr apă este totuși mult mai bun decât cel de 37% pe care îl găsiți everyware
reacția este mult mai bună dacă o amesteci chiar înainte să o folosești .
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Precipitați cu apă? Forma de sulfat este solubilă în apă. Din câte am înțeles, ar trebui utilizat un solvent anhidru sau aproape anhidru.
Care sunt randamentele dumneavoastră?
 
Top