Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg (video)

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
662
Points
93
În sinteza video a amfetaminei, sunt utilizați reactivi:
  • 10 g 1-fenil-2-nitropropenă (P2NP);
  • 100 ml alcool izopropilic (IPA);
  • 50 ml acid acetic glacial (AcOH);
  • 50 g Hidroxid de sodiu (NaOH);
  • 12 g Aluminiu (sub formă de folii de uz casnic feliate);
  • 0,1 g Nitrat de mercur (II) (Hg(NO3)2);
  • 2 ml Acid sulfuric (H2SO4);
  • 50 ml Acetonă;
  • Apă distilată;
Echipament și sticlărie:
  • Balon cu fund plat 2 L;
  • Suport pentru retortă și clemă pentru fixarea aparatului (opțional);
  • Condensator de reflux;
  • Pâlnie;
  • Filtru cu sită (de bucătărie);
  • Seringă sau pipetă Pasteur;
  • Hârtii indicatoare depH;
  • Beakers (600 mL x2, 2 L, 1 L, 100 mL x2);
  • Sursă de vid;
  • Balanță de laborator (0,1-200 g este adecvată);
  • Butelii de măsurat de 1000 mL și 100 mL;
  • Baie de apă rece;
  • Tijă de sticlă și spatulă;
  • Pâlnie separatoare de 1 L (opțional);
  • Termometru de laborator;
  • Balon Buchner și pâlnie;
  • Hârtie de filtru;

7sbroyikpe

Descrierea video a sintezei amfetaminei.
Înainte de începerea sintezei, se prepară o soluție de 1-fenil-2-nitropropenă 10 g în 100 ml de alcool izopropilic și 50 ml de acid acetic. Deasemenea, o folie de aluminiu de 12 g este tăiată în bucăți mici cu un tocător de hârtie pentru prepararea unui amalgam de aluminiu. Aceasta poate fi tăiată cu foarfeca sau ruptă cu mâinile (în mănuși).

0:04-0:40 - O soluție apoasă alcalină de preparare. Această soluție a fost făcută în avans, astfel încât soluția să aibă temperatura camerei până la momentul alcalinizării amestecului de reacție principal din acest videoclip. Alcalinizarea se realizează cu o încălzire spontană. Dacă se utilizează o soluție alcalină aq caldă proaspătă, atunci temperatura este crescută mai mult și va fi necesară o răcire forțată a masei de reacție.

0:46-2:36 - Amalgam cu nitrat de mercur. Aluminiul amalgamat va reduce
1-fenil-2-nitropropenul la amfetamină. În timpul reacției de amalgamare se degajă o cantitate mică de gaz, se formează un precipitat gri. Este important să nu se rateze momentul în care amalgamul de aluminiu este gata. Acest moment poate fi determinat de formarea unui precipitat gri și de o evoluție crescută a gazului. Se produce în 10-15 minute de la începutul reacției.

Apa se scurge fără a îndepărta un tifon, aluminiul amalgamat se spală cu două porții de apă distilată rece. Merită să se acorde atenție eliberării bulelor de gaz. Se observă că bulele sunt mai mici și culoarea lichidului este mai închisă într-un amalgam "corect". Dacă reacția este violentă, bulele sunt mari și culoarea este deschisă, amalgamul este "incorect". Acest lucru se datorează aproape sigur unei lipse de sare de mercur. Vă rugăm să rețineți că sărurile de mercur sunt otrăvitoare.

2:37-4:28 - Cea mai importantă parte a procesului este reducerea 1-fenil-2-nitropropenului prin amalgam de aluminiu. Reacția este exotermică și se desfășoară cu degajare abundentă de căldură. Este necesar să se controleze cu atenție temperatura în timpul procedurii. Balonul de reacție este răcit într-o baie de gheață în caz de supraîncălzire. Este permis să se adauge apă rece în balon. Uneori reacția nu este inițiată, este necesar să se încălzească bine masa de reacție și reacția este inițiată (cu un amalgam pregătit corespunzător). În timpul reacției se degajă mirosuri de alcool clocotit și acid acetic.
Condensatorul de reflux Allihn este utilizat pentru captarea vaporilor. Eficiența condensatorului de reflux Allihn poate fi crescută cu ajutorul unei ape reci curgătoare, care poate fi conectată la acesta.

5:04 - Balonul de reacție poate fi clătit cu o cantitate mică de alcool, iar aluminiul nereacționat poate fi clătit, de asemenea, cu acesta pentru a colecta reziduurile și a crește randamentul.

5:13 - Ar trebui să rămână puțin aluminiu nereacționat. Puteți determina o cantitate de 1-fenil-2-nitropropenă reacționată după reziduuri.

5:16-6:13 - Alcalinizare. Reacția se realizează cu o eliberare de căldură. Resturile de aluminiu nereacționat vor reacționa suplimentar cu alcali și vor încălzi amestecul, precum și vor crea subproduse.
O separare în straturi vizibile are loc în 30 de minute după alcalinizare.
pH-ul stratului superior trebuie să fie de 11-12.

6:18-7:23 -
Decantare. Se colectează stratul superior cu bază de amfetamină în alcool. Acesta poate fi uscat cu o cantitate mică de sulfat de magneziu anhidru. Se poate extrage zgura cu un solvent nepolar (eter, benzen, toluen), apoi se evaporă un solvent.

7:24-8:50 - Prepararea soluției de acid sulfuric în acetonă. Această soluție este necesară pentru o acidificare mai lină. Dacă se utilizează acid sulfuric concentrat, se produce o acidificare excesivă locală a produsului. Prin urmare, randamentul scade.

8:51-10:53 - Acidificarea produsului și obținerea sulfatului de amfetamină. În stratul galben superior, care a fost colectat în etapa anterioară, se adaugă picătură cu picătură o soluție preparată de acid sulfuric. Se formează fulgi de sare cu fiecare picătură de soluție acidă. Această etapă este foarte importantă, este necesar să se controleze cu atenție pH-ul pentru a evita o acidificare excesivă. Acidificarea este continuată până la
unpH de 5,5-6. Produsul supraacidificat are o culoare rozalie. Produsul va fi deteriorat în cazul unei acidificări excesive totale.

10:55-11:38 -
Filtrarea sulfatului de amfetamină din solvenți într-o pâlnie Buchner sub vid. Produsul poate fi clătit suplimentar cu acetonă rece în această etapă prin turnarea sa prin pâlnia Buchner împreună cu tortul de sulfat de amfetamină.

11:41-12:28 - Filtrarea folosind instrumente improvizate. Orice țesătură groasă poate fi utilizată ca filtru. Produsul rezultat se usucă într-un loc cald și uscat timp de câteva ore pentru a elimina solvenții reziduali.
Se recomandă depozitarea acestuia într-un ambalaj vidat.

Randamentul este de 60-70%.
 
Last edited by a moderator:
View previous replies…

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
Îmi pare rău, sunt un noob care încearcă să înțeleagă, cum adică randamentul este de 60-70%? Este vorba de 60% din 10g de p2np, adică 6 gr sau (12al+10p2p=22grm) 60% din 22 gr = 13,2 gr?
 

deto8810

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 31, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Doar pentru a fi sigur, deoarece sunt foarte nou în toate acestea, primul videoclip (și următoarea descriere) este rețeta pentru a face speed/pep/amfetamină, nu "meth"amfetamină. Poate cineva să mă corecteze în această privință?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, nu cred că există o modalitate de a trece de la P2NP la metamfetamină într-o singură etapă. însă, după obținerea uleiului dorit în urma acestei reacții, se poate efectua extracția cu solvent și altele pentru a-l izola, urmată de o altă reacție identică Al/Hg, de data aceasta formând imina între amfetamină și formaldehidă, care va fi redusă la amina secundară țintă.Există, de asemenea, opțiunea de a produce fenilacetonă din P2NP, există o metodă video postată, pentru această cale metilamina și fenilacetona vor forma un intermediar care este apoi redus fie cu Al/Hg, NaBH4 etc.
 

deto8810

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 31, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Bine de știut, al doilea videoclip este cum să produci "Alphamethylphenethylamine", așa că am fost confuz dacă descrierea videoclipului este de fapt cum să produci metamfetamină prin Al/Hg. Mulțumesc pentru răspunsul rapid și scuze pentru întrebarea de începător ^^
 

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Băieți, pot să vă întreb, este normal?
După alcalinizare am 3 straturi. În încercările anterioare, am avut vreodată doar 2 straturi

HsXu9jDfmz
 
Last edited:

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Stratul superior este stratul pe care îl doriți... bro...
 

learnerrr

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 12, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua Am nevoie de ajutor pentru a converti amfetamina freebase în sulfat. Folosesc 1 parte de bază de amfetamină pentru 1,7 părți de metanol în greutate, deci 1 kg de bază și 1,7 kg de metanol. Problema este că am 2 acizi sulfurici, unul este un detergent de canalizare 96% acid sulfuric și 4% inhibitori, iar celălalt ar trebui să fie 100% acid pur. Din anumite motive, atunci când folosesc curățătorul de canalizare, acesta creează o reacție exotermică foarte violentă, adăugându-se la amestecul metanol/bază, ca și cum aș adăuga acid la apă, încălzind rapid amestecul, în timp ce folosind acidul pur nu se creează această reacție, mă poate ajuta cineva cu ce se întâmplă? mulțumesc
 

EileiterBurner

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 1, 2023
Messages
14
Reaction score
4
Points
3
Vă rugăm să nu utilizați detergentul pentru canalizare, produsul va conține probabil agenți tensioactivi
 

ActionAyi

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Jun 20, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Cred că în loc de HgNO3 putem folosi și HgCl2 și întrebarea mea este dacă ar funcționa să obținem sare de mercur din HgS cu aqua regis, dar cu mai mult acid azotic?

3 HgS+8 HNO3+6 HCl
reacționează la
3 HgCl2(s) + 3 H2SO4 +4H2O + 8 NO(g)

Știu că 8 moli de NO înseamnă multă dezvoltare de gaz ^^
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
poate fi utilizată orice sare de mercur solubilă în apă
 

ActionAyi

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Jun 20, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Da fraților Sigur, dar nu asta a fost exact întrebarea mea ^^
 

ActionAyi

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Jun 20, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Cât de concentrat ar trebui să fie amoniacul? Sau ar trebui să fie amoniac anhidru? Cum rămâne cu acidul sulfuric? Este greu de înțeles aceste variabile, există vreo modalitate de a înțelege fără să întrebați?
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Greșeala mea, am vrut să spun acetonă. Trebuie să fie acetonă uscată sau acetonă normală ar merge la fel de bine. Există alternative la acetonă?
 
View previous replies…

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Care sunt avantajele utilizării acetonei dacă aceasta nu este necesară?
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Acetona sau alcoolul izopropilic acționează ca solvent
Aveți o bază de amfetamină dizolvată în alcool izopropilic pe care doriți să o transformați în sulfat sau fosfat
Faceți o soluție de acid sulfuric concentrat și diluați-o cu acetonă sau IpA
Pentru un control precis al pH-ului, această funcție de solvent vă oferă posibilitatea de a controla pH5,5.
 
Top