Întrebări frecvente privind sinteza GHB (gama-hidroxibutirat)

GHB-NewYork

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 26, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
A reușit cineva să producă GBL din BDO cu catalizator de cromită de cupru?
Catalizatorul de cromit de cupru utilizat este același ca 12053-18-8? Sau este altceva? Poate cineva să ofere sugestii?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Alo, da, așa este.
 

GHB-NewYork

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 26, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton Am făcut cu 12053-18-8, dar randamentul este foarte scăzut, nu chiar 30percent gbl în soluția finală aveți vreun sfat pentru aceasta?
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Nahh its. Nu. Vrei. Unul cu 9 la sfârșitul anului.. doar face urself. .. De asemenea, nu adăugați nici un praf. Hydroxide. Este. Acolo pentru a pedepsi oamenii care nu fac acolo de cercetare. Randamentul realist este în jur de 90 de ani
 

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
158
Reaction score
48
Points
28
Bună ziua, am o întrebare cu privire la procesul Sand Mayer. Voi termina procesul lăsându-mă cu GBL doar dacă mă opresc după pasul 4 în partea de extracție, deoarece se pare că tot ce urmează se transformă în GHB?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, dacă am înțeles corect, doriți să obțineți GBL prin reacția Sandmeyer. Da, îl puteți obține la pasul 4.
 
View previous replies…

Jeffrey B.

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 25, 2023
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
cool, am găsit GABA sub formă de capsule de gelatină cu doar microceluloză ca umplutură, precum și pungi de 50 g de puritate îndoielnică pentru ~ 10 $ bucata, decioooooo pastilele sunt mai ieftine ȘI mai pure. De asemenea, pot cumpăra NaNO2 ca un fel de produs de grădinărit de la un furnizor de produse chimice pentru aproximativ 8 $ pe kilogram lol. Sunt surprins că nimeni de aici (Polonia) nu produce GHB, este atât de ușor, dar nu am văzut-o niciodată pe piață. Voi actualiza ori de câte ori voi avea efecte și/sau întrebări

De fapt, este încă cam neclar dacă ar trebui să fac atât distilarea cât și extracția cu DCM, cum mă asigur că distilez GBL? nu este RM plin de apă? BP GBL este 204,6 ° C, așa că am doar fierbe RM până când temperatura vaporilor ajunge la 204,6 ° C și colecta de acolo?

Mulțumesc anticipat
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
DCM bp este 39,6*C
GBL bp este 204*C
Este scris clar că trebuie să distilați apa la început. Citiți de mai multe ori. Eu scriu același lucru ca în subiect.
 

Joeking

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Pot utiliza bromat de potasiu în loc de bromat de sodiu pentru

sinteza gamma-butirolactonei din tetrahidrofuran (THF)

Mulțumesc anticipat
 

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Eu și fratele meu obișnuiam să facem asta pe vremuri. Era distractiv, dar avea un gust groaznic.
 

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
nu puteam să mă joc cu el decât dacă aveam niște cocaină
 

zwitterion

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
bunăoară, NaNO2 nu este disponibil în Europa decât dacă este amestecat cu 99% sare de masă. Există o alternativă OTC sau un furnizor bun pentru expedierea în UE? vă mulțumesc pentru ajutor.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Împărtășiți procedura de sinteză a GBL din pirrolidină, oxidare cu un amestec de crom sau similar. Vă mulțumim.
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Catalizatorul cromit de cupru pe care îl utilizați este foarte important. Diferitele cromite de cupru sunt utilizate în scopuri diferite.

Ultima etapă de pregătire a catalizatorului pentru orice altceva în afară de dehidrogenare este o spălare cu acid acetic. Aceasta îndepărtează oxidul de cupru care încurcă unele alte reacții. Dar. Vrea necesar pentru dehidrogearea diolului.

Este menit să reprezinte 40-60% din catalizator.
Este o conversie de 90% plus...

fără a avea nevoie de solvenți. Nu adăugați hidroxidul sub formă de pudră... vă va scădea. Yield cu 15-20%

Dacă citiți brevetul pentru bromat de sodiu pentru a scrie convesion thf la gbl. Puteți începe wth bdo nevoie de aproape dublu tim dacă memoria mea mă servește corect. Dar reacțiile merg.

Bdo -> thf -> gbl.

Conversia este menită să fie ridicată 80%

Sunt câteva conversii de la bdo la. Gbl cu. Bromit de sodiu.. și bromat de sodiu.

Bromitul bdo și. Oxid de aluminiu.. în dcm se amestecă 12 ore .quench extract distille este ca mare 80 sau. Low 90s..
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
THF poate fi oxidat electrochimic la GBL:

Sinteza electrochimică a γ-butirolactonei din tetrahidrofuran By: Kirsanova, A. I. Elektrokhimiya (1978), 14(4), 627 CODEN: ELKKAX; ISSN: 0424-8570

Este descrisă o metodă pentru oxidarea anodică a tetrahidrofuranului (THF) [109-99-9] în γ-butirolactonă [96-48-0] într-o soluție de KBr cu Na2SO4 ca electrolit suport pe un electrod de Pt la pH ∼ 1. Eficiența anodică atinge 98% atunci când se utilizează o diafragmă. THF este oxidat indirect de BrO3- format în timpul oxidării Br-. La pH mai ridicat (6-7) agentul oxidant este BrO- format la anod, iar eficiența curentului scade datorită formării simultane de acid oxibutiric.

Sau

Oxidarea electrochimică a tetrahidrofuranului în soluție de acid sulfuric By: Christiana Avgousti et al.

Eficiența curentului principalilor produse ale oxidării THF la un anod de Pt pentru timpul de electroliză 24 h, H2 SO4 0,5 M:

Potențial anodic (V versus RHE): 2.3, Densitate de curent (mA cmˇ2 ): 70.0 : Produse THF-OH 41,2% GBL 54,4% Acid succinic 2,5%



De asemenea, poate fi oxidat de acidul peroximonofosforic: Noua oxidare a tetrahidrofuranului la .gamma.-butirolactonă cu acid peroxifosforic De Yoshiro Ogata, Kohtaro Tomizawa și Toshiyuki Ikeda

 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Am fost fascinat de electroliză în ultima vreme am urmărit acest tip pe youtube care folosește elextoylsis pentru a ajunge acolo este destul de minunat

Sunt doar pe un picior de plecare... deci e ca și cum ai înlocui oh cu Ph și în același timp arunca oxigen în amestec.

.im just guessing..

Am de gând să arunc o privire.. mulțumesc
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Nu trebuie să folosiți platină. O greșeală pe care văd că o fac oamenii când fac electroliză este că își instalează celula ca și cum ar face teste cu un potențiometru. O "celulă de electroliză în vrac" este diferită. doriți ca electrodul de lucru să aibă o suprafață uriașă, să umpleți întregul borcan. Iată un exemplu comercial:
QlSzb8nuyK

Acesta este un mic ghid frumos:
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Am făcut reacția de la bdo la gbl și am gbl, dar când o fac la ghb cu leșie, ph-ul meu este de 14 după ce am făcut reacția, ce am recomanda pentru a neutraliza? Continuați să adăugați gbl care este ph7 sau ce acid este recomandat pentru a-l scădea?
 

Hhernan

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 22, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Oțetul distilat îl reduce
 

Hhernan

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 22, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Poate că concentrația de gbl nu este prea mare
 
Top