Întrebări frecvente privind sinteza GHB (gama-hidroxibutirat)

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
158
Reaction score
48
Points
28
Bună ziua, am o întrebare cu privire la procesul Sand Mayer. Voi termina procesul lăsându-mă cu GBL doar dacă mă opresc după pasul 4 în partea de extracție, deoarece se pare că tot ce urmează se transformă în GHB?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, dacă am înțeles corect, doriți să obțineți GBL prin reacția Sandmeyer. Da, îl puteți obține la pasul 4.
 
View previous replies…

Jeffrey B.

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 25, 2023
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
cool, am găsit GABA sub formă de capsule de gelatină cu doar microceluloză ca umplutură, precum și pungi de 50 g de puritate îndoielnică pentru ~ 10 $ bucata, decioooooo pastilele sunt mai ieftine ȘI mai pure. De asemenea, pot cumpăra NaNO2 ca un fel de produs de grădinărit de la un furnizor de produse chimice pentru aproximativ 8 $ pe kilogram lol. Sunt surprins că nimeni de aici (Polonia) nu produce GHB, este atât de ușor, dar nu am văzut-o niciodată pe piață. Voi actualiza ori de câte ori voi avea efecte și/sau întrebări

De fapt, este încă cam neclar dacă ar trebui să fac atât distilarea cât și extracția cu DCM, cum mă asigur că distilez GBL? nu este RM plin de apă? BP GBL este 204,6 ° C, așa că am doar fierbe RM până când temperatura vaporilor ajunge la 204,6 ° C și colecta de acolo?

Mulțumesc anticipat
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
DCM bp este 39,6*C
GBL bp este 204*C
Este scris clar că trebuie să distilați apa la început. Citiți de mai multe ori. Eu scriu același lucru ca în subiect.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Bună,
am urmat doar rețeta, nimic ars sau balon prea mic , p
Lichidul a fost limpede ca cristalul (cu excepția cazului în care se adaugă gbl, timp de 10 minute), dar ph-ul rămâne ridicat. Am adăugat o mulțime de gbl suplimentar, cred, dar încă hârtie verde....>8
Ce pot face pentru a scădea ph-ul, vă rog?
Nu am folosit un circuit real de reflux al lichidului, ci un chemineee lung de 30 cm încheiat cu un vigreux. Credeți că a dispărut mult H2O? Nu părea să fie fum... fierbere lentă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună, există un răspuns în text:

Este greu de răspuns la o astfel de întrebare. Datele de intrare sunt prea mici.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Bună din nou, sunt încă în viață!
Am urmat omul și am încercat să mă țin de el cât de bine am putut, așa noob cum sunt, deși mi-am adnotat/adăugat formyself propria mea copie a manualului astfel:
"odată ce soluția este limpede ca cristalul", menține această soluție la fierbere ușoară timp de 30 mn, "apoi testează ph-ul".
Pentru că chiar dacă apa pare limpede, la început ph-ul este > 8, chiar dacă adăugați mai mult gbl.
30 de minute mai târziu, apa pare încă limpede, dar ph-ul evoluează și scade. Reacția are nevoie de timp pentru a se finaliza. Ph-ul nu este stabil la început.
poate fi logic pentru cei care știu, dar primul meu lot mi-a dat o soluție equi molară dezechilibrată cu prea mult gbl. și picături mari și uleioase de gbl pe suprafața clară a soluției.
Am refăcut-o, după ce am adăugat NaHCO3+ H2O distilat care lipsea, am lăsat să reacționeze 30 mn, am testat ph-ul și am lăsat să se răcească la temperatura camerei pentru a obține o soluție asemănătoare apei.
 
Top