Sinteza L-efedrinei din L-fenilacetilcarbinol (L-PAC)

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Problema cu l-PAC este că se racemizează rapid la d/l-PAC, ceea ce produce nu l-efedrina dorită, ci d/l-efedrină, ceea ce, în consecință, duce la Meth racemic, așa cum se obține din P2P.
Ne dorim d-Meth sau cel puțin predominant d-Meth.
Doi factori conduc la racemizarea l-PAC: În primul rând, mediul alcalin, adică prezența bazelor de orice fel și a ionilor metalelor de tranziție, adică a sărurilor de fier etc., prezenți chiar și în cantități minuscule, deoarece acționează catalitic.

Multe sisteme de reducere sunt alcaline, cum este NaBH4, deci este clar ce s-ar întâmpla. Prin urmare, pe lângă depozitarea și manipularea l-PAC în mod corespunzător și adăugarea a ceva precum acid oxalic și/sau acid stanic sau EDDA pentru a avea grijă de orice săruri metalice din jur, se alege un sistem de reducere acid sau unul care funcționează cel puțin în condiții ușor acide. Aș recomanda utilizarea STAB, care este un derivat acid al NaBH4 și care funcționează deosebit de bine în aminațiile reductive. Metilamina este apoi utilizată ca acetat, adică sarea de acid acetic a metilaminei și toate împreună, într-un singur vas, formarea iminei/reducerea iminei se numește aminare reductivă.
Informații privind modul de obținere a STAB din NaBH4 și GAA se găsesc peste tot pe internet și, de asemenea, privind modul de utilizare a acestuia. Randamentele sunt excelente.
Zinc-Borohidrida ar fi o altă posibilitate ușor de preparat dacă se dispune de ZnCl2 anhidru.
Al/Hg este, de asemenea, posibil, dar trebuie preparat în THF sau dietileter.
Dar un sistem acid nativ ca STAB sau Zinc-Boro este cel mai bun.

Producerea l-PAC din benzaldehidă prin biosinteză nu este neapărat dificilă, dar este mai degrabă o provocare tehnică pentru volumele mari care trebuie gestionate. În primul rând, trebuie să se găsească o tulpină bună de drojdie pentru acest scop. În acest caz, este în principal o problemă de extragere a l-PAC la final, un sistem de extracție continuă este o necesitate în acest caz, iar eterul este solventul de alegere.

Succes!
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
atunci când fermentația sau condensarea este terminată, este necesar ca bulionul să fie neutru sau ușor alcalin pentru ca eterul să preia l-pac
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Odată ce drojdia a fost îndepărtată din amestecul de bere, fenilpropanol-l-one-2 poate fi extras din soluție. Referințele originale foloseau eter pentru extracție. Aș sugera înlocuirea
toluen din magazinul de bricolaj. Mai multe extracții cu câteva porții de sute de ml de toluen ar trebui să fie suficiente
pentru eliminarea completă a produsului.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
Am citit destule referințe, dar niciuna dintre ele nu menționează dacă spălarea trebuie să fie ușor alcalină pentru a extrage l-pac, voi încerca fără a face acest lucru și voi vedea ce se întâmplă
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
prima mea încercare de a face l-pac, iată rețeta mea, nu sunt sigur că totul este corect, dar voi încerca oricum.

2,5 litri de h2o
87,50 g de melasă
drojdie și nutrient
20 ml de benzaldehidă
75 ml de eter

într-o damigeană de 5 l se introduc 2,5 l de h2o și 87,50 g de melasă,
se saturează spălarea cu oxigen pur,
se adaugă drojdia și nutrienții și se lasă să fermenteze timp de aproximativ 8 ore,
după ce lichidul fermentează rapid, se adaugă 10 ml de benzaldehidă,
după aproximativ 4 ore, se adaugă încă 10 ml de benzaldehidă și se lasă să fermenteze încă 12 ore sau mai mult,
după ce s-a terminat, se îndepărtează drojdia,
se extrage l-pac cu 50ml de eter și apoi 25ml de eter,
se combină eterul și se distilează
se colectează l-pac?
randamentul teoretic de 10 ml este de 50% conversie.

feedback-ul este apreciat și voi posta rezultatele mele odată ce am terminat.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
îmi pare rău băieți această evaluare nu a fost corectă, este necesar să se includă piruvatul de sodiu și o tulpină de drojdie care poate face față unor condiții ușor acide, ph 5 - 5,5, și, eventual, un interval de temperatură greating. este încă o lucrare în curs de desfășurare, albite progres foarte lent lol
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Firele l-PAC sunt întotdeauna invadate instantaneu de bullshitters, așa că spun la revedere.

Ai obținut cele mai importante informații: Acetaldehidă sau piruvat, o drojdie potrivită și ph <5.

Nimeni nu a pus marea și evidenta întrebare: Cum pot afla dacă o tulpină de drojdie este bună sau nu?
Și cum nimeni nu a întrebat, nu va exista niciun răspuns, decât mențiunea că există metode destul de ușoare.
Căutați cu plăcere, nu-mi trimiteți PM.

Pa
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Cum pot afla dacă o tulpină de drojdie este bună sau nu?
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Cred că încercați această drojdie vie proaspătă.
BrkUnCDl14
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Faceți mai multe loturi mici vedeți care sunt cele mai bune
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Vă rog super eroii mei, vă rugăm să ne oferiți un rezumat al procedurii , mentoratul dvs. este foarte apreciat
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Mergeți pe ruta de la 4mmc la epher, există un videoclip pe această temă, economisiți timp și bani
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
Deci, îl folosesc la un pH de 5,5-6 și voiam să știu când se termină condensarea, ar trebui să îl fac nuetral sau ușor alcalin pentru a extrage l-pac cu eter?
 
Top