Cristalizarea mefedronei (4MMC)

Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Condiții de cristalizare a 4-metilmetcatinonei:
- Temperatură constantă 22-24 ºC.
- Aer uscat (<40% umiditate relativă).
- Volumul recipientului.
Metodă simplă
Soluția de alcool izopropilic (IPA) sau etanol cu apă se prepară în proporție de 30/70, 50/50, 70/30. Proporțiile sunt ajustate în funcție de sarcini și de volumul recipientului de cristalizare. Timpul de cristalizare și dimensiunea cristalelor depind de cantitatea de apă din soluție. Cu cât este mai multă apă, cu atât cristalele sunt mai mari și procedura de cristalizare este mai lungă. Proporția medie de clorhidrat de mefedronă față de apă este de 1 g pentru 2-3 ml de solvent. Soluția se încălzește până la o ușoară fierbere (bule mici). Apoi se adaugă clorhidrat de mefedronă în porții, astfel încât să aibă timp să se dizolve. Apoi, produsul se dizolvă, se fierbe timp de câteva minute și soluția se toarnă într-un vas de cristalizare. Se folosesc mai ales vase din plastic și sticlă. Stratul de soluție cu înălțimea de 1-2 cm înălțime dă o fracție cu o dimensiune a cristalelor de zahăr. Stratul de soluție cu înălțimea de 3-5 cm dă o fracțiune de până la 5 mm. Pentru această procedură se pot utiliza cutii cu aer condiționat, hote de fum și uscătoare de aer. După evaporarea solventului se obțin cristale umede, care se usucă bine sub flux de aer uscat, radiații infraroșii (lampă IR sau încălzitor IR) sau într-un desicator în vid.
16082
16083
16085

Metodarăcirii treptate
Dfhgmv

Сentrele de cristalizare se formează în soluție, atunci când soluția este evaporată pentru 50% sau mai mult. Pentru a accelera procesul de cristalizare, amestecul este răcit treptat. Un vas de cristalizare este plasat într-un frigider (4 ºC) timp de 8-12 h, apoi este mutat într-un congelator (-17-20 ºC) timp de 8-12 h.

Tehnica de cristalizare cu evaporator rotativ (fracție fină)
Clorhidratul de mefedronă se dizolvă într-un solvent în proporție de 1 g per 1 ml. Soluția se introduce în balonul evaporatorului rotativ și se distilează. Cu cât vidul este mai adânc, cu atât scade punctul de fierbere al soluției. Se obține astfel o cantitate mare de cristale fine.

Este posibil să se evapore soluția cu un ventilator cu aer cald dintr-un vas de cristalizare în
cazul absențeievaporatorului rotativ. În acest caz, se utilizează sticlărie din sticlă sau ceramică rezistentă la căldură. Este important să se prevină supraîncălzirea produsului și, ca urmare, deteriorarea acestuia.

Tehnica de cristalizare cu răcire rapidă
Sarea de mefedronă se dizolvă în apă fierbinte în proporție de 1 g per 1 ml într-o apă fierbinte clocotită. Etanol 0,5 l sau alt solvent organic polar se adaugă după dizolvarea completă. Soluția fierbinte se toarnă într-un recipient de plastic pentru a umple ½ sau 2/3 din volum, se sigilează și se răcește într-un congelator la -17-20 ºC. Există posibilitatea ca produsul să nu precipite. În acest caz, cristalele se filtrează și soluția se evaporă suplimentar.

Metoda de Сristalizare în soluție salină
Clorura de sodiu (NaCl) 23 g se dizolvă în apă distilată (H2O) 100 ml. Clorhidratul de mefedronă 100 g se dizolvă în această soluție salină, soluția trebuie încălzită pentru o solubilitate mai bună. Soluția se toarnă într-un recipient de plastic pentru a umple ½ sau 2/3 din volum și se închide ermetic. Cristalele sunt cultivate la temperaturi scăzute -18 ºC. Dacă temperatura este răcită sub -18 ºC, soluția de saramură este înghețată.
 
Last edited by a moderator:

justlooking403

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc pentru partajare omule. care este randamentul mediu al produsului final cu proporțiile pe care le utilizați?
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
doresc să cristalizez 3cmc. ce solvent este mai bine să folosesc pentru metoda congelatorului. Înțeleg că dizolv 1g de 3cmc în 1 ml de apă ... Înțeleg că 0,5 din solvent trebuie să fie egal cu cât de mult se va dizolva produsul. de exemplu, pentru 1kg de 3cmc în 1l de apă, se adaugă 0,5l de solvent? ce părere aveți despre cristalizarea în dcm?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Fără cristalizare DCM. Doar apă+alcool (vodcă), apă+acetonă. Proporții - 1:1 - 1:3 pulbere:lichid. Procentul pentru acetonă/alcool în apă depinde de calitatea și puritatea pulberii decât mai murdară, cu atât mai mult. Rata de creștere și dimensiunea cristalelor depinde de cantitatea totală de solvent
 
Last edited by a moderator:

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
Ok, adică 0,5l de acetonă vor fi într-un litru de apă? Presupunem că praful de pușcă este curat
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
Cristalizarea saramurii nu dă rezultatele așteptate (cristalul nu este la fel de transparent ca cristalele din imagine, este o rocă solidă cu strat alb). Aveți idee ce greșeală am făcut?
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
cât de repede ai obținut cristalul prin această metodă? poți să arăți în poză ce cristal ți-a ieșit?

"Vă invit la noua mea postare în care voi prezenta ideile mele privind dispozitivele de producție a mef ... De asemenea, voi fi bucuros să vă cunosc ideile."
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Întrebarea corectă
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Cristalele pot diferi ca formă și aspect în funcție de metoda de producție. Cristalele din fotografie sunt obținute dintr-o soluție 50/50 alcool/apă în proporție de 3 ml pentru 1 g de mmc într-o cameră uscată.
Dacă doriți să experimentați cristalizarea, trimiteți-mi un PM și vom stabili cele mai importante nuanțe.
 
Last edited by a moderator:

WhalterWhite

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
26
Reaction score
13
Points
3
Bună ziua. dacă am 100 g de pulbere 4mmc gata preparată, cât de mult este produsul după cristalizare?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Depinde de puritatea pulberii de mefedronă. Cristalul este inițial o fracțiune pură a produsului și, pe măsură ce solventul se evaporă, se strecoară murdăria. Dacă pulberea este suficient de pură 98-99%, veți obține cristale de ~90% din masa pulberii.
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
deci înțeleg că a fost utilizată opțiunea saramură: 50ml h20 / 50ml alcool și 23g Nacl, corect?
 

Bazooka90

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2022
Messages
40
Reaction score
3
Points
8
Oricine știe cum să verifice puritatea 3cmc și ce solvent este mai bun pentru curățare? Îl pot curăța cu acetonă?
 
Last edited:

Bazooka90

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2022
Messages
40
Reaction score
3
Points
8
I
Am primit 200 g de 3cmc foarte murdară, am pus-o în mixer pentru a o face pulbere, am curățat-o cu acetonă, după care am pus pulberea de 3cmc în 200 ml de apă pentru a o dizolva și am adăugat 400 ml de alcool etilic. Cristalizarea a apărut dar culoarea este foarte maronie. Aveți idee de ce?
 

Khaafii

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
37
Reaction score
16
Points
8
Bună, am o întrebare.

Dacă am de gând să fac sinteza mefedronei. Odată ce am randamentul meu din această sinteză. Care este diferența între a o vinde după prima sinteză și când cristalizez mefedrona pe care am făcut-o.

Există o diferență mare de preț? merită sau pot să o vând pur și simplu în formă pură după prima sinteză fără să o tai cu nimic.

Scopul este de a vinde în cele din urmă în cantități mai mari. Dar sunt curios care ar fi diferența dacă aș merge pe cristalizare sau nu.

Mulțumesc.
 

Venom2021

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 24, 2022
Messages
33
Reaction score
28
Points
8
4mmc 100g
woda 200ml
aceton 50ml
witamina c 3g

încălziți apa la 60 ° adăugați 4mmc, amestecați până se dizolvă, adăugați acetonă și adăugați vitamina c mențineți temperatura la 60 °. Turnați soluția într-un castron, poate fi din sticlă sau plastic, și în câteva zile la 22 ° -25 ° veți obține un cristal sub formă de bastonașe. vă mulțumesc foarte mult pentru atenția dumneavoastră
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Produsul recristalizat este mai pur și, prin urmare, mai puternic. De asemenea, veți obține cristale mari și frumoase, care sunt extrem de atractive pentru consumatori.
 

Dxrk

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 3, 2022
Messages
7
Reaction score
1
Points
1
Așadar, care este cea mai bună metodă pentru timp/calitate?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, depinde de ce aveți nevoie (cristale mari sau mici)
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Bună ziua, care este cea mai bună modalitate de a obține cristale mari, dacă timpul de cristalizare ar fi de maximum 7 zile?
 
View previous replies…
Top