Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
în video, Novator spune că aproximativ jumătate din soluția de 26,25 g de CuCl2 va fi suficientă pentru a "opri" formarea oxidului de cupru negru.

folosește el de fapt toată soluția de CuCl2 sau doar jumătate din ea?

(la ultima sinteză pe care am făcut-o, am adăugat soluția de CuCl2 într-o cantitate nemăsurată până când oxidul de cupru negru s-a format la baza amestecului de reacție. încă nu am determinat calitatea și randamentul produsului final).
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Cred că nu s-a precizat pe deplin dacă s-a folosit 100% sau 50% în videoclip. Cred că poate 100%, dar s-a subliniat faptul că ar putea fi suficient să vă opriți după 50% din soluție.
Veți învăța să vedeți când a fost atins punctul de oprire în funcție de modul în care se comportă RM. Cu toate acestea, eu folosesc aproape toată soluția, dacă nu chiar toată :)
. Oricum, reziduurile de cupru nu ar trebui să rămână în interiorul produsului final
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Bună, Gordon,

ai găsit vreo diferență în randament între a folosi totul sau a adăuga doar suficient pentru a obține formarea oxidului de cupru?
(nu știu de ce în video Novator folosește cuvântul "a încetat", deoarece oxidul de cupru nu se formează pe fundul balonului după adăugarea unei cantități suficiente de CuCl2? sau am înțeles eu greșit ceva?)

ce culoare are reacția atunci când nu mai adăugați soluție de CuCl2?
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Nu am comparat încă randamentele și nici nu am acordat prea multă atenție culorilor din această etapă, mai degrabă temperaturii, dar o pot observa pentru următoarea sinteză :)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Bine, să-mi spuneți!

Cred că am adăugat un pic prea mult la ultimul meu sintetizator (testând dacă pot să o fac cu ochiul liber pe baza modului în care este soluția) și am observat schimbări de culoare foarte distincte și imediate. la adăugarea primelor picături devine gri-negru, apoi după poate 15-20 de minute de agitare și o altă adăugare de câteva picături a devenit galben. toate acestea s-au întâmplat în timp ce temperatura era de aproximativ 60C. din anumite motive am avut probleme cu creșterea temperaturii la 80C. (De fapt, nu a ajuns niciodată la 80C, dar am amestecat timp de aproximativ 3 ore și jumătate la 62C după ce am terminat de adăugat CuCl2.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
De obicei, o adaug destul de repede, ceea ce înseamnă că o picur continuu, astfel încât temperatura să fie ținută sub control și să nu se depășească 80°C, poate doriți, de asemenea, să aveți grijă ca RM dvs. să nu se dilate prea mult

Poate dacă puteți schimba plita cu o manta de încălzire. Pierderea de căldură pe drumul de la sursa de căldură la RM va fi prea mare pentru a atinge rapid temperatura respectivă.
La ce temperatură ai setat placa de încălzire?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
data viitoare îmi voi folosi mantaua din cauza asta.

este o plită ceramică. la început a fost setată la 83C, dar soluția nu trecea de 60C. și i-a luat mult timp să ajungă acolo de la aproximativ 50C. apoi am întors plită la 100C, nu s-a schimbat nimic cu soluția, apoi am setat plită la 120C, și tot nu s-a schimbat nimic. s-a mai întâmplat cu alte sintetizatoare.

și înainte de a-l încălzi am înfășurat balonul în folie.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Bun, o manta de încălzire va ajuta.

Este important să înfășurați balonul și, de asemenea, partea inferioară chiar deasupra plăcii de încălzire. Pot fi, de asemenea, vactorii externi, cum ar fi un ventilator sau altceva care suflă aer rece, care împiedică flaconul să se încălzească până la 80 °C
 

MisterAnonymous

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
70
Reaction score
24
Points
8
@GhostChemist lucrez cu un balon cu fund rotund de 10L cu 4 gâturi, ca în videoclip, dar îmi puteți spune vă rog ce aparat cu vid folosește pentru a aspira Rm într-un alt balon Am nevoie de același lucru, dar nu îl găsesc nicăieri 🤷‍♂️
Trimiteți-mi privat, vă rog
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Îmi pare rău că nu sunt ghostchemist, dar te referi la o pompă de vid? Cred că cea din videoclip ar putea fi și o paletă rotativă, dacă asta te ajută cu ceva
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Căutați pompă peristaltică. Le puteți găsi foarte ieftine sau scumpe, în funcție de nevoile dvs.
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
215
Points
33
Bună ziua! Consultați fișierele atașate. Pompa de vid ca exemplu și schema tehnică de aspirare a Rm într-un alt balon
63GHD7LA0Y
NHkscUbSq0
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
A mai precipitat cineva o cantitate mult mai mare de substanță la ultimul pas?

După ce am efectuat etapa de precipitare cu acid fosforic, am precipitat o cantitate de 4 ori mai mare de amfetamină decât ar fi trebuit să precipite.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Foarte interesant, voi observa și voi aștepta o explicație din partea experților pe această temă :) Am auzit zvonuri de stradă tipice cu privire la faptul că acidul fosforic ar trebui să crească randamentul, dar mă întreb de ce ar crește randamentul și, de asemenea, ce efect ar avea asupra purității produsului. Amfetaminele din acid fosforic ar trebui să fie puțin mai slabe, nu-i așa?
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Da, cred că da. dar nu cred nici o clipă că tot ce am este amfetamină. dar nu am idee ce altceva ar putea fi..

am încercat recent să fac o recristalizare cu vodcă folosind o parte din ceea ce ar trebui să fie amfetamină. după ce am încălzit-o în vodcă, toată amfetamina s-a dizolvat, cu excepția câtorva bucăți de sediment. apoi am pus-o la congelator peste noapte și când am scos-o, cea mai mare parte era înghețată la fund, dar era un strat de lichid deasupra pe care l-am filtrat și din care a ieșit un pic de pudră albă (pe care trebuie încă să o cântăresc).

Am încercat, de asemenea, o extracție acidă/bazică, dar la prima etapă, când trebuia să o dizolv în apă, s-a făcut doar o pastă albă. așa că am filtrat-o și am obținut o substanță albă ca o pastă care stătea pe filtru, în timp ce apa se scurgea în jos și un strat foarte foarte mic de cristale s-a format pe fundul balonului.

aici este o postare mai detaliată despre problema mea:
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/240-yield-of-amphetamine-whats-going-on.8936/#post-43483
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
mică actualizare: am încercat să fac o extracție acidă/bazică, dar nu s-a format niciun strat după ce am adăugat naoh pentru a crește ph-ul la 12. Apoi am continuat să adaug mai multă soluție 50% naoh, astfel încât a devenit un ph ușor mai ridicat, dar tot nu s-a format niciun strat. cu alte cuvinte, se pare că nu am amfetamină.

Nu am îndepărtat ipa după adăugarea clorurii de cupru. ar putea avea acest lucru vreo legătură cu faptul că precipitatul final nu pare a fi amfetamină? @GhostChemist
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
De unde aveți P2NP? Sunteți sigur că este P2NP și nu fratele său mai mic escroc? :)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
voi încerca să fac o fotografie, dar ar trebui să fie autentică. avea toate caracteristicile potrivite.

Credeți că faptul că nu s-a îndepărtat ipa ar putea fi motivul pentru care aparent a precipitat altceva?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
provine de la unul dintre marii vânzători chinezi de pe aici. dar faptul că p2np nu este autentic este ceea ce mă gândeam...

ce produs chimic este fratele mai mic înșelător?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
1 g sulfat de amfetamină conține 720 mg amfetamină
1 g Monofosfat de amfetamină conține 570 mg amfetamină
Aceasta ar putea fi o explicație.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Cred că este probabil de la locul în care am contaminat p2np cu bisulfit de sodiu în timpul etapei de recristalizare. (adăugarea acestuia în etoh în timp ce p2np este dizolvat ca modalitate de eliminare a impurităților specifice). Am folosit mult prea mult (o cantitate egală cu cantitatea de p2np pe care o aveam, când cred că trebuie să folosesc aproximativ 5%).
Totuși, p2np-ul meu arată și miroase așa cum ar trebui dacă ar fi fost cu adevărat pur.

am sintetizat un lot foarte mic (prima mea sinteză de amfetamină) cu p2np care nu fusese potențial contaminat și în care toate celelalte aspecte ale acestei sinteze au fost identice cu toate celelalte sinteze pe care le-am realizat cu p2np (cel mai probabil) contaminat. am obținut un randament de 30 %, ceea ce ar indica o sinteză slabă (am făcut câteva greșeli, așa cum se poate întâmpla pentru prima dată), dar, în rest, mai mult sau mai puțin în conformitate cu ceea ce mă așteptam în ceea ce privește randamentul.
 

Alchemik

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2023
Messages
2
Reaction score
3
Points
1
Pot schimba IPA cu un alt alcool, cum ar fi metanolul sau etanolul? și după adăugarea soluției NaOH 25%, pur și simplu extracție freebase DCM sau toluen. (fără evaporarea alcoolului). evaporare în vid 20L de IPA durează aproximativ 20 de ore pe evaporator în vid. Aceasta este o mulțime de timp. Atunci când utilizați reducerea Zn/HCl a nitrotirenelor (metanol, 37% HCl), nu trebuie să evaporați metanolul după reducere. După bazify 25% NaOH, doar extracție freebase DCM sau toluen (1 litru este suficient pentru 350g de amină freebase). Randamentul: 60-70% freebase.
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
215
Points
33
Desigur, este posibil să se înlocuiască alcoolii. DCM și IPA sunt amestecuri. În timp ce EtOH poate fi "spălat" de apă.
 
Top