Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Când am încercat distilarea fracționată, cred că o parte din apă a trecut prin ipa. și căldura a fost doar la 80c pe toată durata distilării. am mai făcut asta de câteva ori înainte și dacă las distilarea să continue, voi ajunge la cupru sub formă de substanță solidă, fără lichid.
Voi precipita imediat amfetamina și voi vedea cum arată produsul, deoarece poate că ipa a fost prezentă ca un contaminant în loturile anterioare.

Există sugestii cu privire la ceea ce pot face pentru a mă asigura că obțin doar ipa și nu și apa care conține amfetamină?

Voi încerca și variații ale acestei sinteze.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
IPA formează un azeotrop cu apa, astfel încât toată IPA pe care o veți distila va conține aproximativ 30% apă. Puteți distila IPA fără posibilitatea de a avea amfetamină, fie prin distilare în vid, doar un mic vid ca cel produs de o pompă aspiratoare este suficient, de exemplu, atunci când IPA ajunge la 60 °C sau mai puțin, nu va avea amfetamină în ea. Sau faceți reacția acidă prin adăugarea de acid acetic diluat până când ph-ul este 3 sau mai mic. Amfetamina va forma o sare și nu se va distila. Se lasă să se răcească, apoi se adaugă soluție de NaOH 10% rece ca gheața până la ph 12 și se distilează baza de amfetamină cu aburi.

Trebuie spus că adăugarea a 20% NaOH "pentru a bazifica reacția" este complet falsă, deoarece dacă măsurați, veți constata că reacția este deja alcalină ca naiba, ph 12 sau mai mult, deoarece NaBH4 și produsele sale sunt toate baze puternice. Nu înțeleg de ce se află în textul original, de ce a fost postat aici, bine.... Acest lucru se întâmplă dacă ridicați ceva dintr-un articol sau aici teza 1 la 1 fără să știți cu adevărat sau să încercați. Vedeți documentul atașat pagina 20 și pagina 30, la pagina 30 veți găsi procedura cuvânt cu cuvânt.
Problema este evidentă: aveți un amestec de apă și IPA și amfetamină. Ați putea adăuga saramură și astfel să sărați IPA cu Amfetamina afară, asta ar funcționa bine. Dar adăugarea de NaOH 20% nu va fi suficientă pentru a săra IPA, ci, în cel mai bun caz, o parte din Amph va ieși la suprafață și aceasta va conține IPA. Sau extrageți IPA și Amph cu un solvent nepolar insolubil în apă. Și aceasta funcționează bine. Sau faceți așa cum este descris mai sus. În orice caz, verificați ph-ul și veți constata că NaOH pentru a-l face mai bazic/alcalin nu este necesar.
În general, IPA ca solvent pentru a extrage ceva din apă funcționează numai dacă stratul de apă este complet saturat de săruri precum NaCl, de exemplu, de ceva care NU este solubil în IPA, precum NaOH.

A se vedea pagina 20 și pagina 30 din teza atașată a lui Jademyr
 

Attachments

  • fsJpFAHak0.pdf
    3.1 MB · Views: 492
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
După ce am adăugat CuSO4*5H2O și am menținut soluția la 80c timp de 30 de minute, am adăugat acid clorhidric în absența acidului acetic (ar trebui să fie în regulă?), astfel încât soluția să atingă ph 2, apoi am utilizat distilarea simplă pentru a distila IPA între temperaturile de 83C - 91C (deși practic nimic nu a trecut de aproximativ 87c), apoi am răcit soluția, am filtrat-o, apoi am adăugat NaOH apoasă. În acest moment voi distila amfetamina cu aburi. Anunțați-mă dacă este ceva în neregulă cu ordinea lucrurilor aici. (Nu cred că a fost nevoie să filtrez soluția și va trebui să refluxez soluția timp de aproximativ 3 ore în loc să o mențin la 80C timp de 30 de minute).

Când am filtrat soluția pentru a separa complexul de cupru și am adăugat NaOH apoasă și soluția a devenit maro închis tulbure și mirosea puțin a pește, cu un ph de 11, iar cuprul era o substanță verde de tort. Voi adăuga mai mult NaOH apoasă pentru a crește la ph 12, apoi voi distila cu abur de aici. (Nu s-au format straturi la adăugarea de NaOH, deci se pare că am scăpat de toată ipa din soluție).

ar putea fi toluenul un candidat bun pentru un solvent nepolar insolubil în apă?

În ceea ce privește bazifierea reacției, spuneți că 20% NaOH este exagerat și că 10% este suficient?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Orice concentrație de NaOH este suficientă atâta timp cât ajungeți la ph 12. Mai diluat, cum ar fi 10% și rece de la frigider, este mai bine și să îl adăugați la reacția care s-a răcit, deoarece este ușor posibil să ardeți, să distrugeți o parte din produs prin adăugarea de leșie puternică la o soluție A fierbinte. Același lucru pentru adăugarea de acid, diluat și rece. Dacă HCl a fost diluat și totul a fost rece, atunci va fi bine.
Ei bine, da, pește este, acesta este mirosul de A.
Vreți ca soluția pe care o distilați cu abur să aibă ph 12, dar să nu fie plină de NaOH, pentru că altfel, atunci când apa scade, este ușor să suflați peste niște NaOH, iar acest lucru nu îl doriți în A. Filtrarea se face pentru că se pare că unor chestii cu bor le place să se distileze cu abur peste - de asemenea, acest lucru nu îl doriți.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ok. Distilez cu aburi (sau încerc să o fac) în timp ce scriu asta. O problemă pe care o am este fluctuația enormă a temperaturii aburului. o schimbare de 1 grad pe manta poate crește sau scădea cu peste 15 grade pe abur.

Cred că mirosul de pește este naoh, (este același ca atunci când am încercat o extracție de dmt).
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Temperatura aburului ar trebui să fie între 94 și 98 °C, cu greu se poate depăși 100 °C, astfel încât, dacă fierbe, va produce abur, iar aburul are 94 °C+ cu A și 99-100 °C cu apă simplă.

NaOH nu are miros, vaporii de NaOH sunt extrem de caustici, veți simți asta când vă mănâncă fața.
Aminele sunt cele cu miros de pește în putrefacție.
 

ethanaaa

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 7, 2023
Messages
2
Reaction score
3
Points
3
Bună ziua,
Borohidrida de sodiu din acest experiment poate fi înlocuită cu cianoborohidridă de sodiu cas25895-60-7?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Cianoborohidrida este foarte potrivită pentru aminațiile reductive, deoarece nu reduce cetonele, spunând că este mai puțin puternică decât NaBH4. De asemenea, este predispusă la eliberarea de cianură în contact cu acizii și este destul de scumpă. S-ar putea să fie capabil să facă treaba aici în combinație cu clorura de nichel, cu Cu(II) am îndoieli și cred că mai degrabă nu. Încercarea de a-l utiliza pentru această reacție are puțin sau deloc sens.
 

Cctim

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 18, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Ce PH ar trebui să aibă?
PH-ul spune ceva despre calitate?
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Pot înlocui CuCl2 cu CuSO4. Am citit pe reddit și idk dacă este posibil, dar cred că da bc Cu(II) am dreptate?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Da, ar trebui să puteți. Deși eu însumi am probleme cu această sinteză, așa că poate ar trebui să încerc CuCl2 în schimb. Totuși, este mult mai scump și mult mai puțin disponibil pe scară largă
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
CuSO4 funcționează la fel sau mai bine decât CuCl2, însă trebuie să folosiți un pic mai mult, deoarece pentahidratul de comerț este mai greu (per atom de cupru) decât dihidratul de CuCl2. Pentru a fi precis, trebuie să înmulțiți numărul pentru CuCl2.2H2O cu 1,5 pentru a obține cantitatea corectă de CuSO4.5H2O.

Problemele dvs. sunt cauzate de altceva.
Aici cineva pretinde un randament >90%:
iPRrOH este IPA
Vă rugăm să observați că adaugă NaOH - acest lucru trebuie făcut întotdeauna dacă se utilizează apă, metanol sau etanol în reacție, deoarece toate acestea reacționează cu borohidrida, această reacție fiind parțial suprimată de o bază puternică. Acesta este motivul pentru care reacțiile NaBH4 în metanol se fac de obicei la 0°-5°C.
De asemenea, cred că adaugă apă numai cu a doua borohidridă înainte de sarea de cupru. În acest caz, NaOH ar trebui adăugat apoi. Dacă sarea de cupru devine albastru deschis - este și asta în regulă, este vorba de hidroxid și carbonat de cupru, ambele funcționează la fel.

Nu este procedura mea, dar sunt sigur că funcționează, deși randamentul este de 91%? Mai degrabă nu.
....
 

alf405

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
"Pentru a fi precis, trebuie să înmulțiți numărul pentru CuCl2.2H2O cu 1,5 pentru a obține cantitatea corectă de CuSO4.5H2O."

Este această înmulțire de 1,5 ori adevărată la orice scară? De la mic la industrial?
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
@G.Patton
Bună. Pot folosi acid sulfuric 15% pentru a face sulfat de amperiferă din freebase? În Republica Cehă acidul sulfuric este foarte restricționat.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua, puteți încerca. Luați în considerare faptul că sulfatul de amfetamină va fi dizolvat în apa din această soluție.
 
View previous replies…

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Vă mulțumim pentru răspunsul dumneavoastră rapid. Încă o întrebare @G.Patton Pot folosi CuSO4 * 5H2O în loc de CuCl2 anhidru (ca în sinteza originală). Cred că da, dar sunt foarte interesat de părerea dumneavoastră. Dacă răspunsul este da, cum pot face calculul?
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Bună. Pot utiliza evaporarea normală a ipa în etapa 8 fără vid? Adică o încălzesc și IPA va fi fiartă fără vid.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Alo, da, puteți. Nu supraîncălziți soluția. În caz contrar, veți pierde randamentul.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Dacă există deja apă în soluția din care se precipită amfetamina (ca în film), ar conta această apă suplimentară prezentă în acid?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Da. Orice sare de Cu(II) poate fi utilizată. Cantitatea de CuSO4.6H2O necesară ar fi de aproximativ două ori mai mare decât CuCl2 anhidru.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua, merită să scăpați de apă deoarece sulfatul de amfetamină (sarea rezultată) este solubil în apă și este mult mai ușor să efectuați precipitarea fără apă. În cazul în care nu puteți face acest lucru, ar trebui să evaporați apa după precipitare pentru a obține sulfat de amfetamină dizolvat în apă.

Edit: scuze, am crezut că vorbim despre amfetamină. %)
 
Last edited:

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Așadar, ar fi necesară o extracție înainte de precipitare pentru a scăpa de apă și a păstra amfetamina?

Ce îmi recomandați să fac pentru a obține acid sulfuric sau fosforic pur? deoarece nu găsesc niciun vânzător de acizi, iar achizițiile interne nu sunt posibile în acest moment.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Deci, pentru siguranță, este mai bine să se utilizeze încălzitorul electric decât propan-butanul? Cât de mult hidrogen se produce? Puțin sau mult? Problema este că am doar încălzitor propan-butan, voi face doar aproximativ 20g de P2NP. Este periculos la această scară să folosesc încălzitorul propan-butan?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Da, desigur
Puteți calcula acest lucru în funcție de ecuația reacției și de constanta molară a gazului (22,4 l/mol).
Nu vă recomand cu tărie să folosiți flacără deschisă, deoarece veți obține hidrogen și laboratorul dumneavoastră poate exploda.
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Trebuie să o concentrați. Încălzind-o ore întregi :) Știu problemele :D
Verificați-o după densitate!
 
Top