Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Înseamnă că trebuie să utilizați pâlnia separatoare
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
dar acest strat apos se formează în timpul reacției. pentru a separa și pentru fier vechi?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Nu, 2 straturi este ceea ce doriți. pe măsură ce stratul aq. se saturează cu săruri solubile în apă, împinge solul dillute izopropanol-freebase în afara stratului aq. Această proprietate a izopropanolului, spre deosebire de ceilalți OH-s primari, de a se separa de apă atunci când sărurile sunt dizolvate este exact motivul pentru care este folosit în atât de multe sinteze clandestine și nu numai.
Cel puțin așa cred eu, sper că nu vorbesc din fund :p
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Dacă înțeleg corect, stratul superior este o bază liberă? aspect uleios gălbui și 70% din amestec. iar cel inferior este mai dens.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Este îngrijorat pentru că se întâmplă înainte de adăugarea alcaliului, dar, dacă nu mă înșel, se poate întâmpla înainte, alcaliul adăugat doar duce fenomenul la final.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
În acest caz, îmi voi săra întotdeauna masa de reacție înainte de extracție cu NaCl :D și astfel voi avea mai puțină apă de eliminat :)
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Da, funcționează foarte bine pe propria mea experiență. spălarea cu saramură a stratului organic după basificare elimină o mulțime de apă, am făcut acest lucru într-o strângere atunci când nu am avut un agent de uscare la îndemână și a fost suficient pentru un randament decent, nu prea departe de sol. uscat peste un agent de uscare. nu exagerați și lăsați-l să se separe pentru un timp bun aswell.
De asemenea, pentru o soluție care refuză să se separe după aproximativ o adăugare stoechiometrică de alcali, un vârf de cuțit de sare de masă este suficient pentru a satura apa și a obține o separare curată. este bine de știut dacă nu aveți soluție de hidroxid la îndemână și vă este lene să faceți mai multă :p
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, știu, am folosit această metodă și în pâlnia de separare înainte dacă nu aveam o separare clar definită, dar nu știam că sarea va scoate IPA din apă. În acest fel voi economisi mult desicant, deoarece voi avea nevoie de mult mai puțin după extragerea stratului de freebase/IPA.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28
@btcboss2022 Ați făcut poate deja un nou lot mai mare și l-ați documentat?
Sunt interesat să văd rezultatele dvs. și randamentul final al uleiului A care rezultă din această reacție pe scara 1kg p2np să spunem
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bună ziua,

Nu am făcut-o încă o dată.
Mulțumesc.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Am încercat reacția dvs., cu 287 g de p2np, iar când s-au adăugat 30 g de cucl2 dintr-o dată a fost ca un vulcan
după erupția lichidului prin condensator și calmarea furiei mele, am pus balonul pe plita fierbinte
și l-am lăsat să se încălzească timp de o jumătate de oră, până când toate cucl2 s-au așezat la fund cu un strat alb

@btcboss2022 sau @William Dampier cum controlați reacția pentru a nu merge în stil vulcan atunci când adăugați cucl2 dintr-o dată?
Am încercat această sinteză în balon 12L cu condensator Liebig, dar încă nu a fost suficient de mare pentru a opri reacția care iese din balon
Cum să o controlez?
Și de cât de mare ar fi nevoie de un flacon-reactor inoxidabil pentru reducerea a 1 kg de p2np?
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28
@btcboss2022 și @William Dampier
Ce culoare ar trebui să aibă reacția după ce adăugarea de cucl2 este finalizată și reacția este terminată?
Stratul superior rămâne galben și stratul inferior(apos) este alb, este corect?
Sau ambele straturi ar trebui să fie transparente - albe după ce întreaga reacție este terminată?

Pentru că atunci când am adăugat NaOH în reacția finalizată s-au format cele 2 straturi, stratul superior este galben și cel inferior este alb, este corect?
Sau culoarea galbenă a stratului superior arată că există încă p2np nereacționat în interiorul acestui strat?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Respectați procedura data viitoare, mai ales dacă este prima dată când o faceți sau dacă sunteți neexperimentat. se spune dropwise. aveți răcire externă? Baia de gheață funcționează foarte bine.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
nu are loc separarea după separarea fazelor și adăugarea de IPA în faza apoasă.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Mulțumesc pentru răspuns, dar am auzit că cele mai mari randamente ale acestei reacții au fost obținute atunci când s-a adăugat dintr-o dată, data viitoare voi încerca să o adaug picătură cu picătură doar pentru a vedea diferența
sau poate în două porții, astfel încât să nu existe o reacție exotermică atât de mare
Cu această reacție, am răcit-o în baie de apă uneori când părea să fie prea fierbinte

@Mclssmxxl aveți experiență cu această reacție? în câte grame ați încercat această reacție și care a fost randamentul % de ulei la final?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Da, dar puteți reduce doar atât de mult prin adăugarea dintr-o dată, nu vă puteți aștepta să reduceți aproape 300g de materie primă dintr-o dată. dacă te duci înapoi în fir cred că tipul care spune acest lucru chiar spune în condiții de scară mică, dar poate că îmi amintesc greșit.
Mi-am bătut joc de 25g de borohidridă acum câțiva ani și am făcut-o fără o procedură cu rezultate mixte. reducerile sunt destul de asemănătoare totuși, obții același lucru adăugând o grămadă de stiren la redal, al hg sau liah, un dezastru :p
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
domnilor, în timpul evaporării IPA se formează două straturi, unul lăptos și celălalt gălbui. freebase în faza de lapte?
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Știu deja că este bine în partea de sus. ce este atunci în partea de jos?Qw1VDGPehL PEcdU1wOK5
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Dacă ați obținut un vulcan adăugând cucl2 dacă din cauză că nu aveți suficient solvent în amestec, posibil din cauză că în etapele anterioare ați evaporat o mare parte din acesta, pentru a evita acest lucru trebuie să faceți etapele anterioare într-un balon sau într-un reactor pentru a pierde cât mai puțin solvent posibil.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
În cazul meu, după adăugarea cucl2, amestecul devine complet gri-negru și, după 30 de minute la reflux la 80c, am 2 straturi, unul superior transparent și unul inferior negru, despre cupă. După adăugarea NaOH stratul de sus este de culoare galben-portocaliu iar cel de jos tot negru desigur.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Mulțumesc pentru aceste răspunsuri, mă ajută foarte mult să înțeleg, nu am evaporat mult solvent, cred că pentru că am folosit condensatorul tot timpul
dar temperatura reacției a fost foarte ridicată deoarece a fost în mod constant la reflux puternic atunci când am adăugat p2np în porții
apoi nu am răcit amestecul și am adăugat tot cucl2 deodată și a ieșit un vulcan mare
vă mulțumesc din nou pentru răspunsuri, dacă faceți din nou această reacție la scara de 1 kg, vă rog să o documentați și să o postați aici
 
Top