Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Apa singură nu scade pH-ul, doar acidul o face.
Nu, nu puteți crește din nou pH-ul pentru a obține freebase, trebuie mai întâi să filtrați sarea, să o uscați, apoi să o dizolvați în apă și apoi puteți crește din nou pH-ul pentru a obține freebase.
Practic, trebuie să lucrați cu lichide foarte uscate dacă doriți să sărați ceva, deoarece, după cum știm, sarea se dizolvă întotdeauna în apă, astfel încât orice conținut de apă este rău pentru randament. Dacă acidul dvs. conține 15% apă, 0,75 ml de apă în 5 ml de acid vă poate oferi un randament mai mic, plus apa care este încă în acetonă. Răcirea soluțiilor are sens deoarece solubilitatea scade odată cu temperatura și, prin urmare, randamentul crește. Cel mai bine este să uscați soluția cu MgSO4 în congelator.
Dacă adăugați acetonă la freebase/IPA, puteți contracara efectul unei cantități prea mari de solvent, mai multă sare precipită din nou, cel puțin acesta este cazul cu sulfatul.
De asemenea, puteți lăsa solventul să se evapore, dar nu trebuie să folosiți prea multă căldură pentru acest lucru.
~200°C, dar baza liberă s-ar descompune înainte de asta. Mi s-a spus să nu fac freebase mai cald de 60°C, altfel se pierde randamentul.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Mulțumesc. Da, mă refeream la apa din acid și solvenți mai degrabă decât la apa singură, nu am uscat nimic. Tocmai am verificat congelatorul și am un strat gros de precipitat la fund, ceea ce este minunat de văzut. În viitor, voi încerca să obțin randamente mai mari urmărind metodele de uscare etc. și probabil voi folosi sulfuric. În această încercare am avut nevoie de bani imediat ce am primit NaBH4.
Din fericire, nu am depășit 60C atunci când am evaporat solventul, dar este bine că știu asta acum.
Mă voi întoarce la voi cu randamentele mele și poate voi documenta următoarea mea încercare.
În concluzie, această sinteză a fost distractivă, foarte simplă și eficientă. Pot obține 70g P2NP într-un balon de 2L, ceea ce este mult mai bine decât metoda Al/Hg la 10g. Totuși, voi încerca metoda Al/hg cândva, doar pentru distracție.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Am obținut 40% sare de fosfat albă (cu o ușoară nuanță de gri), uscată.
Acesta a fost din P2NP-ul meu maro și am pierdut ceva freebase pentru că nu știam că extracția principală a fost în stratul superior.
Sunt foarte fericit pentru un prim sintetizator, în ciuda randamentului scăzut.
Cu mai multă curățare a P2NP și dacă implementez protocoale de uscare, ar trebui să fiu pe drumul meu către un randament mai mare.
Mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat pe parcurs, voi continua să mă joc cu ea și când voi fi mulțumit de randamente voi scrie metoda pentru alți amatori.
Noroc!
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
dacă acest precipitat cade înainte de adăugarea acidului, filtrați-l înainte de adăugarea acidului.
Puteți usca toți solvenții din proces înainte de adăugarea acidului cu MgSO4 (sau alți agenți de uscare) în congelator și filtrați-l din nou
Sărurile de acid sulfuric și acid clorhidric sunt unii dintre cei mai stabili compuși, cred că sulfatul are cel mai mare randament, motiv pentru care a devenit popular.
Din acest motiv, doar distilarea cu abur în vid este recomandată pentru curățarea bazei libere, dacă aceasta trebuie efectuată.
La mine este exact invers, eu cunosc doar varianta Al/Hg, dar recunosc avantajele acestei metode și o voi încerca și pe aceasta. Rezultatele le voi prezenta și aici, dar asta va mai dura ceva timp, mai întâi trebuie să îmbunătățesc metoda Al/Hg, dar cred că sunt pe un drum bun.
Trebuie să recristalizați în IPA fierbinte, sau apă P2NP trebuie să fie doar galben. Dacă P2NP-ul dvs. a devenit maro, este oxidat și nu mai este utilizabil, păstrați-l într-un recipient etanș într-un loc răcoros (<8°C) și întunecos, cum ar fi frigiderul.
Nu numai dacă ați avut rezultate bune acest lucru poate fi util pentru începători, de asemenea, rezultatele proaste pot fi discutate aici, eu am făcut-o și obțineți o mulțime de sfaturi care vă pot ajuta în continuare. Asta e ideea, sinteze perfecte avem în manual. Rezultatele bune pot fi bineînțeles prezentate și pentru a lua bătăi pe spate ;)
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Am filtrat precipitatul după bazifiere.
Am avut mult mai mult precipitat, acetona utilizată pentru spălare a fost plasată în amestecul original de alcool și acetonă și plasată înapoi în congelator.
Drojdiile mele arată ca 50+% în acest moment și să sperăm că mai mult vine după o noapte în congelator.
Am încercat 25mg și este foarte puternic, chestia cu care sunt obișnuit este probabil tăiată cu aproximativ 75%.
Uneori trebuie doar să o faci singur :)
 
Last edited:

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Voi scrie mâine ce am făcut diferit.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
P2NP a fost maro închis, am făcut 2 recristalizări ipa și am obținut cristale ish clare cu o nuanță maro, cred că a fost la fel de bun ca l-am putut obține fără a pierde prea mult timp, dar acum am ceva produs voi continua să spăl până când IPA este clară. Cred că data viitoare îl voi face eu însumi și îl voi depozita corespunzător.
Mulțumesc pentru sfaturi!
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
acum am ajuns la 60%
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Iată ce am făcut la o scară mai mică;
1. Soluția IPA/H2O 2:1 ((IPA 800ml,H2O 400ml)(1200ml)) a fost adăugată într-un balon de 2000ml.
2. NaBH4 (116 g) a fost adăugat dintr-o dată și s-a început agitarea.
3. P2NP (67 g) a fost adăugat în porții mici, astfel încât temperatura amestecului să nu depășească 60 *С.
4. CuCl2 (7 g) în apă (13 ml) a fost adăugat lent, în picături, astfel încât temperatura amestecului să nu depășească 80 *С.
5. După aceea, reacția a fost refluzionată la 80 °C timp de 30 de minute folosind încălzire externă.
6. Soluția se decantează și se filtrează din deșeurile de reacție și se pune într-o pâlnie separatoare.
7. S-a adăugat soluție apoasă de NaOH 25% (533 ml) la amestecul de reacție și fazele au fost separate.
8. Se scurge stratul inferior într-un pahar mare și se colectează stratul organic superior.
9. Faza apoasă a fost apoi pusă în pâlnia separatoare și extrasă cu 500ml de IPA.
10.IPA a fost evaporată cu 3/4, jumătate freebase lăptos și jumătate IPA.
11.IPA și freebase au fost dizolvate în 130ml de acetonă.
12.Acid ortofosforic picurat până la pH - 6 (cu agitare constantă).
13.Amestecul a fost pus în congelator timp de 12 ore.
14.După cristalizare, suspensia a fost filtrată și spălată cu acetonă rece uscată, până când acetona este curată.
15.Acetona de la spălare și amestecul ipa/acetonă se pune din nou în congelator pentru o nouă precipitare.
16.Procesul se repetă până când nu mai există precipitat pentru a obține 60-70% amfetamină de înaltă calitate, pe măsură ce amestecul devine mai acetonă în el, este posibil să fie necesar să picurați mai mult acid pentru a-l reduce, dar nu prea mult, deoarece acetona este ph7.

Iată o fotografie cu o parte din rocile uscate, restul este pulbere uscată care trebuie amestecată, deoarece este prea puternică pentru mine și prietenii mei.
S-ar putea să actualizez rețeta și să scriu un articol pentru micii chimiști casnici, deoarece există o mulțime de moduri în care ar putea fi mai bună.
 

Attachments

  • yrIiJuK8x7.PNG
    yrIiJuK8x7.PNG
    901.1 KB · Views: 512

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
acest lucru nu este meth , puteți scrie de aici pe cum să o facă la meth cristal
 

Amin. M

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 28, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Ce metodă folosiți pentru a transforma această pastă albă în cristal
d-metamfetamină?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Înainte de consum, l-aș curăța în continuare, pare destul de întunecat în fotografie de la galben la maro.
Dar felicitări pentru sinteza reușită.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
De unde ați cumpărat rectorul de cristal?

Direct din China? Ați avut probleme?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Din China, dar folosind o companie care este obișnuită să comande acest tip de echipamente, oricum pentru echipamente în mod normal nu ar trebui să aibă nicio problemă, pentru produse este diferit.
Pentru echipamente, furnizorul poate face documente și facturi cu orice alt nume de echipament dacă îl aplicați cu siguranță.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
12
Points
3
Băieți!
La ce viteză agitați în timpul sintezei și este o agitare constantă?
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
bună ziua tuturor, vă rog să mă ajutați, poate exista o problemă cu citirea pH-ului după adăugarea unei soluții NaOh 25% și extragerea fazei apoase din IPA?pot extrage o soluție apoasă dxm în loc de IPA?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Nu sunt sigur ce vreți să spuneți, dar ar trebui să extrageți faza apoasă de câteva ori cu un solvent nepolar precum toluen, eter de petrol
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
și ce părere aveți despre adăugarea AcoH după terminarea reacției? în unele rețete se scrie despre adăugarea ...
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Ok am înțeles . ca ultimă soluție, poate fi și dcm ca la îndemână? 😂🤪
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Am o întrebare. dacă fac o extracție dcm, pentru a nu mă juca cu distilarea, pot efectua o extracție acido-bazică? ar trebui să se formeze două faze atunci când acidul este adăugat la freebase în dcm. în partea de sus, produsul în partea de jos, muck. se separă, se adaugă alcalin la produs pentru a obține ph12. ar trebui să existe un ulei pur (freebase), se separă de stratul inferior și se usucă cu sulfat de sodiu. cap bine sau rău? vă rog ajutați
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Cu eterul de petrol nu se extrage o fază apoasă, eterul de petrol și apa nu se amestecă.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Am extras de numeroase ori cu eter de petrol, dar poate că sunt prost...
 
Top