p2p din sinteza bmk confirmată?

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Acum, a fost efectuată o execuție cu contribuția lui @Acab1312 (toate meritele îi revin), iar rezultatele au fost destul de decente.

2000 ml acid fosforic 85% au fost încălzite la aproximativ 65°C. 1500 g BMK 5449-12 au fost adăugate în porții mici și amestecând. Amestecul de reacție a fost încălzit la 135°C și refluxat timp de 4 ore.
Straturile au fost separate, iar stratul apos/acid fosforic a fost extras cu DCM. (este amuzant să se vadă că stratul de DCM este deasupra, datorită densității ridicate a acidului fosforic). Extractele combinate au fost spălate cu apă, saramură și soluție saturată de bicarb pentru a aduce pH-ul la neutru.

După uscare pe sulfat de sodiu anhidru, solventul a fost evaporat sub presiune normală.
S-au obținut 818 ml (813 g) P2P brut de culoare maro auriu. Randament : 80,93%
ZEvun9WcL2











P2P brută a fost distilată sub presiune redusă pentru a obține 656 ml (652 g) galben pal, 1-fenil 2-propanonă pură aka P2P, fenilacetonă. Randament: 64,90%

Wd0vscU73f


Mirosul frumos de flori al P2P pur este pur și simplu minunat.
 
View previous replies…

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Acesta este un randament nebunesc de mare pentru 5449 bmk good job will try. De obicei obțin aproximativ 40-50% din traseul HCL.
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Tocmai am făcut-o, a produs aproximativ 70 % din glicidatul utilizat.
 

crocodile

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 3, 2022
Messages
20
Reaction score
4
Points
3
Acest fir a devenit un pic confuz, (din cauza modului în care sunt aranjate răspunsurile la întrebări).
Deci, care temperatură este cea mai bună 135c sau 110c?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
BMK 5449 este sarea de sodiu a acidului glicidic. Transformarea acesteia în P2P trece prin următoarele etape:
- sodiul este eliminat din acidul glicidic prin adăugarea unei cantități echimolare de acid, ceea ce înseamnă o moleculă de BMK la o moleculă de acid, de exemplu 100 ml HCl 36% pentru 200 g 5449.
- Acidul glicidic este decarboxilat, CO2 este desprins. Aceasta este o reacție termică, care funcționează prin încălzire. Totuși, prezența unui acid puternic ajută. Dar acesta este catalitic, astfel încât este nevoie doar de foarte puțin acid; de asemenea, acesta nu se consumă, spre deosebire de partea de eliminare a sodiului, care formează sarea de sodiu, NaCl cu HCl.
- Epoxidul care este expus prin decarboxilare se rearanjează în cetonă, în P2P. Acest lucru se realizează, de asemenea, prin căldură, dar nu trebuie să vă faceți griji; acest lucru se întâmplă în mod automat imediat după separarea CO2 , astfel încât se poate considera că este o singură etapă.

Deci, pentru 200 g BMK 5449 este suficient să folosiți 115 grame de HCl 36%, dar este o idee bună să folosiți multă apă. 1 litru pentru 200 g este ok. De asemenea, trebuie adăugat NaCl, 25 g pentru 100 ml apă sau mai mult. Sarea pentru regenerarea mașinilor de spălat vase este NaCl pur și foarte ieftină. Asta pentru a face apa mai densă, mai grea decât P2P, deoarece doriți ca acesta să iasă din soluție, iar apa este deja mai grea, astfel încât veți ajunge la o emulsie și asta nu este bine.
Acum am scris că reacția se datorează căldurii. Dar este nevoie doar de puțină căldură, puteți vedea CO2 ieșind când vedeți spuma și acest lucru se întâmplă deja la 50 până la 70 °C maxim. Când nu se mai formează CO2, reacția s-a încheiat. Toată această încălzire până la reflux, fierbere timp de ore întregi este complet inutilă. Încercați. Nu mai există bule/ spumă la maximum 70 °C - gata. Nimic altceva decât uciderea P2P se întâmplă după aceasta.
Acum aveți P2P deasupra, deci utilizați toluen sau acetat de etil/naphta pentru extracție.
BMK trebuie să fie o pulbere fină, fără bulgări tari. Cea mai ușoară modalitate este să o treci printr-o râșniță electrică de cafea împreună cu o parte din NaCl grosier care se adaugă oricum. Se poate măcina direct în amestecul de apă/HCl, amestecat și RĂCIT; când totul este în regulă, temperatura va fi crescut până la aproape 40 °C, astfel încât trebuie doar să continuați să încălziți și în curând veți vedea spumă. Se mai încălzește puțin după ce nu mai apare spumă, se lasă să se răcească și se extrage. Apa este necesară pentru ca P2P să fie mai diluat. Cu cât este mai puțină apă, cu atât se va pierde mai mult P2P în acest fel. În acest fel se obțin 125-130 g din 200 g BMK 5449 și este deja curat (acidul trebuie totuși spălat) și suficient de bun pentru următoarea reacție.

Se poate face într-o găleată de plastic, dacă găleata este încălzită pe o baie de apă. Mă refer la găleata adevărată, precum cele negre pe care le folosesc pentru mortar pe șantierele de construcții, nu la porcăriile de la magazinul cu un dolar. În acestea se poate face o gaură aproape de fund și se poate pune un robinet. PP, polipropilena este materialul preferat aici. Astea vin extrem de la îndemână nu doar aici.

Și da, cu ceva timp în urmă am folosit o metodă mai complicată (cu un succes bun), dar trăiește și învață și încearcă să progresezi, deoarece stagnarea este moarte.

Toate cele bune. Ai primit explicația a ceea ce se întâmplă în reacție și metoda care a fost dezvoltată din aceste cunoștințe și cu multe teste practice.

Luați-o sau lăsați-o, depinde doar de dvs., eu nu voi mai discuta acest subiect, deoarece pentru mine este în cele din urmă rezolvat și am trecut deja la lucruri noi.
 
View previous replies…

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Cum se spală acidul?
 
View previous replies…

damakemi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 26, 2023
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
mulțumiri care ar trebui să fie ușoare, este necesar să se facă ph-ul neutru pentru a face N-form?
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Mulțumesc. Cred că acesta este motivul pentru care randamentul meu a fost distrus la prima încercare. Am lăsat p2p așa cum este și a fost foarte acid.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Nu
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
:LOL:😂🤣
 

Attraction Plc

Don't buy from me
Member
Joined
May 19, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumim pentru scrierea acestui proces. Vă rog să-mi arătați cum să convertesc uleiul pur p2p în cristalmeth
 

Attraction Plc

Don't buy from me
Member
Joined
May 19, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Cum transform uleiul pur p2p în cristal de metamfetamină
 

Attraction Plc

Don't buy from me
Member
Joined
May 19, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Pls cineva ar trebui să mă îndrume cu privire la modul de a schimba uleiul pur P2p în cristal de metamfetamină?
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Poate fi realizată și prin reacția leuckart
 

primitivechemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 18, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1

Bună domnilor, există cineva care mă poate ajuta cu o metodă similară cu aceasta pe care o putem scala.

Acid glicidic BMK la P2P

Există o metodă prin care putem face mai multe kilograme pe 5-10 ore

Ajutorul ar fi foarte apreciat!

Vă mulțumesc în avans!
Regards
 
Top