Cea mai simplă sinteză de metamfetamină din amfetamină

redsm

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
@G.Patton Cred că unul dintre intermediarii trași pe această sinteză (și din articolul original despre rodiu) este incorect.

(3), reprezentarea intermediarului imină amfetamină-formaldehidă posedă aceeași structură ca imina fenilacetonă-metilamină care poate fi văzută în altă parte

acest lucru nu mi se pare corect din două motive: în primul rând, desenarea mecanismului standard de formare a iminei pe substrat produce o imină în care dubla legătură este între N și presupusa grupare metil de pe metamfetamină, și NU între N și carbonul alfa, ca în structura prezentată. și gândiți-vă: dubla legătură este generată atunci când perechea singuratică a aminei elimină apa formată pe oxigenul formaldehidei ca grupare care pleacă, ceea ce trebuie să se facă pe partea formaldehidei (presupusa grupare metil)

în al doilea rând, sinteza este raportată ca fiind stereospecifică pe baza substratului de plecare. adică, reducerea d-amf va produce d-meth și același lucru pentru izomerul l. structura așa cum este prezentată (3) nu posedă centre chirale, iar reducerea sa este echivalentă cu aminarea reductivă standard a fenilacetonei care produce un produs racemic. structura propusă pe care am dat-o pentru intermediar posedă un centru chiral, care ar fi același cu cel al materialului de plecare și, prin urmare, corespunde stereospecificității observate a reacției.

dacă am dreptate, acest lucru ar clarifica problemele legate de stereospecificitatea reacției de mai devreme. dacă am făcut o greșeală undeva, îmi cer scuze, dar eram curios de ce reducerea non-chiralului (3) duce la un amestec non-racemic de produse atunci când se utilizează un material de plecare amfetaminic non-racemic.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua. În primul rând, a-carbonul are o densitate electronică mai mare decât metil carbonul. Mecanismul tipic conduce la un astfel de intermediar (ascuns sub filigranul Breaking Bad, sry):
MEbZ1GwD3P

În al doilea rând, aveți date fiabile despre rezultatul stereo-specific al acestei sinteze?
 
View previous replies…

NexusPrime

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
rhodium este o greșeală, dubla legătură nu există, a se vedea exemplul cu benzaldehida de mai jos
 

NexusPrime

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
rhodium este o greșeală, dubla legătură nu există, a se vedea exemplul cu benzaldehida de mai jos
 

ruen

Don't buy from me
Member
Language
🇨🇿
Joined
Jul 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Bună ziua chimiști, bucătari, ofițeri de aplicare a legii și toate celelalte persoane interesate de sinteza clandestină a drogurilor,
A reușit cineva să termine cu succes această monometilare și ar putea împărtăși sfaturile și randamentele sale?
Am încercat în mai multe rânduri, dar niciodată cu succes. Ultima dată când am încercat, am luat amfetamină brută freebase din sinteză, am adăugat un exces uriaș de soluție apoasă de paraformaldehidă și o cantitate molară de nabh4, apoi am pus-o la agitat timp de câteva ore. Monometilarea prin nabh4 nu este descrisă printre cele câteva modalități de pe Erowid, dar după ce am studiat monometilarea în literatura științifică mi-am dat seama că ar trebui să funcționeze și voi încerca doar yolo. Rezultatul a fost un eșec, desigur, nu am reușit să monometilez amfetamina în metamfetamină
După acidificare, am rămas cu un amestec de solide cristaline albe, în mare parte nesolubile în alcool izopropilic. Presupun că acestea au fost fie excesul de paraformaldehidă, fie amfetamina care nu a reacționat, fie un intermediar (nu s-a efectuat tlc, deci nu pot confirma). Cu toate acestea, o cantitate mică a fost solubilă în alcool și, după recristalizare și introducerea în pipa de crack a prietenilor mei (lol, nu mi-o distrug pe a mea) BEHOLD! Este ea! Regina tuturor stimulentelor!
Concluzia experimentului meu este următoarea:
1/ 10g amph brut freebase și alte substanțe chimice pierdute
2/ aproximativ un hit de meth racemic din pipă
Are cineva sfaturi pentru următorul meu experiment sau comentarii la prețiosul meu?
Ideile mele sunt: Exces de nabh4? Mai puțină paraformaldehidă? Căldură? Mai mult timp? Purificați mai întâi amph freebase brut? Sau poate a mers bine, dar randamentele sunt de rahat? De asemenea, aș dori să încerc una dintre metode exact așa cum este descrisă pe Erowid.

Aștept cu nerăbdare opiniile dumneavoastră!
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
De ce ați utilizat paraformaldehidă? IMO a fost hidrolizată și redusă imediat de NaBH4. Sau NaBH4 a fost hidrolizat în soluție apoasă înainte de a avea șansa de a reduce altceva în afară de hidrogen.
Încercați să formați imina din soluție de formaldehidă (nu paraformaldehidă) și amf. freebase în soluție alcoolică în prealabil, cel puțin timp de câteva ore, reducând-o abia apoi? Sau încercați să utilizați triacetoxiborohidrida formată in situ pentru a reduce imina? Pentru a înțelege mai bine ce este de făcut, găsiți online câteva metode preparative în care Na(AcO)3BH este utilizat pentru reducerea selectivă a iminelor.
Amph și formaldehida formează polimeri similari cu "rășinile fenol-formaldehidă"? Dacă nu, atunci această reacție ar trebui să fie destul de ușoară - cred eu.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
NaBH4 reacționează cu apa, presupun că acesta este motivul eșecului tău. Încercați cu Al/Hg.
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Ohh 😯 😯 😮 😮 😮 😯 😯 😮 😯 Mă gândeam la asta, și după ce m-am gândit nahh asta e o prostie, dar ai postat aici exact rețeta descrie! Wow 😳
Respectul îți aparține!
Și respect și pentru alte chestii pe care le-ai postat deja aici
 
Top