Sinteza 4-MMC (mefedrona). Bromiranje v diklormetanu.

Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
V tem članku bomo obravnavali sintezo mefedrona (4MMC). Kot topilo se uporablja diklorometan (DCM). Ima nizko vrelišče (~40 °C), zato postopki sinteze trajajo dlje časa.

Delovni pogoji:
  • Temperatura zraka 20-24 ºC;
  • relativna vlažnost <60 %;
  • dobro prezračen prostor (z napo za dovod/izpihovanje zraka);
  • dostop do vode in elektrike;
Glavne faze:
1. Bromiranje.
2. Metilaminiranje.
3. Ločevanje/čiščenje proste baze.
4. Zakisanje.

Bromiranje
Xji3OCq8Ap
1. 4'-metilpropiofenon (cas 5337-93-9) 1000 g in DCM 3000 ml damo v 10 l bučko in mešamo, dokler ne dobimo homogene raztopine.
2.
Vkapalni lijak se nalije 1000 g broma (Br2), 330 ml.
Pomembno je vedeti: Pri delu z bromom so potrebni posebni varnostni ukrepi, saj je snov zelo jedka in strupena. Vsaka površina, ki je v stiku z bromom, se popolnoma pokvari. Za merjenje prostornine te snovi je bolje uporabiti dolgo merilno pipeto ali merilni valj. Bromiranje je treba izvajati zunaj ali v dobro prezračevanem prostoru, ker je brom zelo hlapen. Postopek ni zapleten, vendar zahteva pozornost. Vso steklovino, ki se bo uporabljala za manipulacijo z bromom, je treba ohladiti in popolnoma posušiti.

3 . V reakcijsko zmes dodamo 50 ml klorovodikove kisline (HCl 36 % aq). Je katalizator reakcije bromiranja. Vključi se šibko mešanje in začne se dodajanje broma.
4. Doda se prvi odmerek bromu ~ 50 ml. Raztopina se obarva rjavo in se sčasoma razbarva. To pomeni, da je prišlo do reakcije bromiranja. Ta trenutek morate počakati in ne smete izliti vsega broma v eni porciji, da se izognete burni eksotermni reakciji s posledičnim vrenjem raztopine.
5. Brom dodajamo iz lijaka v raztopino po kapljicah, ko se prva porcija Br2 razbarva, da bi reakcija potekala gladko. Če začne raztopina vreti, je treba dodajanje broma ustaviti, dokler se raztopina ne ohladi na 30-35 ºC.

Pomembno je vedeti: Pri bromiranju se sprošča vodikov bromid. To je jedek bel plin (kislina). Potrebna je zaščita dihalnih organov in oči (polna obrazna maska) ter dobro prezračevana kapuca za izpušne pline.

Br1
6. Prepričati se je treba, da je reakcija končana, ko je bil vlit ves brom: temperatura reakcije se preneha dvigovati, raztopina se preneha obarvati. Nato reakcijsko zmes mešamo 30-60 minut.

7. Dobljeno raztopino speremo s preostalega broma, kar pozitivno vpliva na kakovost končnega izdelka. Reakcijsko zmes speremo z enakim volumnom 10-odstotne raztopine natrijevega tiosulfata (Na2S2O3) ali 10-odstotne raztopine natrijevega bikarbonata (NaHCO3). Raztopini dobro mešamo 10 minut, plasti se jasno ločijo. Spodnja organska plast se vzame za nadaljnje manipulacije. Zgornja plast se odstrani.

8. Nato reakcijsko zmes speremo z enako količino vode do
nevtralnega pH. Postopek izpiranja organske plasti se lahko po potrebi večkrat ponovi. Reakcijski izplen 2-bromo-4'-metilpropiofenona (cas 1451-82-7) je ~ 1400 g, ki je že raztopljen v DCM.

Metilaminiranje
LrgB9nWMhp
9. Raztopini iz prejšnje reakcije dodamo 40-odstotno vodno raztopino metilamina. Tudi ta reakcija je eksotermna, zato metilamin dodajamo počasi, da bi se izognili vrenju raztopine. To vpliva na izkoristek reakcije. Metilamin se vzame v presežku, ker med reakcijo delno izhlapi. Povprečni delež je 2 ml na 1 g 2-bromo-4'-metilpropiofenona. 2-bromo-4'-metilpropiofenonu 1400 g dodamo 40 % vodno raztopino metilamina 2800 ml. Metilamin se dodaja skozi kapalni lijak v tankem toku ali pa se razdeli na 2-3 dele in v enakih odmerkih vlije ob zmernem mešanju brez brizganja.

10. Reakcijska zmes se meša 2 uri pri 40 ºC
.

M
M1

Ločevanje in čiščenje proste baze
11. Po obdelavi zmesi iz prejšnjega dela se prosta baza spere in loči. Spodnja organska plast se loči od zgornje vodne plasti. Organska plast se izpira, kot je opisano v koraku 7 (isti postopki), zgornja plast se odstrani. Pranje organske plasti se večkrat ponovi, dokler vonj po metilaminu ne izgine.
1

12. Izplen raztopine DCM brez mefedrona (4-MMC) je ~ 3000 ml. Če je organska plast po metilaminiranju premajhna, vlijte 1-2 L DCM, kar bo pripomoglo k boljši ekstrakciji proste baze 4-MMC. Nato se plasti ločijo in odstrani se vodna plast.

13 . Zelo pomembno je ločiti organsko plast od vode. Da bi se prepričali, lahko raztopino DCM postavite v zamrzovalnik, preostala voda bo zamrznila in jo boste zlahka ločili. Raztopino lahko tudi posušite z brezvodnim magnezijevim sulfatom (MgSO4). Če voda ostane, lahko med kisanjem pride do težav z obarjanjem v naslednjem koraku
.

Kisanje
14. Nastalo prosto bazo mefedrona v DСM obdelamo s klorovodikovo kislino. Najboljši način pridobivanja soli je uplinjanje s HCl. Uporablja se tudi 35-38-odstotna vodna raztopina klorovodikove kisline HCl v acetonu ali izopropanolu v razmerju 1 ml klorovodikove kisline na 10 ml topila (1:10).

Kislina se dodaja v majhnih obrokih ob stalnem mešanju. Če reakcijska masa postane preveč gosta, jo razredčimo z acetonom. Mešanica mora biti dovolj tekoča, da se prosta baza 4-MMC enakomerno zakisa. Med tem postopkom se aktivno sprošča bel plin (HCl). Uporabiti je treba zaščito dihal in oči. Da bi zmanjšali sproščanje plina, je priporočljivo raztopino ohladiti. Med postopkom kisanja je pomembno nadzorovati pH. Pri pH 5,5-6 se kisanje ustavi. Mešanico za nekaj ur postavimo v zamrzovalnik. Nato se izdelek filtrira in posuši. pH se nadzoruje s
pH indikatorskim papirjem.
TyCPUOK2bq

Navodila za čiščenje in kristalizacijo:
)
 
Last edited by a moderator:

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18
Bromiranje bi bilo lažje izvesti v erlenmajerici s stranskim vratom, iz katere mora plinasta kislina vstopiti v posodo z absorberjem. Za metilaminiranje lahko uporabite posodo iz HDPE s tesno prilegajočim se zamaškom. Metilamin lahko varno dodajate v curku, glavno je, da reakcijska masa ne začne vreti. Ko dodamo ves metilamin, je treba zamašek zapreti in mešati, dokler se reakcijska zmes ne ohladi. Potem se sinteza lahko šteje za končano. Smaragdno zelena barva na tretji sliki pomeni, da je preveč nereagiranega 2-bromo-4-metilpropiofenona. V tem primeru je treba reakcijsko maso destilirati s paro in izločiti nereagirani 2-bromo-4-methilpropiofenon; če tega ne storimo, bo izdelek dobil barvo, ki jo bo težko oprati. S tem se bomo znebili tudi preostalega metilamina. Pri polaganju 1,4 kg 2-bromo-4-metilpropiofenona ne boste mogli preprosto vzeti steklene palice in mešati kisline v bazi. Uporabiti je treba mešalo z zgornjim pogonom ali podobno napravo. Zaželeno je, da reakcijsko maso ohladite. Za dovajanje kisline se lahko uporabi ločilni lij.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Zahvaljujemo se vam za vašo pripombo, vaši dodatki so zelo pomembni. Veseli me, da obstajajo zainteresirane osebe, ki prispevajo k tej temi.
To sintezo opisuje neposredno kemik, ki jo je izvedel, med celotnim postopkom sem z njim komuniciral prek spleta in jo posnel. To je prvoosebno poročilo o tem, kako se je vse dogajalo v laboratoriju.
To je ena od številnih sintez, ki sva jih pripravila skupaj. Gre za klasično tehniko, ki je bila z različnimi topili obdelana že velikokrat.
Za 10-litrsko erlenmajerico je to popolna izračunana količina reagentov. Bolje je, da proste baze ne destilirate, ampak jo samo segrejete na topilu z vreliščem (opazujte vrelišče topila, v katerem poteka reakcija), čeprav so mnenja o tem lahko različna. Kisanje je potekalo v vedru iz PP, dodajanje kisline iz kemične skodelice in mešanje s teflonskim mešalom, pritrjenim na električni izvijač.
To je 100-odstotno prava sinteza, ki sem jo izvedel tudi sam))))
 
Last edited:

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18
Destilacija reakcijske mase s paro in destilacija proste baze sta dva različna postopka. Pri destilaciji s paro se uporablja dodatna voda ali para. Izgleda takole: V erlenmajerico z reakcijsko maso dodamo vodo, približno polovico prostornine reakcijske mase, in jo zavremo. Para s seboj odnese delce reakcijske mase in prenese sprejemnik v bučko. Neurejeni keton se najprej prenese v sprejemnik pare. V kondenzatorju bodo vidni zeleni delci. Na neki točki bo prosta baza prešla s paro. Takrat je treba zamenjati sprejemnik ali pa postopek popolnoma ustaviti in začeti z izločanjem soli. Med izhlapevanjem bo treba dodajati vodo. Mimogrede, nastali keton se lahko ponovno uporabi ))) Ni vam treba destilirati celotne vsebine vira. Nekaj v bučki se mora izločiti. Tam se bo videlo, kdaj je treba postopek zaključiti. Mimogrede, snov sem mešal tudi z izvijačem in teflonskim mešalom. Izvijač je sčasoma zgorel )))
 
Last edited:
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Odločil sem se, da destilacija halogenskega ketona z vodno paro ni konec zadeve.:) Hvala za razlago. Vendar še vedno ravnam drugače, reakcijsko zmes samo segrevam na ravni vrelega topila. Nekaj topila uide s preostalim ketonom in metilaminom, reakcijska zmes spremeni barvo in vonj (NEVARNO! Ne vdihavajte!).
Še posebej uporabno za tiste, ki izdelujejo velike količine, da ne bi iskali okornih posod, lahko opravite z emajliranimi vedri in električnim štedilnikom ter dvignete želeno raven segrevanja. Vendar je treba upoštevati varnostne ukrepe in postopek izvajati pod dobro napo ali na prostem.
Da ne bi razbili električnega mešalnika, morate zmes ohranjati dovolj tekočo, in sicer tako, da ji dodate aceton, ko se zgosti. Ni treba zakisati celotne prostornine, to lahko storite po delih.
 
Last edited:

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18
Da, v vaših besedah je logika. Je pa to, da izvajanje velikih sintez v vedru ni povsem strokovno )). Mislim, da če je kemik farmacevt zrasel do proizvodnje industrijskih serij snovi, potem mora oprema ustrezati ravni )))

In skoraj sem pozabil ... Ko reakcijska zmes po sintezi zavre, bo topilo delno odletelo, ja, in popolnoma odletel metilamin, in barva se bo brezpogojno spremenila, keton pa ne bo odletel nikamor. V vsakem primeru je treba narediti nekaj resnejšega od banalnega izhlapevanja. Druga možnost je, da dodate IPA in reakcijsko zmes 1-2-krat uparite. Morda še kaj drugega ...
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Oprostite ... kateri članek? Ali sem kaj spregledal?
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Katera je po vašem mnenju najboljša metoda za sintezo broma (stroškovno učinkovita, srednje velika)?
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Mislim, da je tako. hvala.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63

Ah ok. Potem bom samo potrpežljivo čakal na dobre stvari :)
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Pozdravljeni, kako bo dodajanje DCM med metilaminiranjem pripomoglo k ekstrakciji proste baze iz vode. btw ali bo to sploh delovalo, če je bilo bromiranje izvedeno na drugačen način (peroksid, hidrobromidna kislina) ?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Med metilaminiranjem ni treba dodajati DCM. Uporablja se med bromiranjem kot topilo za 4-metilpropiofenon. Nato raztopi tudi nastali bromirani bromoketon. Na koncu metilaminiranja pa se z njim ekstrahira mefedronska baza. Če med reakcijami izhlapi veliko DCM in prosta baza po metilaminiranju ne tvori organske plasti, se doda del DCM za ekstrakcijo proste baze.
 

Venom2021

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 24, 2022
Messages
33
Reaction score
28
Points
8
vidite, da je bila storjena napaka, je treba erlenmajerico takoj po dodajanju metilamina zapreti, da plin ne uide in da se raztopina takoj ne pregreje. Barva proste baze mefedrona mora biti jantarna ali rumena kot jutranji urin. Tu je rdeča, ta pojav mi je dobro znan, zato tu dobimo majhno količino 4mmc in zelo slabe kakovosti. To sintezo lahko opravite v vodni kopeli v kozarcu ali steklenici z vodko. Vse skupaj zalijemo z metilaminom in mešamo 10 minut, dokler se raztopina ne začne segrevati na 35°, nato steklenico postavimo v vodno kopel in jo vsakih 10 minut 30 sekund močno stresamo in tako 2 uri vsakič po 10 minut, hvala.
 

rafael1985

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 27, 2022
Messages
39
Reaction score
12
Points
8
Koliko HCl damo za en kg ketona ali Preverjate samo s pH papirji
 

Venom2021

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 24, 2022
Messages
33
Reaction score
28
Points
8
Za 1 kg bk4 porabite približno 550 ml do 600 ml kisline 37 %.
 

rafael1985

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 27, 2022
Messages
39
Reaction score
12
Points
8
Okej, ampak kako je z 2 bromo 3 kloro en liter je 1,5 kg je enako za 1 kg kot za 2 bromo 4 metilo?
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Imam vprašanje z drugega zornega kota. Recimo, da imate popolnoma zrakotesno sobo, v katero na eni strani vstopa svež zrak, na drugi strani pa ga iz središča sobe vleče zmogljiv ventilator.

Kako boste poskrbeli za filtriranje vonja v zraku? Ali uporabljate kakšne čistilnike, če da, kakšne in s kakšnim vložkom, ali je dovolj, da je na izpuhu visokozmogljiv ogljikov filter z aktivnim ogljem, kot se uporablja pri gojenju konoplje. Če bi tak filter opravil svoje delo, katero aktivno oglje je najboljše, CTC ali navadno oglje?

Kako se filtrira zrak in vonjave v laboratorijih? S spoštovanjem
 
Top