Alüminyum amalgam (Al/Hg) özeti

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1

Giriş

Burada alüminyum amalgam, cıva nitrat veya cıva klorürden üretim kılavuzları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Video talimatları içeren bir cıva nitrat sentezi kılavuzu vardır. Cıva klorür sentezi, cıva nitrattan üretildiği için açıklanmamıştır. Alüminyum amalgam, sadece alüminyum amalgamın esas olarak yasadışı uyuşturucu üretiminin sentetik yollarında kullanılması nedeniyle burada açıklanmayan bir dizi metal amalgamdan biridir.

Amalgam Nedir

Amalgam, cıvanın başka bir metal ile alaşımıdır. Cıva oranına bağlı olarak sıvı, yumuşak bir macun veya katı olabilir. Bu alaşımlar, iletim elektronlarının elektrostatik çekim kuvvetinin tüm pozitif yüklü metal iyonlarını bir kristal kafes yapısı içinde birbirine bağlamak için çalışmasıyla metalik bağlanma yoluyla oluşur. Neredeyse tüm metaller cıva ile amalgam oluşturabilir; demir, platin, tungsten ve tantal bunun önemli istisnalarıdır. Gümüş-civa amalgamları dişçilikte önemlidir ve altın-civa amalgamı altının cevherden çıkarılmasında kullanılır. Dişçilikte gümüş, bakır, indiyum, kalay ve çinko gibi metallerle cıva alaşımları kullanılmıştır.
1Xc2v6WdVJ
PqusZFdRw3
Alüminyum, cıva ile reaksiyona girerek bir amalgam oluşturabilir. Alüminyum amalgam, alüminyum peletlerin veya telin cıva içinde öğütülmesiyle ya da alüminyum tel veya folyonun bir cıva klorür/merkürik sülfat çözeltisiyle reaksiyona girmesiyle hazırlanabilir. Bu amalgam, nitro bileşiklerinin aminlere indirgenmesi gibi bileşikleri indirgemek için bir reaktif olarak kullanılır. Alüminyum nihai elektron vericisidir ve cıva elektron transferine aracılık eder. Reaksiyonun kendisi ve bundan kaynaklanan atık cıva içerir, bu nedenle özel güvenlik önlemleri ve bertaraf yöntemleri gereklidir. Çevre dostu bir alternatif olarak, aynı sentetik sonucu elde etmek için genellikle hidrürler veya diğer indirgeyici maddeler kullanılabilir. Diğer bir çevre dostu alternatif ise alüminyum ve galyum alaşımıdır; bu da benzer şekilde alüminyumun oksit tabakası oluşturmasını engelleyerek onu daha reaktif hale getirir.

RW5BmqgFpc
Havadaki alüminyum normalde kendi oksitinden oluşan molekül inceliğinde bir tabaka tarafından korunur. Bu alüminyum oksit tabakası, alttaki alüminyumun kendisi için koruyucu bir bariyer görevi görür ve metal ile kimyasal reaksiyonları önler. Onunla temas eden cıva hiçbir zarar vermez. Bununla birlikte, herhangi bir elemental alüminyum açığa çıkarsa (yeni bir çizikle bile), cıva amalgamı oluşturmak için onunla birleşebilir. Bu süreç, hemen maruz kalınan metal yüzeyinin çok ötesinde devam edebilir ve sonunda bitmeden önce potansiyel olarak yığın alüminyumun büyük bir kısmıyla reaksiyona girebilir.

Çözeltide su bulunmasının gerekli olduğu bildirilmektedir; elektron bakımından zengin amalgam alüminyumu oksitleyecek ve sudan H+ indirgeyerek alüminyum hidroksit (Al(OH)3) ve hidrojen gazı (H2) oluşturacaktır. Alüminyumdan gelen elektronlar merkürik Hg2+ iyonunu metalik cıvaya indirger. Metalik cıva daha sonra açıktaki alüminyum metali ile bir amalgam oluşturabilir. Amalgamlı alüminyum daha sonra su tarafından oksitlenerek alüminyumu alüminyum hidroksite dönüştürür ve serbest metalik cıvayı serbest bırakır. Üretilen cıva daha sonra alüminyum metal kaynağı tükenene kadar bu son iki adımdan geçer
.
PGYKuHjRrT

Hazırlama yöntemleri

MeOH çözeltisi içinde HgCl2'den Al/Hg amalgamı
İki litrelik düz tabanlı üç boyunlu bir balon jojeyi hazırlayın ve boyunlardan birini tıkayın. Orta deliğe bir reflü kondansatörü yerleştirin. Cihaz karıştırıcı/sıcak plaka üzerine yerleştirildi. Toplam 27,5 g olacak şekilde Reynolds Heavy Duty alüminyum folyoyu yaklaşık 1" kareler halinde kesin.
6IY1yRCULm
QToCGUYNMO

1" kareler halinde 5g folyo ve Braun kahve değirmeninde 8-10 saniye öğütüldükten sonra 5g folyo ve folyo

OnwrQuCyt2
TjdFSKozyW

2000 mL düz tabanlı şişede folyo toplarının ve 27,5g folyonun yakın çekimi

Küçük bir Braun kahve değirmenine 5 g'lık gruplar halinde koyun ve folyoyu 8-10 saniye boyunca öğütün. Folyo gerçekten "öğütülmez", ancak küçük topaklar halinde toplanır. Bu inanılmaz derecede işe yarıyor. Folyonuzu bir kahve öğütücüsüne koymak kulağa garip gelebilir, ancak bu, Al/Hg için alüminyumun hazırlanmasında şüphesiz bir atılımdır. Daha sonra, 400 mg HgCl2 750 mL laboratuvar sınıfı MeOH içinde çözüldü. MeOH hazır olduğunda (tüm HgCl2 çözündüğünde), o da şişeye boşaltıldı ve kondansatör yerine yerleştirildi. Yaklaşık her dakika 5-10 saniye karıştırıldı. 10 dakikadan kısa bir süre içinde hafif bir kabarcıklanma görüldü, çözelti griydi ve alüminyum belirgin bir şekilde daha az parlaktı. Bazı parçalar yüzmeye başlamıştı. Amalgam hazır olduğunda gaz oluşumu durur.
KSfEMgrNFT

Amalgamlama tamamlandı

Hg(NO3)2'den kuru Al/Hg amalgamı

14 gr alüminyum folyoyu alıyoruz ve elimizle 2x2, 3x3 cm boyutlarında parçalara ayırıyoruz. Yüzey alanını artırmak için kesmediğinizden, yırttığınızdan emin olun. 3 boyunlu yuvarlak tabanlı bir şişenin içine yerleştirin ve folyoyu tamamen su ile doldurun.
Htd1eO3lo5
Şimdi cıva tuzunu hazırlıyoruz. Eczaneden bir cıvalı termometre alıyoruz, kağıda sarıyoruz, alt ucundan kırıyoruz. Tüm cıvayı (~1-2 g) bir bardağa dökün, ardından 4 mL nitrik asit (%70) ekleyin. Cıva buharlarının sağlığa zararlı olduğunu unutmayın! Reaksiyonu başlatmak için camın ara sıra karıştırılarak yaklaşık 50 dereceye kadar ısıtılması gerekir. Tüm cıva yaklaşık 30 dakika boyunca çözündü ve camdan turuncu bir gaz olan nitrojen oksit (IV) açığa çıktı. Reaksiyon denklemi aşağıdaki gibidir.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
WfyI0znvjK

Medya öğesini görüntüle 6
Çözeltiden 2 mL pipetleyin ve folyo ile yuvarlak tabanlı bir şişeye koyun. Yaklaşık 5 dakika sonra folyo parlaklığını kaybederek matlaşır ve şişenin dibinde küçük bir gri çamur tabakası (alüminyum hidroksit) toplanır. 10-15 dakika sonra reaksiyon durur, bu gaz oluşumunun durmasıyla görülebilir.
XClBG4hTiW
Sıvıyı boşaltıyoruz ve folyoyu 3 kez suyla duruluyoruz.
Xyu1b86dt0
Asetik öz genellikle hidrojen üretmek için kullanılır, ancak ben hidrojen üretmek için reaksiyonu su ile "başlatıyorum". Daha az asidik ortam, daha sonra daha az alkali eklenmesi gerektiği anlamına gelir. Birçok kişi şu soruyu sorar: "Bu su nasıl uzaklaştırılır?" Suyu herhangi bir yerden uzaklaştırmaya gerek yoktur, alüminyum ile reaksiyona girer ve hidrojen elde edilir: 2Al + 6H2O ---> 2Al(OH)3 + 3H2

Nasıl kullanılır

Al amalgam (Al/Hg), nitro-bileşiklerin aminlere indirgenme organik reaksiyonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. İndirgeme reaksiyonu, Al/Hg ile organik doymamış bileşik arasında gerçekleşen tek potalı ekzotermik bir reaksiyondur. Alüminyum, su ve cıva, reaksiyon karışımında hidrojen gazı (H2) açığa çıkarır ve organik bileşikleri doyurur. Al/Hg indirgenmesini, Al/Hg ile P2NP'den amfetamin sentezi (video), sassafras yağından tam MDMA sentezi, d-amfetamin sentezi ve ekstraksiyonu (Nabenhower, 1942) vebenzeri gibi en popüler reaksiyonlarda karşılayabilirsiniz.

Last edited:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Wikipedia'ya göre, cıva(II) nitrat üretimi için sıcak ve konsantre nitrik asit gereklidir, yoksa bu fark etmez mi?
Sıcak nitrik asit ile reaksiyon en azından daha şiddetli görünüyor, çok fazla gaz üretiliyor ve bu 10 dakika sürmüyor.

Cıva(II) nitrat ve alüminyun ile takip edilmesi gereken bir oran var mı? Ya da uygun amalgam elde etmek için doğru miktarı nasıl belirleyebilirsiniz?

Yaklaşık 50 mg cıva(II) nitratın 0,1 ml çözelti içinde çözündüğü bir nitrik asit çözeltisine sahip olmak hata mıdır? Çünkü hidroliz ürünlerinin çökelmesini önlemek için asidik bir çözelti kullanmanız gerektiğini okudum.
Ya da başka ne gibi olasılıklar var?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba
Cevap:

Yaklaşık oran 1:1300'den 1:650'ye kadardır (cıva(II)nitrat - Al mol cinsinden).
Bu asit, Hg ile reaksiyonu başlatmak için Al folyo yüzeyini aktive eder. Çok fazla asit indirgeme ürününü bozacaktır. Kullanmak gerekli değildir.
Hangi hidroliz ürünlerini kastediyorsunuz?

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Tamam, yani cıvaya sıcak nitrik asit eklemekle soğuk nitrik asit ekleyip ısıtmak arasında bir fark yok. Muhtemelen ikinci yöntem daha naziktir.

Bu nispeten geniş bir aralık, 50g Al ile bu 0,4g ila 0,9g arasında bir miktar olacaktır. Ama şimdi beslemeyi artırmanın neden daha fazla verim vermediğini biliyorum, amalgam oluşturmak için çok az tuz. Çok teşekkürler!

Daha fazla cıva (II) nitrat vermek mi daha iyi yoksa sadece gerektiği kadar mı? Her zaman amalgamın zincirleme bir reaksiyon olduğunu ve tamamen reaksiyona girmesi için sadece bir itme gerektiğini varsaydım.
Çok fazla asit ne anlama geliyor? Asidik çözelti, çözeltide reaksiyona girenden biraz daha fazla asit var demektir.
21 g cıvayı 70 ml %60 HNO3 içinde çözdüm, bu yaklaşık 50 mg cıva (II) nitrat için 0,1 ml asidik çözelti konsantrasyonu vermelidir ve yaklaşık 50 ml HNO3'ü çok fazla koymuş olurum.
Bu, 50 g Al için yaklaşık 1 ml (0,5 g tuz) asit çözeltisi olacaktır. Bu zaten çok fazla asit mi?
Sanırım bu monohidrat, oktahidrat ve hemihidrat anlamına geliyor.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Gerekli miktar daha iyi olacaktır, fazla Hg tuzu daha fazla Hg içeren atık oluşturacaktır.
Asit fazlalığını kastediyorum, niceliğiniz tamam.
Bence fazla asit, Le Chatelier prensibine uygun olarak Hg ve Al(OH)3 oluşum reaksiyonunu yavaşlatabilir

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Tamam, anlıyorum, yani hidroliz ürünleri hakkında endişelenmeme gerek yok, daha ziyade fazla nitrik asit amalgamasyonumu bozuyor.

Çok teorik olarak 0,1 ml çözelti başına 50 mg istediğim prensibine göre ilerledim ve bu formülü alıp gerisini hesapladım:
3HG + 8HNO3 --> 3HG(NO3)²+...+....
601.77g+504.08g -->1027.86g +...+...
2.93g+2.45g -->5g +...+...
5g cıva(II) nitrat + 10ml HNO3 = konsantrasyon 0.05g/0.1ml
70ml HNO3 için 21g cıva gerekir.
70 ml HNO3'ün 17,15 g=12,55 ml'si reaksiyona girmiş olmalı ve geri kalan (57 ml) asidik çözelti olacaktır.

Hazırladığım çözeltiyi saklamanın en iyi yolu ne olabilir?
-Nitrik asidi damıtabilir miyim? Geriye ne kalır, saf cıva tuzu mu? Ancak az miktarda olduğu için bu kesinlikle çok maliyetli olacaktır.

-Yoksa daha yüksek konsantrasyonda cıva tuzu ve daha az asit elde etmek için cıva eklemeyi ve her şeyi ısıtmayı mı tercih etmeliyim?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Yanlış reaksiyon ve dolayısıyla reaktif miktarları yaptınız. Yukarıdaki başlığıma bakın, doğru reaksiyon var.
Hava geçirmez şekilde kapatın ve buzdolabına koyun
Bu işlemleri yapmana gerek yok dostum. Hg'yi HNO3 içinde çözmek istiyorsanız ısıtmanız gerekir. Asidin buharlaşmasını önlemek için reflü kondansatörü kullanabilirsiniz.

Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Ama efendim, reaksiyon
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)² +NO2 + H2O
doğru olamaz,
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)²+ H2 eğer öyleyse doğru olan olacaktır, ancak muhtemelen -> olmalıdır
HG + 4HNO3 --> HG(NO3)² + 2NO2 + 2H2O, aksi takdirde her iki taraftaki molekül sayısı doğru değildir, bir azot ve üç oksijen eksik olur. Bu konuda bana katılıyor musunuz? Her durumda, azot dioksit (NO2) oluşur, size %100 katılıyorum, kokusunu alabiliyorum.
Nitrik oksit (NO) ile tepkimem
3HG + 8HNO3 -->3HG(NO3)² + 2NO + 4H2O
molekül numaralarından da doğru olurdu, ancak nitrik oksit kokusuzdur, bu yüzden bu doğru olamaz, benim hatam.

HG + HNO3 için neden bu kadar çok reaksiyon bulabildiğimi ve hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum.
Çözeltimin doğru olmadığını, çok asidik olduğunu düşündüm, en azından sizi böyle anladım ve çözeltimi "kurtarmak" için iki yol düşündüm, damıtmak veya konsantre etmek. Ama...
Az önce yazdığınız gibi, artık gerekli görünmüyor.

Eğer benimle aynı fikirdeyseniz, ileride doğru cıva tuzu miktarını hesaplamak için yeni reaksiyonu kullanacağım.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Evet, haklısınız! Bu tam olarak doğru. Bildiriminiz için teşekkürler. NO2 doğru üründür, kahverengi gaz.
3EkWQSjFeV
Yanlış anladığım için özür dilerim. Asidi buharlaştırabilirsiniz, ancak iyi havalandırılmış bir yer kullanın ve eldivenle maske kullanın!

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
93
Merhaba Patton, folyomu kahve değirmenine koymayı denedim (en büyük çaresizliğimle) ama işe yarayıp yaramayacağından emin değildim, bu yüzden küçük topları bir kenara bıraktım, ama sonra yukarıdaki yazınızı okudum ve bana yeni bir umut aşıladı. Sorum şu ki, normal amalgamasyon yöntemiyle de kullanılabilir mi yoksa sadece MeOH ile mi? Tüm bu folyoları yırtmak çok can sıkıcı olduğu için hayat kurtarıcı olurdu. Teşekkürler

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, Diogenes. Evet, yapabilirsin.

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
93
Küçük topların (kahve değirmeni tarafından yapılan) birleştiğini ve kullanıma hazır olduğunu nasıl anlarım? Hangi işaretlere dikkat etmeliyim?

Ayrıca, kahve değirmeni yöntemini kullanırken reaksiyonun daha fazla folyoya ihtiyaç duyduğunu iyi anlıyor muyum? Eğer evet ise, sizin deneyimlerinize göre oran nedir?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Renk ve kabarcıklar. Kabarcıklanma tamamlandığında kullanıma hazırdır
kütle olarak saymak zorundasınız, mikserde kesme ve karıştırma yüzey karesini artırmak için kullanılır

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
93
Teşekkürler Patton, deneyeceğim ve aynı ağırlıkta folyo kullanacağım (bu şekilde çok daha az görünmesine ve bir saat daha kısa sürmesine rağmen :) ).

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
410
Acaba folyo veya parçalar yerine alüminyum tozu kullanılabilir mi? Alman koyu tozu gibi bir şey (200 mesh - 2 mikron). Bunu cıva nitrat ile karıştırırsanız sonuç ne olur?

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Çok iyi olmadığını okudum çünkü tozdan iyi amalgam elde edemezsiniz, çok hızlı reaksiyona girer, kendim hiç denemedim ama folyo her zaman kullanılır.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
410
Tamam, ilginç. Bunu nerede okudunuz, ben de okumak isterim! Reaksiyonun genellikle alüminyum tozu ile olduğu gibi düpedüz şiddetli olmasını bekliyorum, ancak reaksiyon süresi neden nihai ürünü etkilesin?

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Bağlantı veremediğim için üzgünüm, sanırım eski bir forumdaydı. Tepki verebilecek yüzey ne kadar büyük olursa o kadar iyi olacağını düşünen sadece biz değiliz, ancak bu durumda muhtemelen öyle değildir, çünkü neredeyse tüm aşçılar her zaman folyo ile çalışır. Nedenini tam olarak söyleyemem, üzgünüm. Belki buradaki bir uzman neden toz değil de folyo kullanıldığını cevaplayabilir.

Reaksiyon çok hızlı ilerliyor da olabilir. Örneğin, uzun bir süre boyunca eşit şekilde ilerleyen kontrollü bir reaksiyon, maddelerin dönüşümünde kısa ve şiddetli bir reaksiyondan çok daha eksiksiz olabilir.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
410
Tamam, anladım. Ben sadece alüminyum amalgam üretmek için reaksiyonu düşünüyordum. Ama bir de P2NP'nin indirgenmesi var. İşte bu noktada toz amalgamın çalışması çok hızlı olabilir.

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
termometre tekniği için sadece %70 nitrik aside mi ihtiyacımız var? (%60/65/69,5 için tamam değil... aynı fiyat değil)