Al/Hg aracılığıyla P2NP'den amfetamin sentezi (video)

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
18
Dondurucuya kondu ve bu hale geldi, kullanışlı mı yoksa hasarlı mı?

Attachments

• eDdy36CqfB.jpeg
    eDdy36CqfB.jpeg
    413 KB · Views: 381
  • 3neaqLW1fI.jpeg
    3neaqLW1fI.jpeg
    2.6 MB · Views: 414

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
18
Bunun gibi bir kondansatörüm ve şişem var, bu sentez işlemi için uygun mu?

Attachments

• CfzsEmUTOi.jpeg
    CfzsEmUTOi.jpeg
    53.8 KB · Views: 363

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
94
Bununla gerçekten reflü yapamazsınız. Eskiden benzer bir şişem/kondenserim vardı ve o da oldukça küçüktü, yani bu aynı boyuttaysa, o zaman oldukça küçültmeniz gerekir. Başka şişeleriniz var mı?

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
94
Yeniden kristalleştirmeyi denediniz mi? Neredeyse kaynayan IPA içinde çözündürürsünüz (çözündürmek için yeterince sıcak IPA kullanarak - bu çok önemlidir), sonra yavaşça soğumaya bırakın ve kristaller çıktığında süzün. Patton'un ayrıntılı talimatlar içeren bir konusu var.

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
94
Demek istediğim, HgNO3 miktarının videoda (toz halinin kullanıldığı) ve Hg ve Nitrik asitten taze olarak hazırlandığı HgNO3 videosunda farklı olduğuydu. İkincisinde 5 ml kullanılmış, bu da termometredeki Hg'nin yaklaşık dörtte biri, yani 0,1 g saf cıva nitrattan (0,062 g elementel cıva içerir) çok daha fazla. Bu farkın nedenini bilmiyorum.

Louis Pasteur

Don't buy from me
New Member
Reaction score
4
Merhaba.

Bu reaksiyonla ilgili bir sorunum var. İki kez gerçekleştirmeyi denedim. Laboratuvar sınıfı reaktifler ve laboratuvar cam malzemeleri kullanıyorum. Reaktifleri orantılı olarak küçülttüm, çünkü 1 litrelik bir şişe kullanıyorum. Sorun, alüminyum amalgam kullanarak P2NP'yi indirgemeye çalıştığımda ortaya çıkıyor.

P2NP çözeltisini, kristalleri çözecek kadar ısıtarak hazırlıyorum.

Alüminyum amalgam (Al/Hg) özetinde yazıldığı gibi, alüminyumu küçük topaklar halinde öğütmek için bir kahve değirmeni kullanıyorum.
HgCl2 ekledikten sonra 0,5 litre soğuk damıtılmış su döküyorum. 10 dakika sonra reaksiyon başlıyor.

İlk seferinde artık küçük kabarcıklar oluşmayana ve alüminyumun tamamı yüzene kadar bekledim, su bulanık gri renkteydi. Biraz soğuk damıtılmış su ile iki kez duruladım, iyice süzdüm. P2NP çözeltisini ekledim, herhangi bir reaksiyon gerçekleşmedi. P2NP'nin kısmen kristalleştiğini fark ettim. Reaksiyonu ısı ile başlatmayı denedim, ama işe yaramadı.

İkinci kez amalgamdan suyu boşalttığımda çok sayıda küçük kabarcık belirdi ve alüminyumun çoğu yüzeye çıktı, su bulanık gri renkteydi. Bir kez daha - biraz soğuk damıtılmış suyla iki kez duruladım, iyice süzdüm. P2NP ilavesinden sonra sonuç ilk denemeyle aynıydı. Karışımı ısıtmak işe yaramadı.

Neyi yanlış yapıyorum? Neyi değiştirmeliyim? Herhangi bir öneriniz var mı?
Her türlü yardım için minnettarım :)

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,737
Deals
1
Belki de onu kurutmanızın nedeni budur. Bu yöntemi öğrenin.

habacha

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Evet yararlı

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
94
Merhaba,

En az 6 kez denemiş olmam dışında aynı sorun bende de var. Reaksiyon yok. Herhangi bir aktivite olduğu sürece çalışmasına izin verirsem, Al siyahımsı bir renge dönüşüyor ve hacmi büyük ölçüde azalıyor, P2NP/GAC/IPA ekledikten sonra sarı-beyaz bir çökelti ile 'donuyor'. Isıtmak, kaynamaya yakın olsa bile yardımcı olmuyor. Amalgamı her şey yüzene ve kabarcıkların çoğu azalana kadar çalıştırırsam, hiçbir reaksiyon elde edemiyorum. Şimdi yeniden kristalleştirmem gereken bir sürü P2NP var. Belki de yanlış folyoyu kullanıyoruz?

Louis Pasteur

Don't buy from me
New Member
Reaction score
4
Yanıtınız için teşekkür ederim, deneyeceğim.

Yöntemi değiştireceğim ve tekrar deneyeceğim. Sorunumuzun nedenini bulmayı başarırsam, size bildireceğim. :)

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
18
5gm P2nP Kutu modu

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Amalgamı durulamak için çok fazla zaman ayırırsanız ve tamamen reaksiyona girmişse, reaksiyon için itici güç eksik olabilir. Değişiklik nispeten hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Başlangıçta suyla durulamayı ihmal ettim ve her seferinde bir reaksiyon elde etmeyi başardım. Teorik olarak, P2NP çözeltisini alüminyum folyoya ve ardından cıva tuzuna, önce tamamen su kullanmadan ekleyebilirsiniz. Bu reaksiyon her zaman başarılı olur, ancak daha büyük miktarlarda çok dikkatli kullanılmalıdır, çünkü reaksiyon artık kontrol etmek için soğutulamaz. Ayrıca, verim tamamen bir şans meselesidir. Burada indirgeme için uygun bir amalgam oluşmaz, aslında zehirli, aşındırıcı ve sıcak bir volkan oluşur. Ancak bunun yerine, insanlar bu konuda tamamen bilgisiz kalmadan önce onları uyarmak gerekir.

Louis Pasteur

Don't buy from me
New Member
Reaction score
4
Merhaba.

Reaksiyonu daha küçük bir ölçekte gerçekleştirdim - 1 g P2NP.

Alüminyum daha küçük parçalara ayrılmaya başladığında (karıştırma nedeniyle), onu boşalttım, ardından 2 ml soğuk damıtılmış su eklemeye devam ettim. P2NP çözeltisi eklendi. Reaksiyon anında başladı. Başka hiçbir sorunla karşılaşılmadı. Nihai ürün harika görünüyordu.

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Bu kulağa hoş geliyor, bu sadece bir zamanlama meselesi, asla mükemmel amalgamı elde edemezsiniz veya P2NP'nin mükemmel bir şekilde uygulanmasını sağlayamazsınız. Ayrıca P2NP çözeltisini 50°C'ye kadar ısıtabilirsiniz, böylece kristaller bu kadar çabuk çökelmez (bu amalgamla indirgenmeyi önler), ayrıca az miktarda cıva tuzu, çözeltide hala alüminyum kaldıysa reaksiyonu dolaylı olarak yeniden başlatabilmelidir.

Aksi takdirde, nasıl yapılacağını öğrenene kadar pratik yapın ve tekrar pratik yapın, gerçekten zor değil.

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
P2NP ışık, ısı ve oksijenin etkisi altında ayrışma eğilimindedir. Kahverengi/kırmızımsı bir renk alır. En iyi depolama yaklaşık 5°C karanlıkta ve bir kap içinde iyice kapalı olarak yapılır. Burada sadece önemli miktarda P2NP kaybı ile yeniden kristalleşme olasılığı vardır.
Çok küçük ölçekte evet mümkün olabilir.
Bence 5g P2NP ve 6g Alu folyo, 50ml IPA ve 25 ml buzlu asetik asit 250ml'lik bir Flask için çok fazla, 500-1000ml deneyin veya daha küçük bir 1g P2NP ölçeği ile.

Reaction score
296
1) İçinde başka hiçbir element bulunmayan alüminyum folyo kullandığınızdan emin olun.
2) Folyonuzun tamamen yok olana kadar cıva ile nasıl reaksiyona girdiğini test edin. Amalgamasyon reaksiyonunun adımlarını görsel olarak değerlendirin ve hangi noktada su ile yıkamanız gerektiğini hatırlayın.
3) Folyoyu yıkamadan bir indirgeme reaksiyonu gerçekleştirin ve karşılaştırma için sonuçları kaydedin.
4) Çok küçük folyo parçaları Al+H2O'nun çok şiddetli reaksiyonunu teşvik eder ve P2PN indirgeme reaksiyonunu gerçekleştirmek için zamanınız olmayabilir. Bu nedenle folyo parçalarının boyutunu artırmaya çalışın.
5) Folyoyu çok uzun süre yıkadıysanız, alüminyum devre dışı kalmış ve tekrar oksit filmi ile kaplanmış olabilir. Bu durumda, bir miktar cıva nitrat eklemeniz ve amalgamasyonu tekrar gerçekleştirmeniz gerekir. İndirgeme reaksiyonunun durduğunu ve folyonun çoğunun reaksiyona girmediğini gören bazı kimyagerler, P2NP çözeltisi de dahil olmak üzere tüm reaktiflerin yüklü olduğu şişeye bir tutam cıva nitrat ekler ve böylece amalgamasyon reaksiyonu doğrudan indirgeme reaksiyonu ile devam eder.

Last edited by a moderator:

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
18
P2np'yi yeniden kristalleştirmenin doğru yolu nedir?