İzomerler ve tartarik asit

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Grafikte bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Eğer L+-tartarik asit kullanırsanız (daha ucuz ve bulunması daha kolay) D enantiyomeri (amph,Meth) göründüğü gibi katı halde değil çözeltide olacaktır.
Eğer D-tartarik asit kullanırsanız (daha pahalı ve bulunması zor) D enantiyomeri (amph,Meth) katı halde olacaktır.
Teşekkürler.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Şeması doğru. Tuz katı halde çökeltilir. Fark yok, d-amfetamin l-tartarik asit tuzu veya l-amfetamin d-tartarik tuzu. Asidi değiştirebilir ve aşağıdaki prosedürlerle katı halde farklı izomer elde edebilirsiniz.

Not: Aynı şey metamfetamin için de geçerlidir.

View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
94
G.Patton haklı. Temel olarak bu konuda kullanılan prosedürün sonunda aynı yöntemi kullanıyor, D-Amfetamin'i fazla d-tartarik (diğer adıyla L-(+)-tartarik asit veya doğal form) ile çökeltiyor. Bu şekilde D-Amfetamin-d-bitartrat, diğer adıyla D-Amfetamin-L-(+)-bitartrat tuzunu oluşturur. Aynı prensip kullanılır, ancak önce L-Amfetamin izomerinin çoğundan yarım molar tartarik asit ile kurtulur, bu da Amfetamin tartarat oluşumuna yol açar. L-Amfetamin-d-tartrat alkollerde D-Amfetamin-d- (veya L-(+)-) tartrata göre çok daha az çözünür.

Bence L-Amfetamin-d-bitartrat kararlı bir molekül bile değil ve fazla tartarik asit tarafından oksitleniyor, bu yüzden çözelti kırmızı oluyor. Dolayısıyla Patton'un prosedürü daha zarif (ancak daha yoğun emek gerektiren) ve bu konudaki yöntemde basitçe yok olan L-amfetamini ayırabiliyor.

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
25
Merhaba, efedrin ve psödoefedrin yönteminden sentezlenen metamfetamin %99 saflıkta d-metamfetamin izomeri verir mi? Vermiyorsa ne kadardır?

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Tersine çevirip D-meth yapabilecekken L-meth'inizi atmadığınızı biliyorum. Bunun birkaç şekilde yapıldığını gördüm.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Merhaba, evet, tiyoller aracılığıyla yapılabilir. Bu bileşikler son derece kötü kokar.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Hayır, bu şekilde okumuştum.

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Tamam, video yöntemini takip etmeye çalıştığım testlerimin sonuçlarını aldım, ancak elimde bulunan ve genellikle kullandığım benzer reaktifler.
70 gr rasemik freebazı (buharla damıtılmamış ve asit-baz yıkama yapılmamış, sadece NaBH4 P2P indirgenmesinden ekstrakte edilmiş ve kurutulmuş) her biri 35 gr'lık 2 eşit parçaya böldüm. İlk 35 gr ile video işlemini yaptım ancak bazı farklı reaktiflerle ve diğer 35 gr ile video işlemine benzer yapmak için kullandığım yöntemi yaptım:

- Yöntem 1 (Video yöntemi)

- 35gr saf freebase
- 42gr L-tartarik
- 205ml Metanol
Miktarlar videodaki oranlar gibi ancak metanol %12 daha az kullanmaya karar verdim çünkü videodaki etanol %88'lik bir çözelti.
Şişeye önce asidi, sonra metanolü ve son olarak da freebazı ekledim.
Karıştırmaya başladığımda, bu amaçla denediğim diğer işlemlerde genellikle başıma gelen şey oldu, katı tuzlar hızla çökerek bir kütle oluşturdu.
Bir saat boyunca geri akıttım, ısıtma ile kütle kalın bir sıvı haline geldi.
Geri akış saatinden sonra, karışımda yeni bir katı madde oluşmayana kadar yaklaşık 4-5 saat RT'de tutuyorum.
Süzdüm ve katı ve sıvı kısmı farklı kaplarda tuttum.
-Sıvı kısım
Alkalinizasyon aşamasında aşırı ısıdan kaçınmak için sıvı kısmı NaOH çözeltisi ile dondurucuda soğutuyorum.
NaOH çözeltisini ph13'e kadar karışıma yavaşça ekledim ve 30 dakika boyunca bir ayırma hunisine ekledim.
Sulu alt tabakayı çıkarıp saklıyorum, ince yağ üst tabakayı bir tencerede tutuyorum.
Sulu tabakayı DCM ile ekstrakte ediyorum ve bu DCM ekstraksiyonlarını yağ tabakasına ekliyorum.
Susuz sodyum sülfat ile kuruttum ve süzdüm.
DCM'yi buharlaştırdım ve 10 gr D-meth freebase elde ettim (olması gerektiği kadar temiz görünmüyor)
- Katı kısım

Katıların ağırlığının gr'ından aşağı yukarı aynı ml ılık su ekledim, karıştırarak çözündürdüm ve soğumaya bıraktım.
Soğuk NaOH çözeltisini ph13'e kadar yavaşça ekledim ve 30 dakika boyunca bir ayırma hunisine ekledim.
Sonraki adımlar sıvı kısım işlemi ile tamamen aynıdır.
DCM buharlaştırıldıktan sonra 15gr L-meth freebase elde ettim oldukça "kirli" de

- Yöntem 2 (genellikle yaptığım ve video yöntemine benzer)

- 35gr saf freebase
- 41,2gr L-tartarik
- 412ml Metanol
Metanol ve tartarik tamamen çözünene kadar karıştırılır, karıştırırken freebaz eklenir ve 2-3 dakika kuvvetlice karıştırmaya devam edilir.
Tam katı kütle oluşana kadar 24 saat boyunca RT'de bırakın (birkaç saat içinde katı madde oluşmazsa tekrar karıştırmalısınız)
Filtrelendi ve şimdi diğer yöntemle tamamen aynı adımlar var.

- Sıvı kıs ımda tüm DCM ekstraksiyonlarını yaptıktan sonra asit-baz yıkama yapmaya karar verdim, DCM rengi bile diğerinden daha temiz görünüyor, ilk yöntemde olduğu gibi "kirli" olmaktan kaçınmak için ve 10 gr D-meth elde ettim tamamen temiz ve saf (alttaki resim bağlantısı)
- Katı kısımda asit-baz yıkama olmadan 13 gr yeterince temiz L-meth freebase elde
edildi.
- Temizleme sorunu kristalizasyon aşamasında da birçok yolla çözülebilir.

Açıkçası, sadece Kiral analiz ile malzemede gerçekte ne kadar D veya L olduğunu kontrol etmek çok zor, kolay erişilebilir değil.
Ayrıca, bazı farklı reaktifler kullanan iki yöntemi karşılaştırmanın en doğru olmadığını da biliyorum, ancak gerçekte süreçte pratik olarak aynı işlevi görüyorlar.

Kısacası, benzer yöntemler ve verimler temel farklar, ikincisinde reflüden kaçınabilirsiniz (bu yüzden daha kolay olabilir) ve nihai serbest bazlar diğer yöntemden daha temiz görünür.

Bu hafta sonu gibi tekrar boş zamanım olduğunda (ne yazık ki her zaman değil :-( sadece küçük ölçekte test etmek için kalacak) meth izomer ayrımı için "Meksika" yöntemi oldukça farklı ve sonunda büyük ölçek için de açıklanan yöntemi kullanmaya karar vermeme rağmen sadece büyük ölçekte yaptım.
Bunlar yaptığım 3 yöntem olacak ve onlar hakkında deneyimle konuşabilirim.

Buhar distilasyonu yerine asit-baz yıkamanın ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında ... vb. kristalizasyon için aynı şekilde tam ve uzun bir yazıya ihtiyaç duyar.

BMK'dan (5449) D-Meth HCL'ye giden yol boyunca tüm olası ve daha karlı seçenekleri yayınlamayı düşünüyorum, ancak bu uzun bir çalışma olacak ve ne zaman tekrar yeterli zamanım olacağını bilmiyorum hahah en azından planlanıyor.

Teşekkürler.

View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
Yönteminizi yazdığınız için teşekkür ederim, izomerik ayırmayı sadece bir kez mi yapıyorlar yoksa tekrarlıyorlar mı?

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
Fb metanol ile karışabilir, su metanol ile karışabilir, dcm metanol ile karışabilir.
Peki ekstrakte etmek nasıl mümkün olabilir?
Çok fazla su kullanmadığınız sürece

View previous replies…

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
"Sıvı kısım" yazan kısımda, içinde tuz bulunan metanole naoh ekliyorsunuz, evet, FB'yi serbest bırakmak için. FB'yi nasıl çıkarıyorsunuz?
Su metanol ile karışabilirken nasıl bir sulu tabaka var? Ve FB metanolde çözünürken nasıl bir üst yağ tabakası var?
Sadece kafam karıştığı için soruyorum.
Teşekkürler

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Tamam şimdi daha açık, ben kimyager değilim, bu yüzden muhtemelen uyguladığınız kimyasal literatürle cevap verecek doğru kişi değilim, ancak bu durumda nasıl yaptığımı ve tüm benzer süreçlerde nasıl yaptığımı açıklayabilirim.
Bildiğim kadarıyla (tabii ki yanılıyor olabilirim ama yaptığım vakaların %100'ünde bu şekilde çalıştı) asit karışımlarında (PH2) freebazlar(ÖRNEK İÇİN P2P DEĞİL SADECE FREEBAZ) suyun veya sulu kısmın dışında kalır ve bu durumda herhangi bir çözücü ile çözülmez, bu nedenle asit karışımlarında freebazı yıkamak için çözücüler kullanılır ve bu çözücüler organik bir çözücü ile yapılması gerektiği gibi tutmak yerine atılır.
Alkali karışımlarda (PH12-13) freebazlar "serbestleşir", bu da suda veya sulu tarafta olduğu anlamına gelir, freebaz ve su farklı yoğunluklara sahip olduğu için 2 katman oluşur, ancak bir miktar freebaz suda kalabilir, bu nedenle sulu katman alkali karışımlarda organik (freebaz) çözen organik bir çözücü ile ekstrakte edilir.

Bu bilgi (doğru değilse birisi tarafından düzeltilebilir) sorunuza ihtiyacınız olan şekilde cevap veriyor mu bilmiyorum ama en azından size yardımcı olacağını umuyorum.
Belki bir kimya doktoru ya da diplomalı bir kimyager size daha fazla yardımcı olabilir.

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
Gerçekten basit bir kimya değil mi, cevaplamak için gerçekten bir doktora ihtiyacınız yok. Belki sıcaklıktır, belki de daha büyük ölçekte o kadar iyi çalışmaz. Metanolün içinde hala çok fazla FB olabilir.

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Sanırım değil ama kontrol edeceğim, bir dahaki sefere ekstraksiyondan sonra tüm metanolü buharlaştıracağım ve herhangi bir FB kalıp kalmadığını görmek için karışımı tekrar ekstrakte edeceğim tamam mı?

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Basit bir test yaptım, su-metanol çözeltisini ekstrakte ettim, daha sonra metanolü buharlaştırdım ve tekrar ekstrakte ettim.
İkinci ekstraksiyonda neredeyse tespit edilemeyen miktarda FB var Metanolde mi yoksa suda mı kaldığından emin değilim.
Her neyse, bunu düzeltmek için 2 seçenek var:
- Çözeltiyi alkali hale getirdiğinizde yağ tabakasını ayırabilir, metanolü karışımdan buharlaştırabilir ve karışımı DCM ile ekstrakte edebilirsiniz veya doğrudan bir NaOH metanol çözeltisi ile alkali hale getirebilir ve tüm metanolü buharlaştırabilirsiniz.

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Yöntem 2 ile 1 saat sonra izomer ayrımı bu şekilde görünüyor ;-)

Attachments

• kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
Merhaba btcboss2022 Yöntemlerini test ettim, maalesef benim için işe yaramadı. Çökeltme ile her şey harika bir şekilde çalıştı. Ne yazık ki, freebazın metanolden ayrılmasıyla size yanlış bir şey yaptım, sıvı fazın ayrılmasını ne kadar ayırdığınızı tekrar açıklayabilir misiniz?

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Bu benim yöntemim değil hahah ama tamam sizi anladım, tam olarak ne yaptınız ve ne oldu?

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Reaction score
7
Üçüncü yöntem nedir? Büyük ölçekli üretim için çok daha uygun olduğunu varsayıyorum?

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
200 ml H2O içinde 1 mol tartarik çözülür ve karıştırılarak 1 mol freebaz eklenir.
24 saat RT'de bırakın.
Filtre....

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Yöntem 2'yi izledim, katı madde neden görünmüyor?

Attachments

• WQx6YGqaoz.jpeg
    WQx6YGqaoz.jpeg
    5.7 MB · Views: 344

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Bütün gece bilimsel çalışmaları ve patentleri taradım ve işte bulgularım

L(+) tartarik asit (2R,3R) doğal olarak oluşan izomerdir ve kiralitesi ir R,R olduğundan ışığı büker ve optik olarak aktiftir. D(-)(2S,3S) de optik olarak aktiftir. Bu 2 bileşik enantiyomerdir. Aynı kaynama, donma, sıcaklık, mol.wt. vb. değerlerini paylaşırlar.
Her ikisinin de diastereomeri mezo tartarik asittir. (2R,3S veya 2S,3R) 2 mezo enantiyomerdir.
Bir bileşiği optik olarak aktif yapan şey ışığı bükmesidir. Işığı bükmesini sağlayan nedir? Karbon sübstitüentlerinin düzensiz bir düzleme sahip olması. Örneğin L(+)tartarik asit aktiftir. Işığı sağa ve sağa büker (sağ diyorum ama sadece referans olarak sağ kullanıyorum). D(-) tartarik asit ile aynıdır, ışığı "sola sola" büker. Mezo tartarik asit kiraldir ancak optik olarak aktif değildir. Çünkü (örneğin) 2R,3s, net 0°'lik bir kazanç için ışığı tekrar sola doğru büker.
Optik olarak aktif bileşiklerden bahsetmemizin nedeni, aktif bileşiklerin daha yüksek bir erime noktasına ve daha yüksek bir kaynama noktasına sahip olmasıdır. Buna bakmanın bir başka yolu da daha yüksek bir sıcaklıkta katılaşmalarıdır (kristalleşmeleri). Evet, optik olarak aktif bir bileşik inaktif bir bileşikten önce kristalleşir. Şimdi asıl konuya gelelim.
Eğer D(ss) tartarik asit kullanırsanız, D-(S) Metamfetamin optik olarak aktiftir (S,S,S) ve L(R) Metamfetamin değildir, (R,R,S)
Bunun tersi de doğrudur. Tartarik asidin doğal izomerini kullanırsanız, önce levo-metamfetamin kristalleşir, bu nedenle doğal tartarik asit kullanırsanız, kristaller çöptür. Yeniden işleme. Ana likör Dextro-meth içerir.
Eğer rasemik meth üzerinde rasemik D,L-tartarik asit kullanırsanız, rasemik Metamfetamin tartratı kristalize edersiniz. Zamanınızı boşa harcamışsınız.
Buluşun özeti; bir tartarik asit izomeri kullanın ve eğer D-kristalleri istiyorsanız, D tartarik asidi kullanın. Aksi takdirde L kullanın ve kristalleri filtreleyin.
Bu gerçekleri tartışmaya geldiğinizde referanslarınızı getirin.

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
O zaman video süreci yanlış mı demek istiyorsunuz? Dürüst olmak gerekirse hiç rasemik tartarik kullanmadım, bu yüzden bunun hakkında konuşamam ama Dextro tartarik asit ile izomer ayrımı yapılıyor, tam olarak % kaç oranında olduğunu bilemiyorum ama işe yarıyor.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Sahip olacağım
Videoyu tekrar izlemek için. Eğer benim ifademle çelişiyorsa o zaman yanlış olmalı. Evet, belirttiğim gibi, tartarik asidin D izomeri önce D-meth'i çökeltecektir. Bu yüzde, indirgeme reaksiyonunda elde ettiğiniz enantiyomerik fazlalık yüzdesine bağlıdır. 50 teorik modeldir ancak %40-60'ın makul bir beklenti olduğuna inanıyorum. Verimle ilgili adını unuttuğum bir yasa var ama dengeyle ilgili ve temelde maksimum ayrımı elde etmek için rm'yi nötralize etmeniz ve 3-6 kez yeniden konjuge etmeniz gerektiğini söylüyor. Bir çözücünün birkaç kez ekstrakte edilmesi ve birleştirilmesi ile aynı yasadır.