İzomerler ve tartarik asit

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Tamam, video yöntemini takip etmeye çalıştığım testlerimin sonuçlarını aldım, ancak elimde bulunan ve genellikle kullandığım benzer reaktifler.
70 gr rasemik freebazı (buharla damıtılmamış ve asit-baz yıkama yapılmamış, sadece NaBH4 P2P indirgenmesinden ekstrakte edilmiş ve kurutulmuş) her biri 35 gr'lık 2 eşit parçaya böldüm. İlk 35 gr ile video işlemini yaptım ancak bazı farklı reaktiflerle ve diğer 35 gr ile video işlemine benzer yapmak için kullandığım yöntemi yaptım:

- Yöntem 1 (Video yöntemi)

- 35gr saf freebase
- 42gr L-tartarik
- 205ml Metanol
Miktarlar videodaki oranlar gibi ancak metanol %12 daha az kullanmaya karar verdim çünkü videodaki etanol %88'lik bir çözelti.
Şişeye önce asidi, sonra metanolü ve son olarak da freebazı ekledim.
Karıştırmaya başladığımda, bu amaçla denediğim diğer işlemlerde genellikle başıma gelen şey oldu, katı tuzlar hızla çökerek bir kütle oluşturdu.
Bir saat boyunca geri akıttım, ısıtma ile kütle kalın bir sıvı haline geldi.
Geri akış saatinden sonra, karışımda yeni bir katı madde oluşmayana kadar yaklaşık 4-5 saat RT'de tutuyorum.
Süzdüm ve katı ve sıvı kısmı farklı kaplarda tuttum.
-Sıvı kısım
Alkalinizasyon aşamasında aşırı ısıdan kaçınmak için sıvı kısmı NaOH çözeltisi ile dondurucuda soğutuyorum.
NaOH çözeltisini ph13'e kadar karışıma yavaşça ekledim ve 30 dakika boyunca bir ayırma hunisine ekledim.
Sulu alt tabakayı çıkarıp saklıyorum, ince yağ üst tabakayı bir tencerede tutuyorum.
Sulu tabakayı DCM ile ekstrakte ediyorum ve bu DCM ekstraksiyonlarını yağ tabakasına ekliyorum.
Susuz sodyum sülfat ile kuruttum ve süzdüm.
DCM'yi buharlaştırdım ve 10 gr D-meth freebase elde ettim (olması gerektiği kadar temiz görünmüyor)
- Katı kısım

Katıların ağırlığının gr'ından aşağı yukarı aynı ml ılık su ekledim, karıştırarak çözündürdüm ve soğumaya bıraktım.
Soğuk NaOH çözeltisini ph13'e kadar yavaşça ekledim ve 30 dakika boyunca bir ayırma hunisine ekledim.
Sonraki adımlar sıvı kısım işlemi ile tamamen aynıdır.
DCM buharlaştırıldıktan sonra 15gr L-meth freebase elde ettim oldukça "kirli" de

- Yöntem 2 (genellikle yaptığım ve video yöntemine benzer)

- 35gr saf freebase
- 41,2gr L-tartarik
- 412ml Metanol
Metanol ve tartarik tamamen çözünene kadar karıştırılır, karıştırırken freebaz eklenir ve 2-3 dakika kuvvetlice karıştırmaya devam edilir.
Tam katı kütle oluşana kadar 24 saat boyunca RT'de bırakın (birkaç saat içinde katı madde oluşmazsa tekrar karıştırmalısınız)
Filtrelendi ve şimdi diğer yöntemle tamamen aynı adımlar var.

- Sıvı kıs ımda tüm DCM ekstraksiyonlarını yaptıktan sonra asit-baz yıkama yapmaya karar verdim, DCM rengi bile diğerinden daha temiz görünüyor, ilk yöntemde olduğu gibi "kirli" olmaktan kaçınmak için ve 10 gr D-meth elde ettim tamamen temiz ve saf (alttaki resim bağlantısı)
- Katı kısımda asit-baz yıkama olmadan 13 gr yeterince temiz L-meth freebase elde
edildi.
- Temizleme sorunu kristalizasyon aşamasında da birçok yolla çözülebilir.

Açıkçası, sadece Kiral analiz ile malzemede gerçekte ne kadar D veya L olduğunu kontrol etmek çok zor, kolay erişilebilir değil.
Ayrıca, bazı farklı reaktifler kullanan iki yöntemi karşılaştırmanın en doğru olmadığını da biliyorum, ancak gerçekte süreçte pratik olarak aynı işlevi görüyorlar.

Kısacası, benzer yöntemler ve verimler temel farklar, ikincisinde reflüden kaçınabilirsiniz (bu yüzden daha kolay olabilir) ve nihai serbest bazlar diğer yöntemden daha temiz görünür.

Bu hafta sonu gibi tekrar boş zamanım olduğunda (ne yazık ki her zaman değil :-( sadece küçük ölçekte test etmek için kalacak) meth izomer ayrımı için "Meksika" yöntemi oldukça farklı ve sonunda büyük ölçek için de açıklanan yöntemi kullanmaya karar vermeme rağmen sadece büyük ölçekte yaptım.
Bunlar yaptığım 3 yöntem olacak ve onlar hakkında deneyimle konuşabilirim.

Buhar distilasyonu yerine asit-baz yıkamanın ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında ... vb. kristalizasyon için aynı şekilde tam ve uzun bir yazıya ihtiyaç duyar.

BMK'dan (5449) D-Meth HCL'ye giden yol boyunca tüm olası ve daha karlı seçenekleri yayınlamayı düşünüyorum, ancak bu uzun bir çalışma olacak ve ne zaman tekrar yeterli zamanım olacağını bilmiyorum hahah en azından planlanıyor.

Teşekkürler.

View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Yöntem 2 ile 1 saat sonra izomer ayrımı bu şekilde görünüyor ;-)

Attachments

• kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
Merhaba btcboss2022 Yöntemlerini test ettim, maalesef benim için işe yaramadı. Çökeltme ile her şey harika bir şekilde çalıştı. Ne yazık ki, freebazın metanolden ayrılmasıyla size yanlış bir şey yaptım, sıvı fazın ayrılmasını ne kadar ayırdığınızı tekrar açıklayabilir misiniz?

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Bu benim yöntemim değil hahah ama tamam sizi anladım, tam olarak ne yaptınız ve ne oldu?

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
Metanol/freebaz karışımını ph 13'e ayarladım ve toluen ile ekstrakte etmeye çalıştım, ancak her şey karıştı. Bu nedenle ayıramadım. Bunu nasıl yapıyorsunuz ya da benim hatam nerede? Düzenli olarak h2o ile yaptım, bu yönteme oldukça benzer. Tek can sıkıcı şey, yüksek bir d-izomeri elde etmek için 2 kez ayırmam ve dolayısıyla yüksek kayıplar almam gerektiğidir.

View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Ph13'e kadar nasıl ayarladınız?
Kullanılan sodyum hidroksit su çözeltisinin toluen ile karışması imkansız ise 2 katmana sahip olmalısınız.
Herhangi bir alkali metanol çözeltisi kullanılmışsa, metanolü buharlaştırmanız yeterlidir, ekstrakte etmeniz değil. Muhtemelen katı çökelmesi oldu, bu son durumda filtre etmeli, katıyı suda çözmeli ve çözücü ile ekstrakte etmelisiniz.

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
Eğer hepsini tek bir katmanda karıştırdıysanız, ph13'e ayarlamak için alkali metanol çözeltisi kullandığınızı tahmin ediyorum.
Bu durumda 2 katman görünene kadar su ekleyerek düzeltmelisiniz.

View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
İşte böyle yaptım, çok teşekkür ederim

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
657
Deals
8
2 katman göründüğünde, toluen katmanını alıp buharlaştırmalısınız, ancak bu durumda metanolü diğer katmandan buharlaştırmalı ve daha sonra metanolde bir miktar serbest baz kalması durumunda tekrar ekstrakte etmelisiniz.

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
Teşekkürler: Öyle yapacağım ve polarimetrem tam ee-değerine ulaştığında bir güncelleme yapacağım

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
73
Bu şekilde yapacağım ve polarimetrem geldiğinde tam ee değeri hakkında bir güncelleme yapacağım.

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Reaction score
60
Kardeşim, hekzan kullan.

Hekzan metanol ve su ile katmanlaşır.
Toluen su ile katmanlaşır ancak metanol ile katmanlaşmaz

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Birisi yeni başlayanlar için tartarik asidin bazı temel prensiplerini açıklayabilir mi lütfen? Ya da, belki, bu konuda popüler bir makale vardır?

Tartarik asit hakkında bir "broşür" okudum ve sadece bir izomer (LorD) ile ayrı ayrı reaksiyona girdiği ve diğerini sağlam bıraktığı izlenimini edindim. Bu yanlış mı?

Elbette, "kılavuzda" anlatıldığı gibi adımları anlamadan tekrarlayabilirim, ancak zihin durumum her zaman konuyu tam olarak anlamayı talep ediyor.

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Reaction score
158
Çok basit.

Tercih ettiğiniz rasemik karışımı içeren bir çözeltiye, artık çökelti oluşmayana kadar L-tartarik asit eklenir. Çökelti levo izomerdir.

Eğer istediğiniz buysa filtre edersiniz, filtre keki sizin ürününüzdür (tartarat tuzu).

Dekstro izomeri istiyorsanız, filtre keki yerine süzüntüde çözünmüş halde kalır. Daha sonra çözeltiden HCl gazı pompalayarak örneğin bir hidroklorür gibi istediğiniz tuza dönüştürürsünüz. Genellikle daha sonra süzüntüden çökeltebileceğiniz çok kararlı tuzlar vardır. Hangisini istediğinize bağlı.

Bununla birlikte D-tartarik asit de satın alabilirsiniz ancak daha pahalıdır ve genellikle buna değmez.

Genel fikir, asit ya (L-) ya da (D-) olduğu için her zaman sadece iki enantiyomerin belirli izomeri ile reaksiyona gireceğidir.

View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Teşekkürler. Tam olarak bilmek istediğim şey buydu.

Burada, BB'de birkaç yöntem okuduğum için sordum ve hepsinde FB ile asit arasında 1:1.1-1.2 oranlarından bahsediliyor. Teknik olarak 1:0.5 yeterli olacağından bu benim için oldukça garip. Sanırım metanol veya suyun çözünürlüğünü azaltmak için fazladan asit ekleniyor.

Eğer haklıysam, muhtemelen farklı bir şey yapabiliriz:

1. Biz meth'in R-izomerini arıyoruz. Bu yüzden FB'yi 1:0.5 oranında D-tartarik ile asitlendiririz, sonra petrol eteri ekleriz ve klasik abe gibi tuz çökelmesini beklemeden FB'yi R-izomeri ile ayırırız.

2. MDMA'nın S-izomerini arıyoruz. Bu yüzden FB'yi 1:0.5 oranında L-tartarik ile asitlendiriyoruz, ardından petrol eteri ekliyoruz ve FB'yi S-izomeri ile ayırıyoruz...

3. MDMA'nın 2:1 oranlarında S:R izomerlerini arıyoruz. Bu yüzden FB'yi 1:0.25 oranında L-tartarik ile asitlendiriyoruz, sonra petrol eteri ekliyoruz ve FB'yi gerekli karışım 2:1 ile ayırıyoruz...

Doğru yönde mi düşünüyorum?

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Reaction score
158
"Rasemik karışım" teriminin geniş kapsamlı olduğunu unutmamak önemlidir.

P2P gibi bir şey kullanırken kural olarak her zaman izomerlerin 1:1 karışımını elde etmezsiniz ve kesinlikle efedrin değil, oranın daha çok (0.7-8) : (0.2-3) gibi olduğu ve daha büyük bir kısmının dekstro izomerden oluştuğu durumda. P2P kullansanız bile, levo izomerinden daha fazla dekstro içeren bir karışım elde edebilirsiniz, ancak yine de rasemik olarak adlandırırsınız.

Dolayısıyla, asidin serbest bazının ağırlığının yarısını eklemenin ideal olduğunu varsaymak tamamen doğru değildir. Bu nedenle, körü körüne eklemek yerine ekleyeceğiniz miktarı belirlemenize yardımcı olması için çökelmeyi gerçekleşirken gözlemlemelisiniz.

O zaman bile idealden daha fazlasını eklerseniz gerçekten aşamazsınız. Tuz, serbest bazın asidi nötralize eden baz olduğu bir asit-baz reaksiyonunun sonucu olarak çökeldiği sürece çözeltinin pH'ı çok fazla değişmez. Çok fazla olmamak kaydıyla idealden daha fazlasını ekleyebileceğiniz bir miktar kıpırdama alanı vardır. Küçük porsiyonlar halinde eklerseniz ve çökeltiyi izlerseniz, ideal miktarın üzerine bir kaşık daha eklemek sorun olmaz. İdealden daha az eklemek bir sorundur, çünkü ürünü dekstrometamfetamin olarak satmanız durumunda, özellikle çıkarılması gereken bir kirletici ile tam anlamıyla kirlenmiş olur.

Umarım bu yardımcı olur. Şunu belirtmeliyim ki, o zamanlar bu konuyu araştırırken ben de sizinle benzer bir kafa yapısındaydım. Bu süreçle ilgili olarak çılgınca yanlış olan garip bir şekilde değişen bilgiler yüzünden kafam gerçekten çok karışmıştı. Gerçekten de son yorumda anlattığım kadar basit. Bunun bir sırrı yok.

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Ya başka bir yönden gitmeye çalışırsam?

Örneğin, MDMA S-izomerini hedefliyorum. Ana liköre eter ile klasik ABE uyguluyorum. Yani FB'yi eter içinde tutuyorum.
Sonra, L-tartarik eterde de çözünüyor, ancak tuz çözünmüyor. Bu yüzden eter içinde başka bir L-tartarik çözeltisi hazırlıyorum ve aşırı ısıdan kaçınmak için yavaşça damlatmaya başlıyorum, hatta buz banyosu bile kullanabilirim.
Sanırım, FB L-tartarik ile reaksiyona girdiğinde tuz hemen çökelmeye başlıyor (tuz eterde çözünmediği için). Çökelme devam edene kadar eteri L-tartarik ile damlatmaya devam ediyorum. Daha sonra eteri reaksiyona girmemiş FB ile ayırıyorum, eteri buharlaştırıyorum ve HCl ile asitlendiriyorum.
Hassas nokta, eterde kalabilecek reaksiyona girmemiş L-tartarik kalıntılarıdır. Bunu uzaklaştırmak gerekli mi ve nasıl?

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Reaction score
510
Deals
5
Haklısınız, önerdiğiniz prosedürün işe yaradığını görüyorum Asitinizi çözmek için susuz metanol veya etanol kullanabilirsiniz, çünkü bunlarda dietil eterden daha fazla çözünür olduğunu düşünüyorum.
Ya da sadece katı ekleyin ve karıştırın, tartrik eterde çözünmese bile, reaksiyona girmemiş asit dibe çökerken çözeltide bir flokülant olarak görünecek olan ürününüzü çökeltecektir, bunu söylemek oldukça açıktır.

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Hayır, hayır, hayır! Bu yaygın bir yanlış anlama, @btcboss2022 ile bu konuda uzun bir tartışma yaptık.
Meth için - evet, iyi madde R'dir ve katı halde olacaktır. Ancak MDMA için bunun tam tersi geçerlidir: R işe yaramazdır, S arzu edilir.

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Aslında ben petrol eteri hakkında düşünüyordum. Farklı kaynaklardaki özellikleri kontrol ettiğimde, L-tartarik pertoleum eterde çözünür, ancak yüzde hakkında herhangi bir ayrıntı bulamadım.
Hatırladığım kadarıyla petrol eteri kolayca patlayıcıdır. FB L-tartarik ile asitlendirildiğinde ısı salınımı ne kadar aşırı olur?

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Reaction score
60
Eğer durum buysa, onu hekzan veya toluen ile ekstrakte edebilirsiniz. Ama yapamazsınız

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Reaction score
158
Bunu gerçekten kendiniz yapmayı denediniz mi? L-tartarik asit eklediğinizde D-metamfetamin tartaratın çökelmesinin mümkün olmadığını biliyorsunuz, değil mi? L- izomeri olan asit sadece zıt bazın aynı izomeriyle reaksiyona girer. Yani tam olarak dediğim gibi. İstediğiniz D-metamfetamin (tutmak isteyeceğiniz iki izomerden daha iyi olanı), daha sonra tatlı D-metamfetamin hidroklorür tuzunu elde etmek için doğrudan kuru HCl gazı ile pompalayabileceğiniz sıvı filtrat olan serbest bazda çözünmüş halde kalır. Güven bana dostum. İşte böyle oluyor... Sonucu denedikten sonra bana teşekkür edin.

Bu gerçekten insanların kafasını karıştırıyor gibi görünüyor.