Синтез на декстроамфетамин (Набенхауер, 1942 г.)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Съжалявам за спама, но намерих ключа. Изображението, което публикувате, е от статията в Уикипедия за стереохимията. Тя е грешна. Тази статия е доста силно критикувана в раздела "Разговори".

Картинката, която публикувам, е правилната.

Префиксите l и d са просто съкращения за декстрота или левота: в каква посока молекулата завърта поляризираната светлина. "l" =levo = наляво, "d" = dextro = надясно. Но тези префикси са стари и вече не се използват.
В съвременната номенклатура те са заменени с (+ ) за dextro и (- ) за levo.

Префиксите L и D (главни букви ) се отнасят до проекциите на молекулите на Фишер и нямат нищо общо с начина, по който те въртят светлината, а с това в каква посока са нарисувани ключовите части на молекулата. В този случай те всъщност са ОБЪРНАТИ спрямо префиксите d и l : d е L, а l е D.

Така че L-(+)-винена киселина означава: "молекула на винена киселина, която е нарисувана с най-високоприоритетната група отгоре на проекцията на Фишер и съответната група е насочена наляво, и завърта поляризираната светлина надясно", известна още като декстротария, известна още като декстро, известна още като d-винена киселина. Това е естествената форма на винената киселина.

И, разбира се, обратното за D-(-)-винена киселина.

Доколкото разбирам, и двата изомера на винената киселина могат да се използват за получаване на енантиомери на амфетамините. Ако използвате D-(-)-винена киселина, ще получите кристали на d-amph/D-тартарат, а ако използвате L-(+)-винена киселина , ще получите кристали на l-amph/L-тартарат.
Използването на DL-винена киселина би било абсолютно безполезно, тъй като тя няма да отдели нищо: и двата енантиомера ще се разпаднат.

Пфу.
Аз говорих.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
вашето разяснение тук в трите коментара тук беше най-обяснителното и абсолютно полезно нещо, което съм чел от известно време насам. благодаря ви. Знам, че сте публикували това преди 8 месеца, така че просто го казвам сега, в случай че никой друг не го направи, това е, което имах нужда, за да изясня въздуха за всички тези глупости... в продължение на години не го разбирах и бях твърде объркан, за да се опитам да се доближа до смисъла на товаһттр://.... Благодаря ви... сериозно
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
С какво може да се замени петролният етер? благодаря!!😊
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Гросмайстор. Разтворих 11,8 gd-винена киселина (cas:147-71-7) в 118 g метанол, разбърках и нагрях до разтваряне. След това изсипах 10 g от изнесената свободна база на Xuan. Непрекъснат покой. Но нищо твърдо не се появи. Грешен ли е подходът ми? Можете ли да ми помогнете?
 

Attachments

  • iPoJw7SVNH.jpeg
    iPoJw7SVNH.jpeg
    5.7 MB · Views: 518

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Каква е свободната база на Сюан?
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Свободна база за метамфетамин
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Изпратил съм ви видеоурок как да го направите. Тази публикация за амфетамин. Гледайте внимателно и прочетете раздела с коментари. Ако имате още въпроси, пишете в DM (нашия чат).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
@G.Patton Донякъде съм объркан относно това какво е енантиомер и за какво се използва, така че моля да ме поправите, ако греша.

И така, естествено срещащият се и лесен за получаване енантиомер е: L-(+)-винена киселина, декстровинена киселина, d-винена киселина, (2R,3R)-винена киселина
Не естествено срещащият се и труден за получаване е: D-(-)-винена киселина, винена киселина, (2S,3S)-винена киселина

Значи, ако използвам L-(+)-винена киселина за рацемичен амфетамин, левоамфетаминовата сол се утаява, а декстроамфетаминовата сол остава в разтвора?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Добре, значи d-винена киселина е естествено срещащата се?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Защо питате? Искаш ли да го отглеждаш? lol
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Не xD, D-(-)-винена киселина е просто болка в задника за получаване и не бях сигурен дали можеш да го направиш с L-(+)-винена киселина. Винаги се обърквам, защото очевидно d-винената киселина се нарича и L-(+)-винена киселина и тогава не знам коя е тя.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Винаги търсите "естествената" и "евтината", винена киселина, тогава сте на сигурно място.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Можете да използвате и рацемична смес.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Тъй като знам, че действа, ще го направя, знаете ли дали действа и за MDMA?
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Има ли някакво предимство при използването на рацемичен?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Само цена или/и недостиг на d-винена киселина.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Да, би трябвало да работи и за мдма, само че те трябва да съхраняват утайката, а не разтвора. Аз също предпочитам разделянето с h20/винена киселина недостатък поне 2 пъти повтарям разделянето. Но поради технически причини, свързани с разходите, мисля, че има повече смисъл.
 

JoshL1221

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Здравейте, извинете ме, когато казвате "Утаяваме d-амфетамин с допълнително количество d-винена киселина.", колко d-винена киселина се използва? благодаря.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Същото като в предишното допълнение с малко излишък.
 
Top