Izomery a kyselina vinná

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Dobře, mám výsledky svých pokusů, které se snaží postupovat podle metody na videu, ale podobná činidla, která mám po ruce a která obvykle používám.
Rozdělil jsem 70gr racemické volné báze(nedestilované parou a bez provedeného acidobazického promývání jen extrahované a vysušené z redukce NaBH4 P2P) na 2 stejné části po 35gr. S prvním 35gr jsem udělal video postup ale s některými jinými činidly a s druhým 35gr jsem udělal metodu, kterou používám k výrobě, která je podobná video postupu:

- Metoda 1 (video metoda)


- 35gr čisté volné báze
- 42gr L-tartarinu
- 205ml methanolu
Množství jsou jako poměr videa, ale methanol jsem se rozhodl použít o 12% méně, protože ethanol ve videu je 88% roztok.
Do baňky jsem přidal kyselinu, později methanol a nakonec frebas.
Jakmile jsem začal míchat, okamžitě se stalo to, co se mi obvykle stalo při ostatních postupech, které jsem pro tento účel vyzkoušel, pevné soli se rychle vysrážely a vytvořily hmotu.
Refluxoval jsem ji během jedné hodiny, zahříváním se hmota stala hustou kapalinou.
Po hodině refluxu ji udržuji při RT asi 4-5 hodin, dokud se ve směsi nevytvoří nové pevné látky.
Přefiltroval jsem ji a pevnou a kapalnou část uchovávám v různých nádobách.
-Kapalná část
Kapalnou část zchladím v mrazáku roztokem NaOH, abych se vyhnul přebytečnému teplu v kroku alkalizace.
Pomalu jsem přidával roztok NaOH do směsi až na ph13 a přidával jsem ho do separační nálevky během 30 minut.
Spodní vodnou vrstvu odeberu a ponechám si ji, horní tenká olejová vrstva se uchovává v nádobě.
Vodnou vrstvu extrahuji DCM a tyto extrakce DCM přidám do olejové vrstvy.
Vysuším ji bezvodým síranem sodným a přefiltruji.
Odpařil jsem DCM a získal 10 g volné báze D-meth (nevypadá tak čistě, jak by měla)
- pevná část
.
Přidala jsem víceméně stejný objem teplé vody, jako je hmotnost pevné látky, za stálého míchání jsem ji rozpustila a nechala vychladnout.
Pomalu jsem přidával studený roztok NaOH až na ph13 a během 30 minut jsem ho přidal do dělící nálevky.
Další kroky jsou naprosto stejné jako u kapalné části.
Po odpaření DCM jsem získal 15gr L-meth freebase také dost "špinavé"

- Metoda 2(ta, kterou obvykle dělám a je podobná metodě na videu)
.


- 35gr čisté freebáze
- 41,2gr L-tartarinu
- 412ml methanolu
Methanol a vinný kámen se smíchají do úplného rozpuštění, za stálého míchání se přidá freebase a pokračuje se v intenzivním míchání 2-3min.
Nechá se při RT po dobu 24 hodin, dokud se nevytvoří úplná pevná hmota (pokud se za několik hodin nevytvoří žádná pevná hmota, je třeba znovu zamíchat).
Filtruje se a nyní se postupuje úplně stejně jako u jiné metody.

- V kapalné části, jakmile jsem měl všechny extrakce DCM, jsem se rozhodl provést acidobazické promývání, i barva DCM vypadá čistěji než u druhé metody, aby se nestalo, že bude "špinavý" jako u první metody a získal jsem 10gr D-methu naprosto čistého a ryzího(odkaz na foto dole)
- V pevné části jsem získal 13gr dostatečně čistého L-methu volné báze bez acidobazického promývání.
- Problém s čištěním by se dal vyřešit i během krystalizační fáze, je mnoho způsobů.

Samozřejmě je velmi těžké zkontrolovat, kolik D nebo L je ve skutečnosti ve věci jen s chirální analýzou není snadno dostupné.
Také vím, že není nejkorektnější porovnávat dvě metody používající nějaká odlišná činidla, ale ve skutečnosti plní prakticky stejnou funkci v procesu.

Zkrátka podobné metody a výtěžky hlavní rozdíly jsou v tom, že u té druhé se dá vyhnout refluxu(takže by to mohlo být jednodušší) a výsledné freebáze vypadají čistěji než u té druhé metody.

Až budu mít zase volný čas jako tento víkend(bohužel to není obvyklé :-( zbývá jen vyzkoušet v malém měřítku "mexická" metoda pro separaci izomerů meth je dost odlišná a dělal jsem ji jen ve velkém měřítku i když jsem se nakonec rozhodl použít vysvětlenou metodu i pro velké měřítko.
To by byly 3 metody, které jsem dělal a mohu o nich mluvit se zkušenostmi.

O tom, kdy a jak udělat acidobazickou promývku místo parní destilace...atd. atd. potřebuje kompletní a dlouhý příspěvek to samé pro krystalizaci.

Přemýšlím, že bych napsal všechny možné a výhodnější varianty během cesty od BMK(5449) k D-Meth HCL, ale to by byla dlouhá práce a nevím, kdy budu mít zase dost času hahah alespoň je v plánu.

Díky.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Takto vypadá dělení izomerů po 1 hodině pomocí metody 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ahoj btcboss2022 Jejich metodu jsem vyzkoušel, bohužel mi nefungovala. Se srážením vše fungovalo báječně. Bohužel s oddělením volné báze od methanolu jsem vám něco udělal špatně, mohl byste mi znovu vysvětlit oddělení kapalné fáze v jakém rozsahu ji oddělujete?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Není to moje metoda hahah, ale ok, pochopil jsem vás, co přesně jste dělali a co se stalo?
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Nastavil jsem směs methanolu a volné báze na ph 13 a pokusil se ji extrahovat toluenem, ale vše se smíchalo. Kvůli tomu jsem to nemohl oddělit. Jak se to dělá, nebo kde je moje chyba? Pravidelně jsem to dělal s h2o, dost podobně jako touto metodou. Jediná nepříjemná věc je, že musím 2x odpojovat, abych získal vysoký d-izomer a tím pádem vysoké ztráty.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Jak si to nastavit do ph13?
Pokud se použije vodný roztok hydroxidu sodného, je nemožné, aby se jeho smísil s toluenem, musíte mít 2 vrstvy.
Pokud se použije jakýkoli alkalický roztok methanolu, musíte methanol pouze odpařit, nikoli extrahovat. Je možné, že došlo k vysrážení pevné látky, v tom posledním případě byste ji měli přefiltrovat, rozpustit ve vodě a extrahovat rozpouštědlem.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Pokud jste vše smíchali v jedné vrstvě, předpokládám, že jste použili alkalický roztok methanolu, abyste nastavili ph13.
V takovém případě to musíte opravit přidáním vody, dokud se neobjeví 2 vrstvy.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Tak jsem to udělal já, děkuji pěkně.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Jakmile se objeví 2 vrstvy, musíte vzít vrstvu toluenu a odpařit ji, ale v tom případě byste měli odpařit methanol z druhé vrstvy a později znovu extrahovat případně nějakou volnou bázi, která zůstala v methanolu.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Děkuji: Učiním tak a poskytnu aktuální informace, až mi dorazí polarimetr s přesnou hodnotou ee.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Udělám to tímto způsobem a až mi dorazí polarimetr, poskytnu aktuální informace o přesné hodnotě ee.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Bratře, použij hexan.

Hexan se vrství s metanolem a vodou.
Toluen se vrství s vodou, ale NE s metanolem.

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Mohl by někdo popsat základní principy kyseliny vinné pro nováčky, prosím? Nebo, možná, existuje o tom nějaký populární článek?

Četl jsem nějaký "leták" o kyselině vinné a nabyl jsem dojmu, že samostatně reaguje pouze s jedním izomerem (LorD), přičemž druhý zůstává nedotčen. Je to špatně?

Samozřejmě mohu opakovat kroky popsané v "příručce", aniž bych tomu rozuměl, ale můj stav mysli vždy vyžaduje úplné pochopení tématu.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Velmi jednoduché.

Do roztoku obsahujícího vámi zvolenou racemickou směs se přidává kyselina L-vinná, dokud se nevytvoří další sraženina. Sraženina je levoizomer.

Pokud je to to, co jste chtěli, přefiltrujete to, filtrační koláč je váš produkt (vinná sůl).

Pokud chcete dextro izomer, zůstane rozpuštěný ve filtrátu místo ve filtračním koláči. Pak jej převedete na požadovanou sůl, jako je například hydrochlorid, a to tak, že roztokem protlačíte plynnou HCl. Obvykle existují hřivnaté stabilní soli, které můžete z filtrátu následně vysrážet. Záleží na tom, kterou chcete.

Všimněte si, že můžete také koupit kyselinu D-vinnou, ale je dražší a obecně se nevyplatí.

Obecná myšlenka je, že jelikož je kyselina buď (L-), nebo (D-), bude vždy reagovat pouze s určitým izomerem z obou enantiomerů.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Děkujeme. To je přesně to, co jsem chtěl vědět.

Ptal jsem se, protože jsem si přečetl několik metod zde, na BB, a všechny uvádějí poměr 1:1,1-1,2 FB ke kyselině. A to je pro mě dost divné, protože technicky by stačilo 1:0,5. To je ale dost divné. Hádám, že kyselina navíc se přidává kvůli snížení rozpustnosti metanolu nebo vody.

Jestli mám pravdu, tak asi můžeme udělat něco jiného:

1. Hledáme R-izomer meth. Takže okyselíme FB D-vinou v poměru 1:0,5, pak přidáme petrolether a oddělíme FB s R-izomerem, aniž bychom čekali na percipitaci solí, jako klasická abe.


2. Hledáme S-izomer MDMA. Proto okyselíme FB L-tartarátem v poměru 1:0,5, pak přidáme petrolether a oddělíme FB s S-isomerem...


3. Hledáme S:R isomery MDMA v poměru 2:1. Takže okyselíme FB L-tartarátem v poměru 1:0,25, pak přidáme petrolether a oddělíme FB s požadovanou směsí 2:1...

Uvažuji správným směrem?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Je důležité si uvědomit, že pojem "racemická směs" je široký.

Ne vždy zpravidla získáte směs izomerů v poměru 1:1 při použití něčeho jako P2P a rozhodně ne efedrinu, v jehož případě je poměr spíše (0,7-8) : (0,2-3), kde větší část tvoří dextro izomer. I když použijete P2P, můžete získat směs s větším množstvím dextro než levo isomeru, ale stále ji označujete jako racemickou.

Není tedy zcela přesné předpokládat, že přidání poloviny hmotnosti vaší volné báze kyseliny je ideální. Proto byste měli sledovat srážení, jak probíhá, což vám pomůže určit množství, které máte přidat, a ne přidávat naslepo.

Ani pak ji opravdu nemůžete přehnat, pokud přidáte více, než je ideální. pH roztoku se příliš nezmění, dokud se sůl sráží v důsledku acidobazické reakce, kde volná báze je zásadou, která neutralizuje kyselinu. Existuje určitý prostor, kde můžete přidat více, než je ideální, jen ne příliš mnoho. Pokud přidáváte sůl po malých dávkách a sledujete tvorbu sraženiny, není problém přidat jednu lžičku navíc, která překračuje ideální množství. Přidání menšího množství, než je ideální, je však problém, protože za předpokladu, že výrobek prodáváte jako dextrometamfetamin, je doslova kontaminován kontaminantem, který měl být speciálně odstraněn.

Doufám, že to pomůže. Musím podotknout, že když jsem to tehdy sám zkoumal, byl jsem v podobném rozpoložení jako vy. Opravdu kurevsky zmatený z podivně se lišících informací, které byly ohledně tohoto procesu šíleně nepřesné. Je to opravdu tak jednoduché, jak jsem popsal v posledním komentáři. Není v tom žádné tajemství.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Co když se pokusím přejít z jiné strany?

Například se zaměřuji na S-izomer MDMA. Použiji klasickou ABE s éterem na matečný louh. Mám tedy FB v éteru.
Pak je L-tartarát rozpustný i v éteru, ale sůl rozpustná není. Takže jednoduše připravím další roztok L-tartarinu v éteru a začnu ho pomalu kapat, abych se vyhnul nadměrnému teplu, možná i pomocí ledové lázně.
Předpokládám, že sůl se začne okamžitě srážet, protože FB reaguje s L-tartarátem (protože sůl není v éteru rozpustná). Pokračuji v kapání éteru s L-tartarátem, dokud srážení nepokračuje. Pak oddělím éter s nezreagovaným FB, odpařím éter a okyselím ho HCl.
Citlivým místem jsou zbytky nezreagovaného L-tartarinu, které mohou zůstat v éteru. Je nutné je odstranit a jak?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Máte pravdu, postup, který navrhujete, vidím jako funkční. k rozpuštění vaší kyseliny byste mohli použít bezvodý methanol nebo ethanol, protože si myslím, že je v nich rozpustnější než v diethyletheru.
Nebo prostě přidejte pevnou látku a míchejte, i když tartr není rozpustný v etheru, vysráží vám produkt, který se v roztoku projeví jako flokulant, zatímco nezreagovaná kyselina klesne ke dnu, to je poměrně zřejmé poznat.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ne, ne, ne! Je to běžné nedorozumění, vedli jsme o tom dlouhou diskusi s @btcboss2022.
Pro pervitin - ano, dobrý materiál je R a bude v pevných látkách. Ale u MDMA je to naopak: R je zbytečné, S je žádoucí.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Vlastně jsem měl na mysli petrolether. Jak jsem si ověřoval vlastnosti v různých zdrojích, L-tartar je rozpustný v pertoletheru, ale nenašel jsem žádné podrobnosti o procentech.
Pokud si vzpomínám, petrolether je snadno výbušný. Jak nadměrné je uvolňování tepla při okyselení FB L-tartarátem?
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
V takovém případě byste je mohli extrahovat hexanem nebo toluenem. Ale nemůžete
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Zkusili jste to vůbec sami provést? Víte, že není možné, aby se D-metamfetamin tartrát vysrážel, když přidáte kyselinu L-vinnou, že? Kyselina, která je izomerem L, reaguje pouze se stejným izomerem opačné báze. To znamená, že je to přesně tak, jak jsem řekl. Váš požadovaný D-metamfetamin (lepší izomer ze dvou, které byste chtěli zachovat) zůstane rozpuštěný ve volné bázi, což je kapalný filtrát, který pak můžete přímo přečerpat suchým plynem HCl, abyste získali sladkou D-metamfetamin hydrochloridovou sůl. Věřte mi, chlape. Takhle to jde... Poděkujte mi později, až vyzkoušíte výsledek.

Zdá se, že to lidi opravdu mate.
 
Top