Συχνές ερωτήσεις για τη σύνθεση του GHB (γ-υδροξυβουτυρικού)

GHB-NewYork

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 26, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Έχει κανείς επιτυχία στην παραγωγή GBL από BDO με καταλύτη χρωμίτη χαλκού;
Ο καταλύτης χρωμίτη χαλκού που χρησιμοποιείται είναι ο ίδιος με τον 12053-18-8; Ή είναι κάτι άλλο; Μπορεί κάποιος να δώσει κάποιες προτάσεις;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι, είναι.
 

GHB-NewYork

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 26, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton έκανα με 12053-18-8 αλλά η απόδοση είναι πολύ χαμηλή ούτε καν 30percent gbl στο τελικό διάλυμα έχετε κάποια συμβουλή για αυτό;
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Nahh its. Όχι. Θέλετε το. Αυτό με το 9 στο τέλος... απλά φτιάξε το μόνος σου. ...επίσης μην προσθέσετε σκόνη. Υδροξείδιο. Είναι. Υπάρχει για να τιμωρεί τους ανθρώπους που δεν κάνουν έρευνα. Οι αποδόσεις είναι ρεαλιστικά στα υψηλά 90s.
 

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
158
Reaction score
48
Points
28
Γεια σας Έχω μια ερώτηση σχετικά με τη διαδικασία Sand Mayer. Θα τελειώσω με τη διαδικασία αφήνοντάς μου μόνο GBL αν σταματήσω μετά το βήμα 4 στο μέρος της εκχύλισης, καθώς φαίνεται ότι όλα τα επόμενα μετατρέπονται σε GHB;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, αν σας καταλαβαίνω σωστά, θέλετε να πάρετε GBL με την αντίδραση Sandmeyer. Ναι, μπορείτε να την πάρετε στο 4ο βήμα.
 
View previous replies…

Jeffrey B.

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 25, 2023
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
δροσερό, βρήκα GABA σε μορφή καψακίων ζελατίνης με μόνο μικροσελινόζη ως πληρωτικό υλικό, καθώς και σακούλες των 50g αμφίβολης καθαρότητας για ~$10 το ποπ, οπότε τα χάπια είναι φθηνότερα ΚΑΙ καθαρότερα. Μπορώ επίσης να αγοράσω NaNO2 ως κάποιο είδος προϊόντος κηπουρικής από έναν προμηθευτή χημικών για περίπου $ 8 το κιλό lol. Εκπλήσσομαι που κανείς εδώ (Πολωνία) δεν φτιάχνει GHB, είναι τόσο εύκολο αλλά δεν το έχω δει ποτέ στην αγορά. Θα ενημερώνομαι όποτε έχω αποτελέσματα ή/και ερωτήσεις

Στην πραγματικότητα, εξακολουθεί να είναι κάπως ασαφές εάν υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω και απόσταξη ΚΑΙ εκχύλιση με DCM, πώς μπορώ να βεβαιωθώ ότι αποστάζω GBL; Δεν είναι το RM γεμάτο νερό; Η BP της GBL είναι 204,6 °C, οπότε απλά βράζω το RM μέχρι η θερμοκρασία ατμών να φτάσει τους 204,6 °C και συλλέγω από εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Το DCM bp είναι 39,6*C
GBL bp είναι 204*C
Γράφεται ξεκάθαρα ότι πρέπει να αποστάξετε πρώτα το νερό. Διαβάστε αρκετές φορές. Γράφω τα ίδια που γράφονται και στο θέμα.
 

Joeking

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Μπορώ να χρησιμοποιήσω βρωμιούχο κάλιο αντί για βρωμιούχο νάτριο για

σύνθεση γ-βουτυρολακτόνης από τετραϋδροφουράνιο (THF)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι. Θα πρέπει να καταμετρήσετε την ποσότητα του αντιδραστηρίου σύμφωνα με τη μοριακή αναλογία.
 

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Εγώ και ο αδερφός μου το φτιάχναμε παλιά. Ήταν διασκεδαστικό αλλά είχε απαίσια γεύση.
 

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
δεν θα μπορούσα να το γαμήσω αν δεν είχα λίγη πίπα
 

zwitterion

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
καλησπέρα, το NaNO2 δεν είναι διαθέσιμο στην Ευρώπη, εκτός αν αναμιχθεί με επιτραπέζιο αλάτι 99%. Υπάρχει εναλλακτική λύση OTC ή καλός προμηθευτής για αποστολή στην ΕΕ; Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Μοιραστείτε τη διαδικασία σύνθεσης της GBL από πυρρολιδίνη, οξείδωση με μίγμα χρωμίου ή παρόμοιο. Σας ευχαριστούμε
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Umm ο καταλύτης χρωμίτη χαλκού που χρησιμοποιείτε είναι πολύ σημαντικός. Cos differet χρωμίτες χαλκού χρησιμοποιούνται για διαφορετικούς σκοπούς.

Το τελευταίο βήμα της προετοιμασίας του καταλύτη για οτιδήποτε άλλο εκτός από την αφυδρογόνωση είναι η πλύση με οξικό οξύ. Αυτό απομακρύνει το οξείδιο του χαλκού που επηρεάζει κάποιες άλλες αντιδράσεις. Όμως, χρειάζεται για την αφυδρογόνωση της διόλης.

Πρέπει να αποτελεί το 40-60% του καταλύτη.
Η μετατροπή του είναι 90% και πάνω...

χωρίς να χρειάζεται διαλύτες...μην προσθέσετε το υδροξείδιο σε σκόνη...θα σας ρίξει. Απόδοση κατά 15-20%.

Αν διαβάσετε το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας για το βρωμιούχο νάτριο για την καταγραφή των συμπερασμάτων για το gbl. Μπορείτε να ξεκινήσετε wth bdo χρειάζεται σχεδόν διπλάσιο χρόνο αν η μνήμη μου με εξυπηρετεί σωστά. Αλλά οι αντιδράσεις πηγαίνουν.

Bdo -> thf -> gbl.

Η μετατροπή πρέπει να είναι υψηλή 80%.

Υπάρχουν μερικές μετατροπές από bdo σε. Gbl με. Βρωμιούχο νάτριο και βρωμιούχο νάτριο.

Ο βρωμίτης bdo an. Οξείδιο του αλουμινίου.. σε dcm ανακατεύουμε 12 ώρες .σβήνουν εκχύλισμα distille είναι σαν υψηλή 80 ή. χαμηλά 90s.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Το THF μπορεί να οξειδωθεί ηλεκτροχημικά σε GBL:

Ηλεκτροχημική σύνθεση γ-βουτυρολακτόνης από τετραϋδροφουράνιο Από: Kirsanova, A. I. Elektrokhimiya (1978), 14(4), 627 CODEN: ELKKAX- ISSN: 0424-8570

Περιγράφεται μια μέθοδος για την ανοδική οξείδωση του τετραϋδροφουρανίου (THF) [109-99-9] προς γ-βουτυρολακτόνη [96-48-0] σε διάλυμα KBr με Na2SO4 ως ηλεκτρολύτη υποστήριξης σε ηλεκτρόδιο Pt σε pH ∼ 1. Η ανοδική απόδοση φθάνει το 98% όταν χρησιμοποιείται διάφραγμα. Το THF οξειδώνεται έμμεσα από το BrO3- που σχηματίζεται κατά την οξείδωση του Br-. Σε υψηλότερο pH (6-7) το οξειδωτικό μέσο είναι το BrO- που σχηματίζεται στην άνοδο και η απόδοση του ρεύματος μειώνεται λόγω του ταυτόχρονου σχηματισμού οξυβουτυρικού οξέος.

Ή

Η ηλεκτροχημική οξείδωση του τετραϋδροφουρανίου σε διάλυμα θειικού οξέος Από: Χριστιάνα Αυγουστή κ.ά.

Αποδοτικότητα ρεύματος των κύριων προϊόντων της οξείδωσης του THF σε άνοδο Pt για χρόνο ηλεκτρόλυσης 24 h, H2 SO4 0,5 M:

Δυναμικό ανόδου (V έναντι RHE): 2,3, Πυκνότητα ρεύματος (mA cmˇ2 ): 70.0 : Προϊόντα THF-OH 41,2% GBL 54,4% Σουκκινικό οξύ 2,5%



Μπορεί επίσης να οξειδωθεί με υπεροξυμονοφωσφορικό οξύ: Νέα οξείδωση του τετραϋδροφουρανίου προς .γ-βουτυρολακτόνη με υπεροξυφωσφορικό οξύ Από τους Yoshiro Ogata, Kohtaro Tomizawa και Toshiyuki Ikeda

 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Έχω γοητευτεί με την electrolsis τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ αυτόν τον τύπο στο youtube που χρησιμοποιεί elextoylsis για να φτάσει εκεί είναι αρκετά φοβερό

Αυτό είναι σαν να αντικαθιστάς το ω με το ph και ταυτόχρονα να ρίχνεις οξυγόνο στο μείγμα.

...απλά μαντεύω...

Θα ρίξω μια ματιά... ευχαριστώ...
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείτε πλατίνα. Ένα λάθος που βλέπω να κάνουν οι άνθρωποι όταν κάνουν ηλεκτρόλυση είναι ότι ρυθμίζουν την κυψέλη τους σαν να κάνουν δοκιμές με ποτενσιόμετρο. Ένα "κελί ηλεκτρόλυσης χύμα" είναι διαφορετικό. θέλετε το ηλεκτρόδιο εργασίας να έχει τεράστια επιφάνεια, γεμίστε όλο το βάζο. Εδώ είναι ένα εμπορικό παράδειγμα:
QlSzb8nuyK

Αυτός είναι ένας ωραίος μικρός οδηγός:
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Έχω κάνει την αντίδραση bdo σε gbl και έχω gbl αλλά όταν το κάνω σε ghb με αλισίβα το ph μου είναι 14 μετά την αντίδραση που έγινε τι προτείνουμε για να εξουδετερώσουμε; Να συνεχίσουμε να προσθέτουμε gbl που έχει ph7 ή ποιο οξύ συνιστάται για να το ρίξουμε;
 

Hhernan

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 22, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Το αποσταγμένο ξύδι το κατεβάζει
 

Hhernan

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 22, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Ίσως η συγκέντρωση gbl να μην είναι πολύ υψηλή
 
Top