Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg (video)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Nu, concentrat înseamnă concentrat. Este >60%. Dar nu sunt exact sigur la ce diluție poate avea loc conversia în nitrat de mercur(I). Poate că 50% este ok.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Ați putea explica mai detaliat metoda hcl și nitrat pentru dizolvarea mercurului?
ce greutate de mercur metalic pentru această dimensiune? am termometre mici
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Veți ști dacă ați produs nitrat de mercur(I): va fi o sare galbenă în loc de o sare albă.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Temperatura joacă, de asemenea, un rol important aici, trebuie să fie acid concentrat fierbinte >60°C

Cred că a vrut să spună că distruge stratul de oxid al foliei de aluminiu cu acid, astfel încât mercurul să reacționeze cu aluminiul pentru a forma amalgam.
 
Last edited:

danil1398

Don't buy from me
Member
Joined
May 2, 2022
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumim pentru răspunsurile de până acum, ne-au ajutat foarte mult, chiar dacă am avut o mulțime de eșecuri. Să spunem că patru runde la rând au eșuat, partea în care P2NP și amalgamul de aluminiu fuzionează nu a reacționat, nici temperatura nu a crescut, nici nimic, am încercat să încălzim, dar nu am reușit. A doua oară a avut loc o reacție violentă și totul s-a evaporat în câteva secunde. Care ar putea fi problema? Aluminiul? Am tăiat pătrate de 1x1cm din folie de bucătărie, am încercat mai multe tipuri de folii, mai groase și normale. După al patrulea putanam, reacția a reușit? Care ar putea fi problema? În forma foliei de aluminiu sau altceva? Nitratul l-am lucrat conform instrucțiunilor de la termometru cu acid nitric de 60% și l-am amestecat o dată cu mercur și o dată l-am încălzit la 60C pentru că cineva aici pe forum a scris că nitratul se eliberează abia după 60C, galben închis și maro vaporii i-am suflat și a rămas un lichid galben deschis și am crezut că este nitratul de mercur de care aveam nevoie. Vă mulțumim
 

danil1398

Don't buy from me
Member
Joined
May 2, 2022
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Există cineva care să vândă nitrat de mercur aici pe forum?

Este epuizant să cauți complet termometre și să le faci singur. Și credem că creăm o problemă aici, așa că pierdem întotdeauna aceeași forță, iar când stocăm nitratul de mercur preparat în frigider, credem că își pierde proprietățile după câteva zile. Căutăm Europa și nu este de găsit nicăieri, nici pe Amazon.

Așadar, dacă cineva trebuie să vândă nitrat de mercur, chiar ar trebui să-l cumpere, măcar puțin, până apare ceva concret în Europa pe care să-l putem cumpăra noi.

Sau mercurul are pe cine să vândă?
 

danil1398

Don't buy from me
Member
Joined
May 2, 2022
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Și da, încă o întrebare despre sinteză. Cu siguranță voi avea mai multe, dar cred că este bine pentru că alții învață ceva din întrebările mele, hehe

Cantitățile pot fi mărite? Mă gândesc că deoarece unele sinteze eșuează, în loc de cantitățile recomandate din această sinteză (10g de P2NP, 100ml de IPA, 50g de hidroxid de sodiu, 150ml de apă...și altele), ar trebui să măresc cantitățile menționate de 5 ori (50g de P2NP, 500ml de IPA, 250g de hidroxid de sodiu , 750 ml de apă...și altele)

Sau să le cresc de 2, 3 sau 10 ori?

Ar funcționa asta?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Probabil că este vorba mai mult de producerea amalgamului decât de nitratul în sine. Are mai puțin de-a face cu folia de aluminiu în sine, atât timp cât este prezentă cantitatea potrivită. Vă puteți da seama dacă nitratul dvs. este eficient dacă aluminiul se dizolvă încet și apa devine gri închis și se ridică bule.
Trebuie să așteptați momentul potrivit când adăugați P2NP, când s-a format suficient amalgam, dar înainte ca această reacție să atingă apogeul, aș spune 10-15 minute după adăugare, dar depinde întotdeauna de cantitatea de nitrat pe care ați adăugat-o, de cât de mult amestecați sau agitați și de cum arată aluminiul dumneavoastră.
Ați spus că totul s-ar fi evaporat, reacția este puternic exotermică, trebuie să răciți balonul pentru a o ține sub control, deci acolo erați pe calea cea bună.
Lichidul de nitrat este o soluție acidă și dacă l-ați preparat conform instrucțiunilor, poate fi păstrat în frigider timp de câteva săptămâni/lună. Și da, acidul azotic trebuie să fie fierbinte, la cel puțin 60°C pentru a se forma corect nitratul cu formarea dioxidului de azot toxic de culoare maro.
Dacă sunteți din Europa, uitați-vă mai bine în partea de est, acolo puteți obține mercur și uneori nitrați corecți.
Puteți scala cantitățile după cum doriți, dar țineți cont că dacă nu reușiți sinteza cu cantitățile mici, nu veți reuși nici cu cantitățile mai mari și atunci există pericolul ca reacția, care crește expotențial cu cantitatea, să vă explodeze în față, iar noi toți nu vrem asta, nu-i așa?
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Întrebare despre nitratul de mercur (II) - Hg(NO3)2 - 324,7 g/mol

În loc de azotatul de mercur (II), poate fi înlocuit cu un alt compus al mercurului?

De exemplu:

Nitrat de mercur (I) - Hg2(NO3)2 - 525,19 g/mol
Clorură de mercur (I) - Hg₂Cl₂ - 472,09 g/mol
Clorură de mercur (II) - HgCl2 - 271,52 g/mol

Dacă da, poate fi înlocuit cu oricare dintre cele de mai sus.

Întrebare suplimentară.

Masele molare sunt mai mari la doi compuși și mai mici la un compus. Trebuie modificată doza în "rețetă" sau este tot 0,1g?

Cele mai bune considerații
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Aceasta funcționează, de asemenea, foarte bine. Celelalte două nu funcționează.

Cantitatea de sare de mercur are un raport foarte larg la aluminiu, variind de la 1:1300 la 1:650 (nitrat de mercur(II) la Al în moli) Astfel, cantitatea nu poate fi cu adevărat dată într-o dimensiune specifică. Cu toate acestea, nu ezitați să ajustați raporturile la clorură pentru a avea o idee despre interval.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18


Singura clorură care funcționează pentru dvs. este cea de-a treia:

"Clorură de mercur (II) - HgCl2 - 271,52 g/mol"

Am suferit mult căutând nitrat mercuric, dar cineva de pe acest forum mi-a spus că clorura mercurică mi-ar conveni. Am reușit să o obțin în țara mea cu aproximativ 120 de euro pe 100gr. Și cum cantitățile de utilizat sunt infime... este etern.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3

Bună ziua,

Vă rugăm să împărtășiți contactul dvs. pentru clorura de mercur (II), deoarece acesta este singurul compus care lipsește pentru sinteza mea, tot restul am reușit să obțin.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Întrebare despre sinteză.

Să spunem că vreau să fac o sinteză P2nP 500g într-un butoi deschis din oțel inoxidabil.

Procesul exotermic poate fi gestionat cu o spirală de răcire din oțel inoxidabil conectată la alimentarea cu apă rece din casa dvs. și poate fi coborâtă și îndepărtată manual cu ușurință pentru a atinge temperatura corectă. Amestecul poate fi ușor amestecat manual cu o "lingură" din oțel inoxidabil. Problema cu acest proces, așa cum l-am înțeles eu, ar fi evaporarea alcoolului izopropilic și a acidului acetic în timpul acestui proces, din cauza necesității reacției de a menține 55-60Celcius.

La întrebare: Nu este posibil să aveți un amestec preîncălzit de alcool izopropilic & acid acetic deja la 60Celcius lângă lotul principal și să îl adăugați la amestec pe măsură ce reacția se desfășoară atunci când scade, sau acest lucru perturbă reacția?

Cele mai bune considerații
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
băieți, pot să folosesc acid formic 85% în loc de Gaa, nu am chef să încerc, așa că ar trebui să fac o reducere a acidului formic în seara asta sau să aștept Gaa
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
btw am găsit o cale cu mercur metalic în gaa și 50% h202, fierbeți ușor: obțineți o mulțime de spumă, presupun că mercuracetat.. filtrați spuma și salvați-o. amalgamurile funcționează excelent, reacția lovește la rece.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Utilizați un butoi din plastic
Utilizați țevi din polipropilenă pentru încălzirea prin pardoseală
Da
Atunci temperatura crește rapid, reacția va fi incontrolabilă.
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
Da, pot 15gr p2np 1Liter flacon a fost un pic înfricoșător @ unele momente am nevoie de 1 oră pentru amalgam nu-l clătiți wit aced sau bace înainte de doar (i gues Hg acetat) 15 gr p2np 16 gr al și aproximativ 100ml acid formic și a rezolvat p2n2 în Meoh doar suficient pentru a rezolva și a fost încălzit, dar răcit după ce apoi se adaugă acid formic 85 % la soluția Meoh p2np.. în cele din urmă, când amalgamul a fost gata (de asemenea, în Meoh), a devenit portocaliu închis... l-am adăugat în cred că de 8 ori. a doua oară picătură prin răcitor a venit aproape la ultima minge din răcitor... deci da, funcționează bine thnx William pentru sfatul
 

Attachments

  • 3We4Rh7ukc.jpg
    3We4Rh7ukc.jpg
    2.4 MB · Views: 155
Top