Metode de extracție a efedrinei din pastile

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Cred că da, puteți încerca cu o cantitate mică.
 

sst

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 3, 2022
Messages
8
Reaction score
2
Points
1
de cât amoniac și sodiu am nevoie pentru fiecare gram de pes hcl?
Pot folosi un vas de reacție metalic în loc de sticlă, cred că este mai sigur?
Am sulfat de amoniu este hidroxidul de sodiu important pentru a genera amoniac?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Puteți număra în moli, trebuie să 1,5-2x exces de alcalin pentru a face spațiu alcalin.
Nu, nu se poate. Va rugini.
Ce?:unsure:
 

Maya

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 18, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
pot dizolva pastilele în metanol 99,9% la început și să completez pașii?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Probabil că da, nu sunt sigur. Mai bine să folosiți IPA.
 

Maya

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 18, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
Mulțumiri
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Hii Patron,

Îmi pare rău că nu prea înțeleg extractul specific de efedrină din tableta NeoNapacin conține, de asemenea, teofilină.
am potreleum eter 90-120, NaOH, acid clorhidric, acid sulfuric, apă Aquadest, alcool izopropilic.

Mulțumesc.
 

Attachments

  • RemsXbIpHE.png
    RemsXbIpHE.png
    1,014.3 KB · Views: 250

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Hii @G.Patton,

Cum se extrage efedrina HCL Sare din fiecare pastile conține Teofilina 130mg & Efedrina HCL 12.5mg * 200 pastile, Total 26 Grame Teofilina & 2.5 Grame Efedrina HCL
ingredientele mele gata : NaOH, alcool izopropilic 99%, Aquadest, eter de petrol 40-60, pentru gaz HCL folosesc NaCl, acid HCL 35%, H2So4 (AR)

Mulțumesc,
Îmi cer scuze pentru multe întrebări pe această temă, deoarece de 4 ori nu mi-am obținut încă așteptările.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua, Robertlouis. Metoda este descrisă în acest post. Care este o problemă de repetat? Vă rugăm să opriți spam-ul @G.Patton sub fiecare întrebare.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Ok Patron, îmi pare rău. Nu am mult randament de cristal atunci când procesul de barbotare HCL gaz, doar 10% randament. Ce este greșit? Trebuie să separ mai întâi teofilina?
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
care înlocuiește cel mai bine nafta VM&P?
-Kerosen
-Motorină ușoară
-Parafină
-Diluant

deoarece în țara mea nu se găsește nafta Vm&P, mulțumesc
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Da, trebuie să o faceți în primul rând. Nu știu unde este problema dumneavoastră. Nu pot ghici și să vă răspund fără o explicație detaliată a procedurii.
Bine, căutați pe Google: vm&p naphtha composition
apoi, trebuie să alegeți aceeași compoziție sau una similară. Eu cred că kerosina este cea mai bună. Vedeți că trebuie doar să folosiți Google și să întrebați? Chiar funcționează bine pentru întrebări simple ca ale tale.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
pot să-l iau pentru eter de petrol ușor (25C la 80C) ? în loc de greu.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Rgr Asta !
Niciodată nu am știut echivalentul corespunzător despre nafta atunci când se spune "fără înlocuire"
naphta = eter de petrol ușor
O să vă spun dacă mai sunt valabil după performanța mea în chimie o_x'
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
OK, acum știu unde este problema mea după ce am citit o mulțime de conținut patronul tău. Mulțumesc anticipat. deci problema mea este că nu știu prea multe despre teoria acido-bazică pentru a separa efedrina din pastilele care conțin și teofilină. ok care metodă este mai bună pentru mine să fac? Am 2 metode în acest conținut, de asemenea, am o metodă în videoclipul Fester Cookin Crank. Am încercat să urmez cele 2 metode din videoclipul Fester, dar produce doar 1/5 din totalul efedrinei hcl pe care o extrag. scurt de cunoștințe, din câte știu, doar efedrina hcl este solubilă în apă, iar teofilina este solubilă în ulei (non-polar). și după ce am terminat acest lucru și am obținut cristale de efedrină hcl, voi trece la metoda refluxului cu acid hipofosforic + iod (aceste 2 ingrediente sunt gata în minilab). vă mulțumesc foarte mult. din nou, fiecare dintre pastilele mele conține 12,5 mg efedrină hcl & 120mg teofilină, am 200 de pastile din fiecare cutie. ce metodă este bună pentru mine să încep din nou cu speranța unor rezultate de 100%. Am pregătit încă 3 cutii de pastile
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Judecând după compoziția comprimatelor dumneavoastră, nu este nevoie să utilizați o extracție acid-alcalină. Încercați pur și simplu să zdrobiți pastilele până la obținerea unei pulberi și să turnați apă rece peste ele. Efedrina HCl ar trebui să se dizolve. Apoi filtrați precipitatul insolubil și evaporați apa pe o farfurie, Efedrina HCl ar trebui să formeze cristale.
Dar mai întâi, determinați greutatea exactă a tabletei, acest lucru vă va permite să știți dacă există alte ingrediente care nu sunt enumerate în compoziție. Apoi alegeți o metodă de extracție.
Dacă aveți nevoie de mai mult sprijin cu extracția scrieți-mi pe PM.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Pun apă rece (apă distilată), amestec până la 15-20 folosind un agitator magnetic,

apoi o filtrez cu un filtru de cafea, iar rezultatul este roz

și o evapor pe o placă Petri.

Întrebare: De ce apa devine apă?
a. de ce apa devine roz
b. cât timp durează evaporarea?
c. Ce soluție, în afară de apă, cristalizează mai repede? ce este eterul de petrol? eterul dietilic? etanolul? metanolul? teluena? alcoolul izopropilic?
d. Ar trebui să folosesc metoda acid-bază folosind NaOH la început și HCL Gas la sfârșit? Ce vreau să spun este ca în videoclipul Uncle Fester Cookin Crank

@G.Patton @HEISENBERG @William Dampier
 

Attachments

  • HEpA8QSJY3.jpg
    HEpA8QSJY3.jpg
    2.1 MB · Views: 230
  • 05MrhjtcK7.jpg
    05MrhjtcK7.jpg
    1.7 MB · Views: 239
  • brcisxDtS4.png
    brcisxDtS4.png
    2.9 MB · Views: 235
  • 0zEisTDy6N.jpg
    0zEisTDy6N.jpg
    2 MB · Views: 236
Last edited:

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Descrierea pilulei:
Conține teofilină și efedrină HCL, utilizate pentru ameliorarea dificultăților de respirație.

Compoziție:
Teofilină 130mg,
Efedrină HCL 12,5mg

0,3 grame masa totală a unei pastile pe care am cântărit-o.
msds nu a fost găsit.
 

Chery

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 11, 2022
Messages
10
Reaction score
9
Points
3
Spuneți-mi cine știe, vă rog, baza liberă a pseudoefedrinei, care este solubilitatea în diclormetan și este posibilă distilarea acesteia în vid? Se netezește ca o pastă lipicioasă la temperatura camerei, nu este uleioasă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună, cred că este solubil în DCM. Nu sunt sigur, dar acest solvent are o polaritate apropiată de cea a cloroformului.

Da
 

Chery

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 11, 2022
Messages
10
Reaction score
9
Points
3
Мy preferat Actifet nu este produs și am cumpărat alte pastile cu comprimate cu eliberare prelungită, când le-am umplut cu alcool, sa dovedit o astfel de mizerie,

Amidon... M-am gândit și am fiert acest terci în acid sulfuric 5%, crezând că este posibil să se transforme amidonul în glucoză și oh Doamne terciul sa transformat într-un lichid( foto 2)

Тunci am filtrat totul și am adăugat hidroxid de sodiu ,și a căzut o substanță ciudată de plastic, pe care am colectat-o (foto 3) are un gust amar ca Еfedrina. ce ar putea fi? plastifianți?
 

Attachments

  • RvIX6gz5Pu.jpg
    RvIX6gz5Pu.jpg
    57.7 KB · Views: 332
  • IdqCPx9cmL.jpg
    IdqCPx9cmL.jpg
    159 KB · Views: 328
  • Fxuza17cBI.jpg
    Fxuza17cBI.jpg
    195 KB · Views: 329
Top