Metode de extracție a efedrinei din pastile

ralralro

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 10, 2022
Messages
9
Reaction score
4
Points
1
Mă întreb dacă am nevoie de xilenă 100% sau pot folosi doar xilena de la vopsitorie?
 

Fedbaby074

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 9, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Este același lucru, nu există altă xilenă în afară de magazinul de produse grele, adică ai putea comanda de pe ebay calitatea de laborator, dar nu va face nicio diferență
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ați înțeles ce v-am scris mai sus? Puteți încerca să dizolvați această soluție în apă și să divizați din PEG prin extracție alcalină. Veți obține toluen (sau alt solvent adecvat) cu PseudoE bază liberă). Apoi, extracție acidă pentru a diviza PseiudoE din Ibuprofen.
 
Last edited by a moderator:

Fedbaby074

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 9, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Dar toate ingredientele inactive devin problema, să spunem că separați pseudoefedrina și ibuprofenul și acum trebuie să curățați și toate ingredientele inactive, iar majoritatea sunt solubile în aceeași substanță chimică. Este aproape imposibil și, după ce ați lucrat timp de 4 ore și ați obținut probabil 50 % metamfetamină reală, timpul și banii cheltuiți pe toate acestea ar însemna de fapt o pierdere și asta în cazul în care se transformă ceva, de cele mai multe ori vă alegeți cu metamfetamină și pseudoefedrină pe jumătate convertite
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Se poate încerca cromatografia flash pentru acest caz. Dar această procedură ar fi destul de obositoare.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, mulțumesc pentru clarificări. Confuzia mea provine din scrierea Erowid în care se sugerează eliminarea PEG prin înmuierea amestecului inițial în toluen, așa că am început să mă întreb dacă o parte din PEG va rămâne în toluen.

Iată care este procesul corect din punctul meu de vedere, vă rog să-mi spuneți dacă ați schimba ceva.

1. adăugarea unei soluții alcaline la pH 13
2. se extrage cu Toluen/alt non-polar
3. aruncați stratul vechi de apă, apoi poate faceți câteva spălări cu apă?
4. Adăugați puțină apă curată la solventul nepolar
5. Acidificați până la pH 3 cu HCl diluat
6. Pseudo va migra în faza apoasă sub formă de sare Pseudo-HCl
7. Ibuprofenul (acum acid) va precipita în faza apoasă, astfel încât, în teorie, avem un pseudonim destul de curat în apă.
(8.) Poate că curățarea finală ar trebui să fie o extracție AB cu eter, deși acest lucru ar putea reduce randamentul.
 

Urky

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 12, 2023
Messages
35
Reaction score
7
Points
8
Scuze, trebuie să clarific câțiva pași.

1. adăugarea unei soluții alcaline la pH 13.........adding alkaline solution to what? like soke pills in alkaline water ? because my pills contain shit that activates in water.
2. se extrage cu Toluen/alt non-polar.......bun
3. aruncați stratul vechi de apă, apoi poate faceți câteva spălări cu apă?........good
4. Adăugați puțină apă curată la solventul nepolar...........good
5. Acidificați până la pH 3 cu HCl_ diluat..........good
6. Pseudo va migra în faza apoasă sub formă de sare Pseudo-HCl..........good
7. Ibuprofenul (acum acid) va precipita în faza apoasă deci în teorie avem pseudo destul de curat în apă.............atunci pot să filtrez ibuprofenul din apă acum și să am apă curată doar cu pse ?
(8.) Poate că curățarea finală ar trebui să fie o extracție AB cu eter, deși acest lucru ar putea reduce randamentul.
 
View previous replies…

Urky

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 12, 2023
Messages
35
Reaction score
7
Points
8
Aveți vreo idee?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pentru pastilele zdrobite
Nu sunt sigur că toate adaosurile vor fi spălate în acest fel, dar pare o opțiune bună
 

Urky

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 12, 2023
Messages
35
Reaction score
7
Points
8
Deci, dacă înțeleg corect, voi înmuia pastilele zdrobite în toluen, apoi voi adăuga un amestec de soluție alcalină de apă și apoi voi extrage cu toluen SAU voi înmuia în apă alcalină, apoi voi extrage cu toluen?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Îmi puteți spune o diferență? =)
 

Urky

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 12, 2023
Messages
35
Reaction score
7
Points
8
Nici o diferență, scuze, sunt prost, mulțumesc
Ultima întrebare...ingredientele active din apă vor fi activate prin adăugarea unei soluții alcaline (apă/NaOH)?
 

Fedbaby074

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 9, 2023
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Extracția A/b este probabil cea mai bună opțiune, dar nu este încă garantată
 

Urky

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 12, 2023
Messages
35
Reaction score
7
Points
8
?deci vreți să spuneți că ar trebui să folosesc extracția A/B pentru toată această procedură?

Noul meu plan este să dizolv mai întâi pastilele în etanol timp de 5-8 ore. (ultima dată acest teqniqe a dizolvat bot IBU și PSE dar greutatea cutiei Modafen este de 24pcs și o pastilă conține 200mg Ibuprofen și 30mg PSE. așa că la început am început cu 5500mg
După ethanol souk le-am lăsat doar să se evapore rdry în chill.....it a fost okn și cel mai insteresant cred că a fost că am trecut de la 5500a la ca 1500-1700 mg, dar im reallz sigur că acest lucru acest lucru doar pse, ibu și unele câteva umpluturi.
Și din acest punct mă întreb.
SOOOO crezi că acest lucru este de gând să lucreze?


1. Soalking întreaga masă în etanol timp de 5-8 ore
2. filtrarea soluției și păstrarea luquid și aruncarea gag resturi
3.acum e timpul să încălzim la foc foarte mic și să evaporăm încet până obținem amestecul dorit de pulbere de PSE și IBU.
4. Adăugarea de apă alcalină până când soluția mea ajunge la un pH de 13.........adăugarea de soluție alcalină pentru ce? cum ar fi pastile soke în apă alcalină? pentru că pastilele mele conțin rahat care se activează în apă.
5. extract cu toluen
6. acum aruncați stratul vechi de apă, apoi poate faceți câteva spălări cu apă?
7. Adăugați puțină apă curată destilată la solventul nepolar
8. Acidificați până la pH 3 cu HCl diluat (trebuie să scutur, sau doar o agitare lentă este ok?)
9. Pseudo va migra în faza apoasă sub formă de sare Pseudo-HCl
10. Ibuprofenul (acum acid) va precipita în faza apoasă, deci în teorie avem un pseudo destul de curat în apă
11. în cele din urmă pot face extracție A/B pentru a purifica PSE și mai mult.

Mulțumesc pentru răspunsuri :D
 

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
Pentru cel mai puternic mod pur și verde este următorul un inel de hidrogenare aka a scăpa de alcool prin utilizarea unui recristal ciclizare adăugarea de cantități mai mici în mai multe inele în timp ce scoate alcool și impurități . Aka micro cristal tek
 

Cheerbushe

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 1, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Nu am MEK pentru a clăti pseudo HCL. (Procedura 12)Ce ar trebui să folosesc în loc de MEK?
 

chem19

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 30, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Încercați butanona. Denumirea Iupac a MEK
 

chem19

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 30, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Bună ziua experți,
Am comprimate care au clorhidrat de levocetirizină 5 mg și clorhidrat de pseudoefedrină cu eliberare prelungită 120 mg, oxid feric.
Întrebările mele sunt următoarele
1) cum să extrag pseudoefedrina din următoarea compoziție.
2) natha nu este disponibilă și nu se livrează în țara mea.
3) în procesul de extracție se spune strict că vm&p natha și niciun alt substitut. Există vreo altă substanță chimică specifică care o poate înlocui.
Răspunsul dvs. înseamnă mult pentru mine. Vă mulțumim în avans.
 

spiritveg

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 3, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Hei, am o întrebare. în cazul meu, pastilele conțin 5 mg levocetrizină hcl și 120 mg pse hcl. există un strat de oxid feric. Deoarece atât levo cât și pse sunt amine și au polaritate similară, nu știu cum să le separ pe cele două. de asemenea, ar fi o problemă dacă nu aș elimina levo? vă rog să mă ajutați.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Veți extrage ambii izomeri. Ați spus că au același moment de dipol (polaritate), cum se presupune că veți extrage doar un izomer?
 

chem19

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 30, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
@G.Patton levocitrizina și pseudoefedrina nu sunt izomeri. prin levo înțelege levocitrizina și nu forma levo și dextro. Ambele sunt polare și solubile în aproape același solvent. Deci întrebarea este cum să le separăm.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Scuze, nu am citit cu atenție și am crezut că vorbeați despre l-efedrină. Probabil că le puteți separa prin cromatografie flash (consultați Lab FAQ), dar nu am un raport pentru aceste substanțe. Trebuie să selectați singur un solvent adecvat.
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
123
Reaction score
67
Points
28
Am fost practica după curățare să apoi Redox
deoarece este dificil să se reducă direct hidroxilii benzilici
și foarte ușor de redus cetonele benzilice oxidantul utilizat în principal este
[oxodiperoxo catalizator de molibden în apă și peroxid de hidrogen]
 

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
Ce despre bronkaid sulfat 25mg
 

bananabebop

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 20, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Sărurile de sulfat acționează diferit de sărurile de clorhidrat.

Poate fi greșit - sulfatul de efedrină trebuie dizolvat în h2o. Nu se dizolvă ușor în alcool (etanol/metanol).
Urmată de o extracție A/B.
 
Top