Sinteza P2P din eteri de glicidat BMK

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
acesta este preparatul de fenilacetonă P2P CAS 103-79-7 utilizat de acid glicidic BMK (sare de sodiu) CAS 5449-12-7 cu ingredientul principal acid sulfonic cu o rezistență de 75% CAS 7664-38-2
-------------------------------------------------- ------------------------------
vom prepara 1 kg de BMK
luăm un balon de 5 litri cu gât dublu
adăugați 500 ml de apă clocotită . începeți cu mixerul.
acum adăugați încet 1 kg de sare BMK. apoi adăugați 1 litru de acid sulfonic. acum conectați refluxul și încălziți conținutul balonului la temperatura maximă. plus minus 130°c. utilizați un mixer puternic
Lăsați să fiarbă în reflux timp de 4 ore.
luați stratul superior și turnați-l într-o cană de măsurat.
lăsați stratul inferior să se răcească și păstrați-l pentru data viitoare. ( nu avem deșeuri chimice pentru această metodă de preparare)

acum fierbeți 1 litru de apă și adăugați-l în paharul de măsurare. folosiți un mixer manual pentru a amesteca totul.
După ce amestecați timp de câteva minute, lăsați paharul de măsurare să se răcească la temperatura camerei.
îndepărtați stratul alb superior (acesta este apă și deșeuri de care nu avem nevoie)
stratul inferior este P2P purificat și gata de utilizare.

ps: în acest preparat nu trebuie să ne facem griji cu privire la apa care rămâne în P2P deoarece apa cântărește mai puțin decât P2P

ps2: dacă păstrați aceste proporții, P2P va avea o valoare a ph-ului de 4 .
dacă folosiți mai mult acid sulfonic, valoarea ph-ului va scădea la 1. Prin urmare, nu este necesar să folosiți prea mult acid sulfonic.
 
Last edited by a moderator:
View previous replies…

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Deci acum ți-ai dat seama? Frumos
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
De ce vorbiți despre acid sulfonic când CAS-ul este acid fosforic? Sunt produse diferite.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Tocmai voiam să pun aceeași întrebare. TOR folosești acid sulfonic sau fosfonic (H3PO3)?
 

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Bună, așa cum am spus, am repetat procesul urmând pas cu pas instrucțiunile din document (și comentariile tale). Am obținut exact același produs la acest pas:
XOHPT8scrS
Am luat stratul uleios (stratul superior, care are P2P) și odată ce s-a răcit după 10 minute are acest aspect:
O7tLKrsQyx
.

Apoi am adăugat DCM peste celălalt strat (cel cu "apă") pentru a face prima extracție, însă, acesta a fost aspectul amestecului:
PV5lgJKtyq
JUW4gEy0SF
PeB5U3yRDa
după cum puteți vedea, era un fel de precipitat alb pe fund, nu erau două straturi, doar solidele albe și restul.
Ce am făcut greșit? Documentul nu este foarte clar...
Mulțumesc anticipat și îmi cer scuze pentru atâtea întrebări, dar acest proces este o durere de cap...
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Este destul de ciudat. Verificați cas 5449-12-7 mp. De asemenea, puteți lua solidul portocaliu "p2p oil" din paharul dvs. de laborator (luați câteva grame) și dizolvați-l în apă la temperatura camerei sau cu o ușoară încălzire (aproximativ 30 de grade C). Cred că acest solid este o sare solubilă în apă. Dacă veți obține un strat uleios pe partea superioară, am dreptate.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
@Costa
Ce acid ai folosit?
Poate dacă este hidrogen sulfat de sodiu, nu știu cât de ușor reacționează acidul cu dcm pentru a forma acest lucru, dar este am idee
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@Costa
Ai făcut aloc greșit prietene.
Folosești un balon cu un singur gât . nu va funcționa !
Ai nevoie de un mixer puternic deasupra capului ( un singur gât )
ai nevoie de reflux ( un gât )
ai nevoie să verifici temperatura ( un gât )
Puteți rezolva acest lucru cu acest lucru
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/attachments/w718mivfez-jpg.9471/?hash=be1d7fb1cfef713907490cf27be3e967
 

Attachments

  • W718MivFEZ.jpg
    W718MivFEZ.jpg
    50.7 KB · Views: 222

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@Costa

1 kg sare Bmk = 700 ml P2P

nu aveți nevoie de DCM
Nu aveți nevoie de distilare cu aburi
Aveți nevoie de H2o pentru purificare și ceva timp ( 24h ) pentru a separa produsul final P2P
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@Benz88

NU
într-adevăr aveți nevoie de un mixer puternic, astfel încât să fie teroare în balon.
culoarea normală este verde închis nu alb atunci când se amestecă 4 ore

magnetic este bun doar pentru dimensiuni foarte mici
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
stratul superior este verde închis ? oke nu am avut nici o teroare în balon a fost în afara balonului, dar ce contrucție utilizată pentru agitarea superioară sau a cumpărat unul ?
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
oke am comandat cas 5449-12-7
balon de 3L 600grams nu sunt sigur că ar trebui să fie un kilogram, 400gr stânga
nu este o situație perfectă! departe de
am pregătit totul într-o mașină 600gr în balon. nu întrebați cât timp a durat.
apoi am adăugat 350 ml de apă clocotită și am început încălzirea, am picurat 800 ml de acid fosforic în câteva porții și am pus pe foc timp de 4 ore.
Am agitat cu un agitator magnetic făcut la comandă până când unul mi-a lovit capul, l-am lipit la loc și a murit 3 ore mai târziu. apoi am pus un magnet uriaș de 1 kg pe el și am agitat încet în ultima oră.

I-am spus proprietarului că mirosul ar trebui să fie acceptabil.
Nu a fost am bubuit adevărat o soluție de bază rece ca gheața, a avut o scurgere la adaptor conic personalizat articulație sferică. (so beunhaze sjit) Taped with extreme repair silicon tape but still smell lots of that effected my thoughts.
așa că după 4 ore nu a ajuns peste 125-130C m-am oprit am avut un strat superior violet închis un strat alb boddem ai putut vedea adevărat.
Am curățat și am separat stratul superior. Nu ar fi trebuit să o fac la acea temperatură. Mirosul era ca o explozie de apaan. Mașina mea este afectată de acest miros.
Oricum o zi după în pădure un oțel stainles bottel 2 flăcări 1 dedesubt unul lateral aburul este scăpat un capăt al meu rapid setup în zăpadă....

Am plecat cu o soluție încă albă cu un ulei wite înot pe bottem. Am făcut, de asemenea, jumătate din cantitatea extrasă cu eter, dar acest lucru s-a terminat cu focul pe care l-am făcut din cauza sănătății mele mintale care a revenit cu aerul proaspăt pe care îl respiram. Ce fac? ????
picioarele mele care mă dureau atât de tare încât aveam nevoie de mistria cu flacără pentru picioarele mele așa că am renunțat!
O voi face într-o zi într-un loc ''sigur'', niciodată la mine acasă, unde încă nu am acces. Și vă sfătuiesc să folosiți o mască cu acest caz, am simțit că-mi lipsește jumătate din celulele creierului.
deci nu sunt prea multe informații utile, dar cred că dacă adăugați apa după acid (sau acid fosforic 75) puteți atinge temperaturi mai ridicate sau puteți încălzi mai mult. (ps am adăugat Naoh înainte de a distila cu abur) și următoarea mea încercare cu aceste 400gr va fi cu acid sulfuric și acid fosforic.

și cineva interesat de laptele mirositor după abur îl dau gratuit (fără transport), dar nu cred că merită.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@Botsauto-Dutchland

nu stratul inferior este verde și stratul superior este galben
și după curățarea stratului superior cu H2o aveți un strat alb și unul galben
după 24h stratul galben este p2p-ul tău
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@btcboss2022

T0R De ce vorbești despre acid sulfonic când CAS-ul este acid fosforic? Sunt produse diferite.

ok greșeala mea îmi pare rău nici o reluare normală sau editare posibilă

Acidul fosforic funcționează cel mai bine cu sarea bmk . randamente foarte bune
 

Smahk

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 8, 2022
Messages
15
Reaction score
0
Points
1
Și eu am aceeași problemă ca @Costa. Primul lot pe care l-am făcut a ieșit bine.
Al doilea lot a făcut cu o cantitate mai mare același raport ,urmând aceleași instrucțiuni, de asemenea, precipitat grumaz după răcire în jos trecut 30 de grade. Știe cineva de ce? Mulțumesc.
 

Attachments

  • 3PSTmBuzWJ.jpeg
    3PSTmBuzWJ.jpeg
    5 MB · Views: 188
  • zxPih7v1B6.jpeg
    zxPih7v1B6.jpeg
    4.5 MB · Views: 190

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună, i-am scris soluția mea lui @Costa, dar nu mi-a răspuns cu privire la rezultatul său. Puteți încerca teoria mea și puteți răspunde aici.
 
View previous replies…

Smahk

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 8, 2022
Messages
15
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc @G.Patton Voi încerca acest lucru. Și dacă se dovedește a fi sare solubilă în apă. Cum să mergem mai departe?
Și o altă întrebare. În continuare, extragerea stratului de apă cu DCM, păstrez partea de sus sau de jos? Mulțumesc!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Doar spălați solidul cu apă distilată pentru a dizolva sărurile. Aveți nevoie de stratul DCM, de jos. DCM are o densitate de 1,33 g/ml, iar apa are 1,0 g/ml.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Am extras cu solvent în timp ce era încă cald și am avut un randament bun și niciun solid. cred că trebuie să separați imediat după ce s-a răcit puțin de căldură
 

Smahk

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 8, 2022
Messages
15
Reaction score
0
Points
1
După adăugarea DCM, "pare" că DCM este deasupra cu puțin ulei. Ceea ce mă face să mă gândesc de două ori că poate am făcut ceva greșit. Deoarece culoarea stratului inferior arată ca și culoarea originală a apei.
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Okee.u sunt primii care s-au trezit😁👍
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Dcm se va scufunda, extrageți doar faza neacvatică oriunde s-ar afla, nu este greu de spus
@Smahk
 
Top