Изомери и винена киселина

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Мисля, че нещо не е наред с графиката.
Ако използвате L+-винена киселина (по-евтина и по-лесна за намиране), D-енантиомерът (amph,Meth) ще бъде в разтвора, а не в твърдото вещество, както изглежда там.
Ако използвате D-винена киселина (по-скъпа и трудна за намиране), D-енантиомерът (amph, Meth) ще бъде в твърдото вещество.
Благодаря.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Неговата схема е правилна. Солта се утаява в твърдо състояние. Няма разлика, сол на л-амфетамин с винена киселина или сол на л-амфетамин с винена киселина. Можете да промените киселината и да получите различен изомер в твърдо състояние със следните процедури.

P.S. Същото важи и за метамфетамина.
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
G.Patton е прав. По принцип той използва един и същ метод в края на процедурата си, който се използва в тази тема, като накрая утаява D-амфетамина с излишък от d-винена киселина (известна още като L-(+)-винена киселина или естествената форма). По този начин се образува D-амфетамин-d-витартарат, известен още като D-амфетамин-L-(+)-витартаратна сол. Използва се същият принцип, с изключение на това, че първо се отървава от по-голямата част от изомера L-амфетамин чрез половинмоларна винена киселина, което води до образуването на амфетаминов тартарат. Така се получава, че L-амфетамин-d-тартаратът е много по-слабо разтворим в алкохоли, отколкото D-амфетамин-d- (или L-(+)-) тартаратът.

Мисля, че L-амфетамин-d-битартаратът дори не е стабилна молекула и се окислява от излишната винена киселина, затова разтворът става червен. Така че процедурата на Патън е по-елегантна (но по-трудоемка) и е в състояние да отдели L-амфетамина, който при метода на тази тема просто се унищожава.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Здравейте, метамфетаминът, синтезиран по метода на ефедрин и псевдоефедрин, дава ли изомера d-метамфетамин с 99% чистота? Ако не, колко?
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Да, само p2p дава 50/50
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Бих проверила фактите. Има и други прекурсори, които са хирални
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Знам, че вие не изхвърляте вашия L- метамфетамин, когато можете да направите инверсия и да го превърнете в D- метамфетамин. Виждал съм го да се прави по няколко начина.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Здравейте, да, това може да се направи чрез тиоли. Тези съединения имат изключително лоша миризма.
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Някой от вас изпълнявал ли е тази задача?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Не, чел съм за този начин.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Добре, имам резултатите от моите тестове, като се опитвам да следвам видеометода, но подобни реактиви, които имам под ръка и които обикновено използвам.
Разделих 70gr рацемична свободна основа (не е дестилирана с водна пара и не е правено киселинно-основно промиване, просто е извлечена и изсушена от редукцията на NaBH4 P2P) на 2 равни части от по 35gr. С първите 35 gr направих видеопроцеса, но с някои различни реактиви, а с другите 35 gr направих метода, който използвам за направата, който е подобен на видеопроцеса:

- Метод 1 (видео метод)


- 35 грама чиста свободна основа
- 42 грама L-винен камък
- 205ml метанол
Количествата са като съотношението във видеото, но метанола реших да използвам с 12% по-малко, тъй като етанолът във видеото е 88% разтвор.
Добавих киселината в колбата, след това метанола и накрая фребазата.
След като започнах да разбърквам, веднага се случи това, което обикновено ми се случваше в останалите процеси, които съм опитвал за тази цел, твърдите соли се утаиха бързо, образувайки маса.
Охлаждах я в продължение на един час, като при нагряването масата се превърна в гъста течност.
След часа на рефлуксация я държа при температура около 4-5 часа, докато в сместа не се появят нови твърди частици.
Филтрирах я и съхранявах в различни съдове твърдата и течната част.
-Течна част
Охлаждам течната част във фризера с разтвор на NaOH, за да избегна излишната топлина при етапа на алкализиране.
Добавям бавно разтвора на NaOH към сместа до ph13 и го добавям в разделителна фуния в продължение на 30 минути.
Изваждам долния воден слой и го запазвам, а горният тънък маслен слой се съхранява в съд.
Екстрахирам с DCM водния слой и добавям тези DCM екстракции към масления слой.
Изсушавам го с безводен натриев сулфат и го филтрирам.
Изпарих DCM и получих 10 грама D-meth фрибаза (не изглежда толкова чиста, колкото трябва)
- твърда част

Добавих повече или по-малко същото количество топла вода, отколкото грама от теглото на твърдата част, разтворих я с разбъркване и я оставих да се охлади.
Добавих бавно студения разтвор на NaOH до ph13 и го добавих в разделителна фуния в продължение на 30 минути.
Следващите стъпки са абсолютно същите като при течната част.
След като DCM се изпари, получих 15 грама L-мета фрибаза, която също е доста "мръсна"

- Метод 2 (този, който обикновено правя и е подобен на метода от видеото)



- 35gr чиста свободна база
- 41,2gr L-винен камък
- 412ml метанол
Метанолът и виненият камък се смесват до пълното им разтваряне, добавя се фребазата при разбъркване и се продължава да се разбърква енергично 2-3мин.
Оставя се на RT в продължение на 24 часа, докато се образува пълна твърда маса (ако след няколко часа не се образуват твърди частици, трябва да се разбърка отново).
Филтрира се и сега се изпълняват абсолютно същите стъпки като при другия метод.

- В течната част, след като имах всички екстракции на DCM, реших да направя киселинно-основно промиване, дори цветът на DCM изглежда по-чист от другия, за да избегна да бъда "мръсен", както се случи при първия метод, и получих 10 грама D-meth абсолютно чист и неподправен (линк към снимката в долната част)
- В твърдата част се получиха 13 грама достатъчно чист L-meth свободна основа без киселинно-основно промиване.
- Проблемът с почистването може да се реши и по време на етапа на кристализация, има много начини.

Очевидно е много трудно да се провери колко D или L има в действителност в нещата, само с хирален анализ не е лесно достъпно.
Знам също, че не е най-правилно да се сравняват два метода, които използват някои различни реагенти, но в действителност те изпълняват практически една и съща функция в процеса.

Накратко, сходни методи и добиви, основните разлики са, че при втория може да се избегне рефлукса (така че може да е по-лесно) и крайните фребази изглеждат по-чисти от другите методи.

Когато отново имам свободно време като този уикенд (за съжаление не е обичайно :-( само ще остане да тествам в малък мащаб "мексиканския" метод за разделяне на изомерите на метамфетамините е доста различен и съм го правил само в голям мащаб, въпреки че накрая реших да използвам обяснения метод и за голям мащаб.
Това ще са трите метода, които направих, и мога да говоря за тях с опит.

За това кога и как да се направи киселинно-основно промиване вместо парна дестилация... и т.н. и т.н. е необходим пълен и дълъг пост, същото важи и за кристализацията.

Мисля да публикувам всички възможни и по-изгодни варианти по време на пътя от BMK(5449) до D-Meth HCL, но това ще е дълга работа и не знам кога ще имам достатъчно време отново хахах, поне е планирано.

Благодаря.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Благодаря ви, че сте записали метода си, изомерното разделяне само веднъж ли се прави, или се повтаря?
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Fb се смесва с метанол, водата се смесва с метанол , dcm се смесва с метанол .
И така, как е възможно да се извлече?
Освен ако не използвате много вода
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Не разбирам толкова въпроса ви.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
В частта, която се казва "течна част", добавяте Naoh ,към метанола, в който има сол, да, за да освободите FB. Как извличате ФБ?
Как се образува воден слой, след като водата се смесва с метанола? И как има горен маслен слой, когато FB е разтворим в метанол?
Питам само, защото това ме обърка.
Благодаря
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Добре, сега е по-ясно, аз не съм химик, така че вероятно не съм правилният човек, който да отговори с химическата литература, която прилагате, но мога да обясня как съм го направил в този случай и как го правя във всички подобни процеси.
Доколкото знам (може и да греша, но в 100 % от случаите, които направих, се получи по този начин) в киселинни смеси (PH2) фребазите(САМО ФРЕБАЗИ, НЕ П2П, ЗА ПРИМЕР) остават извън водата или водната част и в този случай няма да бъдат разтворени с никакъв разтворител, поради което за измиване на фребазите в киселинни смеси се използват разтворители и тези разтворители се изхвърлят, вместо да се запазят, както се предполага, че се прави с органичен разтворител.
В алкалните смеси (PH12-13) фребазите се "освобождават", което означава, че са във водата или във водната част, тъй като фребазата и водата имат различна плътност, образуват се два слоя, но някои фребази могат да останат във водата, поради което водният слой се извлича с органичен разтворител, който в алкалните смеси разтваря органичната (фребаза).

Не знам дали тази информация (която може да бъде поправена от някого, ако не е точна) отговаря на въпроса ви по начина, по който се нуждаете, но се надявам поне да ви помогне.
Може би някой доктор по химия или химик с диплома би могъл да ви помогне по-съжалително.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Да просто обикновена химия наистина не е така, наистина не е нужно лекар да отговори на това . Може би това е температурата , може би няма да работи толкова добре в по-голям мащаб. Възможно е в метанола все още да има много фб.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Предполагам, че не, но ще го проверя, следващия път след екстракцията ще изпаря целия метанол и ще екстрахирам сместа отново, за да видя дали е останал ФБ, добре ли е?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Направих прост тест екстрахирах водно-метанолов разтвор по-късно изпарих метанола и отново екстрахирах.
Във втората екстракция има практически неоткриваемо количество ФБ Не съм сигурен дали е останало в метанола или във водата.
Така или иначе, има 2 варианта да се поправи това:
- Когато превърнете разтвора в алкален, можете да отделите масления слой, да изпарите метанола от сместа и да екстрахирате сместа с DCM или директно да го превърнете в алкален с метанолов разтвор на NaOH и да изпарите целия метанол.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ето как изглежда разделянето на изомери след 1 час по метод 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Здравейте btcboss2022 Изпробвах техния метод, за съжаление не проработи при мен. Всичко се получи чудесно с утаяването. За съжаление, с отделянето на фребазата от метанола ви направих нещо погрешно, бихте ли обяснили отново отделянето на течната фаза в каква степен я отделяте?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Не е моят метод хахах, но добре, разбрах те, какво точно направи и какво се случи?
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Какъв е третият метод? Предполагам, че той е много по-подходящ за широкомащабно производство?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Разтворете 1 mol винен камък в 200 ml H2O и добавете 1 mol свободна основа, като разбърквате.
Оставете го да престои 24 часа на RT.
Филтър....
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Следвах метод 2, защо твърдото вещество не се появява?
 

Attachments

  • WQx6YGqaoz.jpeg
    WQx6YGqaoz.jpeg
    5.7 MB · Views: 344

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Не спах цяла нощ, за да прегледам научни изследвания и патенти, и ето моите открития

L(+) винена киселина (2R,3R) е естествено срещащият се изомер. тъй като нейната хиралност е R,R, тя огъва светлината и е оптически активна. D(-)(2S,3S) също е оптически активна. Тези две съединения са енантиомери. Те споделят едни и същи стойности на кипене, замръзване, температура, mol.wt. и др.
Диастереомерът и на двете е мезовинена киселина. (2R,3S или 2S,3R) двете мезо са енантиомери.
Това, което прави едно съединение оптически активно, е огъването на светлината. Какво го кара да огъва светлината? Наличието на неравномерна равнина на въглеродните заместители. Например L(+)винената киселина е активна. Тя огъва светлината надясно и надясно ( казвам надясно, но използвам надясно само като референция). Същото се отнася и за D(-) винената киселина, тя огъва светлината "наляво-наляво". Мезовинената киселина е хирална, но не е оптически активна. Тъй като (например) 2R,3s огъва светлината отново надясно наляво за нетна печалба от 0°.
Причината, поради която говорим за оптично активни съединения, е, че активните съединения имат по-висока температура на топене и по-висока температура на кипене. Друг начин да се погледне на това е, че те се втвърдяват (кристализират) при по-висока температура. Да, оптически активното съединение кристализира преди неактивното. Сега стигаме до същността.
Ако използвате D(ss) винена киселина, D-(S) метамфетаминът е оптически активен (S,S,S), а L(R) метамфетаминът не е (R,R,S).
Обратното също е вярно. Ако използвате естествения изомер на винената киселина, левометамфетаминът кристализира пръв, така че ако използвате естествена винена киселина, кристалите са боклук. Преработката. Майчината течност съдържа декстро-мета.
Ако използвате рацемична D,L-винена киселина върху рацемичен метамфетамин, кристализира рацемичен метамфетамин тартарат. Изгубено време.
Обобщение на изобретението; използвайте един изомер на винената киселина и ако искате D-кристали, използвайте D-винената киселина. В противен случай използвайте L и филтрирайте кристалите.
Когато искате да обсъждате тези факти, представете си справки.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Искате да кажете, че тогава видеопроцесът е погрешен? Никога не съм използвал рацемична винена киселина честно казано, така че не мога да говоря за нея, но с Dextro се извършва разделяне на изомерите на винената киселина не мога да знам точно в какъв %, но работи.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ще имам
Да изгледам видеото отново. Ако то противоречи на моето твърдение, значи трябва да е неправилно. Да, както посочих, изомерът D на винената киселина ще утаи първо D-мета. Процентът зависи от процента на енантиомерен излишък, който сте постигнали в реакцията на редукция. Теоретичният модел е 50 %, но според мен 40-60 % е разумно очакване. Има един закон, който се отнася до добива, чието име съм забравил, но той се отнася до равновесието и в общи линии казва, че ще трябва да неутрализирате rm и да го съедините отново 3-6 пъти, за да постигнете максимално разделяне. Това е същият закон, според който трябва да се извлече разтворител няколко пъти и да се комбинира
 
Top