Изомери и винена киселина

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Добре, имам резултатите от моите тестове, като се опитвам да следвам видеометода, но подобни реактиви, които имам под ръка и които обикновено използвам.
Разделих 70gr рацемична свободна основа (не е дестилирана с водна пара и не е правено киселинно-основно промиване, просто е извлечена и изсушена от редукцията на NaBH4 P2P) на 2 равни части от по 35gr. С първите 35 gr направих видеопроцеса, но с някои различни реактиви, а с другите 35 gr направих метода, който използвам за направата, който е подобен на видеопроцеса:

- Метод 1 (видео метод)


- 35 грама чиста свободна основа
- 42 грама L-винен камък
- 205ml метанол
Количествата са като съотношението във видеото, но метанола реших да използвам с 12% по-малко, тъй като етанолът във видеото е 88% разтвор.
Добавих киселината в колбата, след това метанола и накрая фребазата.
След като започнах да разбърквам, веднага се случи това, което обикновено ми се случваше в останалите процеси, които съм опитвал за тази цел, твърдите соли се утаиха бързо, образувайки маса.
Охлаждах я в продължение на един час, като при нагряването масата се превърна в гъста течност.
След часа на рефлуксация я държа при температура около 4-5 часа, докато в сместа не се появят нови твърди частици.
Филтрирах я и съхранявах в различни съдове твърдата и течната част.
-Течна част
Охлаждам течната част във фризера с разтвор на NaOH, за да избегна излишната топлина при етапа на алкализиране.
Добавям бавно разтвора на NaOH към сместа до ph13 и го добавям в разделителна фуния в продължение на 30 минути.
Изваждам долния воден слой и го запазвам, а горният тънък маслен слой се съхранява в съд.
Екстрахирам с DCM водния слой и добавям тези DCM екстракции към масления слой.
Изсушавам го с безводен натриев сулфат и го филтрирам.
Изпарих DCM и получих 10 грама D-meth фрибаза (не изглежда толкова чиста, колкото трябва)
- твърда част

Добавих повече или по-малко същото количество топла вода, отколкото грама от теглото на твърдата част, разтворих я с разбъркване и я оставих да се охлади.
Добавих бавно студения разтвор на NaOH до ph13 и го добавих в разделителна фуния в продължение на 30 минути.
Следващите стъпки са абсолютно същите като при течната част.
След като DCM се изпари, получих 15 грама L-мета фрибаза, която също е доста "мръсна"

- Метод 2 (този, който обикновено правя и е подобен на метода от видеото)



- 35gr чиста свободна база
- 41,2gr L-винен камък
- 412ml метанол
Метанолът и виненият камък се смесват до пълното им разтваряне, добавя се фребазата при разбъркване и се продължава да се разбърква енергично 2-3мин.
Оставя се на RT в продължение на 24 часа, докато се образува пълна твърда маса (ако след няколко часа не се образуват твърди частици, трябва да се разбърка отново).
Филтрира се и сега се изпълняват абсолютно същите стъпки като при другия метод.

- В течната част, след като имах всички екстракции на DCM, реших да направя киселинно-основно промиване, дори цветът на DCM изглежда по-чист от другия, за да избегна да бъда "мръсен", както се случи при първия метод, и получих 10 грама D-meth абсолютно чист и неподправен (линк към снимката в долната част)
- В твърдата част се получиха 13 грама достатъчно чист L-meth свободна основа без киселинно-основно промиване.
- Проблемът с почистването може да се реши и по време на етапа на кристализация, има много начини.

Очевидно е много трудно да се провери колко D или L има в действителност в нещата, само с хирален анализ не е лесно достъпно.
Знам също, че не е най-правилно да се сравняват два метода, които използват някои различни реагенти, но в действителност те изпълняват практически една и съща функция в процеса.

Накратко, сходни методи и добиви, основните разлики са, че при втория може да се избегне рефлукса (така че може да е по-лесно) и крайните фребази изглеждат по-чисти от другите методи.

Когато отново имам свободно време като този уикенд (за съжаление не е обичайно :-( само ще остане да тествам в малък мащаб "мексиканския" метод за разделяне на изомерите на метамфетамините е доста различен и съм го правил само в голям мащаб, въпреки че накрая реших да използвам обяснения метод и за голям мащаб.
Това ще са трите метода, които направих, и мога да говоря за тях с опит.

За това кога и как да се направи киселинно-основно промиване вместо парна дестилация... и т.н. и т.н. е необходим пълен и дълъг пост, същото важи и за кристализацията.

Мисля да публикувам всички възможни и по-изгодни варианти по време на пътя от BMK(5449) до D-Meth HCL, но това ще е дълга работа и не знам кога ще имам достатъчно време отново хахах, поне е планирано.

Благодаря.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ето как изглежда разделянето на изомери след 1 час по метод 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Здравейте btcboss2022 Изпробвах техния метод, за съжаление не проработи при мен. Всичко се получи чудесно с утаяването. За съжаление, с отделянето на фребазата от метанола ви направих нещо погрешно, бихте ли обяснили отново отделянето на течната фаза в каква степен я отделяте?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Не е моят метод хахах, но добре, разбрах те, какво точно направи и какво се случи?
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Настроих сместа от метанол и свободна основа на ph 13 и се опитах да я екстрахирам с толуол, но всичко се смеси. Поради това не можах да го отделя. Как се прави това или къде е грешката ми? Редовно го правех с h2o, доста подобно на този метод. Единственото дразнещо нещо е, че трябва да прекъсвам 2 пъти, за да получа висок d-изомер и по този начин да получавам високи загуби.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Как сте го настроили до ph13?
Ако използваният воден разтвор на натриев хидроксид е невъзможно той да се смеси с толуол, трябва да имате 2 слоя.
Ако се използва алкален разтвор на метанол, трябва само да изпарите метанола, а не да го екстрахирате. Възможно е да е настъпило утаяване на твърдо вещество, в този последен случай трябва да го филтрирате, да разтворите това твърдо вещество във вода и да извлечете с разтворител.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ако всичко е смесено в един слой, предполагам, че сте използвали алкален разтвор на метанол, за да го настроите на ph13.
В такъв случай трябва да го поправите, като добавяте вода, докато се появят 2 слоя.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Така го направих аз, много ви благодаря
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
След като се появят 2 слоя, трябва да вземете толуеновия слой и да го изпарите, но в този случай трябва да изпарите метанола от другия слой и по-късно да извлечете отново евентуално някаква свободна база е останала в метанола.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Благодаря: Ще го направя и ще дам актуална информация, когато пристигне поляриметърът ми за точната стойност на ee
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Не говоря немски език, съжалявам
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ще го направя по този начин и ще дам актуална информация, когато поляриметърът ми пристигне, за точната стойност на ee.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Братко, използвай хексан.

Хексанът се наслоява с метанол и вода.
Толуенът се наслоява с вода, но НЕ и с метанол

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Благодаря ви
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Може ли някой да опише някои основни принципи на винената киселина за начинаещите, моля? Или, може би, има някаква популярна статия за нея?

Прочетох някаква "брошура" за винената киселина и останах с впечатлението, че тя реагира отделно само с един изомер (LorD), оставяйки друг непокътнат. Грешно ли е това?

Разбира се, мога да повторя стъпките, както са описани в "наръчника", без да разбирам, но моето състояние на духа винаги изисква да разбера напълно темата.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Много просто.

Към разтвор, съдържащ избраната от вас рацемична смес, се добавя L-винена киселина, докато не се образува повече утайка. Утайката е левовият изомер.

Ако това е, което сте искали, го филтрирате, а филтърната утайка е вашият продукт (тартаратна сол).

Ако искате декстро изомера, той остава разтворен във филтрата вместо във филтърната утайка. След това го превръщате в желаната сол, като например хидрохлорид, като изпомпвате газ HCl през разтвора. Обикновено има стабилни соли, които можете да утаите от филтрата след това. Зависи от това коя искате.

Трябва да се отбележи, че можете да закупите и D-винена киселина, но тя е по-скъпа и обикновено не си заслужава.

Общата идея е, че тъй като киселината е или (L-), или (D-), тя винаги ще реагира само със специфичния изомер на двата енантиомера.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Благодаря. Това е точно това, което исках да знам.

Попитах, тъй като прочетох няколко метода тук, в ББ, и всички те се отнасят до пропорции 1:1,1-1,2 на ФБ към киселината. А това е доста странно за мен, тъй като технически 1:0,5 ще бъде достатъчно. Предполагам, че се добавя допълнителна киселина, за да се намали разтворимостта на метанола или водата.

Ако съм прав, тогава вероятно можем да направим нещо различно:

1. Търсим R-изомер на метан. Така че подкиселяваме ФБ с D-винена киселина в съотношение 1:0,5, след това добавяме петролен етер и отделяме ФБ с R-изомер, без да чакаме утаяване на солите, както е при класическата аба.


2. Търсим S-изомер на MDMA. Така че подкисляваме ФБ с L-винена киселина в съотношение 1:0,5, след което добавяме петролен етер и отделяме ФБ с S-изомер...


3. Търсим S:R изомерите на MDMA в съотношение 2:1. Затова подкиселяваме ФБ с L-винена киселина в съотношение 1:0,25, след това добавяме петролен етер и отделяме ФБ с необходимата смес 2:1...

Дали мисля в правилната посока?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Важно е да запомните, че терминът "рацемична смес" е широкообхватен.

По правило не винаги се получава смес от изомери в съотношение 1:1, когато се използва нещо като Р2Р и определено не ефедрин, при който съотношението е по-скоро (0,7-8) : (0,2-3), където по-голямата част се състои от декстро изомера. Дори ако използвате P2P, може да се получи смес с повече декстро изомер, отколкото лево изомер, но все пак ще я наречете рацемична.

Така че не е съвсем точно да приемете, че добавянето на половината от теглото на вашата свободна основа на киселината е идеално. Ето защо трябва да наблюдавате утаяването, докато то се случва, за да ви помогне да определите количеството, което да добавите, а не да го добавяте на сляпо.

Дори и тогава наистина не можете да го превишите, ако добавите повече от идеалното. pH на разтвора не се променя много, докато солта се утаява в резултат на киселинно-основна реакция, при която свободната основа е основата, която неутрализира киселината. Има известна свобода на действие, при която можете да добавите повече от идеалното, но не прекалено много. Ако добавяте на малки порции и следите утайката, добавянето на една допълнителна лъжица, която надвишава идеалното количество, не е проблем. Добавянето на по-малко от идеалното количество обаче е проблем, тъй като при условие че продавате продукта като декстрометамфетамин, той буквално е замърсен със замърсител, който е трябвало да бъде специално отстранен.

Надявам се това да помогне. Трябва да отбележа, че когато аз самият проучвах този въпрос тогава, бях в подобна ситуация на главата като вас. Наистина шибано объркан от странно различаващата се информация, която беше крайно неточна по отношение на този процес. Наистина е толкова просто, колкото го описах в последния коментар. В това няма никаква тайна.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Какво да направя, ако се опитам да премина от друга страна?

Например, насочвам се към S-изомера на MDMA. Прилагам класически ABE с етер към матерната течност. И така, имам ФБ в етер.
След това L-тартара е разтворим и в етер, но солта не е разтворима. Така че просто приготвям друг разтвор на L-винена киселина в етер и започвам да го накапвам бавно, за да избегна прекомерната топлина, може дори да използвам ледена баня.
Предполагам, че солта ще започне да се утаява веднага, когато ФБ реагира с L-вартара (тъй като солта не е разтворима в етер). Продължавам да накапвам етер с L-тартар, докато утаяването продължи. След това отделям етера с нереагиралия ФБ, изпарявам етера и го подкиселявам с HCl.
Чувствителният момент са остатъците от нереагиралия L-винен камък, които могат да останат в етера. Необходимо ли е да се отстрани и как?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ум, не? Ако се използва L-тартик, утайката е доброто вещество
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Прав сте, виждам, че процедурата, която предлагате, е работеща. бихте могли да използвате безводен метанол или етанол, за да разтворите вашата киселина, тъй като мисля, че е по-разтворима в тях, отколкото в диетилов етер.
Или просто добавете твърдо вещество и разбъркайте, дори ако виното не е разтворимо в етер, то ще ви утаи продукта, който ще изглежда като флокулант в разтвора, докато нереагиралата киселина ще потъне на дъното, това е доста очевидно за определяне.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Не, не, не! Това е често срещано недоразумение, имахме дълга дискусия с @btcboss2022 по този въпрос.
За метамфетамините - да, добрият материал е R и ще бъде в твърдо състояние. Но за MDMA е обратното: R е безполезен, S е желан.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Всъщност имах предвид петролния етер. Тъй като проверих свойствата в различни източници, L-вартата е разтворима в петролен етер, но не намерих подробности за процентното съдържание.
Доколкото си спомням, петролният етер е лесно експлозивен. Колко прекомерно е отделянето на топлина при подкиселяване на ФБ с L-винен етер?
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Ако случаят е такъв, ще можете да го извлечете с хексан или толуол. Но не можете
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Опитвали ли сте се дори в действителност да извършите това сами? Знаете, че няма как D-метамфетамин тартаратът да се утаи, когато добавите L-винена киселина, нали? Киселината, която е L-изомер, реагира само със същия изомер на противоположна основа. Това означава, че е точно както казах. Желаният от вас D-метамфетамин (по-добрият изомер от двата, които бихте искали да запазите) остава разтворен в свободната основа, която е течният филтрат, който след това можете директно да изпомпате със сух газ HCl, за да получите сладката сол D-метамфетамин хидрохлорид. Повярвайте ми, човече. Ето как става това... Благодарете ми по-късно, когато изпробвате резултата.

Изглежда, че това наистина обърква хората.
 
Top