Εκχύλιση εφεδρίνης από φυτά

Microogata

Don't buy from me
Resident
Joined
May 2, 2022
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Σας ευχαριστούμε πολύ για αυτές τις πληροφορίες. Αναρωτιόμουν πού θα μπορούσα να βάλω στα χέρια μου αυτό το φυτό Ephedra (ή Ma-Huang) ?
Πιστεύετε ότι το Alibaba είναι μια καλή πηγή για να το αγοράσω (δεδομένου ότι προέρχεται από την Κίνα) ? https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=ma-huang
 

cesc

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Γεια σας. I ve bough κοντά στο 1kg για Xina, ίσως θα μπορούσα να βοηθήσω u
 

raw

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 7, 2022
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Παγωμένο και τριβή (τρίψιμο του πυθμένα με μια γυάλινη ράβδο); Σας ευχαριστώ . Δεν το δοκίμασα αυτό. Μετά από αυτή τη διαδικασία, η κρυστάλλωση θα πρέπει να σχηματίσει σταθερή ακόμη και σε θερμοκρασία δωματίου αφού βγει από το ψυγείο;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ναι, κοιτάξτε το σημείο τήξης στην κορυφή αυτής της ανάρτησης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: raw

lililibetfan

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 20, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
ενδιαφέρουσες πληροφορίες
 

raw

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 7, 2022
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Σχετικά με τα φυτά ephedra... Πού μπορώ να το βρω; Έχει κανείς εμπειρία ότι φυτρώνει σε κάποια χώρα της Ευρώπης; Για παράδειγμα, στο νότο; Στην Κροατία;
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Πραγματικά ελπίζω να μην έχεις στο μυαλό σου την Ephedra dystachia γιατί είναι στα πρόθυρα της εξαφάνισης και είναι έγκλημα κατά της φύσης να συλλέγεις από το βιότοπό της για την παρασκευή πραγμάτων όπου η διαστερεοϊσομερής καθαρότητα της είναι άσχετη (όπως η μεθαμφεταμίνη όπου η ψευδοεφεδρίνη είναι μια χαρά)... ούτε καν αν θα έλεγες ότι θέλεις να φτιάξεις αμινορεξικά παράγωγα όπου η χειραλλικότητα είναι ένα θέμα σε παρακαλώ άσε τη φύση και προσπάθησε να το προμηθεύεσαι απευθείας ή βούτηξε στην εναντιοεκλεκτική σύνθεση είναι ένας καυτός τομέας της χημείας τελευταία.
 

PewPew411

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 16, 2022
Messages
11
Reaction score
3
Points
3
Έχω δοκιμάσει αυτό με πολλαπλούς τρόπους που αναφέρονται εδώ και σε άλλα μέρη και έχω πάρει μόνο μια λάσπη που δοκιμάζεται αρνητικά με αντίδραση Chen-Kao.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Τα έχετε κάνει με απολύτως παρόμοιες συνθήκες; Είστε βέβαιοι ότι τα ακατέργαστα φυτά σας περιέχουν εφεδρίνη; Πιθανόν να έχετε μόνο χόρτο από ζιζάνια.
 

PewPew411

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 16, 2022
Messages
11
Reaction score
3
Points
3
Η ποιότητα της εφέδρας είναι άγνωστη Έχω κάποια 10:1 και κανονικό φυτικό υλικό από την Κίνα
Ακολούθησα αυτό ακριβώς, αλλά στο 50% όγκου με το εκχύλισμα και κατά την εκτόνωση έγινε απλά σκούρο χωρίς ίζημα

https://www.thevespiary.org/rhodium/Rhodium/Vespiary/talk/files/4762-writeupd9b9.PDF?topic=2723.0

Οι εκχυλίσεις αλκοόλης και άλλα πειράματα με το φυτικό υλικό δεν οδήγησαν πουθενά. Θα δοκιμάσω το κείμενο για την καθαρή φυτική ύλη στη συνέχεια και θα δω πώς θα πάω
Μπορεί να χρησιμοποιήσω έναν εκχυλιστή soxhlet ghetto χρησιμοποιώντας ένα χωνί προσθήκης εξισορρόπησης πίεσης με συμπυκνωτή για την άντληση χλωροφορμίου μέσω της φυτικής ύλης.
 

nobody66

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας, είμαι αρχάριος και προσπαθώ ακόμα να μάθω χημεία. Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά, χρησιμοποιώ το Google Translate, παρακαλώ καταλάβετε。
Όσον αφορά τον "Δεύτερο (απλουστευμένο) τρόπο εκχύλισης σε ελεύθερη βάση εφεδρίνης", έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω。
Ερώτηση 1。 Πόσα γραμμάρια σκόνης εφέδρας θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν στο 1ο βήμα και στο 2ο βήμα;
Ερώτηση 2。1ο βήμα: "β) Μετά από 15 λεπτά φιλτράρετε τον πολτό μέσα από ένα χρυσό φίλτρο #15 με φίλτρο καφέ μέσα στο χρυσό φίλτρο (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα εργαστηριακό γυάλινο χωνί ή άλλο κόσκινο φίλτρου) και στη συνέχεια αφήστε τον πολτό στην άκρη". Ο "χυλός" εξακολουθεί να λειτουργεί και μετά από αυτό; Μπορώ να πετάξω τον "χυλό" από αυτό το βήμα αφού τελειώσω με αυτόν; Τι πρέπει να κάνω με τον "πολτό";
Ερώτηση 3。2ο βήμα: "α) Το ίδιο με το προηγούμενο, το τοποθέτησα σε μια κατσαρόλα Pyrex τεσσάρων τετάρτων. Στην κατσαρόλα προσθέστε 750 ml νάφθας, ανακινήστε την έντονα 5-10 λεπτά και αφήστε την να μουλιάσει για τρεις ημέρες." "την τοποθέτησα σε μια κατσαρόλα Pyrex τεσσάρων τετάρτων". Σε τι αναφέρεται κυρίως το "αυτό"; Είναι η λευκή σκόνη μετά το πρώτο βήμα; Ή την πάστα από το βήμα β του πρώτου βήματος; Ή τη νέα σκόνη εφέδρας;
Συγγνώμη, επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι καλά, οπότε ορισμένες ερωτήσεις μπορεί να είναι δύσκολο να τις καταλάβετε. Ανυπομονώ να λάβω την απάντησή σας, ευχαριστώ!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση.
Απάντηση 1: Στο τέλος της ανάρτησης μπορείτε να διαβάσετε αυτό:
Α2: Παρακαλώ, διαβάστε προσεκτικά τη θέση. Ναι, πρέπει να χρησιμοποιήσετε αυτό το μους στο στέλεχος 2α και άλλα.
Α3: Σημαίνει το πολύ
 

nobody66

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Ευχαριστούμε για την απάντησή σας! Έχω πλέον ολοκληρώσει το πρώτο βήμα, στο εγγύς μέλλον θα κάνω μια ανάρτηση για να μιλήσω για τον "Δεύτερο (απλουστευμένο) τρόπο εκχύλισης στην ελεύθερη βάση εφεδρίνης", ας αποκτήσουμε μια καλύτερη εμπειρία μαζί και ας σημειώσουμε πρόοδο μαζί
 

nujrc

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Η καθαρή αιθανόλη είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί στη χώρα μου. Είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί αντ' αυτού μεθανόλη ή ισοπροπανόλη (στο 2ο στάδιο);

Ίσως η αιθανόλη από απολυμαντικά να είναι αρκετά καλή (70% αιθανόλη, 30% νερό);
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να δοκιμάσετε το IPA. Το 70% EtOH είναι επίσης κατάλληλο. Επιπλέον, μπορείτε να στεγνώσετε το EtOH σας.
 

broken_sharded

Don't buy from me
New Member
Joined
May 9, 2023
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Μπορείτε να παρασκευάσετε D-μεθαμφεταμίνη με L-εφεδρίνη;
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18


Ίσως αυτό μπορεί να βοηθήσει.
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Βρήκα αυτό το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας εκχύλισης με ξυλόλιο και οξαλικό οξύ.

 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Idk σχετικά με την αφθονία του αλκαλοειδούς στο φυτό και φοβάμαι ότι θα βρείτε τη δυσκολία του καθαρισμού
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Για ένα μικρό ποσό ένας χομπίστας χημικός έτσι πιστεύετε ότι αυτό θα μπορούσε να είναι ένα διασκεδαστικό πείραμα;
 
Top