Εκχύλιση εφεδρίνης από φυτά

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18

Τους επόμενους μήνες θα επιχειρήσω μια εκχύλιση και θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματα.
 

nobody66

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Γεια σου αδελφέ, το έχεις ήδη δοκιμάσει; Ποιο είναι το αποτέλεσμα; Έχετε πετύχει με αυτή τη μέθοδο;
 

roshan

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 6, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Ephedra gerardiana;

 

9-Tryptophan

See my products
Seller
Language
🇩🇪
Joined
Dec 21, 2022
Messages
8
Reaction score
6
Points
3
Deals
8
Παρήγγειλα 250 γραμμάρια Ma Huang και δοκίμασα την απλή εκχύλιση με 25 γραμμάρια.

Το κονιορτοποίησα στο μπλέντερ και εκχύλισα 1 μέρος με αιθανόλη και 1 μέρος με IPA, στέγνωσα και τα δύο εκχυλίσματα σε θερμοκρασία περίπου 30°C και όπως αναμενόταν, και τα δύο εκχυλίσματα ήταν πράσινα από χλωροφύλλη και μετά τη συμπύκνωση και την κατάψυξη δεν συνέβη τίποτα και μετά την εξάτμιση δεν έμεινε πίσω λευκή σκόνη αλλά μάλλον παχύρρευστο πράσινο λάδι.

Σκέφτηκα ότι αν εκχυλίσω αυτό το λάδι με νάφθα και το αναμείξω καλά μπορώ να πάρω την εφεδρίνη από αυτό. Ωστόσο, δεν συνέβη τίποτα όταν το πάγωσα και μετά την εξάτμιση της νάφθας, έμεινε μόνο ένα μαύρο υπόλειμμα που έμοιαζε με πίσσα.

Το τελευταίο πράγμα που δοκίμασα ήταν να το διαλύσω σε λίγη νάφθα και να το καταβυθίσω με ασετόν, αλλά ούτε αυτό λειτούργησε.

Θα μπορούσε επίσης να είναι ότι οι Κινέζοι μου έστειλαν βλακείες, αλλά τουλάχιστον μοιάζει με Ephedra sinica.
 

DrGodMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 13, 2023
Messages
17
Reaction score
3
Points
3
μη πολικοί διαλύτες
πετρέλαιο => μη πολικός διαλύτης ?
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Πριν από λίγο καιρό δοκίμασα μια εκχύλιση οξέος-βάσης στην ephedra distachya επειδή η εκχύλιση με αιθανόλη διαλύει τη χλωροφύλλη και άλλα σκουπίδια.

Φαίνεται ότι λειτούργησε, καθώς μου έμεινε μια λευκή σκόνη, αλλά πολύ μικρή ποσότητα για να είναι βιώσιμη πηγή εφεδρίνης.

Το ephedra distachya που πήρα πιθανώς δεν είχε πολλή εφεδρίνη σε αυτό και το περίμενα κάπως, ή η εργασία μου ήταν χάλια.

Για όσους ενδιαφέρονται, εδώ είναι ένα έγγραφο σχετικά με τις ιδιότητες των διαφόρων αλάτων εφεδρίνης

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/jps.20927
 

Nikolas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 25, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας φίλοι, έχω διαθέσιμο εκχύλισμα εφέδρας τόσο σε σκόνη όσο και σε υγρή μορφή. Μπορώ να εξαγάγω εφεδρίνη από το εκχύλισμα εφέδρας; Ποια μέθοδο προτείνετε; Πρέπει να είναι ξηρή φυτική σκόνη;
 

lapgan1

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Apr 26, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λευκή σκόνη από το βήμα 1γ που λαμβάνεται με τον δεύτερο τρόπο εκχύλισης για τη σύνθεση μεθαμφεταμίνης;
 
Top