Izomeri și acid tartric

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Cred că este ceva în neregulă cu graficul.
Dacă utilizați acid L+-tartric (mai ieftin și mai ușor de găsit), enantiomerul D (amph,Meth) se va afla în soluție, nu în solid, așa cum pare.
Dacă utilizați acid D-tartaric (mai scump și mai dificil de găsit), enantiomerul D (amph,Meth) va fi în solid.
Vă mulțumim.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Schema sa este corectă. Sarea este precipitată în stare solidă. Nu există nicio diferență între sarea de acid l-tartric a d-amfetaminei sau sarea d-tartrică a l-amfetaminei. Puteți schimba acidul și obține izomerul diferit în stare solidă cu următoarele proceduri.

P.S. Același lucru pentru metamfetamină.
 
View previous replies…

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Ce vreți să spuneți la imaginea 18.
"Precipităm d-amfetamina cu o cantitate suplimentară de acid d-tartaric". Am crezut că acidul d-tartaric pe care l-ați folosit a strivit sarea d-tartrică a l amfetaminei. Cum va precipita d amfetamina rămasă în soluție?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
D-tartric lasă enantiomerul dorit în soluție, solidul dvs. este acum deșeu în acest caz, opus pentru L-tartric (cel comun), apoi precipitați cu acidul dorit. În timpul acestor două procese veți ajunge la sulfat sau fosfat, deoarece tartrații nu sunt depozitabili
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Înțeleg acest lucru. Dar dacă citiți procedura care este postată , iată-o.
"Extrageți cu 5 ml de eter de petrol și încălziți soluția, adăugați 2,45 g de acid d-tartric în soluție alcoolică la amestec. Apoi se adaugă alcool până la dizolvarea completă și se răcește cu agitare. Sarea d-tartrică a l-amfetaminei precipită. D-amfetamina rămâne în soluție. Puteți repeta procedura de curățare a precipitatului de sare d-tartrică de l-amfetamină cu metanol pentru a crește randamentul."
Următorul fragment despre care vorbesc .
"Precipităm d-amfetamina cu o cantitate suplimentară de acid d-tartric. Filtrăm precipitatul, obținem baza de d-amfetamină, adăugând alcali la pH = 11"
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Vreau să spun că excesul de acid d-tartaric precipită și d-amfetamina. Este un fel de extracție a/b. Cred că puteți sări peste această etapă și să acidificați soluția de eter după prima adăugare de acid d-tartaric.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Bine. Dar cum puteți precipita d amfetamină cu d acid tartric, Când ați separat
l amfetamina d tartat cu același acid tartraic în etapa anterioară
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Există multă confuzie în jurul acestui subiect. Sperăm că videoclipul dvs. va face lumină în această privință.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Am făcut-o în raport echimolar. Pentru d-amph se utilizează excesul de d-tartrană.
 

smallworker

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Sună bine așa

Eu am o altă metodă. Am folosit L++ tartric. Fac uleiul de bază și L++ tartric împreună.
Fac 1,4L h2o și pun 700gr tartaric împreună. Acest amestec l-am pus pe 1L ulei freebase.

După câteva minute a devenit solid. Am lăsat să se răcească masa și va după câteva ore separat prin centrifugare
Noi uleiul care iese îl fac la ph11/12 pentru a primi uleiul de bază
Iar pulberea cum rămâne în centrifugă o makr cu apă caldă și de asemenea o aduc cu naoh la ph 11/12 pentru a primi uleiul de bază

D și L separate..


Unele sugestii pentru a face mai bine?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Separați stratul apos de stratul de solvent înainte de centrifugare? Dacă da, mi se pare că pierdeți produs în stratul de apă, dar poate că nu înțeleg.
 
View previous replies…

smallworker

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Da, scot din piesa solidă toată apa în hârtie de filtru și apoi pun împreună apa și apa din masa solidă centrifugată.

Aceasta împreună o fac cu Noah ph 12
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
da, probabil, el descrie ruta L-tartaric. el centrifughează pentru a elimina cât mai mult solvent și l-amf posibil, apoi își basifică produsul solid( d-amf l-tartrat) și reprecipitează din câte am înțeles, ceea ce este bine
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Sarea L-tartrică a d-amfetaminei dvs. nu va precipita în apă deoarece este solubilă în apă. După cum am scris în manualul meu, trebuie să utilizați alcool pentru acidul tartric.
 
Top