Izomeri și acid tartric

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Cred că este ceva în neregulă cu graficul.
Dacă utilizați acid L+-tartric (mai ieftin și mai ușor de găsit), enantiomerul D (amph,Meth) se va afla în soluție, nu în solid, așa cum pare.
Dacă utilizați acid D-tartaric (mai scump și mai dificil de găsit), enantiomerul D (amph,Meth) va fi în solid.
Vă mulțumim.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Schema sa este corectă. Sarea este precipitată în stare solidă. Nu există nicio diferență între sarea de acid l-tartric a d-amfetaminei sau sarea d-tartrică a l-amfetaminei. Puteți schimba acidul și obține izomerul diferit în stare solidă cu următoarele proceduri.

P.S. Același lucru pentru metamfetamină.
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
G.Patton are dreptate. Practic, el utilizează aceeași metodă la sfârșitul procedurii sale, care este utilizată în acest subiect, precipită D-amfetamina cu exces de d-tartaric (aka acid L-(+)-tartaric sau forma naturală) în final. În acest fel, se formează D-amfetamina-d-bitartrat aka D-amfetamina-L-(+)-bitartrat sare. Se utilizează același principiu, cu excepția faptului că el scapă mai întâi de cea mai mare parte a izomerului L-amfetamină prin acid tartric semimolar, ceea ce duce la formarea tartratului de amfetamină. Se întâmplă ca L-amfetamina-d-tartratul să fie mult mai puțin solubilă în alcooli decât D-amfetamina-d- (sau L-(+)-) tartratul.

Cred că L-amfetamina-d-bitartratul nu este nici măcar o moleculă stabilă și este oxidată de excesul de acid tartric, acesta fiind motivul pentru care soluția devine roșie. Prin urmare, procedura lui Patton este mai elegantă (dar necesită mai multă muncă) și este capabilă să separe L-amfetamina care, în această metodă, este pur și simplu distrusă.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Bună ziua, metamfetamina sintetizată prin metoda efedrinei și pseudoefedrinei dă izomerul d-metamfetamină cu o puritate de 99%? Dacă nu, cât de mult?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Știu că voi nu vă aruncați metanfetamina L când puteți face o inversiune și să o transformați în metanfetamina D. Am văzut că se face în câteva feluri.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună, da, se poate face prin intermediul tiolilor. Acești compuși miros extrem de urât.
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Ați realizat vreunul dintre voi acest lucru?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu, am citit despre acest mod.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bine, am rezultatele testelor mele încercând să urmez metoda video, dar cu reactivi similari pe care îi am la îndemână și pe care îi folosesc de obicei.
Am împărțit 70 gr de bază liberă racemică (nu distilată cu abur și fără spălare acid-bază făcută doar extrasă și uscată din reducerea P2P NaBH4) în 2 părți egale de 35 gr fiecare. Cu prima parte de 35gr am aplicat procedeul video, dar cu reactivi diferiți, iar cu cealaltă parte de 35gr am aplicat metoda pe care o folosesc eu și care este similară procedeului video:

- Metoda 1 (metoda video)


- 35gr freebase pur
- 42gr L-tartaric
- 205ml metanol
Cantitățile sunt ca raportul video, dar metanol am decis să folosesc un 12% mai puțin din cauza etanolului în video este o soluție de 88%.
Am adăugat acidul în balon, apoi metanol și în cele din urmă freebase.
După ce am început să amestec, s-a întâmplat imediat ceea ce mi s-a întâmplat de obicei în restul proceselor pe care le-am încercat în acest scop: sărurile solide au precipitat rapid, formând o masă.
Am refulat-o timp de o oră, cu încălzire masa devenind un lichid gros.
După ora de reflux, am păstrat-o la temperatura RT timp de 4-5 ore, până când nu mai sunt vizibile solide noi în amestec.
Am filtrat-o și am păstrat în vase diferite partea solidă și cea lichidă.
-Partea lichidă
Am răcit partea lichidă în congelator cu o soluție de NaOH pentru a evita excesul de căldură în etapa de alcalinizare.
Am adăugat încet soluția de NaOH la amestec până la ph13 și am adăugat-o într-o pâlnie de separare timp de 30 min.
Scot stratul inferior apos și îl păstrez , stratul superior subțire de ulei este păstrat într-un vas.
Extrag cu DCM stratul apos și adaug aceste extrageri DCM la stratul de ulei.
L-am uscat cu sulfat de sodiu anhidru și l-am filtrat.
Am evaporat DCM-ul și am obținut 10gr de D-meth freebase (nu arată atât de curat pe cât ar trebui)
- Partea solidă

Am adăugat mai mult sau mai puțin aceiași ml de apă caldă decât gr din greutatea solidului, acesta a fost dizolvat prin agitare și l-am lăsat să se răcească.
Am adăugat încet soluția rece de NaOH până la ph13 și am adăugat-o într-o pâlnie de separare timp de 30 min.
Următorii pași sunt exact la fel ca procesul pentru partea lichidă.
După evaporarea DCM, am obținut 15gr de L-meth freebase destul de "murdară"

- Metoda 2 (cea pe care o folosesc de obicei și similară cu metoda video)



- 35gr bază liberă pură
- 41,2gr L-tartaric
- 412ml metanol
Metanolul și tartarul se amestecă până la dizolvarea completă, freebase se adaugă amestecând și se continuă amestecarea energic 2-3min.
Se lasă la temperatura RT timp de 24 ore până se formează masa solidă completă (dacă în câteva ore nu se formează solide trebuie să se agite din nou)
S-a filtrat și acum sunt exact aceiași pași ca la cealaltă metodă.

- În partea lichidă, după ce am obținut toate extracțiile DCM, am decis să fac o spălare cu acid-bază, chiar și culoarea DCM pare mai curată decât cealaltă, pentru a evita să fiu "murdar", așa cum s-a întâmplat în cazul primei metode și am obținut 10gr de D-meth absolut curat și pur (linkul cu imaginea din partea de jos)
- În partea solidă, am obținut 13gr de L-meth freebase suficient de curat fără spălare cu acid-bază.
- Problema curățării ar putea fi rezolvată și în timpul etapei de cristalizare sunt multe modalități.

Evident, este foarte dificil să se verifice cât de mult D sau L sunt în realitate în material numai cu analiza chirală care nu este ușor accesibilă.
Știu, de asemenea, că nu este cel mai corect să se compare două metode care utilizează unii reactivi diferiți, dar în realitate acestea îndeplinesc practic aceeași funcție în proces.

Pe scurt, metodele și randamentele sunt similare, principalele diferențe fiind că în cea de-a doua metodă se poate evita refluxul (deci ar putea fi mai ușor), iar baza liberă finală pare mai curată decât în cazul celorlalte metode.

Când voi avea din nou timp liber, ca în acest weekend (din păcate, nu de obicei :-(), va rămâne doar să testez la scară mică metoda "mexicană" pentru separarea izomerilor metanici este destul de diferită și am făcut-o doar la scară mare, deși în cele din urmă am decis să folosesc metoda explicată și pentru scară mare.
Acestea ar fi cele 3 metode pe care le-am făcut și pot vorbi despre ele cu experiență.

Despre când și cum să faci o spălare acido-bazică în loc de distilarea cu abur...etc etc are nevoie de un post complet și lung la fel și pentru cristalizare.

Mă gândesc să postez toate opțiunile posibile și mai profitabile în timpul traseului de la BMK(5449) la D-Meth HCL, dar aceasta ar fi o muncă lungă și nu știu când voi avea suficient timp din nou hahah cel puțin este planificat.

Mulțumesc.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Vă mulțumesc că ați descris metoda dumneavoastră, separarea izomerică se face o singură dată sau se repetă?
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Fb este miscibil cu metanol, apa este miscibil cu metanol , dcm este miscibil cu metanol .
Așadar, cum este posibilă extracția?
Cu excepția cazului în care se utilizează o cantitate mare de apă
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nu înțeleg prea bine întrebarea dumneavoastră.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
În partea în care se spune "partea lichidă", adăugați naoh ,la metanol, care conține sarea, da, pentru a elibera FB. Cum extrageți FB?
Cum de există un strat apos, când apa este miscibilă cu metanolul? Și cum există un strat superior de ulei când FB este solubilă în metanol?
Întreb doar pentru că sunt confuz.
Mulțumesc.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bine, acum este mai clar, nu sunt chimist, deci este posibil să nu fiu persoana potrivită pentru a răspunde cu literatura chimică pe care o aplicați, dar pot explica cum am procedat în acest caz și cum procedez în toate procesele similare.
Din câte știu eu (aș putea greși, evident, dar a funcționat în acest fel în 100% din cazurile pe care le-am făcut), în amestecurile acide (PH2), bazele libere(DOAR BAZA LIBERĂ, NU P2P, DE EXEMPLU) rămân în afara apei sau a părții apoase și, în acest caz, nu vor fi rezolvate de niciun solvent; din acest motiv, se folosesc solvenți pentru a spăla baza liberă în amestecurile acide, iar acești solvenți sunt aruncați pentru a o păstra, așa cum se presupune că se face cu un solvent organic.
În amestecurile alcaline (PH12-13), bazele libere sunt "eliberate", ceea ce înseamnă că se află în apă sau în partea apoasă, deoarece baza liberă și apa au densități diferite, se formează 2 straturi, dar o parte din baza liberă ar putea rămâne în apă; din acest motiv, stratul apos este extras cu un solvent organic care, în amestecurile alcaline, dizolvă organicul (baza liberă).

Nu știu dacă aceste informații (care ar putea fi corectate de cineva dacă nu sunt exacte) răspund la întrebarea dvs. în modul în care aveți nevoie, dar sper că cel puțin vă ajută.
Poate un doctor în chimie sau un chimist cu diplomă v-ar putea ajuta mai mult.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Da, este doar chimie simplă, nu-i așa, nu este nevoie de un medic pentru a răspunde. Poate că este vorba de temperatură, poate că nu ar funcționa atât de bine la scară mai mare. Ar putea fi o mulțime de fb încă în metanol
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Cred că nu, dar voi verifica, data viitoare după extracție voi evapora tot metanolul și voi extrage din nou amestecul pentru a vedea dacă a mai rămas ceva FB, bine?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Am făcut un test simplu: am extras o soluție de apă-metanol, ulterior am evaporat metanolul și am extras din nou.
Există o cantitate practic nedetectabilă de FB în a doua extracție Nu sunt sigur dacă a rămas în metanol sau în apă.
În orice caz, există două opțiuni pentru a rezolva această problemă:
- Când alcalinizați soluția, puteți separa stratul de ulei, evaporați metanolul din amestec și extrageți amestecul cu DCM sau alcalinizați-l direct cu o soluție de metanol NaOH și evaporați tot metanolul.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Iată cum arată separarea izomerilor după 1 oră cu metoda 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Bună ziua btcboss2022 Am testat metoda lor, din păcate nu a funcționat pentru mine. Totul a funcționat minunat cu precipitarea. Din păcate, cu separarea bazei libere din metanol ți-am făcut ceva greșit, ai putea explica din nou separarea fazei lichide în ce măsură o separi?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nu este metoda mea hahah dar ok te-am înțeles, ce ai făcut exact și ce s-a întâmplat?
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Care este cea de-a treia metodă? Presupun că este mult mai potrivită pentru producția la scară largă?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
1 mol tartric în 200 ml de H2O se dizolvă și se adaugă 1 mol de bază liberă amestecând.
Se lasă 24H RT.
Filtru....
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Am urmat metoda 2, de ce nu apare solidul?
 

Attachments

  • WQx6YGqaoz.jpeg
    WQx6YGqaoz.jpeg
    5.7 MB · Views: 344

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Am stat treaz toată noaptea, căutând printre cercetători și brevete și iată ce am descoperit

Acidul L(+) tartric (2R,3R) este izomerul natural și, având în vedere că este chiralitic ir R,R, îndoaie lumina și este optic activ. D(-)(2S,3S) este, de asemenea, optic activ. Acești 2 compuși sunt enantiomeri. Ei au același punct de fierbere, congelare, temperatură, mol.wt. ect.
Diastereomerul ambilor este acidul mezo tartric. (2R,3S sau 2S,3R) cei 2 mezo sunt enantiomeri.
Ceea ce face un compus optic activ este îndoirea luminii. Ce îl face să îndoaie lumina? Având un plan neuniform al substituenților de carbon. De exemplu acidul L(+)tartric este activ. Acesta îndoaie lumina la dreapta și la dreapta ( spun la dreapta, dar folosesc dreapta doar ca referință). La fel și cu acidul D(-) tartric, acesta curbează lumina " stânga stânga". Acidul mezo tartric este chiral, dar nu este optic activ. Deoarece (de exemplu) 2R,3s curbează lumina la dreapta la stânga din nou pentru un câștig net de 0°.
Motivul pentru care vorbim despre compuși optic activi este că compușii activi au un punct de topire și un punct de fierbere mai ridicate. Un alt mod de a vedea lucrurile este că se solidifică (cristalizează) la o temperatură mai ridicată. Da, un compus optic activ cristalizează înaintea unuia inactiv. Acum ajungem la subiect.
Dacă utilizați acid D(ss) tartric, D-(S) metamfetamina este optic activă (S,S,S), iar L(R) metamfetamina nu este (R,R,S)
Opusul este de asemenea adevărat. Dacă utilizați izomerul natural al acidului tartric, levo-metamfetamina cristalizează prima, deci dacă utilizați acid tartric natural, cristalele sunt gunoiul. Reprelucrarea. Licoarea-mamă conține Dextro-meth.
Dacă folosiți acid D,L-tartaric racemic pe meth racemic, cristalizați tartrat de metamfetamină racemic. V-ați irosit timpul.
Rezumatul invenției: utilizați un izomer al acidului tartric și, dacă doriți cristale D, utilizați acidul D tartric. În caz contrar, utilizați L și filtrați cristalele.
Aduceți-vă referințele atunci când veniți să dezbateți aceste fapte.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Vreți să spuneți că procesul video este greșit? Nu am folosit niciodată sincer tartric racemic, deci nu pot vorbi despre asta, dar cu Dextro se realizează separarea izomerilor acidului tartric, nu pot ști exact în ce procent, dar funcționează.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Va trebui
să mă uit din nou la înregistrarea video. Dacă este în contradicție cu afirmația mea, atunci trebuie să fie incorect. Da, după cum am afirmat, izomerul D al acidului tartric va precipita mai întâi D-meth. Procentul depinde de procentul de exces enantiomeric obținut în reacția de reducere. 50% este modelul teoretic, dar cred că 40-60% este o așteptare rezonabilă. Există o lege care se referă la randament, al cărei nume l-am uitat, dar care se referă la echilibru și care, în principiu, spune că ar trebui să neutralizați rm și să o reconjugați de 3-6 ori pentru a obține o separare maximă. Este aceeași lege care spune că trebuie să extragi un solvent de mai multe ori și să le combini
 
Top