Izomeri și acid tartric

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Aici, am făcut acest lucru cu ceva timp în urmă, primul rând descrie procedura "mea", nu am intrat în detalii pentru traseul acidului D-tartric deoarece nu am experiență de primă mână, dar utilizarea L-tartricului în exces, așa cum este descris, produce, cel puțin cred, un produs destul de optic pur, nu am încă o modalitate de a dovedi acest lucru, dar teoria se verifică, precum și farmacologia fiind vizibil mai bună, ritm cardiac mai scăzut, fără spasme, bruxism redus.De asemenea, faptul că acidul L-tartaric(ei fac distincția) este criticat în mod regulat dacă țineți pasul cu literatura de specialitate. este un caz de "ai încredere în mine, frate", dar așa cum am spus, teoria este solidă.

În zilele următoare mă voi strădui să înregistrez rezultatele și proporțiile mele și s-ar putea să deschid un topic pentru a-mi prezenta descoperirile sau să postez aici, nu știu

de asemenea, scuzați lucrările de artă, nu sunt cel mai bun designer grafic


Ij0D3XaBvK
 
View previous replies…

Ihml

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Mar 3, 2024
Messages
7
Reaction score
6
Points
3
Ar putea fi utilizat un filtru normal din hârtie pentru filltrație sau ar trebui utilizat în schimb un filtru din sticlă borosilicată? Deoarece amfetamina este o bază slabă cu un pH de aproximativ 11.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Știu că voi nu vă aruncați metanfetamina L când puteți face o inversiune și să o transformați în metanfetamina D. Am văzut că se face în câteva feluri.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună, da, se poate face prin intermediul tiolilor. Acești compuși miros extrem de urât.
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Ați realizat vreunul dintre voi acest lucru?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu, am citit despre acest mod.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bine, am rezultatele testelor mele încercând să urmez metoda video, dar cu reactivi similari pe care îi am la îndemână și pe care îi folosesc de obicei.
Am împărțit 70 gr de bază liberă racemică (nu distilată cu abur și fără spălare acid-bază făcută doar extrasă și uscată din reducerea P2P NaBH4) în 2 părți egale de 35 gr fiecare. Cu prima parte de 35gr am aplicat procedeul video, dar cu reactivi diferiți, iar cu cealaltă parte de 35gr am aplicat metoda pe care o folosesc eu și care este similară procedeului video:

- Metoda 1 (metoda video)


- 35gr freebase pur
- 42gr L-tartaric
- 205ml metanol
Cantitățile sunt ca raportul video, dar metanol am decis să folosesc un 12% mai puțin din cauza etanolului în video este o soluție de 88%.
Am adăugat acidul în balon, apoi metanol și în cele din urmă freebase.
După ce am început să amestec, s-a întâmplat imediat ceea ce mi s-a întâmplat de obicei în restul proceselor pe care le-am încercat în acest scop: sărurile solide au precipitat rapid, formând o masă.
Am refulat-o timp de o oră, cu încălzire masa devenind un lichid gros.
După ora de reflux, am păstrat-o la temperatura RT timp de 4-5 ore, până când nu mai sunt vizibile solide noi în amestec.
Am filtrat-o și am păstrat în vase diferite partea solidă și cea lichidă.
-Partea lichidă
Am răcit partea lichidă în congelator cu o soluție de NaOH pentru a evita excesul de căldură în etapa de alcalinizare.
Am adăugat încet soluția de NaOH la amestec până la ph13 și am adăugat-o într-o pâlnie de separare timp de 30 min.
Scot stratul inferior apos și îl păstrez , stratul superior subțire de ulei este păstrat într-un vas.
Extrag cu DCM stratul apos și adaug aceste extrageri DCM la stratul de ulei.
L-am uscat cu sulfat de sodiu anhidru și l-am filtrat.
Am evaporat DCM-ul și am obținut 10gr de D-meth freebase (nu arată atât de curat pe cât ar trebui)
- Partea solidă

Am adăugat mai mult sau mai puțin aceiași ml de apă caldă decât gr din greutatea solidului, acesta a fost dizolvat prin agitare și l-am lăsat să se răcească.
Am adăugat încet soluția rece de NaOH până la ph13 și am adăugat-o într-o pâlnie de separare timp de 30 min.
Următorii pași sunt exact la fel ca procesul pentru partea lichidă.
După evaporarea DCM, am obținut 15gr de L-meth freebase destul de "murdară"

- Metoda 2 (cea pe care o folosesc de obicei și similară cu metoda video)



- 35gr bază liberă pură
- 41,2gr L-tartaric
- 412ml metanol
Metanolul și tartarul se amestecă până la dizolvarea completă, freebase se adaugă amestecând și se continuă amestecarea energic 2-3min.
Se lasă la temperatura RT timp de 24 ore până se formează masa solidă completă (dacă în câteva ore nu se formează solide trebuie să se agite din nou)
S-a filtrat și acum sunt exact aceiași pași ca la cealaltă metodă.

- În partea lichidă, după ce am obținut toate extracțiile DCM, am decis să fac o spălare cu acid-bază, chiar și culoarea DCM pare mai curată decât cealaltă, pentru a evita să fiu "murdar", așa cum s-a întâmplat în cazul primei metode și am obținut 10gr de D-meth absolut curat și pur (linkul cu imaginea din partea de jos)
- În partea solidă, am obținut 13gr de L-meth freebase suficient de curat fără spălare cu acid-bază.
- Problema curățării ar putea fi rezolvată și în timpul etapei de cristalizare sunt multe modalități.

Evident, este foarte dificil să se verifice cât de mult D sau L sunt în realitate în material numai cu analiza chirală care nu este ușor accesibilă.
Știu, de asemenea, că nu este cel mai corect să se compare două metode care utilizează unii reactivi diferiți, dar în realitate acestea îndeplinesc practic aceeași funcție în proces.

Pe scurt, metodele și randamentele sunt similare, principalele diferențe fiind că în cea de-a doua metodă se poate evita refluxul (deci ar putea fi mai ușor), iar baza liberă finală pare mai curată decât în cazul celorlalte metode.

Când voi avea din nou timp liber, ca în acest weekend (din păcate, nu de obicei :-(), va rămâne doar să testez la scară mică metoda "mexicană" pentru separarea izomerilor metanici este destul de diferită și am făcut-o doar la scară mare, deși în cele din urmă am decis să folosesc metoda explicată și pentru scară mare.
Acestea ar fi cele 3 metode pe care le-am făcut și pot vorbi despre ele cu experiență.

Despre când și cum să faci o spălare acido-bazică în loc de distilarea cu abur...etc etc are nevoie de un post complet și lung la fel și pentru cristalizare.

Mă gândesc să postez toate opțiunile posibile și mai profitabile în timpul traseului de la BMK(5449) la D-Meth HCL, dar aceasta ar fi o muncă lungă și nu știu când voi avea suficient timp din nou hahah cel puțin este planificat.

Mulțumesc.
 
View previous replies…

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Care este cea de-a treia metodă? Presupun că este mult mai potrivită pentru producția la scară largă?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
1 mol tartric în 200 ml de H2O se dizolvă și se adaugă 1 mol de bază liberă amestecând.
Se lasă 24H RT.
Filtru....
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Am urmat metoda 2, de ce nu apare solidul?
 

Attachments

  • WQx6YGqaoz.jpeg
    WQx6YGqaoz.jpeg
    5.7 MB · Views: 345

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Am setat amestecul metanol/freebase la ph 13 și am încercat să îl extrag cu toluen, dar totul s-a amestecat. Din această cauză, nu am putut să îl separ. Cum se face asta sau unde este greșeala mea? În mod regulat am făcut-o cu h2o, destul de asemănător cu această metodă. Singurul lucru enervant este că trebuie să deconectez de 2 ori pentru a obține un izomer d ridicat și astfel obțin pierderi ridicate.
 
View previous replies…

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Frate, folosește hexan.

Hexanul formează straturi cu metanolul și apa.
Toluenul formează straturi cu apa, dar NU și cu metanolul

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ar putea cineva să descrie câteva principii de bază ale acidului tartric pentru începători, vă rog? Sau, ar putea fi, există vreun articol popular despre aceasta?

Am citit o "broșură" despre acidul tartric și am avut impresia că reacționează separat cu un singur izomer (LorD), lăsându-l intact pe celălalt. Este greșit?

Desigur, pot repeta pașii descriși în "manual" fără să înțeleg, dar starea mea de spirit cere întotdeauna să înțeleg pe deplin subiectul.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Foarte simplu.

La o soluție care conține amestecul racemic ales se adaugă acid L-tartaric până când nu se mai formează precipitat. Precipitatul este izomerul levo.

Dacă acesta este ceea ce doriți, îl filtrați, tortul de filtrare este produsul dumneavoastră (o sare de tartrat).

Dacă doriți izomerul dextro, acesta rămâne dizolvat în filtrat și nu în turta de filtrare. Apoi îl transformați în sarea dorită, de exemplu o clorhidrat, pompând gaz HCl prin soluție. Există de obicei săruri stabile pe care le puteți precipita ulterior din filtrat. Depinde pe care o doriți.

Totuși, puteți cumpăra și acid D-tartaric, dar este mai scump și, în general, nu merită.

Ideea generală este că, deoarece acidul este fie (L-), fie (D-), acesta va reacționa întotdeauna numai cu izomerul specific dintre cei doi enantiomeri.
 
View previous replies…

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Nu văd de ce ar fi diferit, dar bine, ar fi interesant de știut empiric cu un test EC.
Nu este foarte solubil în eter de petrol, cea mai bună solubilitate în afară de apă sau ceva nepractic este alcoolul.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nu, din nou, nu, vă rog! hahahahahah ISOMERUL "STRONG"(R-D) ÎN METH CU SOLUȚIE L-TARTARICĂ ESTE ÎN PARTEA LICHIDĂ NU ÎN PARTEA SOLIDĂ! ȘI PENTRU MDMA VREI PARTEA SOLIDĂ ÎN LOC DE CEA LICHIDĂ(S-L).
;-)
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Dacă acesta este cazul, ați putea să o extrageți cu hexan sau toluen. Dar nu puteți
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Ați încercat măcar să realizați dumneavoastră acest lucru? Știți că nu există nicio șansă ca tartratul de D-metamfetamină să precipite atunci când adăugați acid L-tartaric, nu? Acidul care este izomerul L- reacționează doar cu același izomer al unei baze opuse. Adică este exact așa cum am spus. D-metamfetamina dorită (cel mai bun izomer dintre cele două pe care doriți să le păstrați) rămâne dizolvată în baza liberă, care este filtratul lichid pe care îl puteți pompa apoi direct cu gaz HCl uscat pentru a obține sarea dulce de clorhidrat de D-metamfetamină. Crede-mă, omule. Așa merge treaba... Mulțumiți-mi mai târziu când veți încerca rezultatul.

Acest lucru chiar pare să deruteze oamenii.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
mulțumesc pentru corecție. Nu sunt confuz cu R-S, dar încă sunt confuz cu solid și lichid: deci multe dezbateri pe această temă)) haha
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Prima separare a izomerilor MDMA. Raport complet.

Etapa 1.
Se obțin 40 gr de FB spălate cu p.eter.
Culoare ușor gălbuie, dar bună.
RzVPSsLY26

Pasul 2.
20,65 gr de L-tartaric CAS 87-69-4 preparat în 40 ml de apă. Proporțiile molare FB:tartric 1:08.
FB și tartarul se pun la congelator până la 0C.

Etapa 3.
Se adaugă tartric până la PH=2 în 10 minute, agitând puțin (100 RPM) și se lasă peste noapte.
Important! Reacția este destul de exotermică!!!
Culoarea a devenit maro tulbure.
Greutatea utilizată a tartricului = 22 gr, ceea ce permite calcularea greutății FB reacționate ca fiind de 28,34 gr. și indică un procent destul de ridicat de S-iso în racemicul original.

Etapa 4.
Deoarece stratul superior de FB a emulgat cu stratul inferior, s-a utilizat eter p. pentru a le separa în 3 etape 15+10+10 ml. Volumul total de FB din stratul superior (izomer R) după evaporare este de 9 gr.

Etapa 5.
FB din stratul inferior de apă (izomer S) a fost extras cu NaOH. FB cu culoare maro tulbure a fost separată destul de ușor. Greutatea după uscare cu magneziu este de 40 gr.
Spălarea cu eter nu a fost aplicată acestei părți de FB.
5E2TBOrCRm

Etapa 6.
HCl 36% adăugat în volum de 14 ml până la PH=2, ceea ce permite estimarea greutății FB reacționate la 27-29 gr.

Etapa 7.
MDMA HCl a fost încălzit până la 130C și spălat în 200 ml de acetonă congelată.
7YAtRw2EQS

Sarcina a fost îndeplinită!

Interesant este faptul că greutatea FB separată la etapa 5 - 40 gr. Este egală cu greutatea FB de la început (etapa 1). În același timp, volumul de HCl utilizat la pasul 6 corespunde greutății FB reacționate în 27-29 gr.
Se pare că unele resturi și produse secundare ale tartaricului au fost amestecate cu FB în timpul extracției bazei.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Mică corecție la pasul 2: L-tartaric preparat - 24,85 gr.
Folosit 22 gr.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
S-iso a fost luat după 24 de ore în congelator.
Yeldul final este de 29 gr de pulbere rozalie.
PH = 5
LD3fTkbcj2 5X3MS1tasg

A fost dizolvat în apă 1 gr : 1 ml, și încălzit până la 108C pentru recristalizare.
A doua fotografie la punctul 106C.
TuWsjwd0G8 LeP5fUAxFS

Culoarea este ciudată. Probabil în jur de 2-4% de impurități. Data viitoare îl voi spăla cu eter pentru un rezultat mai bun.

De asemenea, observație cu privire la controlul PH în două straturi. Proba este prelevată din stratul inferior cu Pasteur. Apoi, pe măsură ce se scoate, se spală cu acetonă și se aruncă pe litmus. Nimic dificil.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43

Vă rugăm să nu luați în considerare această postare a mea.

Rezultatul nu este corect. TREBUIE reconsiderat în conformitate cu noua experiență!!!

Voi reveni cu o nouă metodă de separare a izomerilor MDMA în câteva zile.
 
Top