Izomeri și acid tartric

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bine, am rezultatele testelor mele încercând să urmez metoda video, dar cu reactivi similari pe care îi am la îndemână și pe care îi folosesc de obicei.
Am împărțit 70 gr de bază liberă racemică (nu distilată cu abur și fără spălare acid-bază făcută doar extrasă și uscată din reducerea P2P NaBH4) în 2 părți egale de 35 gr fiecare. Cu prima parte de 35gr am aplicat procedeul video, dar cu reactivi diferiți, iar cu cealaltă parte de 35gr am aplicat metoda pe care o folosesc eu și care este similară procedeului video:

- Metoda 1 (metoda video)


- 35gr freebase pur
- 42gr L-tartaric
- 205ml metanol
Cantitățile sunt ca raportul video, dar metanol am decis să folosesc un 12% mai puțin din cauza etanolului în video este o soluție de 88%.
Am adăugat acidul în balon, apoi metanol și în cele din urmă freebase.
După ce am început să amestec, s-a întâmplat imediat ceea ce mi s-a întâmplat de obicei în restul proceselor pe care le-am încercat în acest scop: sărurile solide au precipitat rapid, formând o masă.
Am refulat-o timp de o oră, cu încălzire masa devenind un lichid gros.
După ora de reflux, am păstrat-o la temperatura RT timp de 4-5 ore, până când nu mai sunt vizibile solide noi în amestec.
Am filtrat-o și am păstrat în vase diferite partea solidă și cea lichidă.
-Partea lichidă
Am răcit partea lichidă în congelator cu o soluție de NaOH pentru a evita excesul de căldură în etapa de alcalinizare.
Am adăugat încet soluția de NaOH la amestec până la ph13 și am adăugat-o într-o pâlnie de separare timp de 30 min.
Scot stratul inferior apos și îl păstrez , stratul superior subțire de ulei este păstrat într-un vas.
Extrag cu DCM stratul apos și adaug aceste extrageri DCM la stratul de ulei.
L-am uscat cu sulfat de sodiu anhidru și l-am filtrat.
Am evaporat DCM-ul și am obținut 10gr de D-meth freebase (nu arată atât de curat pe cât ar trebui)
- Partea solidă

Am adăugat mai mult sau mai puțin aceiași ml de apă caldă decât gr din greutatea solidului, acesta a fost dizolvat prin agitare și l-am lăsat să se răcească.
Am adăugat încet soluția rece de NaOH până la ph13 și am adăugat-o într-o pâlnie de separare timp de 30 min.
Următorii pași sunt exact la fel ca procesul pentru partea lichidă.
După evaporarea DCM, am obținut 15gr de L-meth freebase destul de "murdară"

- Metoda 2 (cea pe care o folosesc de obicei și similară cu metoda video)



- 35gr bază liberă pură
- 41,2gr L-tartaric
- 412ml metanol
Metanolul și tartarul se amestecă până la dizolvarea completă, freebase se adaugă amestecând și se continuă amestecarea energic 2-3min.
Se lasă la temperatura RT timp de 24 ore până se formează masa solidă completă (dacă în câteva ore nu se formează solide trebuie să se agite din nou)
S-a filtrat și acum sunt exact aceiași pași ca la cealaltă metodă.

- În partea lichidă, după ce am obținut toate extracțiile DCM, am decis să fac o spălare cu acid-bază, chiar și culoarea DCM pare mai curată decât cealaltă, pentru a evita să fiu "murdar", așa cum s-a întâmplat în cazul primei metode și am obținut 10gr de D-meth absolut curat și pur (linkul cu imaginea din partea de jos)
- În partea solidă, am obținut 13gr de L-meth freebase suficient de curat fără spălare cu acid-bază.
- Problema curățării ar putea fi rezolvată și în timpul etapei de cristalizare sunt multe modalități.

Evident, este foarte dificil să se verifice cât de mult D sau L sunt în realitate în material numai cu analiza chirală care nu este ușor accesibilă.
Știu, de asemenea, că nu este cel mai corect să se compare două metode care utilizează unii reactivi diferiți, dar în realitate acestea îndeplinesc practic aceeași funcție în proces.

Pe scurt, metodele și randamentele sunt similare, principalele diferențe fiind că în cea de-a doua metodă se poate evita refluxul (deci ar putea fi mai ușor), iar baza liberă finală pare mai curată decât în cazul celorlalte metode.

Când voi avea din nou timp liber, ca în acest weekend (din păcate, nu de obicei :-(), va rămâne doar să testez la scară mică metoda "mexicană" pentru separarea izomerilor metanici este destul de diferită și am făcut-o doar la scară mare, deși în cele din urmă am decis să folosesc metoda explicată și pentru scară mare.
Acestea ar fi cele 3 metode pe care le-am făcut și pot vorbi despre ele cu experiență.

Despre când și cum să faci o spălare acido-bazică în loc de distilarea cu abur...etc etc are nevoie de un post complet și lung la fel și pentru cristalizare.

Mă gândesc să postez toate opțiunile posibile și mai profitabile în timpul traseului de la BMK(5449) la D-Meth HCL, dar aceasta ar fi o muncă lungă și nu știu când voi avea suficient timp din nou hahah cel puțin este planificat.

Mulțumesc.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Iată cum arată separarea izomerilor după 1 oră cu metoda 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Bună ziua btcboss2022 Am testat metoda lor, din păcate nu a funcționat pentru mine. Totul a funcționat minunat cu precipitarea. Din păcate, cu separarea bazei libere din metanol ți-am făcut ceva greșit, ai putea explica din nou separarea fazei lichide în ce măsură o separi?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nu este metoda mea hahah dar ok te-am înțeles, ce ai făcut exact și ce s-a întâmplat?
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Am setat amestecul metanol/freebase la ph 13 și am încercat să îl extrag cu toluen, dar totul s-a amestecat. Din această cauză, nu am putut să îl separ. Cum se face asta sau unde este greșeala mea? În mod regulat am făcut-o cu h2o, destul de asemănător cu această metodă. Singurul lucru enervant este că trebuie să deconectez de 2 ori pentru a obține un izomer d ridicat și astfel obțin pierderi ridicate.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Cum se reglează până la ph13?
Dacă se utilizează o soluție de apă de hidroxid de sodiu, este imposibil ca aceasta să se amestece cu toluen, trebuie să aveți 2 straturi.
Dacă se utilizează orice soluție de metanol alcalin, trebuie doar să se evapore metanolul, nu să se extragă. Este posibil să se fi produs o precipitare solidă; în acest ultim caz, trebuie să filtrați, să dizolvați solidul în apă și să extrageți cu solvent.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Dacă le-ați amestecat pe toate într-un singur strat, bănuiesc că ați folosit o soluție alcalină de metanol pentru a-l seta la ph13.
În acest caz, trebuie să o reparați adăugând apă până când apar două straturi.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Așa am făcut-o eu, mulțumesc foarte mult
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Odată ce apar 2 straturi, trebuie să luați stratul de toluen și să îl evaporați, dar în acest caz ar trebui să evaporați metanolul din celălalt strat și să extrageți din nou ulterior, posibil să fi rămas ceva freebase în metanol.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Mulțumesc: Voi face acest lucru și voi oferi o actualizare atunci când polarimetrul meu va ajunge la valoarea ee exactă
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nu vorbesc germana, îmi pare rău
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
O voi face în acest fel și voi oferi o actualizare atunci când polarimetrul meu va sosi, cu privire la valoarea exactă a ee.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Frate, folosește hexan.

Hexanul formează straturi cu metanolul și apa.
Toluenul formează straturi cu apa, dar NU și cu metanolul

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ar putea cineva să descrie câteva principii de bază ale acidului tartric pentru începători, vă rog? Sau, ar putea fi, există vreun articol popular despre aceasta?

Am citit o "broșură" despre acidul tartric și am avut impresia că reacționează separat cu un singur izomer (LorD), lăsându-l intact pe celălalt. Este greșit?

Desigur, pot repeta pașii descriși în "manual" fără să înțeleg, dar starea mea de spirit cere întotdeauna să înțeleg pe deplin subiectul.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Foarte simplu.

La o soluție care conține amestecul racemic ales se adaugă acid L-tartaric până când nu se mai formează precipitat. Precipitatul este izomerul levo.

Dacă acesta este ceea ce doriți, îl filtrați, tortul de filtrare este produsul dumneavoastră (o sare de tartrat).

Dacă doriți izomerul dextro, acesta rămâne dizolvat în filtrat și nu în turta de filtrare. Apoi îl transformați în sarea dorită, de exemplu o clorhidrat, pompând gaz HCl prin soluție. Există de obicei săruri stabile pe care le puteți precipita ulterior din filtrat. Depinde pe care o doriți.

Totuși, puteți cumpăra și acid D-tartaric, dar este mai scump și, în general, nu merită.

Ideea generală este că, deoarece acidul este fie (L-), fie (D-), acesta va reacționa întotdeauna numai cu izomerul specific dintre cei doi enantiomeri.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Mulțumesc. Este exact ceea ce am vrut să știu.

Am întrebat deoarece am citit câteva metode aici, pe BB, și toate se referă la proporții 1:1.1-1.2 de FB la acid. Și acest lucru este destul de ciudat pentru mine, deoarece tehnic 1:0,5 ar fi suficient. Cred că acidul suplimentar este adăugat pentru a reduce solubilitatea metanolului sau a apei.

Dacă am dreptate, atunci probabil că putem face ceva diferit:

1. Căutăm izomerul R al metanului. Deci acidificăm FB cu D-tartaric în proporție 1:0,5, apoi adăugăm eter de petrol și separăm FB cu izomerul R fără a aștepta percipitarea sării, ca abe clasic.


2. Căutăm izomerul S al MDMA. Deci acidificăm FB cu L-tartaric în proporții de 1:0,5, apoi adăugăm eter de petrol și separăm FB cu izomerul S...


3. Căutăm izomerii S:R ai MDMA în proporție de 2:1. Deci acidificăm FB cu L-tartaric în proporții de 1:0,25, apoi adăugăm eter de petrol și separăm FB cu amestecul necesar 2:1...

Gândesc eu în direcția corectă?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Este important să rețineți că termenul "amestec racemic" este larg.

De regulă, nu se obține întotdeauna un amestec 1:1 de izomeri atunci când se utilizează ceva precum P2P și cu siguranță nu efedrina, în cazul căreia raportul este mai degrabă de tipul (0,7-8) : (0,2-3), unde cea mai mare parte este compusă din izomerul dextro. Chiar dacă utilizați P2P, ați putea obține un amestec cu mai mult izomer dextro decât levo, dar tot îl numiți racemic.

Prin urmare, nu este complet corect să presupuneți că adăugarea a jumătate din greutatea bazei libere a acidului este ideală. Acesta este motivul pentru care ar trebui să observați precipitarea în timp ce are loc pentru a vă ajuta să determinați cantitatea de adăugat, mai degrabă decât să o adăugați orbește.

Chiar și în acest caz, chiar nu puteți depăși măsura dacă adăugați mai mult decât idealul. pH-ul soluției nu se modifică prea mult atât timp cât sarea precipită ca urmare a unei reacții acido-bazice în care baza liberă este baza care neutralizează acidul. Există o anumită marjă de manevră în care puteți adăuga mai mult decât ideal, dar nu prea mult. Dacă adăugați în porții mici și monitorizați precipitatul, adăugarea unei linguri suplimentare care depășește cantitatea ideală nu reprezintă o problemă. Adăugarea unei cantități mai mici decât cea ideală este însă o problemă, deoarece, cu condiția să vindeți produsul ca dextrometanfetamină, acesta este literalmente contaminat cu un contaminant care trebuia eliminat în mod specific.

Sper că acest lucru vă ajută. Trebuie să precizez că atunci când am cercetat acest lucru eu însumi am fost într-o stare de spirit similară cu a ta. Eram foarte confuz din cauza informațiilor ciudat de diferite care erau extrem de inexacte cu privire la acest proces. Este într-adevăr la fel de simplu cum am descris în ultimul comentariu. Nu există niciun secret.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ce se întâmplă dacă încerc să merg din altă parte?

De exemplu, am în vedere izomerul S al MDMA. Aplic ABE clasic cu eter la licoarea-mamă. Deci, am FB în eter.
Apoi, L-tartarul este solubil și în eter, dar sarea nu este solubilă. Așadar, prepar pur și simplu o altă soluție de L-tartaric în eter și încep să o picur încet pentru a evita excesul de căldură, poate chiar folosind baia de gheață.
Cred că sarea începe să precipite imediat, deoarece FB reacționează cu L-tartaric (deoarece sarea nu este solubilă în eter). Continui să picur eterul cu L-tartaric până când precipitarea continuă. Se separă apoi eterul cu FB care nu a reacționat, se evaporă eterul și se acidifică cu HCl.
Punctul sensibil este resturile de L-tartaric nereacționat care pot rămâne în eter. Este necesar să se elimine și cum?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ați putea folosi metanol sau etanol anhidru pentru a dizolva acidul, deoarece cred că este mai solubil în acestea decât în eterul dietilic.
Sau pur și simplu adăugați solidul și amestecați, chiar dacă tartrul nu este solubil în eter, acesta va precipita produsul care va apărea ca un floculant în soluție, în timp ce acidul nereacționat se va scufunda la fund, este destul de evident de spus.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nu, nu, nu! Este o neînțelegere comună, am avut o discuție lungă cu @btcboss2022 despre asta.
Pentru meth - da, marfa bună este R, și va fi în solide. Dar pentru MDMA este viceversa: R este inutil, S este de dorit.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
De fapt, mă gândeam la eterul de petrol. După cum am verificat proprietățile în diferite surse, L-tartarul este solubil în eter de petrol, dar nu am găsit niciun detaliu cu privire la procent.
Din câte îmi amintesc, eterul de petrol este ușor exploziv. Cât de mare este degajarea de căldură atunci când FB este acidificat cu L-tartaric?
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Dacă acesta este cazul, ați putea să o extrageți cu hexan sau toluen. Dar nu puteți
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Ați încercat măcar să realizați dumneavoastră acest lucru? Știți că nu există nicio șansă ca tartratul de D-metamfetamină să precipite atunci când adăugați acid L-tartaric, nu? Acidul care este izomerul L- reacționează doar cu același izomer al unei baze opuse. Adică este exact așa cum am spus. D-metamfetamina dorită (cel mai bun izomer dintre cele două pe care doriți să le păstrați) rămâne dizolvată în baza liberă, care este filtratul lichid pe care îl puteți pompa apoi direct cu gaz HCl uscat pentru a obține sarea dulce de clorhidrat de D-metamfetamină. Crede-mă, omule. Așa merge treaba... Mulțumiți-mi mai târziu când veți încerca rezultatul.

Acest lucru chiar pare să deruteze oamenii.
 
Top