Izoméry a kyselina vínna

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Myslím, že niečo nie je v poriadku s grafom.
Ak použijete kyselinu L+ vínnu (lacnejšiu a ľahšie dostupnú), enantiomér D (amph,Meth) bude v roztoku, nie v pevnej látke, ako sa tam zdá.
Ak použijete kyselinu D-vínnu (drahšiu a ťažšie dostupnú), enantiomér D (amph, Meth) bude v tuhom skupenstve.
Vďaka.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Jeho schéma je správna. Soľ sa vyzráža do pevného stavu. Nie je rozdiel, d-amfetamínová l-vápenatá soľ alebo l-amfetamínová d-vápenatá soľ. Kyselinu môžete zmeniť a získať rozdielny izomér v tuhom stave pomocou nasledujúcich postupov.

P.S. to isté platí pre metamfetamín.
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
G.Patton má pravdu. V podstate používa rovnakú metódu na konci svojho postupu, ktorá sa používa v tejto téme, na konci vyzráža D-amfetamín s prebytkom d-vínnej kyseliny (alias kyseliny L-(+)-vínnej alebo prirodzenej formy). Takto vzniká D-amfetamín-d-vínany alias D-amfetamín-L-(+)-vínanové soli. Používa sa ten istý princíp, len s tým rozdielom, že sa najprv zbaví väčšiny L-amfetamínového izoméru polomérnou kyselinou vínnou, čo vedie k vzniku amfetamín tartrátu. Ako to už býva, L-amfetamín-d-tartrát je oveľa menej rozpustný v alkohole ako D-amfetamín-d- (alebo L-(+)-) tartrát.

Myslím si, že L-amfetamín-d- tartrát nie je ani stabilná molekula a oxiduje sa prebytkom kyseliny vínnej, preto sa roztok sfarbí do červena. Takže Pattonov postup je elegantnejší (ale prácnejší) a dokáže oddeliť L-amfetamín, ktorý sa pri tejto metóde jednoducho zničí.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Dobrý deň, poskytuje metamfetamín syntetizovaný metódou efedrínu a pseudoefedrínu izomér d-metamfetamínu s 99 % čistotou? Ak nie, koľko?
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Áno, robí to len p2p dáva 50/50
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Overil by som si to po faktickej stránke. Existujú aj iné prekurzory, ktoré sú chirálne
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Viem, že vy nevyhadzujete L- metamfetamín, keď môžete urobiť inverziu a urobiť z neho D- metamfetamín. Videl som to urobiť niekoľkými spôsobmi.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, áno, dá sa to urobiť prostredníctvom tiolov. Tieto zlúčeniny extrémne zle zapáchajú.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nie, čítal som o tomto spôsobe.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ok, mám výsledky mojich pokusov, ktoré sa snažia postupovať podľa metódy na videu, ale podobné činidlá, ktoré mám po ruke a ktoré zvyčajne používam.
Rozdelil som 70 g racemickej voľnej bázy (nie destilovanej parou a bez vykonaného acidobázického premývania len extrahovanej a vysušenej z redukcie NaBH4 P2P) na 2 rovnaké časti po 35 g. S prvými 35 gr som urobil video postup, ale s niektorými inými činidlami a s druhými 35 gr som urobil metódu, ktorú používam na výrobu, ktorá je podobná video postupu:

- Metóda 1 (video metóda)


- 35 gr čistej voľnej bázy
- 42gr L-tartarínu
- 205 ml metanolu
Množstvá sú ako pomer vo videu, ale metanolu som sa rozhodol použiť o 12 % menej, pretože etanol vo videu je 88 % roztok.
Do banky som pridal kyselinu, neskôr metanol a nakoniec frebas.
Akonáhle som začal miešať, okamžite sa stalo to, čo sa mi zvyčajne stalo pri ostatných procesoch, ktoré som skúšal na tento účel, pevné soli sa rýchlo vyzrážali a vytvorili hmotu.
Refluxoval som ju počas jednej hodiny, pri zahrievaní sa hmota zmenila na hustú kvapalinu.
Po hodine refluxu som ju udržiaval pri RT približne 4 - 5 hodín, kým sa v zmesi nevytvorili nové pevné látky.
Filtrujem ju a pevnú a kvapalnú časť uchovávam v rôznych nádobách.
-Tekutá časť
Kvapalnú časť schladím v mrazničke roztokom NaOH, aby som sa vyhol nadmernému teplu v kroku alkalizácie.
Pomaly som pridával roztok NaOH do zmesi až na ph13 a v priebehu 30 minút som ho pridal do separačného lievika.
Odoberiem spodnú vodnú vrstvu a ponechám si ju, tenká vrchná vrstva oleja sa uchováva v nádobe.
Vodnú vrstvu extrahujem DCM a tieto extrakcie DCM pridám do olejovej vrstvy.
Vysušila som ju bezvodým síranom sodným a prefiltrovala.
Odparil som DCM a získal som 10 g D-meth freebase (nevyzerá tak čisto, ako by mal)
- pevná časť

Pridal som viac-menej toľko ml teplej vody, koľko je hmotnosť pevnej látky, za stáleho miešania som ju rozpustil a nechal vychladnúť.
Pomaly som pridávala studený roztok NaOH až do ph13 a pridala som ho do oddeľovacieho lievika počas 30 minút.
Ďalšie kroky sú presne také isté ako pri postupe s kvapalnou časťou.
Po odparení DCM som získal 15gr L-meth freebase tiež dosť "špinavý"

- Metóda 2(tá, ktorú zvyčajne robím a je podobná metóde na videu)



- 35gr čistej freebázy
- 41,2gr L-tartarínu
- 412ml metanolu
Metanol a vínny kameň sa zmiešajú do úplného rozpustenia, za stáleho miešania sa pridá freebase a pokračuje sa v intenzívnom miešaní 2-3min.
Nechajte pri RT počas 24 hodín, kým sa nevytvorí úplná tuhá hmota (ak sa za niekoľko hodín nevytvorí žiadna tuhá hmota, mali by ste to znova premiešať).
Filtruje sa a teraz sa vykonávajú presne tie isté kroky ako pri inej metóde.

- V kvapalnej časti, keď som už mal všetky extrakcie DCM, som sa rozhodol urobiť acidobázické premývanie, dokonca farba DCM vyzerá čistejšie ako pri druhej metóde, aby som sa vyhol "špine" ako pri prvej metóde, a získal som 10 g D-methu absolútne čistého a rýdzeho (odkaz na obrázok dole)
- V pevnej časti som získal 13 g dostatočne čistého L-methu bez acidobázického premývania.
- Problém s čistením by sa dal vyriešiť aj počas fázy kryštalizácie je veľa spôsobov.

Samozrejme je veľmi ťažké skontrolovať koľko D alebo L je v skutočnosti vo veci len s chirálnou analýzou nie je ľahko dostupné.
Tiež viem, že nie je najkorektnejšie porovnávať dve metódy, ktoré používajú nejaké rôzne činidlá, ale v skutočnosti plnia prakticky rovnakú funkciu v procese.

Skrátka podobné metódy a výťažky hlavné rozdiely sú v tom, že pri tej druhej sa dá vyhnúť refluxu(takže by to mohlo byť jednoduchšie) a finálne freebázy vyzerajú čistejšie ako pri tej druhej metóde.

Keď budem mať opäť voľný čas ako tento víkend(bohužiaľ nie bežne :-( len zostane otestovať v malom meradle "mexická" metóda na separáciu izomérov metánu je úplne iná a robil som ju len vo veľkom meradle aj keď som sa nakoniec rozhodol použiť vysvetlenú metódu aj pre veľké meradlo.
Toto by boli 3 metódy, ktoré som robil a môžem o nich hovoriť so skúsenosťami.

O tom, kedy a ako urobiť acidobázické pranie namiesto destilácie parou... atď. atď. potrebuje kompletný a dlhý príspevok to isté pre kryštalizáciu.

Uvažujem, že by som zverejnil všetky možné a výhodnejšie možnosti počas cesty od BMK(5449) k D-Meth HCL, ale to by bola dlhá práca a neviem, kedy budem mať opäť dosť času hahah aspoň je v pláne.

Vďaka.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ďakujem za zapísanie vašej metódy, robí sa izomérna separácia len raz alebo sa opakuje?
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Fb sa mieša s metanolom, voda sa mieša s metanolom , dcm sa mieša s metanolom.
Ako je teda možné extrahovať?
Pokiaľ nepoužívate veľa vody.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Vašej otázke až tak nerozumiem.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
V časti, čo sa hovorí "kvapalná časť", pridáte naoh ,do metanolu, v ktorom je soľ, áno, aby ste uvoľnili FB. Ako extrahujete FB?
Ako vzniká vodná vrstva, keď sa voda mieša s metanolom? A ako vzniká vrchná vrstva oleja, keď je FB rozpustný v metanole?
Pýtam sa len preto, že som z toho zmätený.
Vďaka
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ok, teraz je to jasnejšie, nie som chemik, takže možno nie som správna osoba na odpoveď s chemickou literatúrou, ktorú uplatňujete, ale môžem vysvetliť, ako som to urobil v tomto prípade a ako to robím vo všetkých podobných procesoch.
Pokiaľ viem (môžem sa samozrejme mýliť, ale takto to fungovalo v 100 % prípadov, ktoré som robil), v kyslých zmesiach (PH2) zostávajú voľné bázy(iba voľné bázy, nie P2P, napríklad) mimo vody alebo vodnej časti a v takom prípade sa nerozpúšťajú žiadnym rozpúšťadlom, preto sa na umývanie voľných báz v kyslých zmesiach používajú rozpúšťadlá a tieto rozpúšťadlá sa namiesto toho zlikvidujú, aby sa zachovali, ako sa to má robiť s organickým rozpúšťadlom.
V alkalických zmesiach (PH12-13) sa freebázy "uvoľňujú", čo znamená, že sú vo vode alebo vo vodnej časti, keďže freebázy a voda majú rôznu hustotu, vytvoria sa dve vrstvy, ale niektoré freebázy môžu zostať vo vode, preto sa vodná vrstva extrahuje organickým rozpúšťadlom, ktoré v alkalických zmesiach rozpúšťa organické (freebázy).

Neviem, či tieto informácie (ktoré by mohol niekto opraviť, ak nie sú presné) odpovedajú na vašu otázku tak, ako potrebujete, ale dúfam, že vám aspoň pomôžu.
Možno doktor chémie alebo chemik s diplomom by vám mohol pomôcť viac, prepáčte.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Áno, len jednoduchá chémia to naozaj nie je, naozaj nepotrebujete lekára, aby ste na to odpovedali . Možno je to teplota , možno by to vo väčšom meradle nefungovalo tak dobre. Mohlo by to byť veľa fb ešte v metanole
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Myslím, že nie, ale skontrolujem to, nabudúce po extrakcii odparím všetok metanol a znovu extrahujem zmes, aby som zistil, či zostal nejaký FB v poriadku?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Urobil som jednoduchý test extrahoval som roztok vody a metanolu neskôr som odparil metanol a opäť extrahoval.
V druhej extrakcii je prakticky nezistiteľné množstvo FB Im nie je isté, či zostalo v metanole alebo vo vode.
Každopádne existujú 2 možnosti, ako to napraviť:
- Keď roztok zmeníte na alkalický, môžete oddeliť olejovú vrstvu, odpariť metanol zo zmesi a extrahovať zmes pomocou DCM alebo ho priamo zmeniť na alkalický pomocou roztoku NaOH a odpariť všetok metanol.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Takto vyzerá separácia izomérov po 1 hodine pomocou metódy 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ahoj btcboss2022 Vyskúšal som ich metódu, bohužiaľ mi nefungovala. So zrážaním všetko fungovalo úžasne. Bohužiaľ, s oddeľovaním voľnej bázy od metanolu som vám niečo urobil zle, mohli by ste ešte raz vysvetliť oddeľovanie kvapalnej fázy, v akom rozsahu ju oddeľujete?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nie je to moja metóda hahah, ale ok, pochopil som vás, čo presne ste robili a čo sa stalo?
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Čo je to 3. metóda? Predpokladám, že je oveľa vhodnejšia pre veľkovýrobu?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Rozpustite 1 mol vínnej soli v 200 ml H2O a pridajte 1 mol voľnej bázy za stáleho miešania.
Nechajte pôsobiť 24 h RT.
Filter....
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Postupoval som podľa metódy 2, prečo sa neobjaví tuhá látka?
 

Attachments

  • WQx6YGqaoz.jpeg
    WQx6YGqaoz.jpeg
    5.7 MB · Views: 344

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Zostal som hore celú noc a prečesával som učencov a patenty a tu sú moje zistenia

Kyselina vínna L(+) (2R,3R) je prirodzene sa vyskytujúci izomér. keďže má chiralitu ir R,R, ohýba svetlo a je opticky aktívna. D(-)(2S,3S) je tiež opticky aktívna. Tieto 2 zlúčeniny sú enantioméry. Majú rovnakú teplotu varu, tuhnutia, teplotu, mol.hm. atď.
Diastereomér oboch je kyselina mezovínová. (2R,3S alebo 2S,3R) 2 mezo sú enantioméry.
To, čo robí zlúčeninu opticky aktívnou, je ohýbanie svetla. Čo spôsobuje ohýbanie svetla? Má nerovnomernú rovinu uhlíkových substituentov. Napríklad L(+)kyselina vínna je aktívna. Ohýba svetlo sprava a sprava ( hovorím sprava, ale sprava používam len ako referenciu). To isté platí pre kyselinu D(-) vínnu, tá ohýba svetlo "vľavo vľavo". Mezokyselina vínna je chirálna, ale nie je opticky aktívna. Pretože (napríklad) 2R,3s ohýba svetlo opäť doprava doľava pre čistý zisk 0°.
Dôvod, prečo hovoríme o opticky aktívnych zlúčeninách, je ten, že aktívne zlúčeniny majú vyšší bod topenia a vyšší bod varu. Iný spôsob, ako sa na to pozrieť, je, že tuhnú (kryštalizujú) pri vyššej teplote. Áno, opticky aktívna zlúčenina kryštalizuje skôr ako neaktívna. Teraz sa dostávame k podstate.
Ak použijete kyselinu D(ss) vínnu, D-(S) metamfetamín je opticky aktívny (S,S,S) a L(R) metamfetamín nie je, (R,R,S)
Platí to aj naopak. Ak použijete prírodný izomér kyseliny vínnej, levometamfetamín kryštalizuje ako prvý, takže ak použijete prírodnú kyselinu vínnu, kryštály sú odpad. Prepracovanie. Materský lúh obsahuje dextrometán.
Ak použijete racemickú kyselinu D,L-vinnú na racemický metamfetamín, vykryštalizuje sa racemický metamfetamín tartrát. Zbytočne ste stratili čas.
Zhrnutie vynálezu; použite jeden izomér kyseliny vínnej a ak chcete D-kryštály, použite kyselinu vínnu D. V opačnom prípade použite L a kryštály odfiltrujte.
Keď prídete diskutovať o týchto skutočnostiach, prineste si odkazy.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Chcete teda povedať, že videoproces je nesprávny? Nikdy som racemickú vínnu kyselinu poctivo nepoužíval, takže o nej nemôžem hovoriť, ale pri Dextre sa vykonáva separácia izomérov kyseliny vínnej, nemôžem presne vedieť, v akých %, ale funguje to.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Budem mať
Pozrieť si video ešte raz. Ak je v rozpore s mojím tvrdením, potom musí byť nesprávne. Áno, ako som uviedol, izomér D kyseliny vínnej sa vyzráža najprv na D-meth. % závisí od % enantiomérneho prebytku, ktorý ste dosiahli pri redukčnej reakcii. Teoretický model je 50 %, ale 40-60 % je podľa mňa rozumné očakávanie. Existuje zákon, ktorý sa vzťahuje na výťažok, ktorého názov som zabudol, ale zaoberá sa rovnováhou a v podstate hovorí, že by ste museli rm neutralizovať a znovu spojiť 3-6 krát, aby ste dosiahli maximálnu separáciu. Je to ten istý zákon, podľa ktorého treba niekoľkokrát extrahovať rozpúšťadlo a kombinovať ich
 
Top