Izoméry a kyselina vínna

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ok, mám výsledky mojich pokusov, ktoré sa snažia postupovať podľa metódy na videu, ale podobné činidlá, ktoré mám po ruke a ktoré zvyčajne používam.
Rozdelil som 70 g racemickej voľnej bázy (nie destilovanej parou a bez vykonaného acidobázického premývania len extrahovanej a vysušenej z redukcie NaBH4 P2P) na 2 rovnaké časti po 35 g. S prvými 35 gr som urobil video postup, ale s niektorými inými činidlami a s druhými 35 gr som urobil metódu, ktorú používam na výrobu, ktorá je podobná video postupu:

- Metóda 1 (video metóda)


- 35 gr čistej voľnej bázy
- 42gr L-tartarínu
- 205 ml metanolu
Množstvá sú ako pomer vo videu, ale metanolu som sa rozhodol použiť o 12 % menej, pretože etanol vo videu je 88 % roztok.
Do banky som pridal kyselinu, neskôr metanol a nakoniec frebas.
Akonáhle som začal miešať, okamžite sa stalo to, čo sa mi zvyčajne stalo pri ostatných procesoch, ktoré som skúšal na tento účel, pevné soli sa rýchlo vyzrážali a vytvorili hmotu.
Refluxoval som ju počas jednej hodiny, pri zahrievaní sa hmota zmenila na hustú kvapalinu.
Po hodine refluxu som ju udržiaval pri RT približne 4 - 5 hodín, kým sa v zmesi nevytvorili nové pevné látky.
Filtrujem ju a pevnú a kvapalnú časť uchovávam v rôznych nádobách.
-Tekutá časť
Kvapalnú časť schladím v mrazničke roztokom NaOH, aby som sa vyhol nadmernému teplu v kroku alkalizácie.
Pomaly som pridával roztok NaOH do zmesi až na ph13 a v priebehu 30 minút som ho pridal do separačného lievika.
Odoberiem spodnú vodnú vrstvu a ponechám si ju, tenká vrchná vrstva oleja sa uchováva v nádobe.
Vodnú vrstvu extrahujem DCM a tieto extrakcie DCM pridám do olejovej vrstvy.
Vysušila som ju bezvodým síranom sodným a prefiltrovala.
Odparil som DCM a získal som 10 g D-meth freebase (nevyzerá tak čisto, ako by mal)
- pevná časť

Pridal som viac-menej toľko ml teplej vody, koľko je hmotnosť pevnej látky, za stáleho miešania som ju rozpustil a nechal vychladnúť.
Pomaly som pridávala studený roztok NaOH až do ph13 a pridala som ho do oddeľovacieho lievika počas 30 minút.
Ďalšie kroky sú presne také isté ako pri postupe s kvapalnou časťou.
Po odparení DCM som získal 15gr L-meth freebase tiež dosť "špinavý"

- Metóda 2(tá, ktorú zvyčajne robím a je podobná metóde na videu)



- 35gr čistej freebázy
- 41,2gr L-tartarínu
- 412ml metanolu
Metanol a vínny kameň sa zmiešajú do úplného rozpustenia, za stáleho miešania sa pridá freebase a pokračuje sa v intenzívnom miešaní 2-3min.
Nechajte pri RT počas 24 hodín, kým sa nevytvorí úplná tuhá hmota (ak sa za niekoľko hodín nevytvorí žiadna tuhá hmota, mali by ste to znova premiešať).
Filtruje sa a teraz sa vykonávajú presne tie isté kroky ako pri inej metóde.

- V kvapalnej časti, keď som už mal všetky extrakcie DCM, som sa rozhodol urobiť acidobázické premývanie, dokonca farba DCM vyzerá čistejšie ako pri druhej metóde, aby som sa vyhol "špine" ako pri prvej metóde, a získal som 10 g D-methu absolútne čistého a rýdzeho (odkaz na obrázok dole)
- V pevnej časti som získal 13 g dostatočne čistého L-methu bez acidobázického premývania.
- Problém s čistením by sa dal vyriešiť aj počas fázy kryštalizácie je veľa spôsobov.

Samozrejme je veľmi ťažké skontrolovať koľko D alebo L je v skutočnosti vo veci len s chirálnou analýzou nie je ľahko dostupné.
Tiež viem, že nie je najkorektnejšie porovnávať dve metódy, ktoré používajú nejaké rôzne činidlá, ale v skutočnosti plnia prakticky rovnakú funkciu v procese.

Skrátka podobné metódy a výťažky hlavné rozdiely sú v tom, že pri tej druhej sa dá vyhnúť refluxu(takže by to mohlo byť jednoduchšie) a finálne freebázy vyzerajú čistejšie ako pri tej druhej metóde.

Keď budem mať opäť voľný čas ako tento víkend(bohužiaľ nie bežne :-( len zostane otestovať v malom meradle "mexická" metóda na separáciu izomérov metánu je úplne iná a robil som ju len vo veľkom meradle aj keď som sa nakoniec rozhodol použiť vysvetlenú metódu aj pre veľké meradlo.
Toto by boli 3 metódy, ktoré som robil a môžem o nich hovoriť so skúsenosťami.

O tom, kedy a ako urobiť acidobázické pranie namiesto destilácie parou... atď. atď. potrebuje kompletný a dlhý príspevok to isté pre kryštalizáciu.

Uvažujem, že by som zverejnil všetky možné a výhodnejšie možnosti počas cesty od BMK(5449) k D-Meth HCL, ale to by bola dlhá práca a neviem, kedy budem mať opäť dosť času hahah aspoň je v pláne.

Vďaka.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Takto vyzerá separácia izomérov po 1 hodine pomocou metódy 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ahoj btcboss2022 Vyskúšal som ich metódu, bohužiaľ mi nefungovala. So zrážaním všetko fungovalo úžasne. Bohužiaľ, s oddeľovaním voľnej bázy od metanolu som vám niečo urobil zle, mohli by ste ešte raz vysvetliť oddeľovanie kvapalnej fázy, v akom rozsahu ju oddeľujete?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nie je to moja metóda hahah, ale ok, pochopil som vás, čo presne ste robili a čo sa stalo?
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Nastavil som zmes metanolu a freebase na ph 13 a pokúsil som sa ju extrahovať toluénom, ale všetko sa premiešalo. Z tohto dôvodu som to nemohol oddeliť. Ako sa to robí, alebo kde je moja chyba? Pravidelne som to robil s h2o, dosť podobne ako touto metódou. Jediná nepríjemná vec je, že musím 2x odpojiť, aby som získal vysoký d-izomér, a tým pádom mám vysoké straty.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ako si to nastaviť do ph13?
Ak sa použije vodný roztok hydroxidu sodného, je nemožné, aby sa jeho zmiešal s toluénom, musíte mať 2 vrstvy.
Ak sa použije akýkoľvek alkalický roztok metanolu, musíte metanol len odparovať, nie extrahovať. Je možné, že došlo k zrážaniu pevnej látky, v tom poslednom prípade by ste ju mali prefiltrovať, rozpustiť vo vode a extrahovať rozpúšťadlom.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ak ste všetko zmiešali v jednej vrstve, predpokladám, že ste použili alkalický roztok metanolu na nastavenie ph13.
V takom prípade to musíte opraviť pridaním vody, kým sa neobjavia 2 vrstvy.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Takto som to urobil ja, ďakujem pekne
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Keď sa objavia 2 vrstvy, musíte vziať toluénovú vrstvu a odpariť ju, ale v takom prípade by ste mali odpariť metanol z druhej vrstvy a neskôr opäť extrahovať prípadne nejakú voľnú bázu, ktorá zostala v metanole.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Vďaka: Urobím tak a poskytnem aktuálne informácie, keď mi príde polarimeter o presnej ee-hodnote
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nehovorím po nemecky, prepáčte
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Urobím to takto a po príchode môjho polarimetra poskytnem aktuálne informácie o presnej hodnote ee.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Bratia, používajte hexán.

Hexán sa vrství s metanolom a vodou.
Toluén sa vrství s vodou, ale NIE s metanolom

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Mohol by niekto opísať základné princípy kyseliny vínnej pre nováčikov, prosím? Alebo, možno, existuje o tom nejaký populárny článok?

Prečítal som si nejaký "leták" o kyseline vínnej a nadobudol som dojem, že reaguje samostatne len s jedným izomérom (LorD), pričom druhý zostáva nedotknutý. Je to nesprávne?

Samozrejme, môžem opakovať kroky, ako sú opísané v "príručke", bez toho, aby som tomu rozumel, ale môj stav mysle si vždy vyžaduje úplné pochopenie témy.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Veľmi jednoduché.

Do roztoku obsahujúceho vami zvolenú racemickú zmes sa pridáva kyselina L-vinná, kým sa nevytvorí ďalšia zrazenina. Zrazenina je levoizomér.

Ak je to to, čo ste chceli, prefiltrujete to, filtračný koláč je váš produkt (vínna soľ).

Ak chcete dextroizomér, zostane rozpustený vo filtráte namiesto filtračného koláča. Potom ho prevediete na požadovanú soľ, ako je napríklad hydrochlorid, prečerpaním plynu HCl cez roztok. Zvyčajne existujú stabilné soli, ktoré môžete z filtrátu následne vyzrážať. Záleží na tom, ktorú chcete.

Treba však poznamenať, že môžete kúpiť aj kyselinu D-vínnu, ale je drahšia a vo všeobecnosti sa neoplatí.

Všeobecná myšlienka je, že keďže kyselina je buď (L-) alebo (D-), bude vždy reagovať len s konkrétnym izomérom z dvoch enantiomérov.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Vďaka. To je presne to, čo som chcel vedieť.

Pýtal som sa, pretože som si prečítal niekoľko metód tu, na BB, a všetky sa odvolávajú na pomer 1:1,1-1,2 FB ku kyseline. A to je pre mňa dosť zvláštne, keďže technicky stačí 1:0,5. Predpokladám, že kyselina navyše sa pridáva kvôli zníženiu rozpustnosti metanolu alebo vody.

Ak mám pravdu, potom asi môžeme urobiť niečo iné:

1. Hľadáme R-izomér metánu. Takže okyslíme FB s D-vinou v pomere 1:0,5, potom pridáme petroléter a oddelíme FB s R-izomerom bez toho, aby sme čakali na percipitáciu soli, ako klasická abe.


2. Hľadáme S-izomér MDMA. Takže okyslíme FB s L-tartarínom v pomere 1:0,5, potom pridáme petroléter a oddelíme FB s S-izomerom...


3. Hľadáme S:R izoméry MDMA v pomere 2:1. Takže okyslíme FB s L-tartarínom v pomere 1:0,25, potom pridáme petroléter a oddelíme FB s požadovanou zmesou 2:1...

Uvažujem správnym smerom?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Je dôležité si uvedomiť, že pojem "racemická zmes" je široký.

Nie vždy spravidla získate zmes izomérov v pomere 1:1 pri použití niečoho, ako je P2P, a už vôbec nie efedrín, v prípade ktorého je pomer skôr (0,7-8) : (0,2-3), kde väčšiu časť tvorí dextróizomér. Aj keď použijete P2P, môžete získať zmes s väčším množstvom dextro ako levo izoméru, ale stále ju budete označovať ako racemickú.

Takže nie je úplne presné predpokladať, že pridanie polovice hmotnosti vašej voľnej bázy kyseliny je ideálne. Práve preto by ste mali pozorovať zrážanie, ako prebieha, aby ste si pomohli určiť množstvo, ktoré treba pridať, a nie ho pridávať naslepo.

Ani potom skutočne nemôžete prekonať, ak pridáte viac, ako je ideálne. pH roztoku sa príliš nemení, pokiaľ sa soľ vyzráža v dôsledku acidobázickej reakcie, pri ktorej je voľná báza zásadou, ktorá neutralizuje kyselinu. Existuje určitý priestor, v ktorom môžete pridať viac, ako je ideálne, len nie príliš veľa. Ak pridávate soľ po malých dávkach a sledujete zrážanie, nie je problém pridať jednu lyžičku navyše, ktorá prekračuje ideálne množstvo. Pridanie menšieho množstva, ako je ideálne, je však problém, pretože za predpokladu, že výrobok predávate ako dextrometamfetamín, je doslova kontaminovaný kontaminantom, ktorý mal byť špeciálne odstránený.

Dúfam, že to pomôže. Musím zdôrazniť, že keď som to vtedy sám skúmal, bol som v podobnom rozpoložení ako vy. Naozaj kurva zmätený podivne sa meniacimi informáciami, ktoré boli v súvislosti s týmto procesom divoko nepresné. Je to naozaj také jednoduché, ako som to opísal v poslednom komentári. Nie je v tom žiadne tajomstvo.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Čo ak sa pokúsim prejsť z inej strany?

Napríklad sa zameriavam na S-izomér MDMA. Na materský lúh použijem klasickú ABE s éterom. Takže mám FB v éteri.
Potom je L-tartarín rozpustný aj v éteri, ale soľ nie je rozpustná. Takže jednoducho pripravím ďalší roztok L-tartarínu v éteri a začnem ho pomaly kvapkať, aby som sa vyhol nadmernému teplu, možno aj pomocou ľadového kúpeľa.
Predpokladám, že soľ sa začne okamžite zrážať, keď FB reaguje s L-tartarínom (keďže soľ nie je rozpustná v éteri). Pokračujem v kvapkaní éteru s L-tartarínom, kým zrážanie nepokračuje. Potom oddelím éter s nezreagovaným FB, odparím éter a okyslím ho HCl.
Citlivým bodom sú zvyšky nezreagovaného L-tartarínu, ktoré môžu zostať v éteri. Je potrebné ho odstrániť a ako?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Máte pravdu, postup, ktorý navrhujete, považujem za funkčný. na rozpustenie vašej kyseliny by ste mohli použiť bezvodý metanol alebo etanol, pretože si myslím, že je v nich rozpustnejšia ako v dietyléteri.
Alebo jednoducho pridajte tuhú látku a miešajte, aj keď tartr nie je rozpustný v éteri, vyzráža vám produkt, ktorý sa v roztoku objaví ako flokulant, zatiaľ čo nezreagovaná kyselina klesne na dno, je to dosť zrejmé, aby sa to dalo povedať.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nie, nie, nie! Je to bežné nedorozumenie, dlho sme o tom diskutovali s @btcboss2022.
Pre pervitín - áno, dobrý materiál je R a bude v pevných látkach. Ale v prípade MDMA je to naopak: R je zbytočné, S je žiaduce.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
V skutočnosti som mal na mysli petroléter. Ako som si overil vlastnosti v rôznych zdrojoch, L-tartar je rozpustný v pertoleteri, ale nenašiel som žiadne podrobnosti o percentuálnom podiele.
Pokiaľ si pamätám, petroléter je ľahko výbušný. Ako nadmerné je uvoľňovanie tepla pri okysľovaní FB L-vinom?
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
V takom prípade by ste ju mohli extrahovať hexánom alebo toluénom. Ale nemôžete
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Skúsili ste to vôbec sami vykonať? Viete, že nie je možné, aby sa D-metamfetamín tartrát vyzrážal, keď pridáte kyselinu L-vínnu, však? Kyselina, ktorá je L-izomérom, reaguje len s rovnakým izomérom opačnej zásady. To znamená, že je to presne tak, ako som povedal. Váš požadovaný D-metamfetamín (lepší izomér z dvoch, ktoré by ste si chceli ponechať) zostane rozpustený vo voľnej báze, čo je kvapalný filtrát, ktorý potom môžete priamo prečerpať suchým plynom HCl, aby ste získali sladkú soľ D-metamfetamín hydrochloridu. Verte mi, človeče. Takto to ide... Poďakujte mi neskôr, keď vyskúšate výsledok.

Zdá sa, že to naozaj ľudí poriadne zmätie.
 
Top